Знайдений олівець, вік якого 6120 років

Співробітниками науково-дослідної лабораторії давніх технологій Іркутського державного технічного університету (ИрГТУ) під час літньої експедиції в Бодайбинском районі знайдений олівець, вік якого 6120 років. Мабуть, це найдавніший зі збережених олівців на планеті. Дана знахідка подовжує його історію на цілу тисячу років! Співробітниками науково-дослідної лабораторії давніх технологій Іркутського державного технічного університету (ИрГТУ) під час літньої експедиції в Бодайбинском районі знайдений олівець, вік якого 6120 років

Фото: AP

Дослідження показали, що на 78 відсотків олівець складається з чистого графіту, а порошок, що залишився після обтісування, використовувався для виготовлення фарби. Співробітник лабораторії ИрГТУ, доцент Євген Інешін пояснив в інтерв'ю міському порталу Улан-Уде, що за характером залишених на предмет слідів можна зробити висновок - олівець дуже акуратно шліфували, надаючи йому загострену форму. Цікаво, що даний пише предмет, беручи до уваги його старовину і умови зберігання, навіть зараз можна використовувати за прямим призначенням.

У російського слова "олівець", на думку вчених, тюркська етимологія. K aradaš (Карадаш) означає чорний камінь. А ось перші олівці, як вважається, з'явилися приблизно п'ять тисяч років тому в Стародавньому Єгипті і являли собою тростинки з очерету, бамбука або папірусу, з яких витікав свинець.

Римський енциклопедист Пліній Старший також повідомляє про існування свинцевого грифеля як пише інструменту в античності, звідки походить і його латинська назва - stilus plumbeus. З уроків хімії ми пам'ятаємо, що плюмбум - це і є свинець. Відлуння цього збереглися в сучасній німецькій мові, де Bleistift - це олівець, а Blei - свинець. По-англійськи олівець називається pencil і походить від ще одного латинського слова pencillus, що означає "хвостик".

Читайте також: "Вашу ручку!", Або Чим ми пишемо

Починаючи з 13-го століття, стали писати грифелями з свинцевого сплаву, до кінчика якого припаюють тонкий шматочок срібла. "Срібний олівець" вимагав високого рівня майстерності, оскільки стерти написане ним виявилося неможливим. Згодом сірі штрихи, нанесені срібним олівцем, перетворювалися в коричневі лінії. До речі, малювати і писати "свинцевим олівцем" було не набагато простіше, ніж "срібним", оскільки папір для нього вимагала спеціальної обробки, а тривале зіткнення зі свинцем несло загрозу здоров'ю.

Фото: AP

У 14-му столітті з'явився так званий "італійський олівець", який представляв собою стрижень з глинистого чорного сланцю. Потім його стали виготовляти з порошку паленої кістки, скріпленого рослинним клеєм. Перший опис олівця з графіту, укладеного в дерев'яну оболонку, приведено в трактаті про мінерали Конрада Геснера в 1565 році (як повідомляє Енциклопедія Брокгауза і Ефрона).

У 1564 році в графстві Камберленд виявили Борроудейльское (Borrowdale) родовище графіту в суцільних шматках. Їх розпилювали на пластинки, шліфували, потім розпилювали на палички і обробляються в дерево або очерет. У 1660-і роки оброблені деревом графітні палички використовувалися в багатьох країнах. Написане і намальоване такими олівцями легко стиралася гумкою, що було зручно. Однак самі Камберлендскіе олівці були досить дорогі, а потім майже зникли, тому що родовище вичерпалося, а суцільні шматки графіту відповідної якості стали рідкісні.

У 1789 році німецько-шведський аптекар і хімік Карл Вільгельм Шеєле (Carl Wilhelm Scheele) розкрив хімічний склад стрижня олівців і встановив, що графіт являє собою модифікацію вуглецю. До речі, вчений назвав його так, скориставшись грецьким дієсловом "графейн" - "писати" - graphit. Цікаво, що незабаром графітові олівці стали ще більшою рідкістю, оскільки залишився чистий мінерал з Борроудейльского родовища майже повністю пішов на військові потреби, зокрема, для виробництва плавильних тиглів для виготовлення гарматних ядер.

Немов передбачаючи континентальну блокаду, яку Наполеон оголосить Англії в 1806 році, британський парламент заборонив експорт цього цінного стратегічної сировини. За його контрабанду карали гранично жорстко, аж до смертної кари. В результаті вартість чистого графіту, і, відповідно, олівців, незмірно зросла. Але, як це не раз траплялося в історії винаходів, хитра на вигадки голота зробила нове наукове відкриття.

Австрійський архітектор, винахідник і фабрикант Йосип Хардтмут (Joseph Hardtmuth) в 1790 році змішав графітовий порошок з глиною і водою, а потім обпік отриману суміш в печі. Залежно від кількості глини в суміші виходила можливість робити стрижні різної твердості. Через два роки у Відні їм була заснована знаменита олівцева фабрика Koh-i-Noor Hardtmuth, що отримала свою назву на честь найвідомішого в Англії своєю незвичайною історією однойменного алмазу (його "ім'я" в перекладі з перської означає "Гора світла").

Сучасний олівець був запатентований в 1795 році талановитим французьким хіміком, художником і винахідником на ім'я Нікола Жак Конте (Nicolas-Jacques Conté). Він розробив технологію одержання високоякісних стрижнів навіть із забрудненого графіту, здобувався в шахтах Німеччини і Австрії. Що використовували в Європі такі олівці називалися ім'ям французького винахідника.

За методом месьє Конте з різних сортів богемського і сибірського графіту з надбавкою від 30 до 50 відсотків чистої глини в німецькому місті Нюрнберзі, де знаходилась відома фабрика AW Faber, заснована в 1761 році і існуюча понині, виробляли звичайні олівці. У Росії аж до початку минулого століття було чотири олівцеві фабрики: в Москві - Нікітіна (заснована в 1842 році) і карнации, в Ризі - Глезера, а у Вільні - Тараканова.

Читайте також: Росія - батьківщина арфи і колон

Однак тепер, у зв'язку з відкриттям вітчизняних археологів, історію олівця довелося подовжити на тисячу з гаком років. На жаль, ми не знаємо імені того умільця Кам'яного віку, який вперше додумався використовувати графітовий стрижень настільки незвичайним для тих часів чином. Однак можна пишатися тим, що це геніальне відкриття відбулося на території нашої країни ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация