Жорстке електромагнітне випромінювання

В.К. Гришин

Коротко описуються види та джерела жорсткого електромагнітного випромінювання (ультрафіолетове, рентгенівський і гамма діапазон), широко використовувані нині в різноманітних фундаментальних дослідженнях і технічних додатках.

Основним джерелом жорсткого електромагнітного випромінювання (ЕМВ) є пучки прискорених заряджених частинок, що використовуються в різних фізичних схемах, де проявляються специфічні радіаційні механізми, коротко описуються нижче. Використовувані параметри швидких частинок: заряд, маса, швидкість, релятивістський фактор, рівний відношенню повної енергії до енергії спокою. У схемах з взаємодією швидких зарядів з конденсованими середовищами останні характеризуються величиною діелектричної проникності, уявна частина якої передбачається малої, а середовище - прозорою для генерованого ЕМІ.

  • Гальмівне випромінювання (Bremsstrahlung Radiation) - (ЕМВ), що виникає при взаємодії швидкої зарядженої частинки, подібних електрону, з атомними ядрами.
    Властивості: безпорогове; різко пригнічується для важких зарядів; безперервний спектр з максимальною енергією, яка дорівнює кінетичної енергії електрона; кут конуса випромінювання не перевищує зворотної величини релятівіcтского фактора швидкого заряду.
  • Синхротронне (магнітно-гальмівне) випромінювання (Synchrotron Radiation) - ЕМІ швидкого заряду (електрона) в магнітному полі.
    Властивості: безпорогове, але різко пригнічується для важких зарядів; лінійчатий спектр в рентгенівському діапазоні з максимальною частотою ЕМІ порядку частоти циркуляції заряду (в магнітному полі), помноженої на куб релятівіcтского фактора швидкого заряду; кут конуса випромінювання не перевищує зворотної величини релятівіcтского фактора.
  • Ондуляторное випромінювання (Undulator Radiation) - ЕМІ швидкого електрона при прольоті знакі-змінного магнітного поля ондулятора (вігглера), де електрон відчуває швидкі поперечні осциляції c заданої просторової періодичністю.
    Властивості: безперервний спектр з перебудовується довжиною хвилі випромінювання з мінімальною величиною, рівною довжині хвилі осциляції (електрона в ондулятором), поділеній на квадрат релятивистского фактора; кут конуса випромінювання не перевищує зворотної величини релятівіcтского фактора.
  • Випромінювання Черенкова (Cherenkov radiation) - ЕМІ при русі заряду в середовищі, коли її швидкість перевищує швидкість світла в середовищі.
    Властивості: порогове; зникає, коли швидкість заряду стає менше швидкості світла в середовищі; спектр інтенсивності ЕМВ монотонно зростає до граничної частоти, коли швидкості заряду і світло в середовищі порівнюються (діапазон ультрафіолету); косинус кута конуса випромінювання визначається відношенням зазначених швидкостей.
  • Поляризаційне гальмівне випромінювання (Polarization Bremsstrahlung Radiation) - ЕМІ, що виникає при взаємодії швидкого заряду з атомними електронами і розглядається як процес розсіювання власного ( "кулонівського") поля швидкого заряду на атомних електронах.
    Властивості: безпорогове; не залежить від маси швидкої частинки; безперервний спектр в рентгенівському діапазоні.
  • Перехідне випромінювання (Transition radiation) - ЕМІ, що виникає при прольоті заряду через (або поблизу) неоднорідну область простору (неоднорідна діелектрична постійна, межа середовищ і т.п.).
    Властивості: безпорогове; заряд будь-якої маси; складається з проходить і відбитого випромінювань; кути конусів випромінювання (з характерним придушенням випромінювання уздовж осей) не перевищують зворотної величини релятівіcтского фактора; спектри випромінювання - безперервні з практично постійною інтенсивністю з максимальними частотами порядку плазмової частоти середовища, помноженої для проходить ЕМІ на релятивістський фактор
  • Резонансне випромінювання (Resonant Radiation) - ЕМІ, що виникає в результаті інтерференції перехідного випромінювання на кордонах періодичних неоднорідностей (наприклад, діелектричних або металевих фольги) середовища.
    Властивості: випромінювання направлено в основному уздовж швидкості електрона в вузькому будці з розчином, що не перевищує зворотної величини релятівіcтского фактора; частота хвилі випромінювання - порядку частоти перетину електроном періодичних неоднорідностей, помноженої на подвоєний квадрат релятивистского фактора; завдяки інтерференції інтенсивність ЕМІ істотно зростає в порівнянні з однословной схемою.
  • Параметричне випромінювання (Parametric Radiation) - ЕМІ швидкого заряду при перетині ним регулярної структури кристалічних площин.
    Властивості: безпорогове; не залежить від маси швидкого заряду; випромінюється (в залежності від орієнтації кристала) назад (геометрія Брегга) або вперед (геометрія Лауе) під кутами Брегга; кути конусів випромінювання (з характерним придушенням випромінювання уздовж осей) не перевищують зворотної величини релятівіcтского фактора; частота випромінювання лежить в рентгенівському діапазоні і визначається взаємною орієнтацією швидкості електрона і вектором оберненої гратки кристала і її параметрами, тобто практично не залежить від енергії швидкого заряду.
  • Випромінювання Сміта-Парселла (Smith-Purcell Radiation) - ЕМІ швидкого електрона при прольоті уздовж дифракційної решітки.
    Властивості: з фізики явищ - близько до ондуляторному; спектр лежить в THz діапазоні.
  • Каналірованное випромінювання (Channeling Radiation) - ЕМІ швидких електронів (позитронів), каналірованних в кристалах (площинне і осьовий каналювання) і здійснюють поперечні осциляції.
    Властивості: дискретний спектр в рентгенівському діапазоні; складається з ряду ліній (для позитронів - практично одна лінія), відповідних кінцевого числа квантових станів поперечного руху швидких електронів; кут конуса випромінювання не перевищує зворотної величини релятівіcтского фактора швидкого заряду.

Нижче дається більш детальний опис властивостей видів ЕМВ, найбільш часто використовуваних на практиці.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Л.Д.Ландау, Е.М.Ліфшіц. Електродинаміка суцільних середовищ .- М .: Наука. +1982.
  2. А.А.Соколов, І.М.Тернов. Релятивістський електрон.- М .: Наука. 1 983.
  3. Е.Г.Бессонов, А.В. Виноградов // УФН. Т. 159. В. 1. С. 143 -154.
  4. В.А.Базилев, Н.К. Жеваго. Випромінювання швидких частинок в речовині і в зовнішніх полях. - М .: Наука. 1987.
  5. В.В.Балашов. Будова речовини. - М .: Изд. МГУ. +1993.
  6. К.Н.Мухін. Експериментальна ядерна фізика. Т. 1.- М .: Атомізд. 1974.

1974

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация