ЗМІ: Життя в ізоляції. Донецьк сьогодні в оповіданні волонтера Євгена Шибалова

ЗМІ: Життя в ізоляції. Донецьк сьогодні в оповіданні волонтера Євгена Шибалова

Пропонуємо вашій увазі інтерв'ю з волонтером Євгеном Шибалової. інтерв'ю опублікував сайт Українська правда-Життя :

Коли ми розповідаємо про гуманітарні проблеми і звертаємося до людей з проханням допомогти мирним жителям, які залишаються там - нам надсилають допомогу усі регіони України, хоча і створюється така дуальна картинка світу, ніби вся країна ненавидить Донбас.

«Будемо говорити українською, щоб ви не думали, що в Донецьку все російськомовні», - каже 33-річний волонтер "Відповідальних громадян» Женя Шибалов.

Зараз він просить представляти його саме так - волонтер, хоча до війни був журналістом одного з провідних українських ЗМІ. Тепер на роботу з текстами часу немає, - Женя разом з братом і ще півтора десятком однодумців розвозить гуманітарну допомогу мирним жителям Донецька й інших міст області.

«Ми принципово не висловлюємо свої думки під час роботи», - категорично каже Женя на моє запитання про нейтралітет.

«Навіть якщо бабуся, якій ти приніс допомогу, почне крити українську владу матом, справді будеш ти мовчати?» - провокую волонтера. Але Женя відповідає спокійно: «Так, адже я не можу підставити колег. Ми просто слухаємо і допомагаємо ».

Такий внутрішній розпорядок «Відповідальних громадян» дозволяє їм працювати на окупованих територіях - їх, місцевих, знають, хоча до цих пір періодично звинувачують в шпигунстві. При цьому так робить кожна зі сторін по обидва боки лінії фронту.

«Кожен з нашої групи сидів у підвалі», - вже з посмішкою і без драматизму каже Женя.

Поки він на кілька днів опинився в Києві, ловлю його для розмови про життя в окупованому місті. В даний час і себе, і своїх одногорожан Женя називає Men behind the wire, «Люди за колючим дротом».

ПРО ЖИТТЯ В ДОНЕЦЬКУ СЬОГОДНІ

У великого мегаполісу є певний запас міцності. Були побоювання, чи переживе Донецьк зиму. Пережив. А чи переживе наступну - це вже велике питання.

Ситуація погіршується відповідно з посиленням блокади міста. Поступово дорожчають і зникають навіть основні товари, продукти, якісь елементарні ліки. З одного боку, у людей все менше грошей, з іншого - ціни виросли, в порівнянні з контрольованими територіями відрізняються майже в два рази.

До того ж, ще й багатьох товарів вже просто немає. Наприклад, подекуди зникають то овочі, то якісь крупи, цукор. Кілька великих гіпермаркетів, як «Ашан», взагалі пустують, тому що вони розпродали те, що було на складах.

Кілька великих гіпермаркетів, як «Ашан», взагалі пустують, тому що вони розпродали те, що було на складах

Останнє, з чим ми зіткнулися вже перед тим, як їхали, - на великих мережевих заправках почав зникати бензин. Це прикро, тому що я не розумію, як заправляти тепер швидкі і пожежні машини.

У Донецьку майже завжди за цей час виникали проблеми з електрикою, газом, водою. Тому що будь-який бойовий епізод, незалежно від того, чим він закінчився - це стовідсотково випадок пошкодження комунікацій.

Ремонтні бригади могли виїжджати туди, де щойно закінчився обстріл. Ще горить і димить - а вже водоканал, електрики виїжджають, вже щось лагодять з того, що було пошкоджено під час обстрілу.

СКІЛЬКИ ЗАЛИШИЛОСЯ І ХТО САМЕ

За різними даними і візуально залишається менше 70% довоєнного населення. Тобто, з мільйона в самому місті де 700 тисяч точно є. А з маленьких містечок люди взагалі виїжджали дуже мало, просто тому, що не могли собі цього дозволити.

Поїхали ті, хто мав на це гроші. «Вершки суспільства» - вони перші. Я вже в Києві бачив, що вони все парковки забили своїми «Лексусами» з донецькими номерами.

Потім поїхав середній клас, далі - вже перші справжні жертви війни. Ті, у кого не залишилося роботи, житла, засобів до існування. Ті, хто з останніх сил зібрав якусь суму виїхати і перші місяць-два облаштуватися на новому місці. Тут вже дуже багато драматичних історій.

А залишилися - ті, хто не може виїхати з матеріальних причин або за станом здоров'я. Або ж ті, хто отримав психологічну травму в результаті того, що опинився в зоні бойових дій.

Розумієте, людині військовій завжди є куди повернутися.

Людина цивільний, по-перше, нічого не вибирав. Він жив у себе вдома і виявився на війні. По-друге, якщо він живе у себе вдома на війні, у нього немає спокійного місця, куди він може повернутися і відпочити. У мирного жителя немає ротації.

Люди, які залишилися в зоні бойових дій - це люди, які отримали травму. І до психологічної реабілітації багато з них не здатні усвідомлено вирішувати свою долю.

Саме тому там багато людей, які відмовляються виїжджати з бомбосховищ в якісь місця для евакуації. Вони не можуть це раціонально пояснити.

Коли «Лікарі без кордонів» завезли першу команду психологів, що спеціалізуються на роботі в гарячих точках, то вже психологи нам пояснили, що чоловік просто підсвідомо, ірраціонально боїться залишити єдине місце, де відчуває себе в безпеці.

Він може на свідомому рівні приводити будь-який аргумент, але в основі - це психологічна травма, пережитий страх. Хто кілька разів пережив обстріл, особливо якщо вбило людей, які були тобі знайомі, бояться покинути бомбосховища, покинути єдине місце, де ти можеш пережити найближчу ніч.

Тобто, горизонт планування майбутнього звужується: «Дожити до вечора, потім дожити до ранку».

Це єдина мета життя.

Це єдина мета життя

Ніхто не знає в повній мірі, скільки там людей. Ми знаємо ті бомбосховища, якими займається наша група. Всього їх 17, в них постійно проживає близько тисячі осіб.

Ми кожен день їх відвідуємо за певним графіком. На щастя, вже є спеціальний проект кількох міжнародних місій саме по допомогу таким людям.

У нас власних великих ресурсів немає, але можемо доставляти допомогу в «red zone» - райони, що прилягають до лінії фронту, де йдуть бойові дії.

Протокол безпеки великих організацій не дозволяє їм туди їхати, але у них є, що туди везти. А у нас навпаки: протоколу безпеки немає і везти теж особливо нічого. Власне, на цьому наша співпраця і будується.

На жаль, протокол жодної з великих організацій не дозволяє завозити в зону АТО ліки. Саме тому ліки - основне, що ми купуємо на приватні пожертвування громадян. За що їм ще раз наша велика подяка.

У Донецьку немає епідемії якоїсь однієї хвороби, від якої потрібно завозити ліки. У людей просто загострилися хронічні проблеми зі здоров'ям, але у кожного свої: у кого тиск, пішли інсульти, у кого серцеві напади.

І ще одна величезна проблема - маленькі містечка вже всередині зони АТО. Вони відрізані від основних магістралей і зараз недоступні ні для швидкої, ні для медичного обслуговування стаціонарними лікарнями.

Наприклад, є таке селище Комунар, під Макіївкою. Там зараз населення - 2,5 тисячі осіб, з них працездатного населення - кілька сотень. Все решта - пенсіонери, інваліди і так далі.

Отже, що там відбувається зараз. Селище відрізаний від транспортного сполучення, його і ще кілька найближчих обслуговує одна машина швидкої допомоги. І одна стаціонарна лікарня, до якої громадським транспортом - з двома пересадками.

Люди там все ж ще якось тримаються. Вони в місцевому палаці культури самі зробили соціальну їдальню, самі готують, самі годують. Бабусь, дідусів, хто не міг ходити, - самі носили їжу, хто міг ходити - приходили до них, вони їх годували.

Коли ми туди приїхали з гуманітарним вантажем, вони нам розповіли, що саме за день до нашого приїзду вони поховали двох бабусь по одній-єдиній причині - в цьому селищі була одна-єдина аптека, яку власник закрив через відсутність попиту, у людей не було грошей купувати собі ліки. У двох бабусь стався якийсь звичайний серцевий напад, який час від часу буває у людей в такому віці, і зазвичай лікується однією таблеткою під язик.

Але її не було. І грошей на неї не було. І двоє людей померло ...

ПРО СИСТЕМУ ПРОПУСКІВ

Після введення системи перепусток було пару тижнів якоїсь лотереї: «пропустять - не пропустити». Тобто на одних блокпостах ще говорили, що можна поїхати-заїхати, а на інших вже не пускали. Система устаканилася в кінці січня.

Після введення цієї системи в нашій роботі змінилося принаймні те, що у більше половини членів групи пропусків досі немає. Виїзних зараз семеро з двадцяти.

З одного боку, ми говоримо про людяність, співчуття, гуманітарну катастрофу, збереженні єдності. А з іншого, стикаємося з тим, що як наша держава проти того, щоб люди підтримували між собою особисті зв'язки. Така дивна ситуація.

На жаль, саме через системи перепусток, ми поки не займаємося евакуацією. Тому що у нас немає впевненості, що людину, яку ми вивозимо, випустять за лінію розмежування.

Я не знаю про хабарі на блокпостах. Але я бачив на власні очі, як людей, включаючи декількох жінок з маленькими дітьми та інвалідів, просто висадили з рейсового автобуса на блокпосту, тому що у них не було пропусків. Їх змусили заповнити заяви і повернули назад, до Донецька. І це було як раз під час активізації бойових дій перед другим Мінським угодою. Ось так це працює.

Причому, що може відповісти військова людина на всі претензії і прокльони? - «У нас наказ».

- «У нас наказ»

У розмовах з нашими міжнародними партнерами я поповнив свій лексикон англійської мови словом humiliation - приниження. Тому що вони відразу сказали, що це приниження мільйонів людей. І це аж ніяк не працює на примирення, врегулювання конфлікту або на завершення війни.

Вони вважають, що цим рішенням українська влада продовжила війну ще принаймні на кілька місяців. Просто тому, що таке приниження своєї гідності люди відразу не пробачать. А по-друге, власне британці, у яких вже був трагічний досвід Північної Ірландії, тепер жартома називають нас «людьми за колючим дротом».

Тому що в Північній Ірландії для тих, кого британська влада підозрювала в причетності до ІРА, створювалися такі подібні гетто і резервації. Цілі квартали в містах обносилися колючим дротом і блокпостами, або створювалися так звані тюремні табори.

Головна їхня відмінність від звичайної в'язниці в тому, що люди туди потрапляли без вироку, без пред'явлення звинувачень. Просто за підозрою в нелояльності до влади або в причетності до повстанського руху. І перебували вони іноді по кілька років.

Яке примирення почалося з політичного руху за звільнення цих людей.

Ось чому та ситуація, в якій зараз опинилися жителі Донбасу, британцям нагадує саме це.

Мене в цій ситуації найбільше турбує те, що, на жаль, так сталося, що Україна все більше нагадує Росію, яка в подібних ситуаціях поводиться так само, не дуже піклуючись про життя мирних громадян, коли цього вимагають державні інтереси.

Традиційну поведінку європейської країни в цьому випадку - спроба до останнього зберегти життя мирних громадян.

У деяких бомбосховищах живуть по 6-7 осіб, у яких повністю всі документи пропали під час бомбардувань. Немає жодного посвідчення особи.

Трійка найбільш популярних запитань, які задають нам під час поїздок в обстрілюваних району: «коли закінчиться війна», «де моя пенсія», «як відновити документи».

Ми безсилі з цим допомогти. Хтось просто не встиг отримати документи - наприклад, ті, хто народився за цей час. Є ще сироти, діти війни, коли батьки або померли, або, через отриману психічної травми, не здатні доглядати за дітьми.

Дитину віддають у притулок. У притулок, який офіційно «евакуйований» в кінці липня - але ми допомагаємо їм, хоча їх в принципі тут не повинно бути.

Ось дві дівчинки, їх забрали у мами, тому що мама сильно пила, змушувала старшу жебракувати, а меншу била: вона не могла просити милостиню за станом здоров'я, тому що у неї ДЦП. Забрали цих дітей у мами, поселили в притулок. У них немає жодного паперу, що засвідчує їх особу та соціальний статус.

Система пропусків залишає всіх цих людей без шансів залишити небезпечну територію.

інформаційна блокада

Це велика ілюзія, що люди там не стежать за подіями в Україні. Вони це роблять усіма доступними їм методами комунікації.

Навіть ті люди, які сприймають події в Україні з подачі російського телебачення або вже місцевого, створеного адміністрацією ДНР - перше, на що вони звертають увагу, це події в Україні, дії і заяви української влади. Не завжди вони їх обговорюють позитивно. Це очевидно, і у них для цього багато приводів.

Але між полюсами пропаганди є середина, яка називається сувора реальність.

Головна проблема цієї війни для мирних громадян в тому, що майже вся техніка мобільна. Тобто з моменту, коли система «Град» розгорнулася, відстрілялася і поїхала, пройде близько 30 хвилин - і прилетить «відповідь».

Місцеві жителі так і орієнтуються. «Град» собі поїхав, а ми - в підвал ...

Тобто, мирний житель бачить, що в його мікрорайон заїхала установка «Град», відстрілялася і поїхала. Але так само він бачить, що українська армія б'є у відповідь, не маючи конкретної мети. Б'є просто по його району.

От і все. І тут телебачення може говорити все, що завгодно.

Як з ними говорити? Якщо готові допомагати - допоможіть і розкажіть про це чесно: що могли, то зробили. Нормальна людина не може не співчувати мирному жителю, який потрапив під обстріл - чий би снаряд до нього не залетів. Треба демонструвати просто людське ставлення, людське співчуття.

Коли ми розповідаємо про гуманітарні проблеми і звертаємося до людей з проханням допомогти мирним жителям, які залишаються там - нам надсилають допомогу усі регіони України, хоча і створюється така дуальна картинка світу, ніби вся країна ненавидить Донбас.

Це не правда. Останні посилки, які ми отримували для донецьких дітей і жінок, надходили з Києва, Львова, Санкт-Петербурга, Лондона, Австрії.

Пропаганда в деяких випадках корисна і необхідна. Але проблема, особливо військової пропаганди, в тому, що її головна мета - змусити тебе перестати бачити на тій стороні людини. Така ось дегуманізація. Як у снайпера.

Але снайпер змушує себе бачити мету в одній людині. А пропаганда - в мільйонах людей.

Якщо все раптом побачать, що з двох сторін люди, стане набагато простіше.

Якщо все раптом побачать, що з двох сторін люди, стане набагато простіше

Зрештою, звідки взялася думка, що весь Донбас хотів Путіна, Росію і ДНР? ..

Єдина підстава говорити, що більшість за Путіна, Росію, ДНР і проти України - це результати так званого «референдуму», проведеного ДНР. От скажіть, чи можна вважати осудним людини, для якого дані «ЦВК ДНР», розтиражовані російським телебаченням, - це достовірне джерело інформації?

«Референдум» я бачив на власні очі. Він був організований так, що ніякої можливості перевірити достовірність викладених результатів немає.

Результати останнього соцопитування, який встигли провести навесні, показували проукраїнська більшість.

Зрештою, більшість виїхала до України. Головна мотивація, чому люди вибирають Україну - тут вони є громадянами цієї країни, мають український паспорт і теоретично мають якісь права.

Коли ти виїжджаєш в Росію, ти не є громадянином Росії. А до іноземних громадян, особливо в статусі біженців, Росія відноситься так, як і належить імперії - без особливого гуманізму. Люди про це знають, не треба вважати їх дурнями.

Що б там не показував «Перший канал», українці на Донбасі завжди знали, як насправді ставляться до українців у Росії. Тому що вони найчастіше там бували, користуючись безвізовим режимом.

ПРО МАЙБУТНЄ

Ті, у кого все ще є робота, чіпляється за неї всіма силами. До мене доходили чутки, що ті підприємства, які ще працюють в умовах блокади, використовують різні тіньові, корупційні схеми, щоб їх продукція потрапляла за межі зони АТО - на російський ринок, на український ринок.

Чесно кажучи, це як раз той випадок, коли я менеджмент дорікати не можу. Вони дають людям роботу. Хоч комусь, хоч би якусь.

Ми якось забуваємо, що крім сотень тисяч пенсіонерів, без роботи і без зарплати залишилися 30 тисяч працівників бюджетної сфери. Разом з тим зараз відбувається дивна річ: багато хто з них, хто якийсь час посидів вдома, посумував, повертаються до того, чим вони вміють займатися - повертаються на роботу.

Зараз майже всі вони - волонтери.

Але вони розгублені. З одного боку, вони не відчувають ні прагнення, ні потенціалу з боку ДНР вибудувати якусь систему управління, адміністрування цих територій.

З іншого боку, вони дійсно відчувають себе зрадженими. У них головне питання: «За що з нами так? Ми чесно працювали на цю країну за ту невелику зарплату, яку ця країна завжди платила лікарям, вчителям та іншим бюджетникам ». І в ситуації повного хаосу їм навіть не сказали, що робити.

Залишили без уваги дуже багато питань. Наприклад, прийшла вказівка ​​«евакуюють».

Психіатрична лікарня запитує: «Що робити з пацієнтами?» Їх не можна залишати без нагляду, восени у них загострення, вони соціально дезадаптовані. Жодної відповіді.

Приходить вказівку в школу або університет: «Виїжджайте». Педагоги запитують: «Добре, на квиток ми ще нашкрябаємо з нашої вчительської зарплати. Чи буде у нас житло або якісь кошти, щоб його знімати? Чи буде нова робота, по крайней мере, на аналогічній посаді в інших регіонах? »Знову ж, питання без відповіді ...

Мабуть, головна проблема зараз в тому, що, скажімо так, з одного боку лінії фронту немає уявлення про майбутнє.

Хто перший сформулює якусь мету, що буде через два-три-п'ять років, для себе сформулює якийсь план і зможе це аргументувати, продемонструвати, що вже почав ефективний процес руху до цієї мети, - на боці того будуть симпатії цивільного населення .

Як і в будь-якому подібному конфлікті, територія залишиться не за тим, хто сильніший з військової точки зору - а за тим, кому симпатизує населення.

Зараз є велика загроза того, що якщо блокада - це не тимчасове рішення і інших немає в арсеналі української влади, то почнеться гангрена.

Якщо міркувати, яке майбутнє може дати Україні тим людям, які живуть на Донбасі, вийде, що, власне, варіантів зараз може бути три.

Перший. Україна може сказати: «Люди, чекайте, ми воюємо до перемоги, поки ДНР, ЛНР і все їх формування не будуть знищені дощенту».

Другий: «Добре, ми побачили, що ви не з нами, ми беремо курс на відділення цих територій».

Або третій: «Ми приймаємо політичний план реінтеграції, ми виставляємо єдина принципова умова збереження територіальної цілісності, а все інше - статус регіону, автономія, його мовні, культурні, економічні права - готові обговорювати. Це все знаходиться в просторі компромісу ».

Але треба нарешті позначити якусь мету і чітко її проголосити. Просто щоб була відповідь на питання: заради чого це все?

Особисто я вірю, що ми не дурніші і не більше жорстокі тих народів, які виявилися здатними пройти шляхом національного примирення. Але, на жаль, вже не вірю, що ми мудріші і добрішим, щоб зробити це швидше, ніж було в інших країнах.

ДЖЕРЕЛО

«Навіть якщо бабуся, якій ти приніс допомогу, почне крити українську владу матом, справді будеш ти мовчати?
Причому, що може відповісти військова людина на всі претензії і прокльони?
Як з ними говорити?
Зрештою, звідки взялася думка, що весь Донбас хотів Путіна, Росію і ДНР?
От скажіть, чи можна вважати осудним людини, для якого дані «ЦВК ДНР», розтиражовані російським телебаченням, - це достовірне джерело інформації?
У них головне питання: «За що з нами так?
Психіатрична лікарня запитує: «Що робити з пацієнтами?
Чи буде у нас житло або якісь кошти, щоб його знімати?
Чи буде нова робота, по крайней мере, на аналогічній посаді в інших регіонах?
Просто щоб була відповідь на питання: заради чого це все?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация