Золоте кільце Росії

На цьому уроці ви познайомитеся з національною гордістю нашої країни - історичними містами Росії, які носять назву Золоте кільце. Проведете віртуальну екскурсію по основних визначних пам'яток цих міст.

Спадщина, яку залишили нам предки, викликає почуття захоплення. Ці старовинні міста розташовані кільцем, на північний схід від Москви. Володимир, Суздаль, Переславль-Залеський, Сергієв Посад, Ростов Великий, Ярославль, Кострома, Іваново - це древні міста, які називають Золотим кільцем Росії (рис. 1).

Мал. 1. Золоте кільце Росії ( джерело )

Старовинний вигляд надають їм збереглися архітектурні пам'ятники, створені з XII по XVII століття, це храми, монастирі, кремлі. Стародавні кам'яні стіни кремлів підносяться на місці дерев'яних укріплень IX, X, XI століть, які будували наші предки, захищаючись від ворогів. Тому кремль зазвичай зводився на високому місці, на березі річки, озера. Пізніше він ставав центром міста.

Стародавнє місто на території Московської області - Сергієв Посад, чому ж він знаменитий? Тут знаходиться головний монастир Росії - Троїце-Сергієва лавра (рис. 2).

Мал. 2. Троїце-Сергієва лавра ( джерело )

Монастир був заснований в XIV столітті знаменитим ченцем Сергія Радонезького. Навколо в ті часи були тільки глухі ліси, але вже за життя Сергія була прокладена широка дорога від Москви до монастиря і далі в північні міста. Монастир вражає всіх не тільки своєю красою, а й своїми розмірами. Фортечні мури з одинадцятьма сторожовими вежами тягнуться на більш ніж 1120 метрів, їх висота сягає 15 метрів, а товщина - 10. Чому монастир називається «лавра»? Лавра - це особливий титул, який присвоюється тільки найголовнішого монастирю. Цей титул був привласнений Троїце-Сергієва монастиря в XVIII столітті за указом імператриці Єлизавети Петрівни. Тут знаходяться найбільші в Росії Московська духовна академія і семінарія, де навчаються майбутні служителі церкви, тут знаменитий церковно-археологічний музей, в якому зберігаються стародавні ікони, священні книги і старовинні предмети церковного оздоблення (рис. 3).

3)

Мал. 3. Московська духовна академія і семінарія ( джерело )

Сергієв Посад називають іграшкової столицею Росії. Найвідоміший в нашій країні музей іграшки розташований саме тут, на горі волокуші навпаки Троїце-Сергієвої лаври (рис. 4).

Мал. 4. Музей іграшки ( джерело )

За його експонатів можна вивчати лялькову історію, в ньому сьогодні зберігається понад 30 тисяч іграшок різних народів світу. Але головна іграшка - місцева, триста років в місті і околицях розвинений цей промисел, потішний товар завжди купували паломники, які відвідували Троїце-Сергієву лавру, серед яких були і російські царі. Селище Богородское славиться народними промислами, різьбленням по дереву та виготовленням іграшок. За народними переказами, давним-давно в селі жила сім'я. Вирішила мати позбавити своїх дітей, вирізала з чурбачков фігурку, аурку, погралися діти і закинули аурку на піч. Раз чоловік став збиратися на базар і каже: «Візьму-но я аурку, покажу на базарі торгашам». Аурку купили і ще замовили. З тих пір і повелася в селі різьблення іграшки, і стала вона називатися богородской.

Місто Переславль Залеський був заснований князем Юрієм Долгоруким, місто перебувало в заліссі, в області полів і землеробства. Спасо-Преображенський собор в Переславском (рис. 6) Кремлі закладено Юрієм Долгоруким (рис. 5) в 1150 році. Собор - перший і єдиний серед локальних храмів північно-східній Русі, що дійшов до нас у майже повній цілості. На березі Плещеєва озера розташований музей-садиба «Бот Петра I». Тут Петро I почав будівництво потішної флотилії, що стало початком військового флоту. Коли будівництво флотилії було завершено, на невеликому підвищенні встановили гармати, з яких палили під час спуску флотилії на озеро.

Мал. 5. Князь Юрій Долгорукий ( джерело )

Мал. 6. Спасо-Преображенський собор ( джерело )

Це місце з того часу називають Грем'яч. На воді Плещеєва озера Петро I проводив військові навчання, збереглося і єдине вціліле судно цієї флотилії в спеціально побудованому Ботнии будинку. Бот «Фортуна» в перекладі означає «удача». Це пам'ятник історії, головний експонат музею, навколо нього якоря, щогли з інших кораблів, ці якоря - сучасники Петра I.

На березі широкого, але неглибокого озера Неру розкинувся один з найдавніших міст Золотого кільця - Ростов Великий (рис. 7).

Мал. 7. Ростов Великий ( джерело )

Він згадується в літописах ще з 862 року. У найдавнішою і красивою частині міста знаходиться Кремль, з фортечними стінами, зі сторожовими вежами, білокам'яними храмами і золотими куполами. Це споруди XVII століття. З усього світу приїжджають туристи, щоб побачити диво-місто і послухати знаменитий дзвін. Надбанням світової культури є ростовські дзвони, унікальний набір музичних творів XVII-XIX століття. Невіддільні від музичного інструменту знамениті ростовські дзвіниці (рис. 8).

8)

Мал. 8. Ростовська дзвіниця ( джерело )

Кожен з її 13 дзвонів, від найбільшого до малого, мають своє особливе звучання. Найбільші дзвони мають навіть імена. Самий густий тон у величезного дзвони по імені Сисой, його вага - 32 тонни. Дзвони поменше називаються Лебідь і Баран. З давніх-давен нашим предкам було відомо, що поблизу церков, де часто дзвонили дзвони, люди рідше хворіли, там майже не поширювалися епідемії. Ростовська фініфть - це російський народний художній промисел, існує з XVIII століття в Ростові (рис. 9).

Мал. 9. Ростовська фініфть ( джерело )

Мініатюрні зображення виконуються на емалі прозорими вогнетривкими фарбами. Фініфть, або художній розпис по емалі, з'явилася в Росії за часів Петра I. У середині XVIII століття в Ростові Великому була створена перша майстерня. Розповідають, що Петро I заснував спеціальну нагороду - власний портрет, написаний на емалі і усипаний коштовними каменями (рис. 10).

10)

Мал. 10. Нагорода Петра I на емалі ( джерело )

Нагорода вручалася за особливі заслуги перед вітчизною особисто государем. Сьогодні вироби, виконані в цій техніці, виробляється на фабриці «Ростовська фініфть».

Ярославль - найбільший Волзький місто Золотого кільця. Він був заснований 1010 року князем Ярославом Мудрим. Місто білокам'яний, з садами, зі старовинними прекрасними церквами, вежами і воротами вже відзначив своє тисячоліття. Церква на честь пророка Іллі була першою церквою міста (рис. 11).

11)

Мал. 11. Церква Іллі пророка ( джерело )

Згідно переказом про побудову града Ярославля, вона була закладена князем Ярославом Мудрим одночасно з самим містом в честь того, що легендарна перемога князя над ведмедем відбулася в день цього святого. Стіни цього храму прикрашені розписом знаменитих костромських художників Гурія Микита і Сили Савіна разом з Ярославським майстрами в XVII столітті. Такі розпису водяними фарбами по сирій штукатурці називають фресками. У центрі ви бачите великий п'ятиглавий храм, а зліва і справа - дві споруди, які називаються шатрові. Шатер використовується у вигляді конуса в церковних спорудах, увінчаних шпилькою з хрестом. Один з наметів - це продовження церкви, а інший - восьмигранна дзвіниця. У Ярославлі кілька таких церков.

Кострома-містечко - Москви куточок. Ця старовинна приказка здавна відома жителям Костроми. У Костроми з Москвою історичну спорідненість, і засновник у двох міст один - князь Юрій Долгорукий. Кострома всього на п'ять років молодше столиці. Жителі міста зуміли вберегти від руйнувань багато пам'ятників. Вулиці в Костромі розташовані віялом, це добре видно на плані міста (рис. 12).

12)

Мал. 12. План міста ( джерело )

Легенда пояснює це так: коли імператриця Катерина II наказала перебудувати місто, її запитали, якою вона хоче бачити Кострому. Імператриця в той момент розкрила віяло, ось місто і зробили таким незвичайним. У тій частині міста, де вулиці сходяться, розташовані старовинні торгові ряди, їм вже більше 200 років. За старих часів кожному товару відводилося своє місце, тому і ряди називалися по-різному: масляні, пряникові, борошняні, тютюнові. Один з найкрасивіших храмів золотого кільця - церква Воскресіння на Дебре (рис. 13).

Мал. 13. Церква Воскресіння на Дебре ( джерело )

Вхід до церкви - західні ворота - прикрашені білокамінними фігурками тварин в цегляних віконцях, а стовпчики, на які спирається арка воріт, називаються кубушками. У Троїцькому соборі Іпатіївського монастиря фрески Гурія Нікітіна та Сили Савіна унікальні за своїм зображенням і створення сюжету (рис. 14).

14)

Мал. 14. Фреска Троїцького собору Іпатіївського монастиря в Костромі ( джерело )

У місті процвітали художні ремесла, в Іпатіївському монастирі існувала іконописна школа. Костромської край був одним із центрів ювелірного мистецтва. Кострому називають ювелірної столицею Росії. У Костромі передавалися з покоління в покоління традиції унікальної художньої різьби по дереву. Розвивалися всі види візерункового ткацтва, а вишивка стала невід'ємною частиною народного мистецтва.

Від Костроми недалеко і до Володимира. У 1108 році Великим князем Володимиром Мономахом на високому березі Клязьмі був закладений давньоруське місто (рис. 15).

15)

Мал. 15. Давньоруське місто Володимир ( джерело )

Спочатку Володимир був військовою фортецею. Це місце і зараз називають Мономахов місто. Він є центральною частиною сучасного Володимира. Древній Мономахов місто оточували насипні земляні вали, поверх валів височіли колод стіни. У минулі часи в'їхати в місто можна було тільки через золоті ворота (рис. 16).

Мал. 16. Золоті ворота ( джерело )

Посеред вулиці височіє біла арка з двома вежами по боках, над аркою - купол. Зараз там музей, а в давнину спостерігали дозорні, чи немає на яку небезпеку Володимиру. Варто місто на крутій горі. Старовинні білі храми виблискують маківками куполів. Найдавніші з уцілілих храмів давньої Русі побудовані в XII столітті, це білокам'яний пятиглавий Успенський собор (рис. 17), він двічі знаменитий, його стіни всередині розписував фресками геніальний російський іконописець Андрій Рубльов.

17), він двічі знаменитий, його стіни всередині розписував фресками геніальний російський іконописець Андрій Рубльов

Мал. 17. Успенський собор ( джерело )

Поруч Дмитрієвський собор, його стіни прикрашають кілька сотень кам'яних зображень дивовижних рослин, казкових тварин (рис. 18).

Мал. 18. Дмитрієвський собор ( джерело )

Це ціла енциклопедія. Зводилися ці храми, коли Москви ще не було, ось чому про Володимира кажуть: «Старший брат Москви».

Ми здійснили подорож по Золотому кільцю Росії. За туристичним маршрутом, що проходить по давньоруських містах, і побачили унікальні пам'ятки культури та історії Росії.

Список літератури

  1. Вахрушев А.А., Данилов Д.Д. Навколишній світ 3. - М .: Баллас.
  2. Дмитрієва Н.Я., Казаков А.М. Навколишній світ 3. - М .: ВД «Федоров».
  3. Плешаков А.А. Навколишній світ 3. - М .: Просвещение.

Додаткові рекомендовані посилання на ресурси мережі Інтернет

  1. Privetstrana.ru ( джерело ).
  2. Uateka.com ( джерело ).
  3. Stsl.ru ( джерело ).

Домашнє завдання

  1. Чому Золоте кільце Росії отримало таку назву?
  2. Чим славиться місто Сергієв Посад?
  3. Якими соборами володіє місто Володимир?

Стародавнє місто на території Московської області - Сергієв Посад, чому ж він знаменитий?
10. Чому монастир називається «лавра»?
Чим славиться місто Сергієв Посад?
Якими соборами володіє місто Володимир?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация