Зниклі без вести. Як розслідують справи зниклих людей (02.02.18 8:00) «Суспільство

"Це так страшно, ви не уявляєте! - сказала мені Олена Лисенко, тітка студента-медика Дмитра Вітіщенко, пошуки якого тривають вже три тижні. - Два метри зросту, здоровий хлопець - і просто, як сніжинка, розтанув".

- Два метри зросту, здоровий хлопець - і просто, як сніжинка, розтанув

Дмитро Вітіщенко

ПІШОВ ДО УНІВЕРСИТЕТУ І НЕ ПОВЕРНУВСЯ

Дмитро пропав четвертого січня. Він - студент 6-го курсу Національного медичного університету ім. О. Богомольця. Працював на швидкій допомозі. В той день після обіду він вийшов з гуртожитку на вулиці Шутова, де вони живуть разом з дружиною, і пішки пішов у бік медуніверситету, щоб дізнатися результати іспиту. І зник.

"Діма постійно ходив пішки до університету, хорошим кроком це займає 20-25 хвилин, - каже Олена. - Що трапилося по дорозі, ми не знаємо".

На питання про те, чи були напередодні якісь сварки, конфлікти, вона відповіла що ні про що таке не чула і додала: "Діма - добряк, завжди все згладжував". За словами Олени, біди ніщо не віщувало. У переддень Різдва Дмитро з дружиною збиралися відвідати його маму, яка живе в Богуславському районі.

Родичі Дмитра звернулися за допомогою до журналістів, розклеїли оголошення в населених пунктах Київської області, самі їх об'їхали в пошуках. Але до сих пір новин немає.

Щоб виключити версію про можливий замах, запитала у Олени не дзвонив їм хтось з вимогою викупу. Вона відповіла що таких дзвінків не було.

Звернувшись в прес-службу Нацполіціі, "Цензор.НЕТ" вдалося з'ясувати, які кроки зроблені працівниками Солом'янського управління поліції по встановленню місцезнаходження Дмитра Вітіщенко.

Правоохоронці опитали дружину, матір, колег, однокурсників і інших людей, які останнім часом спілкувалися зі зниклим хлопцем. І продовжують встановлювати коло осіб, які можуть надати інформацію про його місцезнаходження.

Було оглянуто місце проживання зниклого. У кімнаті, де жив молодий чоловік, правоохоронці виявили його документів, кредитні і зарплатні картки. В ході відробітку можливого маршруту руху переглянуто відео з камер спостереження, на чотирьох з них зафіксовано Дмитро.

Поліцією також відпрацьовувалися маршрутки, автобуси і тролейбуси, які проїжджають зупинку громадського транспорту "Шулявська" по проспекту Перемоги в м.Києві. З приводу розшуку зниклого водіям громадського транспорту на маршрутах, які знаходяться поблизу місця зникнення, роздали орієнтування і прикмети Дмитра Вітіщенко.

Крім того, проводилася відпрацювання паркових зон, незавершених будівництв і інших об'єктів. Його шукають серед невідомих хворих, що надійшли в медзаклади без документів. Направлені запити в лікарні, СІЗО морги, міграційну службу. Пошуки тривають, запевнили в Нацполіціі.

Тітка Дмитра свідчить, що їм поки ніяких подробиць не повідомляють. Його рідні продовжують шукати, чекати і сподіватися на людей, які можливо щось знають або бачили.

"Я ХОЧУ ПОВЕРНУТИ ДОЧКА, ПОКИ ВОНА ЩЕ ЖИВА"

Сподівається на диво та мати Оксани Просто, яка шукає свою дочку вже три місяці. Молода жінка пропала 28 жовтня минулого року у Вінниці. Скаржачись на бездіяльність правоохоронців, її матір Валентина намагалася звернути на це увагу керівників міського та обласного управління поліції, але безрезультатно.

Скаржачись на бездіяльність правоохоронців, її матір Валентина намагалася звернути на це увагу керівників міського та обласного управління поліції, але безрезультатно

Оксана Просто

"Мені вдалося додзвонитися до начальника міського управління Присяжнюка, але він мені відповів, що у них і без мене багато справ, - розповіла" Цензор. НІ "Валентина Просто. - Може й багато, я все розумію, але хочу повернути дочку, поки вона ще жива". І немов попереджуючи моє запитання, Валентина зізнається, що перший місяць після зникнення Оксани рідні думали, що більше її живою не побачать.

"Вона мені снилася і була схожою на ганчір'яну ляльку, - розповідає Валентина. - Потім сни стали іншими. Оксана в них говорить про те, що її змушують багато прати, що вона дуже втомилася. Думаю, її утримують десь силою".

Чекає повернення Оксани додому і її трирічна дочка. Зі слів бабусі, дівчинка лише недавно трошки заспокоїлася, перестала плакати і прокидатися ночами.

"Напередодні зникнення Оксана у нас ночувала, ми живемо за містом, а о шостій ранку поїхала до Вінниці. Вона там працювала в ресторані, знімала житло разом з двома дівчатами. Вже з їх слів я дізналася, що приблизно в 9 ранку дочки хтось подзвонив, вона розхвилювалася і кудись пішла. куди - невідомо. На роботі її в той день не було. При собі у неї була лише жіноча сумочка, з гаманцем двома телефонами. ні паспорта, ні речей. Навіть гребінець не взяла. Так що виїжджати вона нікуди не збиралася, - додає жінка. - досі нам не сказали, що показала перевірка е телефонів, слідчий тільки обмовився, що за роздруківкою треба їхати в Київ, а на це потрібен час. Я сама готова поїхати, але зі мною ніхто з правоохоронців не хоче взаємодіяти ".

Валентина Просто продовжує оббивати пороги високих кабінетів, щоб "люди в погонах" нарешті відклали всі свої дуже важливі справи і знайшли час для неї, її дочки, а головне внучки, яка може ніколи не побачити маму тільки тому, що для когось цей випадок лише частину рутинної роботи.

Поспілкувавшись з Валентиною, я спочатку хотіла обмежитися коментарем місцевих правоохоронців. А потім подумала, що таких історій по країні безліч, і відправилася за роз'ясненнями до Департаменту карного розшуку Нацполіціі, щоб з'ясувати, куди пропадають українці, скільки людей вдалося знайти. Але важливим для мене було зрозуміти: як діяти людям, якщо у них пропав хтось близький, щоб повернути його додому живим.

Убивши ЧОЛОВІКА, ЖІНКА ЗАЯВИЛА В ПОЛІЦІЮ, ЩО ВІН ПРОПАЛ

Як повідомили "Цензор.НЕТ" в Департаменті карного розшуку Нацполіціі, в 2016 році було зареєстровано понад 26 тисяч заяв про зникнення громадян на всій території країни. У 2017-му - цифра збільшилася до 35 тисяч. А з початку цього року правоохоронці зареєстрували вже понад півтори тисячі заяв. У більшості випадків людей вдається відшукати. Так, зі зниклих минулого року не знайшлися трохи більше тисячі чоловік. Як кажуть в поліції, знаходять найчастіше протягом перших двох діб. Тому дуже важливо не упустити час. І якщо пропав родич або знайомий, треба невідкладно звертатися до найближчого управління поліції. У разі, якщо заяву відмовляються приймати, наполягайте.

"Не існує ніяких тимчасових рамок, коли людина повинна звернутися, - говорить начальник відділу розшуку Департаменту карного розшуку Нацполіціі Роман Крілевіч. - Чим швидше він це зробить, чим більше надасть інформації про зниклого, тим ефективніше буде розшук. Заява пишеться в довільній формі, в ньому по можливості потрібно описати прикмети зниклого і обставини зникнення (коли пропав, що цьому передувало), якщо є, принести фотографії. Розповісти, якщо були якісь конфлікти або про плани зниклого. Може , Наприклад, планував виїхати на заробітки. Навіть якщо стало відомо, що чоловік пропав на території іншої країни, ми такі заяви теж приймаємо. Якщо з моменту зникнення, припустимо, пройшло пару годин, можемо говорити про те, що пошук буде ефективним. Якщо пройшла тиждень, півроку, рік, самі розумієте, що тут говорити про якусь оперативності вже не доводиться ".

Роман Крілевіч

За словами Романа Крілевіча, протягом доби з моменту звернення вся інформація потрапляє в розшукову базу. Та незалежно від того, в якому саме населеному пункті людина зникла, про нього буде відомо поліцейським по всій країні. До речі, включаючи патрульних, які отримують такі дані оперативно на свої планшети. Дані про тих, когось шукають, у відкритому доступі, будь-яка людина може їх подивитися. Зрозуміло, що за нескінченній суєтою спеціально мало хто в цю базу заглядає. Але такі випадки, коли все ж дзвонять і повідомляють, що бачили схожого людини, бувають. А в подібних історіях це значно підвищує шанси на успіх.

ПРО технології розшуку мій співрозмовник говорить скупо, підкреслюючи, що так злочинці знатимуть менше, а значить, не зможуть використовувати інформацію в своїх цілях. Із загальної кількості розшуканих безвісти зниклих жертвами злочинів в 2016 році стали 112 осіб, а в 2017-му - 86.

"Як тільки надходить заява, слідчо-оперативна група виїжджає на останнє місце знаходження зниклого людини. Це може бути його будинок, місце роботи, вулиця, ще щось, - розповідає Р оман Крілевіч. - Проводить огляд, збирає по максимуму всю інформацію, опитують свідків. протягом доби слідчий повинен прийняти рішення про відкриття кримінального провадження. Якщо будь-які люди, прочитавши оголошення про розшук, нам потім дзвонять, ми всі ці повідомлення відпрацьовуємо обов'язково. Не можу розкрити весь алгоритм нашої роботи, піт ому що є певні обмеження. Але задіюються максимальні можливості. Наприклад, людина пропадає спонтанно, а поруч, припустимо, якась така лісова місцевість. Можна піднімати місцеве населення, підключати Національну гвардію, звертатися до військових частин, якщо вони є на території, - і прочісувати цю місцевість. Тут немає штампів, діємо в кожній ситуації індивідуально, враховуючи всі обставини того, що сталося ".

В цілому за всі роки незалежності України із загального числа зниклих не вдалося розшукати близько п'яти тисяч чоловік. Але їх дані як і раніше залишаються в базі. Їх шукають навіть у випадках, якщо в судовому порядку родичі домоглися визнання померлими або безвісно відсутніми.

А якщо хтось виїхав в іншу країну, через канали Інтерполу українські поліцейські звертаються в правоохоронні органи інших країн - для того, щоб розшукати цю людину.

Відповідаючи на питання, хто пропадає частіше і з яких причин, Роман Крілевіч пояснив, що вік і соціальний статус цих людей найрізноманітніший, як і самі причини. Буває, що людина захворіла і, не розповівши про це рідним, йде з дому, щоб покінчити життя самогубством. Часто люди виїжджають на заробітки, нікого не попередивши.

Є випадки, коли без пояснення причин йдуть з дому, кидаючи сім'ю і більше не виходять на зв'язок. "У Запоріжжі зник чоловік. Залишилися дружина, діти. Ми шукали його кілька років, родичі не витримали, визнали по суду безвісти відсутнім, а він знайшовся, - продовжує Р оман Крілевіч. - Жив весь цей час в Києві".

Бувають і ситуації, коли людину вбили його ж близькі, а потім заявили, що він нібито пропав. Роман Крілевіч розповів одну таку історію. Справа була в Херсонській області. У поліцію звернулася жінка, яка заявила, що зник її чоловік. Нібито він поїхав на заробітки до Києва і більше не виходив на зв'язок. Написала заяву, все зареєстрували. А коли почали шукати, з'ясували, що вона його вбила і заховала труп у підвалі їхнього будинку.

- А можна відстежити місце знаходження людини по його мобільному телефону? - цікавлюся у свого співрозмовника.

- Ми використовуємо всі можливі засоби для того, щоб знайти людину, - продовжує він все так же ухильно, але потім додає: мовляв, нас часто звинувачують, що ми мало даємо інформації в ЗМІ про процес пошуку, але нам важливо не нашкодити.

Дуже часто з'являються оголошення про розшук дітей. Як правило, статистику поповнюють підлітки, що втікають від батьків. На щастя, за словами Романа Крілевіча, в більшості випадків всіх зниклих дітей знаходять живими і здоровими.

Ще одна, при цьому найскладніша категорія, - це люди, з різних причин втратили пам'ять. "У медустановах по всій країні знаходиться 64 таких людини, - говорить начальник відділу розшуку. - І поки ні курси лікування, ні наші заходи не можуть сприяти тому, щоб встановити, хто вони такі".

Ці люди потрапили до лікарень в різні роки. Так, поліцейськими в Дніпропетровській області встановлюється особа жінки, який 23 червня 2012 роки доставили в першу міську лікарню м Дніпродзержинська. Її виявили біля прохідної заводу "Дніпроазот" в м Дніпродзержинську. Зараз ця жінка знаходиться в 5-му відділенні лікарні. Її прикмети: на вигляд 75-80 років, волосся сиве, довгі, зріст 160 сантиметрів, група крові ІІ. Особливі прикмети: слід від операції, шрам в області живота вертикальний завдовжки 10 сантиметрів.

Особливі прикмети: слід від операції, шрам в області живота вертикальний завдовжки 10 сантиметрів

Невідома бабуся, знаходиться в лікарні в Дніпропетровській області

А управлінням карного розшуку у Львівській області встановлюється особа чоловіка, якого знайшли в липні 2015 роки за межами м Радехова на поле. Невідомий громадянин назвався Михайлом, більше інформації про себе не повідомляє, документів у нього не виявлено. Прикмети невідомого: вік 30-35 років, зріст 160-170 см, волосся чорне пряме, обличчя смагляве, має звичку витирати лівою рукою обличчя і очі, на питання не реагує і не відповідає, мова нечітка і тиха, пояснити нічого не може.

Інформація про людей, які не можуть нічого про себе повідомити, як правило, розміщується в місцевих ЗМІ. І були випадки, коли людей дізнавалися і повертали додому. Тому, як би банально це не звучало, не можна втрачати надію. А якщо місцеві правоохоронці нічого не роблять, щоб допомогти вам у пошуках, звертайтеся зі скаргами вище. Як запевнив "Цензор.НЕТ" Роман Крілевіч, реакція на такі скарги буде оперативною.

ДВАНАДЦЯТЬ РОКІВ ОЧІКУВАННЯ

Працюючи над цією темою, я познайомилася з жінкою, яка чекає свого зниклого чоловіка вже 12 років. Володимир Кузнєцов пропав восени 2005 року. Дружина Інна, повернувшись додому, його не застала, хоча він в той день був вихідний. Шкодує, що вранці не дала дочки перед виходом в школу його поцілувати. "Я вирішила, що чоловік спить, тому зупинила її зі словами" Олечка, не буди тата ", - говорить Інна Михайлівна.

Розповідаючи про події, які пішли після цього, жінка згадує, що довгий час їй хтось дзвонив і мовчав в трубку. А через кілька місяців після його зникнення з іншого міста зателефонувала жінка, яка представилася співробітницею готелю і сказала, що її просили передати його речі: обручку і годинник. І лист, в якому було написано, що він нібито виїхав, - з проханням, щоб ми його не шукали.

"Років сім уже ніхто не дзвонить і не кидає трубку. Одного разу мені повідомили, що схожого на чоловіка чоловіка знайшли мертвим, і покликали на впізнання, - продовжує Інна Кузнецова. - Показали фото цієї людини зі спотвореним від побоїв обличчям. При ньому знайшли паспорт на прізвище Кузнєцов. Але і ім'я було іншим, і дата народження не збігалися. Оперативники буквально вмовляли мене уважніше придивитися. Мабуть, хотіли закрити справу і припинити пошуки. Але це був не він, і я наполягала на своєму. я його чекаю. А дочка постійно переглядає базу поліції: раптом в ній з'явиться людина, яка схожа, але втратив пам'ять ".

На цей момент Володимиру Кузнєцову виповнилося вже 63 роки. Описуючи його прикмети, Інна Михайлівна каже, що він міцної статури, зріст - 186 см, сіро-зелені очі. "Він у мене темноволосий, але вже тоді було багато сивини", - зазначає жінка. В її голосі стільки болю і гіркоти, що я так і не підібрала слів, які були б доречні. Просто сказала, що небайдужих людей багато і, можливо, хтось із тих, хто прочитає статтю, дійсно зуміє допомогти.

Тетяна Бодня, для "Цензор.НЕТ"

Джерело: https://censor.net.ua/r3047194

А можна відстежити місце знаходження людини по його мобільному телефону?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация