Значення Сонця в Давньому Єгипті

  1. Культ Сонця і будівництво пірамід
  2. Історія виникнення культу Сонця
  3. Ра Стародавнього Єгипту і інші культи
  4. Священна човен Ра

Ра - так називався головний культ Сонця Стародавнього Єгипту. Часто він зображувався як цар, оскільки вважалося, що він був покровителем фараонам. В уявленнях єгиптян він був творцем усього світу і однією з центральних фігур в пантеоні мешканців духовного світу.

Поклоніння Ра було настільки загальноприйнято в єгипетському суспільстві, що деякі історики стверджують, що релігія Стародавнього Єгипту насправді була побудована на монотеїзмі (єдинобожжя), який ретельно приховувався. У центрі його знаходився головний жрець Сонця - творець Небес і Землі, чудовий Ра. Значення верховенства одного культу кілька преувелічіне, але підкреслює важливе місце культу Сонця в релігійних текстах протягом всієї історії існування стародавньої цивілізації.

Культ Сонця і будівництво пірамід

Ра - так називався головний культ Сонця Стародавнього Єгипту

Єгипетські піраміди

Будівництво пірамід в якості гробниць для спочинку царствених осіб пов'язувалося також із сутністю Ра в Стародавньому Єгипті. Передбачалося, що їх граней пірамід виходять промені сонця, що проходять до неба. Через них душа фараона пов'язувалася з царем Ра. Стародавні єгиптяни також будували солнчние храми в його честь. На відміну від звичайного будови, їх внутрішня територія була відкрита для сонячних променів. У центрі розміщувалася статуя центрального культу, пронизана сонячним світлом. Поруч розташовувався обесліск і жертовний вівтар.

На зорі формування стародавньої єгипетської релігії, найзначнішим вважався зведений в Гелиополисе храм, який ще називали «Бену-Фенікс». Згідно з міфом, він був побудований на місці, де вперше з'явилися творіння Ра. Від нього отримав свою назву місто.

Історія виникнення культу Сонця

Ра був одним з найдавніших культів. Вперше згадка про нього зустрічалося за часів правління II династії фараонів. До V династії його могутність стало зв'язуватися з владою фараона. Цар представлявся як втілення Гора. І так два культу були пов'язані в одній особистості. Вони виступали іноді у формі Ра-Норахті ( «Ра - Гор на Горизонті»). Також Ра став асоціюватися з Атомом (творцем Всесвіту з Еннеад в Гелиополисе), який був перетворений в культ Атом-Ра.

Також Ра став асоціюватися з Атомом (творцем Всесвіту з Еннеад в Гелиополисе), який був перетворений в культ Атом-Ра

Гробниця фараона Рамзеса IX

Всю піднебесну можна було споглядати з найвищої точки Фів, де перебував Амон. Хоча вважалося, що Ра був сутністю фараона, він поглощадся Амоном і ставав Амон-Ра. Жерці Амона стали дуже багатими впливовими, тому деякі представники династії Нового Царства вирішили відмовитися від культу Амона на користь більш впливового Ра, почасти тому, що він не був так тісно пов'язаний з особистістю фараона.

Наприклад, фараон Тутмос підтримував культ Ре-Хорахті, Аменхотеп III прийняв титут «Сліпуче сонце» і назвав човен своєї коханої дружини «Обеліск Атона». Його правонаступник, Ехнатон , Повністю відкинув культ Амона і інших на користь єдиного творця всесвіту Атона ( «Сонячного Бога»).

Поклоніння Ра було відзначено протягом всього періоду Нового царства. Багато гробниці в Долині царів містять сцени, що описують подорож Ра через підземний світ на всіх етапах, яке тривало всього 12 годин. На п'ятій годині Ра вмирає і возз'єднується з Осирисом в Царстві мертві. У дванадцята година він відроджується і перетворюється в скарабея (Хепри). Всі язичницькі храми, закриті при Ехнатоні, в кінці періоду знову були відкриті для поклоніння. Амарна, нова столиця, вибудувана в честь єдиного Атона, прийшла в запустіння і незабаром була зруйнована.

Амон-Ра також був популярний в Нубії і став головним культом поклоніння в Нубійському Королівстві Напата за часів XII династії. Греки пов'язували Ра з Зевском, і він залишається популярним протягом усього періоду Птолемеїв. Однак після приходу до Єгипту іноземних правителів єгипетські релігійні догми були не так популярні, оскільки їх статус не був пов'язаний з фараонами.

Ра Стародавнього Єгипту і інші культи

Ра часто описувався як батько всіх інших небесних сущств. Він міг одружитися на Хесат або Хатхор, хоча остання, як правило, представлялася як його дочка. Коли поклоніння здійснюватися в честь його дітей, Хатхор або Гора, то цілком ймовірно, що він взяв на себе цю роль, коли був пов'язаний з культом Атома.

Священна човен Ра

Човен фараона Хеопса

Згідно Текстам пірамід, Ра (як Атом) з'явився з вод Нілу в вигляді Бенбен каменю (обеліска). Потім він плюнув в Шу (повітря) і Тефнут (волога). Тефну народила Геба (земля) і Нут (небо). Від їхнього шлюбу були народжені Осіріс, Сета, Ісіда, Гор і Нефтида.

Ра «вмирав» кожен день, поглинений Нут, коли Сонце сідало за обрій. Він подорожував по світу в нічний час і перероджувався вранці, щоб знову ожити. Під час заходу він був пов'язаний з Хорахті (Хорусом) і Атомом на світанку. А також жуком-скарабеєм, Хепри ( «Одним єдиним»). Нефертум Ра-Хорахті-Атом був пов'язаний з Осирисом при прояві сонця вночі.

У легенді говориться про те, що коли Осіріс був убитий братом Сетом, він передолся і став керувати підземним світом. Так, фараон був сином Ра, який правив як живий Гор і став Осирисом після його смерті.

Согасно древнього міфу Ра виносив рішення на Землі, як фараон, поки він не втомився і не постарів. Люди втратили повагу до нього і не підпорядковувалися його законам, і Ра вирішив, що вони повинні бути покарані. Він відправив «Хора», щоб дати їм урок. Після того, як небезпека минула, Ра вирішив, що настав лоя нього час покинути світ Гора, який зайняв місце царя, і відправився в подорож по небу на спині Нут.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация