Знаки відмінності РККА (1919-1921 р.р.)

  1. Армія без знаків розрізнення
  2. Знаки відмінності командирів РККА
  3. Що означали знаки відмінності РККА
  4. Дисципліна і знаки відмінності РККА
  5. Джерела та література

16 грудня 1917 року декретами ВЦВК і Ради Народних Комісарів «Про виборному початку і організації влади в армії» і »Про зрівняння у правах усіх військовослужбовців» були скасовані всі військові звання і знаки відмінності. Формально це був останній акорд завершальний розформування армії Російської Імперії.

Однак, як відомо, скасування армії не скасовує власне причину, по яким армії взагалі існують - війну. Тому рівно через місяць з розпуску армії імперської, була створена нова - Робітничо-Селянська Червона армія, РККА. Було це 15 січня 1918 року.

Було це 15 січня 1918 року

Молоді командири РККА, 1923 р Петроград, добре видно і петлиці і нарукавні нашивки.

Армія без знаків розрізнення

Спочатку, у новоствореній Робітничо-Селянської Червоної Армії, виходячи з принципів рівності і братерства, взагалі не передбачалося чинів та інших знаків відмінностей. Однак цілковита неадекватність такого рішення була очевидна, в першу чергу самим військовим.

Перший час «самоорганізовані» бійці РККА змушені були обходиться підручними засобами - відомі знаки відмінності у вигляді червоних нарукавних пов'язок з написом посади, різного числа червоних смужок навколо рукава, різного числа зірочок на рукаві, головному уборі, на грудях та інші. Ці знаки відмінності вводилися командирами бригад, дивізій, полків.

Нарешті, 16 січня 1919 року наказом Реввійськради №116 були введені вже цілком офіційні знаки відмінності для різних родів військ, у вигляді кольорових петлиць на коміри і знаки відмінності командирів у вигляді нашивок на лівий рукав вище манжети.

Міра була половинчастою: наказ №116 ставився тільки до стройовим командирам. Інші чини - комісари, штабні військовослужбовці, військовослужбовці допоміжних служб, як були без всяких знаків відмінностей, так і залишилися.

Знаки відмінності командирів РККА

Військовий комендант Петрограда, Федоров В.Ф. (Нарукавна нашивка введена пізніше)

Знаки відмінності для стройових командирів РККА представляли собою нашивки з червоної тканини у вигляді трикутників, квадратів і ромбів розміщуються вище манжети шинелі, кітеля, френча, піджака, гімнастерки чи іншої верхнього одягу. Вище цих знаків розміщувалася тканинна червона зірка:

  • діаметром 11 сантиметрів для командирів від відділення і до полку.
  • діаметром 14,5 сантиметрів від командира бригади і вище.

Трикутники і квадрати по краю повинні були мати чорну окантовку, що наноситься фарбою або гаптовану ниткою. На ромбах така окантовка повинна була бути подвійний. Зірка також по краю повинна була мати таку ж окантовку і в центрі серп і молот, що наноситься також чорною фарбою або гаптовані чорною ниткою.

При цьому, петлиці (парні нашивки на комір) повторювали основний елемент нарукавних (4 ромба, 2 трикутника і т.п.), іноді містили найменування частин, емблеми родів військ і т.д.

Що означали знаки відмінності РККА

  • 1 трикутник. Командир відділення.
  • 2 трикутника. Помічник командира взводу.
  • 3 трикутника. Старшина роти, батареї, батальйону, дивізіону.
  • 1 квадрат. Командир взводу.
  • 2 квадрата. Командир роти.
  • 3 квадрата. Командир батальйону.
  • 4 квадрата. Командир полку.
  • 1 ромб. Командир бригади і їм рівні.
  • 2 ромба. Командир окремої бригади, начальник дивізії і їм рівні.
  • 3 ромба. Командир корпусу, помічник командувача армією, командувач армією і їм рівні.
  • 4 ромба. Командувач окремої армією, командувач фронтом і їм рівні

Ідея зі знаками відмінності припала до місця. Правда, так як правила носіння знаків розрізнення були досить вільними, а заборон в общем-то не було, незабаром клаптики червоної матерії прикрасили рукава не тільки командирів, а й їхніх заступників та інших керівних чинів РСЧА. Загальне правило було простим: заступник носить такі ж знаки, як командир, але на 1 менше.

Що не оцінили у військах, так це чорний кант по краю зірок. Його намагалися, по можливості, зробити золотим або хоча б жовтим.

Офіцери Петроградського комендантського управління +1922

Дисципліна і знаки відмінності РККА

Отже, в 1919 році знаки відмінності в Червоній Армії були затверджені і увійшли в ужиток, ось тільки в централізованим постачанням цих нашивок, справи йшли дуже погано. Доводилося «на місцях» викручуватися в міру сил: і матеріал був різним - від сукна, до шовку, і колір зірок був далеко не завжди червоним - зустрічалися нашивки як майже рожеві, так і насиченого малинового кольору.

Доводилося «на місцях» викручуватися в міру сил: і матеріал був різним - від сукна, до шовку, і колір зірок був далеко не завжди червоним - зустрічалися нашивки як майже рожеві, так і насиченого малинового кольору

У сидить зліва нашивки молодшого комскладу. Людина справа, судячи з усього бравий артилерист.

Чи не краще йшли справи й з порядком носіння знаків розрізнення - офіційно він регламентувався дуже умовно, що на практиці призводило до досить різних результатів.

Наприклад, голова Реввійськради Лев Троцький носив на рукаві розгорнутий горизонтально ромб золотого шиття. Фотографія, наведена в книзі Дерябіна та Паласіос-Фернандеса «Червона Армія» демонструє військовослужбовця служби військових сполучень з трьома квадратами, окантованими білою ниткою без зірки зверху.

У цій же книзі наведено зображення начальника кавалерійської дивізії Балахонова Я.Ф. зі знаками відмінності начальника дивізії розміщеними вище ліктя разом з емблемою кавалерії, а також зображення командувача Московським військовим округом Муралова Н.І. зі знаками, обшитими золотавою ниткою.

В цілому ж, на протязі всього періоду Громадянської Війни, аж до 1922 р, незважаючи на існуючі регламенти та більш-менш оформлені положення про чинах, обстановка з відзнаками в РККА була близька до повного хаосу, хоча спроби впорядкувати цей хаос робилися за допомогою видання додаткових наказів, таких як наказ Реввійськради №1406 від 22 серпня 1919 року, що вводить спеціальні знаки відмінності: ромб 11 х 8 см. на лівий рукав вище ліктя для військовослужбовців служби військових сполучень і червону пов'язку з там же ромбом для військових до мендантов залізничних станцій і пристаней.

Подальший розвиток система знаків розрізнення РККА отримала в 1922 році .

Джерела та література

  • 1. Декрет ВЦВК і РНК «Про виборному початку і організації влади в армії» від 16 грудня 1917 роки;
  • 2. Декрет ВЦВК і РНК «Про зрівняння у правах усіх військовослужбовців» від 16 грудня 1917 роки;
  • 3. Декрет ВЦВК і РНК «Про створення Робітничо-Селянської Червоної армії» від 15 січня 1918 роки;
  • 4. Наказ РВСР №116 від 16.01.1919 р
  • 5. Наказ РВСР №1406 від 22.08.1919 р
  • 6. А.Дерябін і Р.Паласіос-Фернандес. Громадянська війна в Росії 1917-1922. Червона армія. Видавництво Акт. 1998 р
  • 7. К.К.Рокоссовский. Солдатський борг. Москва. Військове видавництво 1988 р
  • 8. Г.К. Жуков. Спогади і роздуми. АПН. 1987 р
  • 9. О.В. Харитонов. Ілюстрований опис обмундирування і знаків розрізнення Червоної і Радянської Армії (1918-1945 рр.). Артилерійський історичний музей Головного Артилерійського Управління міністерства оборони СРСР. 1960 р
  • 10. Червонопрапорний Уральський. Історія Червонопрапорного Уральського військового округу. Москва. Військове видавництво 1983 р

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация