Зникаючі народи Сибіру

У Росії живе близько 200 різних народів, кожен з яких має свою культуру і мову. Якщо вірити даним останнього перепису населення, представників деяких народностей залишилося менше 10 осіб - з ними назавжди зникнуть їхні знання і культура. Всі ці люди живуть в суворих природних умовах, і уклад їхнього життя не змінювався століттями. Малі та зникаючі народи Сибіру - в галереї Sibnovosti.ru.

Долгани - корінний народ півночі Красноярського краю (5,8 тис. Чол.). Велика їх частина проживає в східному, Хатангська районі Таймирського Долгано-Ненецького муніципального району по річках Хета і Хатанга. Менша частина - на заході округу, в авамскіх тундрі на Єнісеї.

фото: narodru.ru

Сойоти - корінний малочисельний народ, що населяє Окинском район Республіки Бурятія. Чисельність - 6,6 тис. Осіб. Сойоти є нащадками саянскіх самодийцев, були частиною стародавнього населення Східних Саян, що залишилися в межах своєї прабатьківщини. Згодом зазнали тюркизации. Для відродження сойотскій мови в 2001 розроблена писемність на основі кирилиці.

Для відродження сойотскій мови в 2001 розроблена писемність на основі кирилиці

фото: yarodom.livejournal.com

Тофалари - корінний народ Південного Сибіру, історично проживав в долині річки Уди і на північно-східних схилах Східних Саян. Згідно Всеросійської перепису населення 2010 року, на території Іркутської області проживає 678 тофалари. Проживають осіло в трьох селищах: Алигджёр, Нерха і Верхня Гутара. Дістатися туди можна тільки на вертольоті і зв'язатися тільки по рації.

фото: culture.ru

Шорці живуть в основному в Кемеровській області (12,6 тис. Осіб), а також в Хакасії (1,2 тис. Осіб) і Республіці Алтай і ін. Виділяються етнографічні групи: північна, або лісостепова ( «Абінський»), і південна , або горнотаежной ( «шорская»). Кажуть на шорском мовою тюркської групи алтайської сім'ї. У 17-18 століттях російські називали шорців «Кузнецький татарами».

У 17-18 століттях російські називали шорців «Кузнецький татарами»

На фото: переможниця конкурсу «Краса Шории - 2016» Олена Напазакова / nk-tv.net

Чисельність селькупов становить близько 4 тисяч чоловік. Основна частина проживає по річках Пур і Таз в Ямало-Ненецкомавтономном окрузі, по Обі та її притоках в Томській області. Найсхідніший ареал розселення - на річці Турухан Красноярського краю. Кажуть на селькупська мовою самодійського групи уральської сім'ї.

Фото: Сергій Русанов / РІА «Новости»

Чулимці живуть в середній і нижній течії р. Чулим (притока Обі). Застарілі назви - Мелецький, чулимська або Тутальско татари, карагасов томські. До перепису 2002 р були офіційно записані хакасами. За даними Всеросійського перепису населення 2010 року в Росії живе 355 Чулимці, в Красноярському краї - 145 представників цієї національності.

За даними Всеросійського перепису населення 2010 року в Росії живе 355 Чулимці, в Красноярському краї - 145 представників цієї національності

фото: culture.ru

Традиційне місце проживання телеутов - південь Західного Сибіру, ​​Кемеровська область. Чисельність в РФ - 2650 чоловік, з них в Кемеровській області - 2 534 чол. Телеутами є переважно сільськими жителями. Телеутскій мова належить до киргизько-кипчакскім (хакасским) мов тюркської групи алтайської мовної сім'ї як окрема мова.

фото: kuzbass.aif.ru

Нганасани населяють схід Таймирського муніципального району Красноярського краю і територію, підпорядковану адміністрації міста Діденка. Найпівнічніший народ Євразії, в Росії їх 860 чоловік. Самоназва «ня» - «товариш».

Самоназва «ня» - «товариш»

фото: nsu

Енці - корінний народ півночі Красноярського краю. Реальна чисельність, можливо, перевищує 300 осіб, т. К. Багато було записано як ненці або нганасани. Проживають на заході Таймирського Долгано-Ненецького муніципального району в сел. Воронцове Усть-Єнісейського району і сел. Потапово Дудинського муніципалітету. Всього в Російській Федерації налічується 227 енцев. Незважаючи на нечисленність, енці поділяються на дві етнографічні групи: північну - «тундрову», «Хантайськоє», і південну - «лісову», «Карасинський».

фото: culture.ru

На Таймирі представлена східна частина тундрових ненців. Тут вони поділяються на «берегових» (мить-центрувати із заходу в XVII ст.) І «Обдорськ» ненців, які прийшли в XIX в. За даними Всеросійського перепису населення 2010 року в Росії живе 44 640 ненці, в Красноярському краї - 3 633 представника цієї національності.

За даними Всеросійського перепису населення 2010 року в Росії живе 44 640 ненці, в Красноярському краї - 3 633 представника цієї національності

Фото: РИА «Новости»

Евенок - корінний народ в Середньої і Східної Сибіру. Дуже широкий ареал проживання: від узбережжя Охотського моря на сході до Єнісею на заході, від Північного Льодовитого океану на півночі до Прибайкалля і Амура на півдні. Мова евенкійський тунгусо-маньчжурської групи алтайської сім'ї.

Фото: РИА «Новости»

Sibnovosti.ru Sibnovosti

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация