Знаки відмінності Червоної Армії перед Великою Вітчизняною (1935-40 р.р.)

  1. Основні зміни в знаках відмінності РККА, внесені в 1935 р У вересні 1935 року в Червоній Армії рішенням...
  2. Середній, старший командний і начальницький склад РККА
  3. Петличні знаки відмінності за званням.
  4. Вищий командний і начальницький склад РККА
  5. Джерела та література

Основні зміни в знаках відмінності РККА, внесені в 1935 р

У вересні 1935 року в Червоній Армії рішенням Радянського уряду (Постанова ЦВК і Ради Народних Комісарів СРСР від 22.09.1935), замість поширених раніше службових категорій військовослужбовців (К-1, К-2 ... К-14), були введені військові звання, а самі категорії - скасовані. Одночасно з цим змінилися і знаки розрізнення військовослужбовців. Наказ НКО СРСР №176 від 3 грудня 1935 роки змінив забарвлення і форму петлиць і ввів ряд нових елементів.

Основними відзнаками з грудня 1935 року вважалися петлиці на комірі гімнастерки і шинелі. Петлиці на гімнастерку мали форму паралелограма довжиною 10 см. І висотою 3,25 см., Петлиці на шинель мали форму ромба з округленими увігнутими верхніми сторонами при висоті петлиці 11 см., Шириною 8,5 см.

Колір поля петлиць і колір окантовки петлиць визначався родом військ:

  • піхота - малиновий (поле), чорний (окантовка);
  • кавалерія - синій, чорний;
  • артилерія - чорний, червоний;
  • автобронетанкові війська - чорний оксамит, червоний;
  • технічні війська - чорний, синій;
  • хімічні війська - чорний, чорний;
  • авіація - блакитний, чорний;
  • служби військово-господарська, адміністративна, юстиція, військово-медична, військово-ветеринарна - темно-зелений, червоний.

Крім знаків розрізнення за посадами на петлицях кріпилися металеві або нанесення по трафарету жовтою масляною фарбою емблеми за спеціальностями військовослужбовців, введені ще наказом Реввійськради СРСР № 807 від 20 червня 1924 року. Наказом НКО СРСР № 33 від 10 березня 1936 року це емблеми за спеціальностями були скасовані і введені інші емблеми - за родами військ.

Наказом НКО СРСР № 33 від 10 березня 1936 року це емблеми за спеціальностями були скасовані і введені інші емблеми - за родами військ

Приклади знаків розрізнення РККА, зразка 1935 р
Зліва-направо: 1. комдив авіації, 2. майор бронетанкових військ, 3. лейтенант артилерії, 4. молодший комвзвода артилерії

Старшина на посаді замполітрука у всіх родах військ емблем на петлицях не носив, зате мав на обох рукавах вище обшлага червоні комісарські зірки.

Військово-політичний склад всіх родів військ, все воєначальники в ранзі командарма і вище, а також всі військовослужбовці піхоти і кавалерії, емблем за родами військ не носили.

Рядові, молодший командний і начальницький склад РККА

В кінці 1940 роки для рядового, і молодшого командного і начальницького складу були змінені жодне звання і змінилися знаки відмінності відповідно до званнями. Нові знаки відмінності червоноармійці повинні були одягнути з 1 січня 1941 року. Однак по ряду причин в багатьох округах нові петлиці так і не були отримані і багато червоноармійці Велику Вітчизняну війну зустріли зі знаками відмінності зразка 1935 року і емблемами зразка 1924 року.

Петлиці рядового складу повністю відповідали квітами і окантовкою вищеописаного «стандарту».

Петлиці рядового складу, 1935 р
Зліва направо: 1-Червоноармієць, 2-ланковий, 3-відокремлений командир, 4-молодший комвзвода, 5-старшина

Знаки відмінності за званням за новою системою представляли собою вже знайомі нам мідні равносторонние трикутники покриті темно-червоною емаллю. Сторона трикутника дорівнювала 1 см. Ніяких особливих хитрощів не було, число трикутників зростала по старшинству:

  • Без трикутників. Червоноармієць.
  • 2 трикутника. Командир відділення.
  • 3 трикутника. Молодший командир взводу.
  • 4 трикутника. Старшина.

Середній, старший командний і начальницький склад РККА

Петлиці командного складу мали колір поля по роду військ і були обшиті по краю вузьким золотистим галуном. Кольоровий окантовки вони не мали.

Петлиці начальницького складу, політичного складу були аналогічні петлицях рядового складу, мали колір поля і окантовки по роду військ, що повторює аналогічну у молодших чинів.

Знаки відмінності для середнього командного і начальницького складу представляли собою 1 (з серпня 1937), 2 або 3 квадрата (іменованих в побуті «кубиками» або «стрімголов») розміром 1 х 1 см з міді, покритої темно-червоною емаллю. Для старшого командного і начальницького складу від одного до трьох прямокутників (в побуті іменованих «шпалами») з міді розміром 1,6 х 0,7 см, покритих темно-червоною емаллю.

Петличні знаки відмінності за званням.

А. Середній командний і начальницький склад.

  • 1 квадрат. Молодший лейтенант (з 20 серпня 1937 року) молодший воентехніка (з 20 серпня 1937 року).
  • 2 квадрата. Лейтенант, молодший політрук (з 20 серпня 1937 року) воентехніка 2-го рангу, технік-інтендант 2-го рангу, військовий фельдшер, военветфельдшер, молодший військовий юрист.
  • 3 квадрата. Старший лейтенант, політрук, воентехніка 1-го рангу, технік-інтендант 1-го рангу, старший військовий фельдшер, старший военветфельдшер, військовий юрист.

Б. Старший командний і начальницький склад.

  • 1 прямокутник. Капітан, старший політрук, військовий інженер 3-го рангу, інтендант 3-го рангу, військовий лікар, старший военюріст.
  • 2 прямокутника. Майор, батальйонний комісар, військовий інженер 2-го рангу, інтендант 2-го рангу, військовий лікар 2-го рангу, военветврач 2-го рангу, військовий юрист 2-го рангу.
  • 3 прямокутника. Полковник, полковий комісар, військовий інженер 1-го рангу, інтендант 1-го рангу, військовий лікар 1-го рангу, военветврач 1-го рангу, військовий юрист 1-го рангу.

Додатковими знаками відмінності за званням середнього і старшого командного складу були шеврони з червоного басону (тасьми), які носилися на обох рукавах вище манжети, рукава на всіх видах одягу.

Додатковими знаками відмінності за званням середнього і старшого командного складу були шеврони з червоного басону (тасьми), які носилися на обох рукавах вище манжети, рукава на всіх видах одягу

Нарукавні шеврони, 1935 р
Зліва направо: 1-молодший лейтенант (з 1937 р), 2-лейтенант, 3-старший лейтенант, 4-капітан, 5-майор, 6 полковник.

Додатковими знаками відмінності політскладу були червоні зірки діаметром 55 мм., Які носилися на обох рукавах вище манжети, рукава на всіх видах одягу. Зірки були однакові для всіх звань.

Начальницький склад (військово-технічний, адміністративний, інтендантський, військово-медичний, військово-ветеринарний склад, військові юристи) додаткових знаків розрізнення на рукавах не мав.

Примітка: закликають із запасу напередодні і на початку війни багато командирів отримували, раніше закладену на тривале зберігання одяг зі знаками розрізнення зразка 1935 року і емблемами зразка 1924 року. Тому не дивно зустріти ці знаки в похованнях радянських воїнів 1941-42 років.

Вищий командний і начальницький склад РККА

Петлиці командного складу мали колір поля по роду військ і обкантовувати по краю золотистим галуном. Петлиці начальницького складу та політичного складу були аналогічні петлицях рядового складу, мали колір поля і окантовки по роду військ.

Знаки відмінності для вищого командного і начальницького складу в петлицях, представляли собою ромби висотою 1,7 і шириною 0,8 см. З міді, покритої темно-червоною емаллю, кількістю від 1 до 4 штук.

  • 1 ромб. Комбриг, бригадний комісар, брігінженер, брігінтендант, брігнврач, брігветврач, брігвоенюріст.
  • 2 ромба. Комдив, дивізійний комісар, дівінженер, дівінтендант, дівврач, дівветрач, діввоєнюріст
  • 3 ромба. Комкор, корпусний комісар, корінженер, корінтендант, корврач, корветврач корвоенюріст.
  • 4 ромба. Командарм 2-го рангу, армійський комісар 2-го рангу, армінженер, армінтендант, армврач, армветврач, армвоенюріст.
  • 4 ромба + золотиста зірочка. Командарм 1-го рангу, армійський комісар 1-го рангу.
  • 1 велика золотиста зірка. Маршал Радянського Союзу.

Колір поля петлиці такий же як наказаний відповідного роду військ, але тонкощів значно більше, ніж у молодших чинів:

  • У командармів, комкорів, комдивів, комбригів золотистий вузький галун по краю.
  • У командармів і всіх комісарів на петлицях не носяться емблеми родів військ.
  • Комкор, комдиви, комбриг носять емблему за фахом.
  • У начальницького складу кант за кольором роду військ і емблема за фахом.

Додатковими знаками відмінності вищого командного складу були шеврони з золотого галуну, нашивали на обидва рукави вище рукава на всі види обмундирування.

Додатковими знаками відмінності вищого командного складу були шеврони з золотого галуну, нашивали на обидва рукави вище рукава на всі види обмундирування

Нарукавні шеврони, 1935 р
Зліва направо: 1-комбриг, 2-комдив, 3-комкор, 4-командарм 2-го рангу, 5-командарм 1-го рангу, 6-маршал Радянського Союзу.

Додатковими знаками відмінності для вищого військово-політичного складу були червоні суконні зірки діаметром 55 мм., Нашивали на обидва рукави вище рукава на всі види обмундирування. Для всіх звань зірки були однакові.

Військовослужбовці вищого начальницького складу додаткових знаків розрізнення на рукавах не мали.

Джерела та література

1. Наказ РВСР № 1244 від 2.10.1924 р
2.Пріказ РВС СРСР № 807 від 20.06.1924г.
3.Пріказ РВС СРСР №1058 від 19.08.1924г.
4. Наказ РВС СРСР № 721 від 2.12.1926г.
5.Пріказ НКО СРСР № 176 від 3.12.1935 р
6.Пріказ НКС СРСР № 33 від 10.03.1936г.
7.Пріказ НКО СРСР № 166 від 20.08.1937г.
8.Приказ НКО СРСР № 87 від 5.04.1940г.
9.К.К.Рокоссовскій. Солдатський борг. Москва. Військове видавництво 1988р.
10.Г.К. Жуков. Спогади і роздуми. АПН. 1987р.
11.О.В. Харитонов. Ілюстрований опис обмундирування і знаків розрізнення Червоної і Радянської Армії (1918-1945гг.). Артилерійський історичний музей Головного Артилерійського Управління міністерства оборони СРСР. 1960р.
12.Краснознаменний Уральський. Історія Червонопрапорного Уральського військового округу. Москва. Військове видавництво 1983р.
13. Статут внутрішньої служби РККА (УВС-37). Воениздат. 1938р. Москва.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация