Знак «Відмінник Радянської Армії»

  1. Від знаків РККА до знаків Радянської Армії
  2. Про знаку «Відмінник Радянської Армії»
  3. Дизайн і різновиди знака «Відмінник Радянської Армії»
  4. Пропонуємо Вам ознайомитися:

Нагрудні знаки в радянській армії з'явилися одночасно з її освітою. Нова влада розуміла необхідність заохочення військовослужбовців за різні звершення, а з огляду на багату Фалеристична минуле царської Росії, важливість розробки власних нагород була дуже і дуже актуальною. В СРСР не було великого числа орденів і медалей, тому якусь вузькість компенсували різнопланові значки. В ході розвитку історії союзної держави нагрудні жетони еволюціонували: частина видозмінювалася, частина скасовувалася, з'являлися нові знаки.

Від знаків РККА до знаків Радянської Армії

У загальному сенсі все нагородні значки СРСР, що діяли в рамках Збройних Сил країни, класифікувалися за трьома групами. До першої відносилися пам'ятні жетони, приурочені якої-небудь події, в якому нагороджений брав безпосередню участь. Другі були покликані відзначити факт конкретних бойових звершень, досягнення у військових діях. Треті називалися кваліфікаційними і вручалися за успіхи в тій чи іншій військовій спеціальності, фізичні рекорди.

До початку Великої Вітчизняної війни існувала ціла система знаків РККА, яка розповсюджувалась на всі види складів військ Робітничо-Селянської Червоної Армії. Таким чином влада удостоювала відзначилися осіб відповідними нагрудними знаками, які були покликані увічнити:

  • досягнення військовослужбовців,
  • підняти моральний бойовий дух червоноармійця.

Однак з початком війни з Німеччиною відбулася переоцінка цінностей. Сталін розумів, що перед людьми стоїть велике завдання, і колишні знаки вже не відповідають духу часу. Потрібні були нові Фалеристична атрибути для визнання заслуг радянської армії.

Починаючи з 1942 року стали з'являтися масові знаки відмінників для різних родів військ. За бойові звершення нагороджувалися торпедист, кулеметники, сапери, розвідники, танкісти, снайпера, зв'язківці, понтонери, шофери, пожежники, пекарі, кухарі і представники інших спеціальностей, які працювали на фронті. Знаки вручалися перед урочистим строєм частини, в якій служив кандидат на отримання нагороди, або на спеціальних зборах, присвяченому пам'ятного або ювілейного події. Адресат нагрудного жетона отримував довідку, яка надіслала повідомлення про присудження нагороди, а в червоноармійській книжці з'являлася запис про присвоєння знака відмінника.

Після перемоги життя в країні почала поступово налагоджуватися, а в армії стали відбуватися якісні зрушення. Почалося переозброєння структури і її реорганізація. Частина родів військ була скасована, з'явилися нові формування всередині армії. Все це послужило приводом до оновлення системи вручення значків. В середині п'ятдесятих років все жетони відмінників були скасовані, а на їх місце прийшли три нових знака, одним з яких став «Відмінник Радянської Армії».

Про знаку «Відмінник Радянської Армії»

В середині квітня 1957 вийшла постанова Ради Міністрів Радянського Союзу про необхідність введення нового знака відмінника. Тодішній міністр оборони, маршал Г.К. Жуков, видав відповідний указ, згідно з яким жетон могли отримати військовослужбовці-прикордонники КДБ, члени внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, війська протиповітряної оборони, сухопутні війська (старшини, сержанти, солдати). Підставою для вручення знака були: сумлінну поведінку під час несення служби, відмінні оцінки з основних дисциплін (за іншими дисциплінами досить було хороших балів), акуратне зберігання і використання ввіреного зброї, наявність нагород за несення служби, блискуче володіння своєю кваліфікацією, спеціальністю конкретного роду військ .

Знак «Відмінник Радянської Армії» був гордістю кожного дембеля, і факт його отримання свідчив про визнання заслуг військовослужбовця. Дійсно, на тлі відсутності колишньої великої системи профільних знаків відмінників, універсальний варіант жетона ставав бажаною нагородою для радянських армійців. Вручення проводилося за наказом командира частини, про що ставилася позначка у військовому квитку. Знак вручався один раз за весь час служби, і в наші дні є підставою для присвоєння звання Ветеран праці, оскільки проходження служби в радянській армії прирівнюється до трудової діяльності.

Дизайн і різновиди знака «Відмінник Радянської Армії»

Знак являє собою щит, уздовж контуру якого проходить оксидована смуга з точками в місцях вигинів і стрічкою оперізує жетон зверху. З боків знака промальовані дубові гілки, складові двосторонній вінок. У центрі композиції, на тлі червоного тла щита, зображений білий диск з вписаною в його центр червоної зіркою з променистими насічками. Всередині п'ятикутної фігури знаходиться емблема серпа і молота. По периметру кола є напис «Відмінник Радянської Армії», відокремлена від поля із зіркою тонкою смугою.

У підстави зірки, під двома нижніми променями, розташована мініатюрна червона зірочка, праворуч і ліворуч від якої проставлено дві золотистих точки. Під диском зображена ще одна зірка бронзового кольору в обрамленні вінка-підкови з дубового листя. Розмір жетона: чотири на три сантиметри. Існувало кілька різновидів знака «Відмінник Радянської Армії», які мали абсолютно ідентичний зовнішній вигляд в плані малюнка. Відмінності мали місце в матеріалі виготовлення і способу кріплення знаків.

За способом кріплення можна виділити варіанти жетонів зі шпилькою і штифтом. За матеріалом виготовлення класифікація більш обширна. Так, перші вироби виготовлялися з важкого металу і покривалися гарячої емаллю. Через дванадцять років почали створювати знаки з алюмінію з використанням штучних емалей. У 1976 році з'явилися перші жетони з анодованого алюмінію, які мали шпильку як замок, а через вісім років знаки з алюмінію стали оснащувати шпилькою на реверсі.

Дізнатися вартість знака Радянської Армії, можна в каталозі знаків СРСР тут .

Пропонуємо Вам ознайомитися:

Переглядів: 12290 | Дата публікації: п'ятниця, 20 Грудень 2013 14:04

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация