Значить війна? Чим загрожує рішення Трампа по Єрусалиму

Президент США Дональд Трамп прийняв рішення , Яке його попередники в Білому домі обережно відкладали ось уже останні 22 роки. На тлі перманентного палестино-ізраїльського розбрату американський лідер заявив про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю і оголосив про перенесення американського посольства з Тель-Авіва. Тим самим він поставив на вуха буквально вся світова спільнота, зокрема близькосхідний регіон, де блискавично злетів градус напруги.

До чого призведе рішення Трампа - розбирався "Обозреватель".

Благі наміри, що ведуть в пекло?

6 грудня президент США Дональд Трамп заявив, що прийшов час офіційно визнати Єрусалим столицею Ізраїлю і перенести в новопрізнанную столицю американське посольство. При цьому Трамп не забув підкреслити, що є першим із президентів, які визнають реальну кон'юнктуру.

Свій крок він мотивував тим, що не дивлячись на "два десятка років відкладених рішень, ми не наблизилися до міцного миру між ізраїльтянами і палестинцями". І все ж рішення, продиктоване начебто миротворчими намірами, багато в світі сприйняли в багнети.

Справа в тому, що Єрусалим резолюцією Генасамблеї ООН від 1947 року про розділ Палестини значиться як місто з особливим статусом: було прийнято рішення віддати місто під міжнародний контроль через важливого полірелігійна значення і зважаючи на присутність в ньому мусульманських, християнських та іудейських святинь. Тобто Єрусалим не числиться нічиєю столицею, а іноземні дипмісії розташувалися в Тель-Авіві.

Однак крапку в суперечці за Єрусалим між Ізраїлем і Палестиною це не поставило: вони раз у раз заявляли про свої права на місто. Пошуки рішення тривають досі в міжнародному "квартеті" (США, ЄС, ООН і Росія).

За перенесення столиці Ізраїлю з Тель-Авіва Конгрес США проголосував ще в 1995-му. І все ж більше 20 років президенти США відстрочувати реалізацію даного рішення на півроку в силу інтересів нацбезпеки. Розв'язку такого делікатного питання відкладали в довгу шухляду.

Втілити рішення Конгресу Дональд Трамп обіцяв ще під час своєї передвиборної кампанії. Як припускають багато експертів, з метою підгортання електорату з числа єврейського населення США і консервативних євангельських організацій, що мають значну фінансовий вплив. В травнем 2017-го він відклав реалізацію закону. Але зараз Трамп, схоже, має намір діяти рішуче.

Позиція глави Білого дому знайшла підтримку аж ніяк не у всіх. Зрозуміло, визнання Єрусалиму Ізраїлем привітали в самому Ізраїлі, назвавши це кращим подарунком до майбутнього 70-річчя єврейської держави. На противагу, лідер Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас заявив, що дане рішення призведе до повного руйнування мирного процесу і фактично означає оголошення війни всьому ісламському світу. З ще більшим обуренням виступили радикальні угруповання - ХАМАС і Хезболла.

Свої побоювання висловили і лідери ЄС: міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон, верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні, президент Франції Еммануель Макрон, Папа Римський Франциск, канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Негативно відреагували і такі регіональні гравці, як Ліга арабських держав, Йорданія, Саудівська Аравія, Єгипет, Туреччина.

Хоча в практичному сенсі перенесення посольства - справа кількох років, рішення лідера США спровокувало новий виток хвилювань і збурень в близькосхідному регіоні.

У секторі Газа і на Західному березі річки Йордан відразу ж почалися зіткнення між палестинцями та ізраїльськими військовослужбовцями. Протестуючі палили портрети Трампа, прапори США та автомобільні шини. Заворушення почалися в містах Віфлеєм і Хеврон.

Заворушення почалися в містах Віфлеєм і Хеврон

Палестинці спалюють прапори США та Ізраїлю, сектор Газа

Mohammed Salem / Reuters / Scanpix / LETA

А в палестинській ісламістської організації "Хамас", визнаної терористичною в ряді держав, вже виступили з погрозою розпочати нову інтифаду - військове повстання, а також влаштувати День гніву 8 грудня. Там подібний крок США і зовсім сприйняли як оголошення війни і заявили, що цим США "Відкриває ворота пекла" .

Причини і наслідки

Ряд експертів-міжнародників пояснюють позицію Трампа в ізраїльсько-палестинському конфлікті тим, що дочка американського президента Іванка та його зять Джаред Кушнер сповідують іудаїзм і знаходяться в дружніх відносинах з прем'єром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху. Поряд з цим Кушнер, будучи радником президента, курирує в адміністрації Білого дому врегулювання даного конфлікту.

Поряд з цим Кушнер, будучи радником президента, курирує в адміністрації Білого дому врегулювання даного конфлікту

Дональд Трамп біля Стіни Плачу в Єрусалимі, 22 травня 2017 року

"Справа в тому, що Трамп думав над цією ідеєю ще в кінці весни цього року, перед тим як відправлявся в своє перше закордонне турне. Першою країною, яку він відвідав, стала Саудівська Аравія, а другий - Ізраїль", - розповів "Обозревателю" аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Євген Ярошенко.

"Думаю, що тут з боку зятя Трампа Кушнера, за підтримки бізнес-лобі Ізраїлю і Саудівської Аравії, йде спроба сформувати так зване близькосхідне НАТО. Хоча зрозуміло, що з цього нічого не вийде, тому що в цьому регіоні дуже багато непримиренних супротивників", - зазначив він.

Крім того, вважає експерт, свою роль зіграв і фактор зростаючого впливу Ірану в близькосхідному регіоні.

"Йде форсування того, щоб Саудівська Аравія та Ізраїль помирилися. Все через те, що Іран посилює свій вплив в цьому регіоні. В США хочуть скріпити цей альянс. Особливо після того, як урядові війська фактично перемогли в сирійській війні", - сказав Ярошенко.

У той же час, на думку екс-міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка, рішення Трампа продиктовано внутрішньополітичним аспектом - бажанням задовольнити своїх виборців.

"Головною мотивацією рішення Трампа по Ізраїлю було бажання задовольнити своїх виборців. А значна їх частина як раз євангелісти, які виступають за визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю", - пояснив дипломат.

За його словами, коаліція на підтримку такого рішення в США досить широка, але вона в меншості в розрізі всіх виборців в Штатах.

"Намір показати, що новообраний президент США діє більш рішуче, ніж всі його попередники, на фоні не дуже переконливих успіхів першого року перебування при владі і спонукало Трампа прийняти це рішення", - прокоментував Грищенко.

З огляду на вже виявленої агресивної реакції ісламістських організацій на різкий крок США може посилитися і ризик атак на Штати з боку терористичних організацій.

"Звичайно, апокаліптичні заяви певних рухів, сил, держав необов'язково повинні здійснитися. Але те, що буде тенденція на посилення застосування насильства, що таке рішення буде використовуватися для антиамериканської пропаганди і вербування своїх прихильників терористами - не викликає сумнівів", - вважає екс-міністр Грищенко.

Але те, що буде тенденція на посилення застосування насильства, що таке рішення буде використовуватися для антиамериканської пропаганди і вербування своїх прихильників терористами - не викликає сумнівів, - вважає екс-міністр Грищенко

Голос Америки

Так чи інакше, рішення було прийнято, очевидно, з урахуванням даних ризиків, оскільки про них безсумнівно попереджали керівники американських спецслужб і військового відомства, каже він.

"Рішення прийнято, і тепер у Вашингтоні будуть думати, яким чином мінімізувати негативні наслідки. Однозначно, будуть посилювати заходи безпеки для американських дипломатів в ряді держав, що буде обмежувати їх можливість ефективно працювати як мінімум. І будуть, звичайно ж, посилювати інші свої можливості по зменшенню загрози для інтересів США. Але те, що загроза зростає - це очевидно ", - резюмує екс-міністр.

Тисни! підписуйся ! Читай тільки краще!

Благі наміри, що ведуть в пекло?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация