Золоте кільце Росії. Ростов Великий

Продовжимо нашу подорож по містах Золотого кільця. Ми побували з вами в Переславлі-Заліському, а далі, взявши курс на Ярославль, ми не проїдемо повз старовинного російського міста Ростов Великий.

Ось там ми з вами сьогодні і побуваємо.

Точну дату утворення цього міста назвати складно. Вважається, що він був заснований ще на початку нашої ери, імовірно історики датою заснування Ростова Великого вважають 862 рік. Саме на цей час припадає перша згадка про нього в "Повісті временних літ": "В літо 6415 пішов Олег на греків ... і зажадав Олег дати воїнам своїм на 2000 кораблів по 12 гривень на кочет, а потім дати данину на російські гради: першу на Київ, ту ж на Чернігів, на Переяславль, на Полоцьк, на Ростов, на Любеч і на інші міста, бо по тих городах сидять великі князі, Олегу підвладні ".

Описано також участь ростовської дружини в походи князя Олега на Смоленськ, Любеч і Київ.

У легендах сказано, що засновником є Зростання, звідси і пішла назва міста.

В кінці X - початку XI століття правителем тут був Ярослав, який отримав у сучасників прізвисько Мудрий. Він прийняв рішення про введення в місті християнства. Хрестили населення в розташованому поблизу озері Неро. Жителі Ростова не уявляють ні себе, ні свого міста без цього озера. В озері дуже багато риби і по сей день, а вже раніше, кілька століть назад озеро годувало всіх жителів цього міста і навіть до царського столу поставляли.

Багато легенд розповідає про це озеро. Я розповім одну з нізх, саму романтичну ...

У одного князя була дочка, звали її Нера, вона була дуже красива. Славний витязь Звеніслав закохався в неї. Але Неру викрала зла чаклунка. Щоб повернути кохану, витязь Звеніслав реалізував самий логічний план з усіх, про які можна було подумати - він привіз в те місце, де тепер стоїть Ростов, землю, взявши її у рідної домівки дівчата, кинув її в безіменне на той момент озеро. З тієї землі утворився острів, на ньому витязь і виявив свою красуню Неру, чиїм ім'ям на честь чудової знахідки було названо озеро.

У Ростові існує повір'я: живе на дні озера в заростях гарнави його господар Водяний. Він збирає данину з рибалок: не "закриє» і не «розкриє» озера без людських жертв. І дійсно, щорічно глибокої осені і ранньою весною в озері, при всій його незначній глибині, до сих пір тонуть люди. З покоління в покоління передаються розповіді незчисленні скарби, що лежать на дні озера. Правда, поки що ніхто не знайшов цих скарбів, але люди не перестають в це вірити.

Але одним з головних скарбів цього озера є озерний мул. З незапам'ятних часів він використовувався як відмінне добриво і давав великий приріст врожаю. Донний мул - сапропель - найцінніше добриво. Місцеві жителі його використовують на своїх присадибних ділянках. Коли під'їжджаєш до Ростова, то уздовж дороги стоять бабусі, які продають цибулю, заплетений коси. Коли траплялося побувати в тих краях, то із задоволенням придбала такий лук. Смакові якості його чудові!

Смакові якості його чудові

Ми зібралися тут з вами з різних міст, і навіть з різних країн. Деякі, можливо, скажуть: «Ростов Великий, де це? Я і не чув про таке ». Запевняю вас, що це не так. Ви все знайомі з цим містом, нехай і заочно. Згадайте фільм Гайдая "Іван Васильович змінює професію". Так ось саме в Ростові Великому, в Кремлі і знімався цей фільм. Згадали ?!

Згадали

Саме на території Ростовського Кремля проходили зйомки фільму.

Саме на території Ростовського Кремля проходили зйомки фільму

Галерея

Галерея

З берега озера Неро можна побачити Ростовський Кремль, один з найбільших і дивно добре збережених ансамблів з усього Золотого Кільця Росії. Він є "Візитною карткою» міста. На його території знаходиться п'ять храмів і комплекс житлових будівель, обнесені потужними фортечними стінами. Кремлівські стіни з одинадцятьма вежами простяглися майже на кілометр. Купола і маківки на вершинах веж дерев'яні.

Купола і маківки на вершинах веж дерев'яні

Увійшовши в Кремль, ви потрапите на Соборну площу - серце стародавнього Ростова. На ній стоїть Успенський собор - найстаріша споруда міста, побудований в 1508 -1512 роках, стоїть на місці своїх білокам'яних попередників XII-XII ст.

Соборна площа з дзвіницею к. XVII в.

XVII в

Успенський собор (на фотографії зліва від вас) служив усипальницею багатьох князів і архієреїв Ростова. Інтер'єри собору розписані в 60-х роках XVII ст., В даний час мають більш пізні нашарування. Храм відкритий тільки під час служби в теплу пору року.

Храм відкритий тільки під час служби в теплу пору року

___________________________________________________________

Задум звести в кремлі дзвіницю був воістину геніальними. По-перше, була врахована близькість озера, яка посилювала акустику церковних дзвонів, розноситься на відстань до 18 кілометрів. По-друге, від трьох прольотів, де висіли дзвони, до землі в будівлі дзвіниці знаходяться порожнечі, що виконують роль резонаторів. По-третє, саме виробництво дзвонів мало в Ростові такий високий рівень, якого немає прикладу ні у вітчизняній, ні у світовій культурі.

По-третє, саме виробництво дзвонів мало в Ростові такий високий рівень, якого немає прикладу ні у вітчизняній, ні у світовій культурі

____________________________________________________________

Зараз я хочу розповісти про ростовської фініфті, яка ніколи не була "народним промислом", це повноцінне мистецтво - не менше дивне, ніж муранське скло, яке фанатично скуповують у Венеції туристи з усього світу.

Фініфть - це давньоруська назва емалі, а сталося це від грецького фініфтіс, що означає блискучий. Технологія виготовлення фініфті збереглася і до наших днів.

Емаль - міцне склоподібне покриття, яке наноситься на металеву основу (сталевий, мідний, срібний, золотий лист), виконується спеціальними фарбами на основі скла з додаванням різних окислів металів і закріплене випалюванням при температурі 780-900 градусів. Як розповідають майстри: кольору наносяться по черзі, і кожен нанесений колір проходить термообробку в спеціальній печі при дуже високій температурі. Для створення багатобарвних виробів картинка на емалі домальовує і обпалюється аж до 7 разів. Перший шар (мальовки) наноситься широкими пензлями, потім випал в печі при певній температурі, емаль при цьому розплавляється, а термостійкі фарби міцно з'єднуються з нею, як би "потопаючи". Потім друга промальовування - випал, третя промальовування - потім випал ... І так кілька разів! Робота це копітка, яка вимагає майстерності. Але подивіться, які роботи дивовижні виходять!

Створення цих робіт - справжнісіньке таїнство, досконально відоме тільки досвідченому майстрові. Існують секрети виробництва таких виробів. Способи виготовлення прикрас на основі фініфті довгі століття передавалися з покоління в покоління.

_________________________________________________________

Одна з найдавніших перлин не тільки Ростова Великого, а й всієї Серверної Русі - це Богоявленський Авраама монастир. За переказами, монастир закладений на тому місці, де преподобний Авраамій зруйнував капище язичницького бога Велеса. Згідно з легендою, преподобному Авраамию було чудесне явлення святого Іоанна Богослова, який дав йому жезл, за допомогою якого і був знищений ідол.

Кілька століть потому, цим жезлом скористався цар Іван Грозний, взявши його в похід на Казань. Успіх походу забезпечив особливе розташування государя до монастиря. Богоявленський Авраама монастир є одним з найдавніших в Росії.

У Ростові ціла Росія древніх монастирів, в цьому місті збережені старовинні будівлі, тут все наповнене історією і відчуттям того, що ми всього лише піщинки в цьому потоці часу.

Можна пройти неспішним кроком по ростовським вулицях, тут панує якесь умиротворення, спокій і благодать.

Тут зберігся стаєнний двір будівлі XVII століття, який є єдиним частково збереглися в Росії двором тих років (правда, будівля вимагає рестовраціі, я прочитала, що на його відновлення виділено близько 122 млн.руб).

Відвідати Митний Двір і Гостинний Двір, побачити будівлю чоловічої гімназії, побудоване купцем КеКина.

Ростовскими корінням міг похвалитися і богатир Альоша Попович. Центральна билина з циклу про Альошу Поповича розповідає про його перемогу над Тугарінов Змійович (про зміїної природі Тугарина каже його батькові - Змеевич).

Ось таким зобразив Альошу Поповича В.М.Васнецов на своєму відомому полотні "Богатирі"

Васнецов на своєму відомому полотні Богатирі

Припускають, що саме в Ростові розгорталося дію відомої російської казки «По щучому велінню»!

_______________________________________________________

Це старовинне місто свято зберігає свою історію, переплетену з оповідями, билинами, легендами. Ростов Великий є однією з перлин намиста древніх російських міст.

Інші роботи циклу Золоте кільце Росії:

Переславль-Залеський http://www.sports.ru/tribuna/blogs/pirouette/543892.html

Кострома http://www.sports.ru/tribuna/blogs/pirouette/634727.html

Володимир http://www.sports.ru/tribuna/blogs/pirouette/666858.html

Сергієв Посад http://www.sports.ru/tribuna/blogs/pirouette/659718.html

Муром http://www.sports.ru/tribuna/blogs/pirouette/796158.html

Подорожуючи по країні: Мартинова. У пошуках білої корови або побахорім по-кацкіе http://www.sports.ru/tribuna/blogs/pirouette/815978.html

Деякі, можливо, скажуть: «Ростов Великий, де це?
Згадали ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация