Золоті ворота у Володимирі: історія, опис

  1. Втрачена реліквія Золотих воріт
  2. Рейтинг пам'ятки

Адреса: Росія, Володимир, вул. Велика Московська
Дата побудови: 1795 рік
Координати: 56 ° 07'36.7 "N 40 ° 23'49.7" E
Об'єкт культурної спадщини Російської Федерації

Великий князь Андрій Боголюбський, оголосивши Володимир столицею Володимиро-Суздальського князівства, почав зміцнювати свій столичне місто.

У 1158 році він обгородив місто валом, а в 1164 році побудував п'ять вхідних воріт. До наших днів збереглися лише Золоті ворота, що служили парадним в'їздом в найбагатшу князебоярську частина міста. Дубові створи воріт, яких зараз немає, були кайдани листами позолоченої міді, яскраво виблискувала на сонці, тому ворота і називалися Золотими. Ворота будували володимирські зодчі. Про це свідчать два княжих знака, висічені на одному з каменів південній ніші Золотих воріт.

Про це свідчать два княжих знака, висічені на одному з каменів південній ніші Золотих воріт

Існує легенда, що коли роботи підходили до кінця, і будівельні ліси були розібрані, склепіння воріт раптово обрушилися і поховали під собою 12 осіб. Ніхто з очевидців не сумнівався, що люди розчавлені на смерть під вагою каменів, але Андрій Боголюбський наказав принести чудотворну ікону Божої Матері і звернувся до небесної покровительки з молитвою про нещасні.

Завал розчистили і знайшли лежать під ним людей живими і неушкодженими. В честь того, що сталося дива Андрій Боголюбський наказав влаштувати над Золотими воротами крихітну білокам'яної каплицю Положення риз Богоматері.

Вид Золотих воріт з Козлова вала

Золоті ворота виконували цілий ряд функцій. По-перше, вони служили парадним входом в місто - через них у Володимир вз'езжалі князівські дружини, які поверталися з поля бою. Білокам'яна тріумфальна арка, що досягала висоти 14 метрів, грандіозна проїзна башта і масивні дубові створи воріт, що висіли на кованих петлях, надавали споруді величний вигляд, відповідний його призначенням. По-друге, Золоті ворота поряд з незбереженим Мідними, Ірінін, Срібними та волзькими воротами становили єдиний комплекс оборонних укріплень міста Володимира.

По-друге, Золоті ворота поряд з незбереженим Мідними, Ірінін, Срібними та волзькими воротами становили єдиний комплекс оборонних укріплень міста Володимира

Вид золотих воріт від Троїцької церкви

Створи воріт примикали до арочної перемички, по верху якої був влаштований дерев'яний настил, службовець бойовим майданчиком. З цього майданчика захисники міста вели обстріл ворога. Від настилу збереглися лише великі квадратні гнізда, призначені для потужних дерев'яних балок.

Підйом на майданчик здійснювався по кам'яних сходах, облаштованій в товщі південної стіни. Крім усього іншого, Золоті ворота виконували декоративну функцію, виступаючи в якості символу князівської влади і багатства.

Крім усього іншого, Золоті ворота виконували декоративну функцію, виступаючи в якості символу князівської влади і багатства

Витончена надбрамна каплиця, вінчає ворота, благословляла всіх, хто прийшов до Володимира з миром. У 1810 році Різоположенський надбрамна церква була повністю перебудована, і сьогодні в її стінах розташовується експозиція військово-історичного музею . Під склепінням каплиці розміщена діорама, яка зображує штурм Володимира військами хана Батия 7 лютого 1238 року. Завдяки світломузикальним ефектів і звукового супроводу з дикторським текстом картина детально відтворює взяття міста монголо-татарами.

Завдяки світломузикальним ефектів і звукового супроводу з дикторським текстом картина детально відтворює взяття міста монголо-татарами

Вид на Золоті ворота з вул. дворянській

Втрачена реліквія Золотих воріт

У 1238 році полчища монголо-татар, спустошивши безліч російських міст, підійшли до Володимира. Городяни приготувалися до оборони і сховали все цінні реліквії на той випадок, якщо ворог все ж прорветься. Задумка вдалася: золочені стулки Золотих воріт не знайдені досі і офіційно внесені до реєстрів ЮНЕСКО як втрачені людством шедеври. У 1970 роках Рада міністрів Радянського союзу отримав несподівану пропозицію з Токіо. Японська корпорація обіцяла розчистити дно річки Клязьми і навіть розширити її русло.

Вид на Золоті ворота з боку Козлова вала

За свою роботу японці не вимагали ні Сахалін, ні Курильські острови і навіть не просили грошей. В якості оплати вони хотіли забрати все, що ними буде виявлено на дні Клязьми. Ця пропозиція так і не було прийнято радянською владою, але змусило задуматися над питанням: «Які цінності хотіли знайти японці в річці, щоб окупити свої витрати?». Можливо, японці шукали золочені пластини, колись прикрашали створи Золотих воріт. Рятуючи дорогоцінні стулки від хана Батия, городяни втопили їх у Клязьмі.

Рятуючи дорогоцінні стулки від хана Батия, городяни втопили їх у Клязьмі

Вид на Золоті ворота з Нікітській вулиці

Деякі дослідники вважають, що дана гіпотеза неправдоподібна, так як ворожі розвідники пильно стежили за містом і його околицями, тому жителі не встигли вивезти золото з Володимира або втопити його в водах Клязьми. Відповідно до альтернативної версії, реліквія захована в одній з міських стін або покоїться в підземному сховищі під фундаментом. Так чи інакше, але місце розташування золочених пластин досі залишається загадкою.

Рейтинг пам'ятки

Пам'ятки Володимира Володимирська обл. Росія Європа

Золоті ворота у Володимирі на мапі

Дивитися ще на Putidorogi-nn.ru:

Ця пропозиція так і не було прийнято радянською владою, але змусило задуматися над питанням: «Які цінності хотіли знайти японці в річці, щоб окупити свої витрати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация