Зовнішня політика СРСР напередодні Великої Вітчизняної війни

  1. Підписання Пакту з Німеччиною і початок Другої світової війни СРСР намагався домовитися з Англією...
  2. Політика в приєднаних землях

Підписання Пакту з Німеччиною і початок Другої світової війни

СРСР намагався домовитися з Англією і Францією про спільні діях проти Німеччини. Однак переговори представників Генеральних штабів трьох країн не дали результатів. Тоді керівництво Радянського Союзу розпочало таємні перемовини з Німеччиною. 23 серпня 1939 року міністри закордонних справ СРСР (В. Молотов) і Німеччини (І. Ріббентроп), підписали договір про ненапад терміном на 10 років.

Підписання такого договору в складних умовах другої половини 30-х років було правомірно. Політика Англії і Франції, Німеччини, Японії та Італії не залишала Радянському Союзу іншого виходу.

зауваження 1

1 вересня 1939 почалася Друга світова війна. Німеччина напала на Польщу.

Німецькі війська досить швидко зламали слабо організований опір польських військ, які відступали по всьому фронту. Сили були нерівні і в середині вересня 1939 року польський уряд, втративши вплив на хід військових дій, емігрувало до Лондона. Кампанія германо-польської війни закінчилася.

Нічого не зрозуміло?

Спробуй звернутися за допомогою до викладачів

Приєднання нових територій

17 вересня 1939 року радянські війська спеціально створеного Українського фронту під командуванням С. Тимошенко перейшла радянсько-польський кордон, встановлену Ризьким договором 1921 року, і вступили на землі Західної України і Західної Білорусії. Це сталося вже після того, як уряд Польщі покинуло країну. Секретний протокол «заробив».

зауваження 2

28 вересня 1939 року, між Німеччиною і СРСР був підписаний новий договір «Про дружбу і державної кордоні ». Цей документ зафіксував розділ Польщі і уточнив лінію радянсько-німецького кордону.

30 листопада 1939 року розпочалася війна між СРСР і Фінляндією. У ній Радянський Союз зазнав значних втрат (загинули, потрапили в полон, отримали поранення до 1 млн. Солдат). Сторони були змушені укласти мирний договір, згідно з яким Радянський Союз відмовлявся від приєднання Фінляндії до свого складу.

Зате керівництво Радянського Союзу пред'явило ультиматуми урядам Литви, Латвії та Естонії з вимогою дозволити СРСР ввести на їх територію свої війська. Використовуючи різні методи політичного і військового тиску, Сталін зміг в серпня 1940 р приєднати до Радянського Союзу ці три прибалтійські республіки. Після цього у Румунії було відібрано Північну Буковину і Бессарабію.

Така агресивна зовнішня політика привела до нової ізоляції держави. Однак до бойових дій між СРСР і Францією і Англією все ж не дійшло. Тим часом Німеччина розгромила і окупувала Францію, Норвегію, Данію. А Радянський Союз постачав до Німеччини алюміній, сталь, залізну руду, марганець, каучук, інші матеріали, необхідні для озброєння німецької армії, а також продовольство. Останній ешелон з радянським зерном потрапив до Німеччини всього за півгодини до початку Великої Вітчизняної війни.

Політика в приєднаних землях

На захоплених землях і СРСР, і Німеччина проводили масові репресії. Створювали концентраційні табори, багато людей просто страчували. Каральні органи СРСР знищили в новоприєднаних територіях за 1939 - 1941 рр. більше 10% населення. Багато селян, інтелігенції було виселено в Сибір. Націоналізовані підприємства, банки, залізниці, землю. Почалося створення колгоспів. Серед українців, білорусів, литовців, латвійців, естонців визрівали антирадянські настрої.

зауваження 3

Але треба зауважити, що в період становлення радянської влади на цих територіях сталінський режим намагався завоювати симпатії місцевого населення, а тому конкретні дії нової влади отримали повне схвалення з боку трудящих верств.

Зокрема, було націоналізовано понад 2-х тисяч промислових підприємств. Реконструювалися існуючі і будувалися нові промислові підприємства.

Сотні тисяч безземельних і малоземельних селянських господарств отримали понад мільйон гектарів землі, значну кількість худоби і різного інвентарю, що були конфісковані у поміщиків і монастирів. Були створені машинно-тракторні станції (МТС), різні обласні та районні установи та організації, які надавали послуги в розвитку рослинництва і тваринництва.

Багато що було зроблено і в соціальній сфері: ліквідовано безробіття, введений 8-годинний робочий день. Розвивалася виробнича кооперація, помітно поліпшилося медичне обслуговування населення, що стало безкоштовним.

Нічого не зрозуміло?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация