«Жовтнева» трагедія

Спокій столиці і всього білоруського суспільства увечері 11 квітня підірвала новина про страшну трагедію, що сталася на станції метро «Жовтнева» в Мінську. В результаті вибуху на найбільш завантаженій станції в саму годину пік загинули більше десяти осіб, сотні отримали поранення. Серед них є жителі нашого міста. У списку загиблих - Ольга Соловйова 1983 р.н., постраждалих - Євген Хойдим 1987 р.н.

Хроніка подій трагедії - в огляді «IP».


11 квітня

17.54. Час пік. Люди повертаються з роботи додому, метро переповнене. Поїзд підходить до перону станції метро «Жовтнева» і ... лунає вибух. Станцію заволокло димом, зі стелі і стін стали сипатися шматки штукатурки.

РЕКЛАМА

«Це сталося між другим і третім вагоном у потязі на московській лінії метро. Там дуже багато людей в крові. Я виніс шість молодих людей звідти. Думаю, там є загиблі », - цитувала слова одного з очевидців« Комсомольская правда в Білорусії ».

Люди поспіхом покидали станцію самі і допомагали виносити поранених.

18.00-20.00. В Інтернеті з'являються перші страшні фото- і відеокадри з місця трагедії. Проспект на виході з метро заповнений машинами швидкої допомоги, МНС, міліції, які, за офіційними даними, прибули на місце трагедії протягом 3-4 хвилин після вибуху.

З'являються перші дані про загиблих і постраждалих. Телеканал ОНТ повідомляє: загиблих 7 осіб, поранених близько 50-ти.

Інформація про подію швидко поширювалася не тільки по Мінську, але і по всій республіці. Люди, стурбовані долею своїх близьких, стали дзвонити на мобільні телефони, так що, за даними БелаПАН, через велику кількість дзвінків і смс-повідомлень, що обрушилися на мобільних операторів, деякий час спостерігалися перебої в роботі стільникового зв'язку.

РЕКЛАМА

20.00-22.00. Приблизно через дві години після вибуху на місце трагедії прибув Олександр Лукашенко, де поклав квіти і заявив, що розслідування обставин трагедії бере під особистий контроль. За інформацією РІА-Новини, президент пробув на станції близько 10 хвилин, після чого скликав екстрену нараду з керівниками силових структур та міністрами.

«В цю подію винні тільки ми. Вина лежить на нас », - заявив Олександр Лукашенко на нараді. Він доручив генпрокурору створити слідчу групу на чолі із заступником генерального прокурора Андрієм Шведом і зажадав від правоохоронців щоденних результатів у проведенні розслідування трагедії, підкресливши, що особисту відповідальність за це буде нести голова КДБ Вадим Зайцев.

Президент звернув увагу силовиків на те, що теракт в метро 11 квітня 2011 року та вибух в липні 2008 року можуть бути «ланками одного ланцюга» і що силовики повинні розібратися, «кому було вигідно підірвати спокій в країні».

Серед інших було і доручення про повної та своєчасної інформації про хід розслідування.
«Людям треба дати повну інформацію, не треба нічого приховувати», - заявив глава держави.

Тим часом в медичних установах, куди були доставлені потерпілі в результаті вибуху в метро, ​​стали вивішувати перші списки постраждалих. Були оприлюднені прізвища поранених, доставлених в лікарню швидкої медичної допомоги та 2-ї міської лікарні (всього понад 40 осіб). Повідомлялося, що у більшості постраждалих - осколкові поранення кінцівок та опіки. Повідомлялося також, що 22 людини, доставлених до лікарень, знаходяться у важкому стані.

22.00-1.00 - Керівник слідчої групи Андрій Швед підтвердив, що вибух в метро - не що інше, як терористичний акт. Генпрокуратура РБ порушила кримінальну справу. З'явилася також інформація про передбачуване епіцентрі вибуху і силі вибухової хвилі. БЕЛТА з посиланням на міністра МВС Анатолія Кулешова повідомила, що потужність вибуху склала від 5 до 7 кг в тротиловому еквіваленті.

«Поїзд рухався з боку площі Перемоги в бік площі Незалежності. Імовірно вибуховий пристрій знаходився під лавкою на платформі навпроти другого вагона. В результаті вибуху утворилася воронка діаметром близько 80 см. Потужність вибуху в тротиловому еквіваленті склала від 5 до 7 кг. Вибуховий пристрій був начинений металевими кульками діаметром близько 1 см », - передає інформагентство.

Починають надходити співчуття і пропозиції допомоги в проведенні розслідування від сусідніх країн, в першу чергу від Росії, Ізраїлю та Великобританії. Рішенням Мінського міського виконавчого комітету 13 квітня в Мінську оголошено днем ​​жалоби.

12 квітня

6.00-10.00 - БелаПАН з посиланням на центр інформації та громадських зв'язків КДБ повідомляє, що у силовиків з'явилися «дані щодо найбільш ймовірного виконавця вибуху». Тим часом на допомогу білоруським колегам починають прибувати представники російських спецслужб, зокрема ФСБ і співробітники слідчого комітету при прокуратурі Російської Федерації, бригади російських лікарів.
Міліція посилює заходи безпеки на транспорті. За інформацією «Комсомольської правди в Білорусі», з ранку на вході в метро людей «сканували» ручними і рамковими металошукачами, оглядали сумки, пакети, перевіряли кишені верхнього одягу.

Поки правоохоронні органи несли посилену службу, інтернет-громадськість активно обговорювала вчорашню трагедію. Найголовніше питання, яке хвилювало громадян, - кому був вигідний теракт в Мінському метро. У соціальних мережах навіть з'явилися спеціальні опитування, що стосуються того, хто міг докласти руку до цієї страшної трагедії. Думки розділилися. Одні недвозначно натякали на те, що теракт в Мінську на руку опозиції, інші, навпаки, бачили в страшну трагедію продовження «закручування гайок» з боку влади. Треті ж звинувачували якісь треті сили.

Так, наприклад, полковник ФСБ Володимир Луценко в інтерв'ю «Радіо Свобода» зазначив, що в подіях 11 квітня бачить почерк міжнародних терористичних організацій. «У тих, хто це зробив, як мінімум були інструктори з відомих організацій. Це не білоруська політична опозиція і, зрозуміло, не влада », - зазначив він.

10.00-14.00 - Суспільство, розбурхане подіями 11 квітня, починає обростати чутками і сіяти неправдиві повідомлення про нові теракти. Так на сайтах стала з'являтися інформація про те, що в Мінську підірваний автобус № 100, яка згодом була спростована. Співробітники правоохоронних органів в спробі уникнути паніки виступили з попередженням про відповідальність за поширення неправдивої інформації, навіть затримали і відправили в СІЗО трьох передбачуваних розповсюджувачів чуток.

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Генпрокуратура заявила, що теракт зробив не смертник, більш того, з'явилася інформація, що вже є підозрювані у справі і навіть є їх фотороботи, які незабаром будуть відправлені в регіони. А потім і зовсім оголосили про затримання декількох осіб. Правда, в якості кого вони були затримані, уточнено не було.

14.00-20.00 - Опубліковані уточнені списки загиблих і постраждалих. Загинули 12 осіб, всі вони впізнані. У списку постраждалих - 192 людини. З'ясувалося, що в перші списки загиблих потрапили живі люди. Помилково там виявилася Карина Андруковіч, колишня дружина загиблого в метро полковника Анатолія Наркевіча. Одна з дівчат, яка також випадково потрапила цей страшний список, написала на своїй сторінці «В контакті»: «Привет с того света !!! Дізналася, що 11 квітня 2011 року загинула під час вибуху в метро. Моя сім'я отримала більше 40 дзвінків зі співчуттями. Як же подали списки без впізнання ??? »

Поки медики займалися порятунком хворих і уточненням списків постраждалих, правоохоронці - пошуком передбачуваних злочинців, співробітники КДБ відвідали редакцію газети «Наша ніва» і поговорили про вибух в Мінську з декількома опозиційними активістами. Крім того, генпрокуратура винесла три попередження за «розповсюдження необгрунтованої інформації про трагічні події в Мінському метрополітені», в тому числі лідеру руху «За свободу» Олександру Мілінкевичу, редактору інтернет-газети «Салідарнасць» Олександру Старикевич.

КДБ озвучив основні версії теракту. За даними БЕЛТА, таких три: дестабілізація обстановки, помста екстремістських організацій і дії хворої людини. Розслідування справи про теракт в мінському метро триває.

На допомогу постраждалим

Президент заявив, що сім'ям загиблих і постраждалих буде надана вся необхідна допомога, в тому числі і матеріальна. Але допомогти жертвам теракту в Мінському метро зможуть і всі бажаючі.

Мінгорісполком відкрив спеціальний благодійний рахунок для допомоги жертвам вибуху. Перерахувати пожертвування можна у відділенні 539 ВАТ «Білінвестбанк», № 3642740104035 код 739. Збором коштів для реабілітації постраждалих займається і Червоний Хрест. Пожертви приймаються в білоруських рублях на розрахунковий рахунок Мінської міської організації БОКК 3015741262011, відділення № 539 в ВАТ «Білінвестбанк», м.Мінськ, код 739, УНП 100511893, ОКПО 37384923, МФО (МФО) 153 001 739 з поміткою «Вибух в метро».

«Син в реанімації, але, слава Богу, живий»

Серед постраждалих в результаті вибуху в Мінському метрополітені 11 квітня - 23-річний житель м Барановичі Євген Хойдим, що їхав у другому вагоні потягу, на який припала основна сила вибуху.

В даний час Євген перебуває в реанімації 2-ї міської клінічної лікарні.
Кореспонденту Intex-press вдалося зв'язатися з мамою молодої людини - Іриною Йосипівною, яка розповіла про жахливі події:

- Євген працює в Мінську на будівництві і в той вечір, коли це все сталося, повертався з роботи. Ми дізналися про вибух в метро з екстреного випуску новин. Я відразу ж стала дзвонити синові. Дзвоню-дзвоню, а він не бере трубку. Злякалася ... Набрала номер мобільного його дівчини. Вона сказала, що під'їде туди, дізнається. Потім дзвонить і каже, що не може доїхати, з транспортом проблеми. А приблизно о 20.30 нам зателефонували з лікарні, повідомили, що наш Женя в реанімації ... Я була у нього сьогодні (12 квітня. - Авт.). Дозволили на 5 хвилин зайти в палату. Щека зашита, в голові у нього якийсь осколок був, син весь забинтований, особа чи в подряпинах, то чи в саднах. Дуже переляканий. Адже він стояв поруч з людьми, які відразу загинули. Каже: стою, вуха заклало, кров тече, розумію, що втрачаю свідомість, а тут бачу - поруч рука відірвана, нога відірвана ...

Лікарі оцінюють стан сина як середньої тяжкості і завтра (13 квітня) обіцяють перевести в хірургію. Слава Богу, що живий залишився.

Міліція перейшла на посилення

У зв'язку з вибухом в Мінському метро 11 квітня співробітники Барановицькій міліції переведені на посилений режим несення служби.

За інформацією начальника Барановичського ОВДТ Валерія Прокудо, особовий склад управління внутрішніх справ на транспорті був переведений на посилений варіант несення служби практично відразу після трагічних подій на станції Мінського метро «Жовтнева» - з 19 годин 11 квітня. А в першій половині дня 12 квітня перейшли на посилення і співробітники міського відділу внутрішніх справ.
Як повідомив начальник відділу карного розшуку Барановичського МВВС Володимир Максимчик, розпочато комплекс оперативно-розшукових заходів, спрямованих на встановлення осіб, причетних до вибуху в столичному метро. Крім того, вживаються заходи щодо виявлення та вилучення у городян незареєстрованої зброї, боєприпасів і вибухонебезпечних предметів.

«Посилено заходи безпеки на залізничних вокзалах, станціях, зупиночних пунктах, взяті під супровід поїзда. У місцях масового перебування людей збільшено кількість нарядів міліції, - розповів Валерій Прокуда. - Проводиться огляд пасажирів і багажу з використанням металошукача. Не всіх, звичайно, перевіряємо, тільки в тому випадку, якщо щось здасться нам підозрілими ». Співробітники правоохоронних органів настійно просить жителів і гостей м Барановичі при виявленні безхазяйних предметів повідомляти в міліцію.

Хроніка вибухів в РБ

Мінськ 4 квітня 1997 року. Вибух в під'їзді житлового будинку на вул. Авакяна. В результаті його ніхто не постраждав. Організація «Новий порядок» взяла на себе відповідальність за вибух в помсту за виявлену владою жорстокість при розгоні демонстрацій. Організатори вибуху не було знайдено. «Новий порядок» більше про себе ніколи не заявляв. У тому ж році відбулося ще три вибухи, в результае яких ніхто не постраждав, відповідальність за які брала на себе "Беларуская Визвольної армія", яка більше ніяк себе не проявила:

Крупки. 28 квітня 1997 року. Вибух на газокомпресорній станції Крупки в Мінській області.
Вузда. 30 квітня 1997 року Вибух на газопроводі Торжок-Мінськ-Івацевичі неподалік від селища Вузда Мінської області.


Мінськ. 10 вересня 1997, о 5.50 ранку, на Логойському тракті вибухом пошкоджено будівлю суду. Вибуховий пристрій потужністю 400 г тротилового еквівалента знаходилося у вентиляційній шахті. Вибух пробив метрову діру і сильно пошкодив судовий архів.

Могильов. 1 жовтня 1997 року. Вибухом бомби, закладеної в під'їзді будинку, убитий голова Госконтроля Могилевської області Євген Міколуцкій. Затримано чотирьох мешканців Могильова. Один з них наклав на себе руки в камері ізолятора. Решта засуджені до різних термінів тюремного ув'язнення. Дружина вбитого заявила після суду, що справжній вбивця залишився на свободі.

Вітебськ. 14 вересня 2005 року. Вибух саморобної бомби на автобусній зупинці. Поранено двоє людей: жінка - в руку і учень 11 класу - в ногу. Вибуховий пристрій був закладений в пивній банці, начиненою цвяхами і металевими кульками. Відповідальність за вибух ніхто не взяв.

Вітебськ. 22 вересня 2005 року - в результаті вибуху біля кафе «Ерідан» бомби такого ж типу, як і тиждень тому, зазнало понад 50 осіб. 39 осіб були госпіталізовані. Потужність вибуху становила 200-400 г в тротиловому еквіваленті. Затримано кілька підозрюваних, але організатори і виконавці вибуху не знайдені досі.

Мінськ. 4 липня 2008 року. Під час святкування Дня Республіки на перехресті проспектів Машерова і Переможців стався вибух саморобного пристрою. Медична допомога була потрібна 54 людям, з яких 47 були госпіталізовані. За дві години до вибуху міліція виявила і знешкодила в два рази більше потужний вибуховий пристрій. За фактом вибуху було порушено кримінальну справу за статтею «злісне хуліганство». Практично відразу МВС розпочало масову дактилоскопію чоловічого населення країни. Організатори та виконавці вибуху не знайдені досі. Відповідальність за вибух ніхто не взяв.

Де можна отримати інформацію про постраждалих в результаті вибуху

За даними Центру інформації і громадських зв'язків КДБ РБ, інформацію про постраждалих в результаті вибуху в Мінському метрополітені 11 квітня можна отримати за телефоном 8 (017) 233-92-68, про загиблих - 8 (017) 219-92-30 (з 9.00 до 18.00) і 8 (017) 219-92-99 (з 18.00 до 9.00).

Прохання до громадян, яким відома будь-яка інформація, що має значення для розслідування кримінальної справи, встановлення та розшуку осіб, причетних до організації та виконання вибуху, зателефонувати за телефонами довіри в КДБ - 8 (017) 219-92-99 або в чергову службу МВС - 102, а також по телефону чергового Барановичського ГО УКДБ - 8 (0163) 42-28-67.

Автор: Наталя СЕМЕНОВИЧ Людмила СТЕЦЬКО

Як же подали списки без впізнання ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация