Золота рибка - Carassius auratus. Частина 1.

  1. Походження Золотої рибки.
  2. Зовнішній вигляд і породи золотих рибок
  3. Догляд та утримання золотих рибок в акваріумі.

Частина 1
Частина 1   Походження Золотої рибки

Походження Золотої рибки.

Золота рибка, чиєю красою захоплюються багато сучасних акваріумісти, може похвалитися довгою історією, яка почалася на півдні Китаю. Перші відомості про ці рибах сімейства коропових датуються VI століттям до нашої ери. У той далекий період золоті рибки вважалися не тільки декоративними тваринами. Золоті рибки, що відрізняються яскравою червоним забарвленням, визнавалися священними. До закінчення імператорської династії Мін (1644г.) В Піднебесній вже були виведені прабатьки всіх нині існуючих порід цих незвичайних рибок. Робота по виведенню різноманітних порід золотих рибок поклала початок селекції акваріумних риб і, цілком можливо, самої акваріумістики.

Вивіз золотих рибок з Китаю був суворо заборонений. Але, все ж, це скарб китайських імператорів потрапило спочатку в Корею (1500г.), А двома роками пізніше і в Японію і далі - в Індонезію. Точний час появи золотих рибок в Європі, на жаль, не відомо. Більшість званих аквариумистами дат знаходяться в межах XVII століття. Але точно відомо, що першим з європейців, який удостоївся честі побачити золотих рибок Китаю став відомий мандрівник Марко Поло. Ці незвичайні рибки були надзвичайно дороги і підносили дворянам як дарунок або нагороди. Втім, і сьогодні популярність золотої рибки як подарунка досить висока.

Предком золотої рибки є срібний карась. Рід карасів в Китаї включає в себе три риби: Гандзя, куродзі і дзі. Амурський срібний карась Гандзя і чорний карась куродзі мешкають тільки на півночі Китаю. Але, оскільки відомо, що золоті рибки з'явилися в південних районах, предком сучасних золотих рибок може бути тільки дзі, що підтверджується порівняльним дослідженням хромосом дзі і золотої рибки. Порівняння зовнішніх морфологічних ознак, таких, як число зябрових кісточок і кількість променів спинного плавника, так само підтверджує, що прабатьком всіх відомих золотих рибок є дзі. Найбільш давніми є різновиди золотої рибки ранчо, Вакін, демекін і рюкін. Всього ж на сьогоднішній день існує 126 різновидів.


Зовнішній вигляд і породи золотих рибок

В акваріумі золоті рибки зазвичай досягають довжини в 15 сантиметрів. У природі - вдвічі більшою. Тіло рибки еліпсовою і витягнуте в довжину, з боків сплощений. Характерно гостре рило. Спинний плавець довгий, початок його розташовується посередині тулуба рибки. Анальний плавник, віднесений до хвоста, короткий. Золотисто-червоне забарвлення спинки переходить в золотий на боках. Черевце жовтувате. Плавці червоні або жовтуваті. Однак всі ці відмінності не є обов'язковими.

В ході багатьох століть кропіткої селекційної роботи з'явилося безліч різновидів або, як часто вказують в монографіях, порід золотих рибок. Існують дві групи золотих рибок, кожна з яких включає безліч порід: довготілі і короткотелие. Найбільш близькими за формою тіла до срібного карася, свого предка, звичайно ж, є довготілі золоті рибки. Часто помітні відмінності мають лише плавники довготелесих золотих рибок. До довготілі відносяться такі відомі породи, як комета, шубункин, британський шубункин, бристольский шубункин, Вакін.

З короткотелие золотими рибками все інакше. Форма їх тіла, очей, плавників - все дуже істотно відрізняється від вихідних форм предка. Треба відзначити також, що короткотелие золоті рибки частіше схильні до різного роду захворювань. Найбільш яскраві представники групи короткотелие золотих рибок: веерохвост, ріукін, вуалехвост (спідничний і стрічковий), телескоп, оранда, Ранчо, помпон, львіноголовка, перлина, небесне око або ж звіздар, водяні глазки.

Золоті рибки досить великі. Довготілі досягають 30 сантиметрів, а в деяких випадках і більше. Короткотелие рибки без урахування довжини хвостового плавника досягають 20 сантиметрів. У різних країнах стандарти порід дещо відрізняються. Найбільш докладними на даний момент є стандарти асоціацій любителів золотих рибок Великобританії і США.


Догляд та утримання золотих рибок в акваріумі.

Як згадувалося вище, золоті рибки сьогодні є досить популярним подарунком. Але часто обрамленням для нього є лише невеликий Десятилітровий акваріум. Звичайно, ці досить невибагливі ставкові риби здатні досить довго жити в настільки малоподходящіх для них умовах. Але підсумок такого змісту домашніх улюбленців буде сумний.

Якщо ви хочете, щоб золоті рибки довгий час радували вас своєю красою, а акваріум став для них справжнім затишним будинком, вам доведеться придбати акваріум з розрахунку 50 літрів на одну рибку. Це мінімум. Оптимальним же буде акваріум від 140 літрів на пару золотих рибок. Зі збільшенням обсягу можна трохи збільшити щільність посадки. Так в двохсотлітрову акваріумі можна містити до чотирьох особин.

Ідеальною для утримання цих рибок вважається акваріум «класичної» форми, довжина якого в два рази більше ширини. При цьому висота повинна бути не більше п'ятдесяти сантиметрів. У більш глибоких акваріумах на дно буде надходити мало світла, що може уповільнити розвиток рослин. До того ж за таким акваріумом набагато складніше доглядати.

Найбільш підходящим грунтом для акваріума вважається фракція від 3 до 5 мм. Але камінці саме такого розміру іноді застряють в роті люблячих перебирати їх рибок. Такі випадки досить рідкісні, і врятувати рибку можна, за допомогою тонкого пінцета або зубочистки. Щоб виключити подібні неприємності, можна використовувати або трохи більше дрібну, або, навпаки, трохи більшу фракцію. Головне - відсутність гострих країв, здатних травмувати мешканців акваріуму.

Продаються в зоомагазинах «затонулі кораблі», «замки» і «гроти» та інші декоративні елементи в акваріумах з золотими рибками використовувати не варто. Крім того, що все це протиприродні предмети в підводному світі, що вказують на відсутність смаку, вони до того ж мають безліч гострих виступів і граней, про які золоті рибки часто ранять плавники, очі і нарости на голові.

Живі рослини - прекрасний екологічний стабілізатор для акваріума із золотими рибками. Відмінною прикрасою стануть ехінодоруси, лимонник, криптокорини і інші крупнолисті рослини. Справа в тому, що для золотих рибок вони є «несмачними», а тому золоті рибки, за своєю природою досить ненажерливі, що не будуть їх чіпати. Оскільки нащадки карася срібного люблять порпатися в грунті, висаджені рослини варто придавити великими округлими каменями, інакше вони будуть неминуче вирвані з коренем. Щоб трохи урізноманітнити раціон рибок варто згадати про плаваючі рослинах Річчі і рясці. Вони послужать відмінним додатковим джерелом вітамінів для золотих рибок і, в той же час, допоможуть зменшити біологічну навантаження на акваріум.

Золоті рибки добре почуваються при температурі води взимку 16 - 20 ° C, влітку 21 - 24 ° C. Занадто висока температура води здатна прискорити старіння рибок. Неодмінно потрібно стежити за тим, щоб будь-які температурні зміни відбувалися поступово. Різкі перепади температури води можуть викликати у риб стрес, послабити їх імунітет, що відкриє дорогу хворобам. Оптимальний pH - 7, а dH - 8 - 18. Вода повинна бути чистою, багатою киснем. Золоті рибки дуже швидко забруднюють акваріум відходами своєї життєдіяльності. Тому проводити підміну води рекомендується не рідше двох разів на тиждень - до 30% від усього обсягу.

В силу того, що золоті рибки відрізняються високим грязеобразованіем, в акваріумі з ними необхідний хороший зовнішній фільтр для сильної механічної та біологічної фільтрації. Так само необхідно проводити часті підміни води, сифоном регулярно очищати акваріумний грунт. Оскільки золоті рибки люблять насичену киснем воду, варто придбати компресор.

Підтримувати комфортну температуру води допоможе обігрівач. Але тут захоплюватися не варто - температура понад 25 ° C для золотих рибок не рекомендована. У щільно заселених акваріумах цілком доречно буде встановити ультрафіолетовий стерилізатор води. Його випромінювання знищує більшість видів паразитів, перешкоджає поширенню інфекцій і непогано справляється з «цвітінням» води. Наявність цього приладу не обов'язково, але багато акваріумісти встановлюють його просто про всяк випадок.

Золоті рибки погано співіснують практично з усіма іншими видами акваріумних рибок. Ці рибки не особливо рухливі. Якщо небезпека для них можуть представляти навіть гуппі, то що вже говорити про більш агресивних видах. Єдиним винятком, мабуть, можна вважати сомиків. Мирні рибкі- чистильники до того ж допоможуть утримувати акваріум в чистоті. Але в деяких випадках навіть вони можуть стати небажаними сусідами для золотих рибок.

Більш того, далеко не всі породи золотих рибок між собою сумісні. Так довготілі і короткотелие золоті рибки мають надто різний темперамент. Перші більший і більш рухливі. Короткотелие ж повільні, їх очі, плавники і головні нарости легко травмувати.


В наступній частині розповімо про годування і розведення золотих рибок ...


12 січня 2012 р. dazw.


Використовувані фотографії:

1 - Едуард (www.aqua-set.ru)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация