Зовнішня політика Івана IV Грозного. підсумки

Вступ Іоанна IV в Казань, Петро Михайлович Шамшин

Іван IV здійснював зовнішню політику за наступними напрямками:

  • Захід - боротьба за вихід до Балтійського моря;
  • Схід - освоєння Сибіру, ​​боротьба з Астраханським і Казанським ханством;
  • Південь - захист території від кримського ханства.

Іван Грозний хотів за допомогою дипломатії підпорядкувати собі Казанське ханство. Але його задум не увінчалася успіхом. Тоді в 1552 році 100тисячна російська армія захопила Казань.

У 1556 році було завойовано Астраханське ханство. Тепер все Поволжі належало Росії. Це дозволило поліпшити умови для торгівлі зі Сходом.

В середині XVI ст. до складу Російської держави були включені Кабарда, Чувашія, Башкирія. У 1556 року хан Едигер з Сибіру визнав себе московським васалом. Але, що змінив його, хан Кучум не став визнавати владу Москви. Був найнятий загін козаків, який очолив Єрмак, і вже в 1582 році армія була в столиці Сибірського ханства. В 1581 до Російської держави була остаточно приєднана Західна Сибір.

З тих пір почалося активне освоєння Сибіру.

З 1558 по 1583 рр. йшла Лівонська війна . Правителі Лівонського органу заважали налагодити зв'язок Московської держави з західноєвропейськими країнами. Виділяють три етапи Лівонської війни:

  1. 1558 - 1561 рр. - Лівонський орган розгромлений, захоплені Тарту (Дерпт), Нарва, російські війська підійшли до Таллінна (Ревелю) і Ризі;
  2. 1561 - 1578 рр. - Російська держава починає війну проти Литви, Данії, Швеції, Польщі. Влітку 1557 р російська армія захопила ряд прибалтійських фортець. Грабежі і розгроми опричників послабили господарство країни. Російський народ став проявляти невдоволення і недовіру. Князь Курбський перейшов на бік ворога. Він був одним з кращих воєначальників і знав всі плани Івана IV.

У 1569 році утворилася нова держава - Річ Посполита (Польща і Литва об'єдналися). Глава цієї держави Стефан Баторій почав наступ.

  1. 1578 - 1583 рр. - російська армія взяла оборонну тактику. У 1579 р був узятий Полоцьк. У 1581 р протягом п'яти місяців російське військо під проводом І.П. Шуйського захищало Псков. В результаті Стефан Баторій вирішив відмовитися від облоги.

В результаті війна була програна. Росія підписала мирні договори з Польщею ( Ям-Запольський договір ) І зі Швецією (Плюсского договір). Росія відмовилася від усіх завойованих земель. Крім того, землі Прибалтики відійшли Польщі та Швеції. Економіка Росії була підірвана. А вихід до Балтійського моря не була отримана.

Правління Івана Грозного визначило подальший розвиток історії Росії. Було встановлено кріпосне право в глобальному масштабі. Боротьба за владу між царем і боярами завдала величезної шкоди державі.

почалося Смутний час .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация