Зрада - як пережити подружню зраду. Чи потрібно прощати ...

  1. зрада Зміст статті Все частіше в сучасному суспільстві намагаються вселити нам, що в подружній...
  2. Зрада як складова шлюбу?
  3. Після зради: життя, в якій вже не буде легкості
  4. Як можна втратити любов через зраду
  5. Читайте також:
  6. Зрада. ніяких гарантій
  7. Зрада як складова шлюбу?
  8. Після зради: життя, в якій вже не буде легкості
  9. Як можна втратити любов через зраду
  10. Читайте також:
  11. Зрада. ніяких гарантій
  12. Зрада як складова шлюбу?
  13. Після зради: життя, в якій вже не буде легкості
  14. Як можна втратити любов через зраду
  15. Читайте також:
  16. Зрада. ніяких гарантій
  17. Зрада як складова шлюбу?
  18. Після зради: життя, в якій вже не буде легкості
  19. Як можна втратити любов через зраду
  20. Читайте також:
  21. Зрада. ніяких гарантій
  22. Зрада як складова шлюбу?
  23. Після зради: життя, в якій вже не буде легкості
  24. Як можна втратити любов через зраду

зрада

Зміст статті

Все частіше в сучасному суспільстві намагаються вселити нам, що в подружній зраді немає нічого страшного. Але люди розуміють, що це далеко не так, і намагаються убезпечити свій шлюб, знайти якісь гарантії для його збереження. Наприклад, в Таїнстві вінчання.

Чи дає вінчання якісь гарантії, як діє зрада на обох подружжя, наскільки можливо - пробачити, і як зберегти любов у сім'ї - про це Правмір поговорив з протоієреєм Олексій Уминський , Настоятелем московського храму Живоначальної Трійці в Хохлах.

Зрада. ніяких гарантій

Протоієрей Олексій Уминський

- Часом, коли люди вінчаються, їм здається, що таїнство гарантує їм щасливе сімейне життя, без серйозних випробувань.

- Відчуття, ніби тобі щось гарантовано - завжди помилкове.

Християнство взагалі нічого не гарантує, а просто закликає нас слідувати за Христом. І цей заклик ніяк не пов'язаний з нашим бажанням розкласти все по поличках, зробити духовне життя конкретної, зрозумілої, спертися в ній на щось зовнішнє, збагненне нашим розумом.

І тому у нас до таїнств часто складається неправильне, в чем-то окультне ставлення . Нам здається, що таїнства повинні діяти самі по собі, гарантовано подаючи нам певний набір благодіянь.

Насправді, таїнства, хоч вони і відбуваються незаперечно і незмінно Духом Святим в Церкві, знову ж ніякої гарантії кожному з нас не надають.

Як Таїнство Хрещення не гарантує людині спасіння, Таїнство Сповіді - вибачення, Таїнство Євхаристії - благополуччя і відчуття благодатної наповненості, так само і таїнство Вінчання не гарантує людині сімейного щастя, воно тільки відкриває можливості для цього через постійну працю, через життя за Євангелієм у всій повноті.

Таїнство вінчання - початок шляху, можливість для зростання в любові - жертовної, взаімоотдающей, яка наповнює не тільки тебе, а й інших, і поширюється на весь простір твоєму житті. А це все дається людині через хрест, через подвиг, через працю, через самовіддачу.

- У вінчаних подружжя більше відповідальності?

- вінчали подружжя, або невінчані ... Мова ж тут не йде про те, що людина, яка приймає вінчання в Церкві, підписує якийсь договір про відповідальність. Ми говоримо про те, наскільки люди розуміють або готові зрозуміти, що таке любов.

Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові. Існують невінчані шлюби, які можуть реалізувати людську любов, бути щасливими, бути прикладом того, якою може бути справжня сім'я.

Природа любові і в вінчаному шлюбі, і в невінчаний одна - божественна. Закони любові будуть правдою, як закони світу, як закони буття. І вони будуть наповнювати життя людей, навіть якщо вони не знають Христа. Христос все одно незримо буде в них бути присутнім.

Що ж тоді дає людині вінчання? Воно перетворює любов земну, нехай і існуючу за божественним законам, прекрасну, але все-таки - людську - в небесну.

Яскравим прикладом, як це відбувається, є перше чудо, здійснене Христом в Кані Галілейській, коли Він перетворив воду на вино. Тобто звичайна речовина, без кольору, без смаку, без запаху, але вкрай необхідне для людського життя перетворив на напій зовсім іншої якості. А ми то знаємо, що і вино має спосіб перетворювати в Кров Христову в Євхаристії. Тому шлях любові - від води - до Крові Христової - це і є вінчання, Таїнство Церкви, де Христос наповнює вже велике, вже необхідне, вже повноту, переливаючи її через край. І ось тут і починається особлива відповідальність, яку людина повинна приймати.

Готовність прийняти і бути гідним цього - величезний подвиг людського життя . І цей подвиг робить людей, що живуть на землі, єдиними у вічності, де вже ніхто заміж не виходить і не одружиться, але тутешній шлюб не зникає, залишається вічним.

Читайте також - сімейна проблема

Зрада як складова шлюбу?

- Мені не раз доводилося чути від людей старшого покоління, що подружня зрада - складова шлюбу, яку ніяк не уникнути.

- У цьому випадку люди просто намагаються виправдати свою поведінку. Або, частіше, виправдовують ситуацію власної сім'ї, коли їм довелося пережити і пробачити зраду свого чоловіка. Людині потрібні якісь підстави, щоб зуміти впоратися з бідою, з тим, що пережити складно, а часом - неможливо. З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду.

З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду

- І тому людина, навіть простив, забути про це не може протягом усього життя?

- Звичайно. Не випадково ж в заповідях спочатку йде - «не убий», потім - «Не чини перелюбу». Вбивство і подружня зрада майже рівнозначні за своєю руйнівною силою. Хто змінює любові - той вбивця. І ті люди, які пережили зраду чоловіка або дружини, сприймають те, що трапилося так, наче їх вбивають. І ця рана не загоюється ніколи.

- А як бути з модним нині думкою, що «легкий догляд наліво» - тільки зміцнює сім'ю?

- Так, існує ціла сучасна теорія, що подружня пара зобов'язана таким чином розважатися, і ніби це навіть збільшує прагнення один до одного. Ну - це один з варіантів брехні, якою багато сьогодні наговорено з цього приводу. Брехні мерзенної, огидною, бридкою.

А що відбувається насправді? Люди спочатку з'єдналися для любові, були вимовлені клятви вірності, кожен зумів максимально себе іншому довірити, оголити, обеззброїти, відкритися впустити в своє життя іншого. І раптом після цього терпить таке зрада! І це здатне до кінця вбити любов, зруйнувати сім'ю, вичерпати шлюб . Причому повністю, без можливості щось відновити на попелище.

- Саме тому на різних жіночих форумах жінки з відчаєм пишуть, що чоловік розкаявся, повернувся, став буквально ідеальним, а у неї всередині - порожнеча, і вона вже шкодує, що дозволила чоловікові не уникнути?

- Так, людина може отямитися, прийти в себе. Але людям, на жаль, властиво прощати себе раніше, ніж їх простить інший. А разом з прощенням приходить відчуття, що начебто «тепер треба все забути». А є такі речі, які не можна забути. Людина б і радий це зробити, але не може.

Не може ж той, у кого, скажімо, відірвало ногу під час війни, забути про те, що у нього немає ноги. Те ж саме можна сказати і про що пережив зраду чоловіка або дружини. Людину буквально розпиляли навпіл, відняли частину його істоти, частина його тіла, тому що не дарма ж кажуть, що два - це плоть єдина. І як він про це може забути ?!

І тому пробачити таке не під силу багатьом. І навіть Господь не вимагає цього від нас. Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду.

Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду

- А як бути, якщо змінив на виправдання говорить своїй половині: нічого не сталося, я люблю тебе як і раніше, там була лише фізіологія, а душею я завжди з тобою?

- Не буду говорити про причини подружніх зрад: десь це просто людське неподобство, десь - обопільна вина людей в шлюбі, які не вміють один одного зберігати і берегти яке він дав на самому початку їхнього спільного життя.

Але, в будь-якому випадку, людина, коли робить такий вчинок, сам сильно змінюється. Таке відчуття, що він втрачає розум. І ми всі і так в результаті гріхопадіння маємо викривлену людську природу. А в разі зради, особливо якщо мова про вінчаному шлюбі, коли клятви дані не тільки людині людиною, а й Богом почуті, в Небесах записані, з самою людиною відбувається щось жахливе. Не може такий страшний гріх залишити людину колишнім ...

Він втрачає в собі щось важливе, що його самого як людину формувало. У нього сильно уражається та частина душі, яка здатна на справжні, правильні почуття. Людина починає брехати, виправдовувати себе, шукати інші ходи, захищатися. І навіть намагається вибудовувати якісь правильні речі, але у нього все одно нічого не виходить. Тому що він настільки себе скривив, що кожен наступний крок, навіть якщо він робиться формально правильно, все одно веде його в іншу сторону.

Читайте також - Горе бездітного шлюбу і славне Різдво Богородиці

Після зради: життя, в якій вже не буде легкості

- А все-таки можна зберегти сім'ю, яку зачепила зрада?

- Напевно, можна. Але випадків, коли сім'я від цього руйнується, набагато більше. Для збереження сім'ї потрібен ще обопільний подвиг, який, і це треба розуміти, не скінчиться ніколи. Як і не зникне біль від того, що сталося. І вже ніколи в цій сім'ї не буде такого щастя, легкості, радості, які могли б бути. Це весь час буде життя з грудкою в горлі, з гірким присмаком. Нехай подружжя до цього присмаку звикнуть, і, може бути, в цій сім'ї буде навіть чимало зовнішніх проявів щастя, загальних справ, вони будуть відповідальніші і єдині в питаннях виховання дітей. Тому що цих людей буде з'єднувати подвиг покаяння з одного боку і подвиг прощення - з іншого. Це, напевно, теж багато значить ...

- Як не піти в депресію людині в той момент, коли він тільки що зіткнувся зі зрадою близької?

- А це неможливо - не піти в депресію. Людина обов'язково переживе її, переживе відчай, почуття краху всього. І все це сильно і болісно позначиться на дітях. Смерть одного з батьків не так ранить дітей, як втеча з дому батька або зрада матері, в загальному - зруйнувати сім'ю. Тому що смерть переживається як тяжке горе, але в якому можна жити, з яким можна справлятися. А розкол в сім'ї для них - зрада, вбивство. Ніщо інше не викликає в дітях такий внутрішньої травми.

У деяких випадках жінка, котра переживає зраду чоловіка, буде намагатися згладити ситуацію для дітей. Але можна уявити собі, наскільки їй вдасться це зробити, якщо вона - в депресії і здатна тільки механічно виконувати свої обов'язки - годувати, відводити і забирати дітей зі школи. Вона б і рада включитися по-справжньому, але не може.

І тут вже краще звернутися до психотерапевта, який, можливо, призначить курс лікарських засобів. Про те, щоб регулярно ходити в храм, про необхідність Таїнств Покаяння та Причастя я не говорю: це само собою повинно трактуватись для православної людини.

- Деякі «доброзичливці» радять людині, що переживає зраду близької: «а ти помстися, ходи таким же чином, і легше стане».

- Можна простежити в суспільстві таку тенденцію взаємного божевілля. Але, люди, які в своєму розпачі вирішуються на подібне, потім, напевно, будуть відчувати себе ще гірше. Адже людина отримує подвійну травму. Його зрадили, і він ще себе знищив гріхом.

Як можна втратити любов через зраду

- А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична - А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична?

- Якщо в сім'ї загублена любов, тоді подружні зради лише є наслідком цієї втрати. В один прекрасний момент люди немов домовляються, що їм зручніше жити, маючи лише загальну квартиру і загальний бюджет. Але тут про сім'ю можна говорити тільки в умовних категоріях.

Коли немає любові, то який сенс говорити про зраду? Коли люди втратили любов, вони вже змінили один одному.

- Що значить «втратили любов»?

- Люди раптом розуміють, що наступила порожнеча замість повноти. І подружня зрада - вона вже тут, відбулася. Тому що люди в якийсь момент змінили один одному не фізично, не фактом, що хтось пішов «наліво», а тим, що відмовилися від іншого, як від хреста, коли вони в своєму сімейному житті змогли сказати: ось це моє , а ось це - твоє.

Небезпечно для шлюбу, коли одного разу людина вирішує, що у нього є щось таке, що його «половинці» може не належати, чим він не збирається ділитися. Нехай це дрібниця якась, та той же футбол, наприклад! Це стосується всього, в тому числі відносин з батьками. Не дарма Біблія закликає залишити «батька свого і матір свою». Тобто навіть батьків у шлюбі не можна залишати тільки своїх, навіть вони стають загальними. Звідси звернення «мама» і «тато» до недавно чужим людям. Шлюб - крихке освіту, і до нього потрібно ставитися дбайливо.

- Що потрібно від людей для того, щоб зберегти любов?

- Люди, які один одного побачили, і один в одному відчули можливість бути разом, на все життя один одному зобов'язані. Важливо пам'ятати про це. Адже в той момент, коли вони погодилися бути разом, вони прийняли рішення без залишку віддати себе іншій людині. Обопільно, безстрашно, з надією на Бога. Вони, може бути, до кінця, по молодості, цього ще не зрозуміли. Але спочатку виявилися до цього готові. Якщо людина спочатку не готовий присвятити себе без залишку іншому, він робить колосальну помилку, вступаючи в шлюб.

- А як дізнаєшся, готовий або не готовий до молодості, в пориві закоханості ?

- Якось треба дізнатися. Закоханість - це ще не стовідсотковий привід для вступу в шлюб. Для цього потрібні певна підготовка, впізнавання, випробування, коли любов, виростаючи з закоханості, починає проявляти себе. Але якихось конкретних рецептів тут немає.

Мені сподобалося, як батько Дмитро Смирнов одного разу сказав, що якщо людина може не одружуватися, то він не повинен одружуватися ні в якому разі. Тобто одружуватися потрібно тільки тоді, коли ти точно не можеш цього не робити. Якщо ж хоч на мить допускаєш, що можеш не одружуватися (не виходити заміж), значить, що своє життя мислиш в якійсь мірі, нехай у найменшій - автономно, окремо. Залишаєш собі щось таке, що може належати тільки тобі одному. А в шлюбі, повторюю, цього бути не повинно. У шлюбі можна тільки взяти і до кінця себе віддати.

- Підозрюючи зраду, деякі жінки намагаються, наприклад, розкрити електронну поштову скриньку чоловіка. А виходить, що сама наявність паролів, «ключів» - вже сигнал, що в сім'ї не все в порядку?

- Якщо в сім'ї є момент недовіри, якщо хтось від когось щось приховує, це вже страшно. Значить той, кому ти довірив себе, у тебе щось краде.

Якщо ж виникли підозри, не треба намагатися «зламувати» електронну поштову скриньку, намагатися щось дізнатися. Треба тільки молитися. І уважно дивитися на те, що відбувається, намагаючись зрозуміти, чому це могло статися, і що слід зробити для того, щоб щось врятувати, вилікувати.

Адже, насправді, можна пробачити людини, яка вчинила настільки жахливий вчинок. Якщо є глибоке покаяння змінив боку і якщо є рух назустріч іншого боку, тоді все можна подолати. Хоча, повторюю, це боляче і важко.

- У журналах для жінок психологи часто дають поради, що якщо дружина починає підозрювати чоловіка, то, замість закочування істерик, треба спробувати змінити ситуацію, оточити чоловіка турботою, увагою, ретельніше стежити за своїм зовнішнім виглядом.

- У тому числі, напевно, це теж може мати місце. Оскільки трапляється, що люди в родині перестають дивитися один на одного. Адже стільки справ: купити меблі, зводити дітей на музику і англійський, поставити лічильник на воду і зробити ще багато чого, начебто не потребує зволікань. Чоловік і дружина один з одним навіть не бачаться. Увечері прийшли, кожен - до телевізора, до ноутбука , Потім, втомлені, лягли спати, вранці прокинулися і - нова гонка. І навіть інтимні стосунки у них розпадаються.

А одного разу подружжя з подивом виявляють: «Ой, а хто ця жінка - незрозуміла, скуйовджена, нервова?», «А хто цей неголений чоловік з сірим обличчям, з синцями під очима?» Це може статися тоді, коли сім'я раптом перетворюється в рішення проблем, в досягнення якихось маленьких цілей, коли у кожного безперервна турбота: заробляти гроші, влаштовувати кар'єру, щось купувати, дітей возити в різні школи.

Все, сім'ї тут теж не буде! Тому що мета сім'ї не в цьому. А в наповненні любов'ю простору, в якому ти живеш. Все інше вторинне. Ну, не купуй ти меблі, якщо вона обходиться такою ціною, що не заробляй стільки грошей, якщо за них розплачуєшся життям сім'ї!

Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком. Тобто робити життя загальної.

Хоча, здавалося, б, і покупка меблів - загальна мета: меблі ж для будинку, будинок будується для нас. Насправді, це все не з'єднує, а роз'єднує. Тому що перетворюється в самоціль: меблі, дисертація, що завгодно! Справжня ж мета - це любов, сім'я.

Так, людина втомлюється, але що заважає йому, прийшовши, привітно посміхнутися, поцілувати дружину, подивитися у дітей уроки або радісно зустріти повернувся з роботи чоловіка? Я от не можу уявити собі, що прийду додому, а дружина не вийде з посмішкою до мене назустріч!

- Сучасна людина виявляється затиснутим між полярними, однаково давлять думками: в світських ЗМІ позиціонується, що «все можна», що все просто і легко в сімейному житті, у багатьох православних - нічого не можна, все важко і болісно.

- А у нас Взагалі просто про шлюб як про кохання почти не говорять. У нас кажуть про шлюб як про подвиг, як про обов'язок, як про метод вирішенню демографічніх проблем в стране. Про обов'язки жінки - християнки . А в світському суспільстві говорять про любов як про задоволення, розвазі.

Тому нам треба навчитися правильно говорити про любов. Про любов як про радість, як про щастя, про повноту, і, в тому числі, як про відповідальність, про працю. Коли владику Антонія запитали, яким повинен бути християнський шлюб, якою має бути християнська сім'я, він відповів: щасливою! Несення хреста в сімейному житті не повинно бути формою катування. Ми ж в церковних співах про Хрест говоримо як про радість. А коли людина йде шляхом любові, він хреста-то і не помічає. Тільки пізніше розуміє, що заради того, що у нього є, він готовий все віддати, піти на смерть. Адже по-справжньому сказати людині «я люблю тебе» - це значить - «я готовий віддати за тебе життя».

Розмовляла Оксана ГОЛОВКО.

Читайте також:

зрада

Зміст статті

Все частіше в сучасному суспільстві намагаються вселити нам, що в подружній зраді немає нічого страшного. Але люди розуміють, що це далеко не так, і намагаються убезпечити свій шлюб, знайти якісь гарантії для його збереження. Наприклад, в Таїнстві вінчання.

Чи дає вінчання якісь гарантії, як діє зрада на обох подружжя, наскільки можливо - пробачити, і як зберегти любов у сім'ї - про це Правмір поговорив з протоієреєм Олексій Уминський , Настоятелем московського храму Живоначальної Трійці в Хохлах.

Зрада. ніяких гарантій

Протоієрей Олексій Уминський

- Часом, коли люди вінчаються, їм здається, що таїнство гарантує їм щасливе сімейне життя, без серйозних випробувань.

- Відчуття, ніби тобі щось гарантовано - завжди помилкове.

Християнство взагалі нічого не гарантує, а просто закликає нас слідувати за Христом. І цей заклик ніяк не пов'язаний з нашим бажанням розкласти все по поличках, зробити духовне життя конкретної, зрозумілої, спертися в ній на щось зовнішнє, збагненне нашим розумом.

І тому у нас до таїнств часто складається неправильне, в чем-то окультне ставлення . Нам здається, що таїнства повинні діяти самі по собі, гарантовано подаючи нам певний набір благодіянь.

Насправді, таїнства, хоч вони і відбуваються незаперечно і незмінно Духом Святим в Церкві, знову ж ніякої гарантії кожному з нас не надають.

Як Таїнство Хрещення не гарантує людині спасіння, Таїнство Сповіді - вибачення, Таїнство Євхаристії - благополуччя і відчуття благодатної наповненості, так само і таїнство Вінчання не гарантує людині сімейного щастя, воно тільки відкриває можливості для цього через постійну працю, через життя за Євангелієм у всій повноті.

Таїнство вінчання - початок шляху, можливість для зростання в любові - жертовної, взаімоотдающей, яка наповнює не тільки тебе, а й інших, і поширюється на весь простір твоєму житті. А це все дається людині через хрест, через подвиг, через працю, через самовіддачу.

- У вінчаних подружжя більше відповідальності?

- вінчали подружжя, або невінчані ... Мова ж тут не йде про те, що людина, яка приймає вінчання в Церкві, підписує якийсь договір про відповідальність. Ми говоримо про те, наскільки люди розуміють або готові зрозуміти, що таке любов.

Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові. Існують невінчані шлюби, які можуть реалізувати людську любов, бути щасливими, бути прикладом того, якою може бути справжня сім'я.

Природа любові і в вінчаному шлюбі, і в невінчаний одна - божественна. Закони любові будуть правдою, як закони світу, як закони буття. І вони будуть наповнювати життя людей, навіть якщо вони не знають Христа. Христос все одно незримо буде в них бути присутнім.

Що ж тоді дає людині вінчання? Воно перетворює любов земну, нехай і існуючу за божественним законам, прекрасну, але все-таки - людську - в небесну.

Яскравим прикладом, як це відбувається, є перше чудо, здійснене Христом в Кані Галілейській, коли Він перетворив воду на вино. Тобто звичайна речовина, без кольору, без смаку, без запаху, але вкрай необхідне для людського життя перетворив на напій зовсім іншої якості. А ми то знаємо, що і вино має спосіб перетворювати в Кров Христову в Євхаристії. Тому шлях любові - від води - до Крові Христової - це і є вінчання, Таїнство Церкви, де Христос наповнює вже велике, вже необхідне, вже повноту, переливаючи її через край. І ось тут і починається особлива відповідальність, яку людина повинна приймати.

Готовність прийняти і бути гідним цього - величезний подвиг людського життя . І цей подвиг робить людей, що живуть на землі, єдиними у вічності, де вже ніхто заміж не виходить і не одружиться, але тутешній шлюб не зникає, залишається вічним.

Читайте також - сімейна проблема

Зрада як складова шлюбу?

- Мені не раз доводилося чути від людей старшого покоління, що подружня зрада - складова шлюбу, яку ніяк не уникнути.

- У цьому випадку люди просто намагаються виправдати свою поведінку. Або, частіше, виправдовують ситуацію власної сім'ї, коли їм довелося пережити і пробачити зраду свого чоловіка. Людині потрібні якісь підстави, щоб зуміти впоратися з бідою, з тим, що пережити складно, а часом - неможливо. З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду.

З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду

- І тому людина, навіть простив, забути про це не може протягом усього життя?

- Звісно. Не випадково ж в заповідях спочатку йде - «не убий», потім - «Не чини перелюбу». Вбивство і подружня зрада майже рівнозначні за своєю руйнівною силою. Хто змінює любові - той вбивця. І ті люди, які пережили зраду чоловіка або дружини, сприймають те, що трапилося так, наче їх вбивають. І ця рана не загоюється ніколи.

- А як бути з модним нині думкою, що «легкий догляд наліво» - тільки зміцнює сім'ю?

- Так, існує ціла сучасна теорія, що подружня пара зобов'язана таким чином розважатися, і ніби це навіть збільшує прагнення один до одного. Ну - це один з варіантів брехні, якою багато сьогодні наговорено з цього приводу. Брехні мерзенної, огидною, бридкою.

А що відбувається насправді? Люди спочатку з'єдналися для любові, були вимовлені клятви вірності, кожен зумів максимально себе іншому довірити, оголити, обеззброїти, відкритися впустити в своє життя іншого. І раптом після цього терпить таке зрада! І це здатне до кінця вбити любов, зруйнувати сім'ю, вичерпати шлюб . Причому повністю, без можливості щось відновити на попелище.

- Саме тому на різних жіночих форумах жінки з відчаєм пишуть, що чоловік розкаявся, повернувся, став буквально ідеальним, а у неї всередині - порожнеча, і вона вже шкодує, що дозволила чоловікові не уникнути?

- Так, людина може отямитися, прийти в себе. Але людям, на жаль, властиво прощати себе раніше, ніж їх простить інший. А разом з прощенням приходить відчуття, що начебто «тепер треба все забути». А є такі речі, які не можна забути. Людина б і радий це зробити, але не може.

Не може ж той, у кого, скажімо, відірвало ногу під час війни, забути про те, що у нього немає ноги. Те ж саме можна сказати і про що пережив зраду чоловіка або дружини. Людину буквально розпиляли навпіл, відняли частину його істоти, частина його тіла, тому що не дарма ж кажуть, що два - це плоть єдина. І як він про це може забути ?!

І тому пробачити таке не під силу багатьом. І навіть Господь не вимагає цього від нас. Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду.

Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду

- А як бути, якщо змінив на виправдання говорить своїй половині: нічого не сталося, я люблю тебе як і раніше, там була лише фізіологія, а душею я завжди з тобою?

- Не буду говорити про причини подружніх зрад: десь це просто людське неподобство, десь - обопільна вина людей в шлюбі, які не вміють один одного зберігати і берегти яке він дав на самому початку їхнього спільного життя.

Але, в будь-якому випадку, людина, коли робить такий вчинок, сам сильно змінюється. Таке відчуття, що він втрачає розум. І ми всі і так в результаті гріхопадіння маємо викривлену людську природу. А в разі зради, особливо якщо мова про вінчаному шлюбі, коли клятви дані не тільки людині людиною, а й Богом почуті, в Небесах записані, з самою людиною відбувається щось жахливе. Не може такий страшний гріх залишити людину колишнім ...

Він втрачає в собі щось важливе, що його самого як людину формувало. У нього сильно уражається та частина душі, яка здатна на справжні, правильні почуття. Людина починає брехати, виправдовувати себе, шукати інші ходи, захищатися. І навіть намагається вибудовувати якісь правильні речі, але у нього все одно нічого не виходить. Тому що він настільки себе скривив, що кожен наступний крок, навіть якщо він робиться формально правильно, все одно веде його в іншу сторону.

Читайте також - Горе бездітного шлюбу і славне Різдво Богородиці

Після зради: життя, в якій вже не буде легкості

- А все-таки можна зберегти сім'ю, яку зачепила зрада?

- Напевно, можна. Але випадків, коли сім'я від цього руйнується, набагато більше. Для збереження сім'ї потрібен ще обопільний подвиг, який, і це треба розуміти, не скінчиться ніколи. Як і не зникне біль від того, що сталося. І вже ніколи в цій сім'ї не буде такого щастя, легкості, радості, які могли б бути. Це весь час буде життя з грудкою в горлі, з гірким присмаком. Нехай подружжя до цього присмаку звикнуть, і, може бути, в цій сім'ї буде навіть чимало зовнішніх проявів щастя, загальних справ, вони будуть відповідальніші і єдині в питаннях виховання дітей. Тому що цих людей буде з'єднувати подвиг покаяння з одного боку і подвиг прощення - з іншого. Це, напевно, теж багато значить ...

- Як не піти в депресію людині в той момент, коли він тільки що зіткнувся зі зрадою близької?

- А це неможливо - не піти в депресію. Людина обов'язково переживе її, переживе відчай, почуття краху всього. І все це сильно і болісно позначиться на дітях. Смерть одного з батьків не так ранить дітей, як втеча з дому батька або зрада матері, в загальному - зруйнувати сім'ю. Тому що смерть переживається як тяжке горе, але в якому можна жити, з яким можна справлятися. А розкол в сім'ї для них - зрада, вбивство. Ніщо інше не викликає в дітях такий внутрішньої травми.

У деяких випадках жінка, котра переживає зраду чоловіка, буде намагатися згладити ситуацію для дітей. Але можна уявити собі, наскільки їй вдасться це зробити, якщо вона - в депресії і здатна тільки механічно виконувати свої обов'язки - годувати, відводити і забирати дітей зі школи. Вона б і рада включитися по-справжньому, але не може.

І тут вже краще звернутися до психотерапевта, який, можливо, призначить курс лікарських засобів. Про те, щоб регулярно ходити в храм, про необхідність Таїнств Покаяння та Причастя я не говорю: це само собою повинно трактуватись для православної людини.

- Деякі «доброзичливці» радять людині, що переживає зраду близької: «а ти помстися, ходи таким же чином, і легше стане».

- Можна простежити в суспільстві таку тенденцію взаємного божевілля. Але, люди, які в своєму розпачі вирішуються на подібне, потім, напевно, будуть відчувати себе ще гірше. Адже людина отримує подвійну травму. Його зрадили, і він ще себе знищив гріхом.

Як можна втратити любов через зраду

- А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична - А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична?

- Якщо в сім'ї загублена любов, тоді подружні зради лише є наслідком цієї втрати. В один прекрасний момент люди немов домовляються, що їм зручніше жити, маючи лише загальну квартиру і загальний бюджет. Але тут про сім'ю можна говорити тільки в умовних категоріях.

Коли немає любові, то який сенс говорити про зраду? Коли люди втратили любов, вони вже змінили один одному.

- Що значить «втратили любов»?

- Люди раптом розуміють, що наступила порожнеча замість повноти. І подружня зрада - вона вже тут, відбулася. Тому що люди в якийсь момент змінили один одному не фізично, не фактом, що хтось пішов «наліво», а тим, що відмовилися від іншого, як від хреста, коли вони в своєму сімейному житті змогли сказати: ось це моє , а ось це - твоє.

Небезпечно для шлюбу, коли одного разу людина вирішує, що у нього є щось таке, що його «половинці» може не належати, чим він не збирається ділитися. Нехай це дрібниця якась, та той же футбол, наприклад! Це стосується всього, в тому числі відносин з батьками. Не дарма Біблія закликає залишити «батька свого і матір свою». Тобто навіть батьків у шлюбі не можна залишати тільки своїх, навіть вони стають загальними. Звідси звернення «мама» і «тато» до недавно чужим людям. Шлюб - крихке освіту, і до нього потрібно ставитися дбайливо.

- Що потрібно від людей для того, щоб зберегти любов?

- Люди, які один одного побачили, і один в одному відчули можливість бути разом, на все життя один одному зобов'язані. Важливо пам'ятати про це. Адже в той момент, коли вони погодилися бути разом, вони прийняли рішення без залишку віддати себе іншій людині. Обопільно, безстрашно, з надією на Бога. Вони, може бути, до кінця, по молодості, цього ще не зрозуміли. Але спочатку виявилися до цього готові. Якщо людина спочатку не готовий присвятити себе без залишку іншому, він робить колосальну помилку, вступаючи в шлюб.

- А як дізнаєшся, готовий або не готовий до молодості, в пориві закоханості ?

- Якось треба дізнатися. Закоханість - це ще не стовідсотковий привід для вступу в шлюб. Для цього потрібні певна підготовка, впізнавання, випробування, коли любов, виростаючи з закоханості, починає проявляти себе. Але якихось конкретних рецептів тут немає.

Мені сподобалося, як батько Дмитро Смирнов одного разу сказав, що якщо людина може не одружуватися, то він не повинен одружуватися ні в якому разі. Тобто одружуватися потрібно тільки тоді, коли ти точно не можеш цього не робити. Якщо ж хоч на мить допускаєш, що можеш не одружуватися (не виходити заміж), значить, що своє життя мислиш в якійсь мірі, нехай у найменшій - автономно, окремо. Залишаєш собі щось таке, що може належати тільки тобі одному. А в шлюбі, повторюю, цього бути не повинно. У шлюбі можна тільки взяти і до кінця себе віддати.

- Підозрюючи зраду, деякі жінки намагаються, наприклад, розкрити електронну поштову скриньку чоловіка. А виходить, що сама наявність паролів, «ключів» - вже сигнал, що в сім'ї не все в порядку?

- Якщо в сім'ї є момент недовіри, якщо хтось від когось щось приховує, це вже страшно. Значить той, кому ти довірив себе, у тебе щось краде.

Якщо ж виникли підозри, не треба намагатися «зламувати» електронну поштову скриньку, намагатися щось дізнатися. Треба тільки молитися. І уважно дивитися на те, що відбувається, намагаючись зрозуміти, чому це могло статися, і що слід зробити для того, щоб щось врятувати, вилікувати.

Адже, насправді, можна пробачити людини, яка вчинила настільки жахливий вчинок. Якщо є глибоке покаяння змінив боку і якщо є рух назустріч іншого боку, тоді все можна подолати. Хоча, повторюю, це боляче і важко.

- У журналах для жінок психологи часто дають поради, що якщо дружина починає підозрювати чоловіка, то, замість закочування істерик, треба спробувати змінити ситуацію, оточити чоловіка турботою, увагою, ретельніше стежити за своїм зовнішнім виглядом.

- У тому числі, напевно, це теж може мати місце. Оскільки трапляється, що люди в родині перестають дивитися один на одного. Адже стільки справ: купити меблі, зводити дітей на музику і англійський, поставити лічильник на воду і зробити ще багато чого, начебто не потребує зволікань. Чоловік і дружина один з одним навіть не бачаться. Увечері прийшли, кожен - до телевізора, до ноутбука , Потім, втомлені, лягли спати, вранці прокинулися і - нова гонка. І навіть інтимні стосунки у них розпадаються.

А одного разу подружжя з подивом виявляють: «Ой, а хто ця жінка - незрозуміла, скуйовджена, нервова?», «А хто цей неголений чоловік з сірим обличчям, з синцями під очима?» Це може статися тоді, коли сім'я раптом перетворюється в рішення проблем, в досягнення якихось маленьких цілей, коли у кожного безперервна турбота: заробляти гроші, влаштовувати кар'єру, щось купувати, дітей возити в різні школи.

Все, сім'ї тут теж не буде! Тому що мета сім'ї не в цьому. А в наповненні любов'ю простору, в якому ти живеш. Все інше вторинне. Ну, не купуй ти меблі, якщо вона обходиться такою ціною, що не заробляй стільки грошей, якщо за них розплачуєшся життям сім'ї!

Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком. Тобто робити життя загальної.

Хоча, здавалося, б, і покупка меблів - загальна мета: меблі ж для будинку, будинок будується для нас. Насправді, це все не з'єднує, а роз'єднує. Тому що перетворюється в самоціль: меблі, дисертація, що завгодно! Справжня ж мета - це любов, сім'я.

Так, людина втомлюється, але що заважає йому, прийшовши, привітно посміхнутися, поцілувати дружину, подивитися у дітей уроки або радісно зустріти повернувся з роботи чоловіка? Я от не можу уявити собі, що прийду додому, а дружина не вийде з посмішкою до мене назустріч!

- Сучасна людина виявляється затиснутим між полярними, однаково давлять думками: в світських ЗМІ позиціонується, що «все можна», що все просто і легко в сімейному житті, у багатьох православних - нічого не можна, все важко і болісно.

- А у нас Взагалі просто про шлюб як про кохання почти не говорять. У нас кажуть про шлюб як про подвиг, як про обов'язок, як про метод вирішенню демографічніх проблем в стране. Про обов'язки жінки - християнка . А в світському суспільстві говорять про любов як про задоволення, розвазі.

Тому нам треба навчитися правильно говорити про любов. Про любов як про радість, як про щастя, про повноту, і, в тому числі, як про відповідальність, про працю. Коли владику Антонія запитали, яким повинен бути християнський шлюб, якою має бути християнська сім'я, він відповів: щасливою! Несення хреста в сімейному житті не повинно бути формою катування. Ми ж в церковних співах про Хрест говоримо як про радість. А коли людина йде шляхом любові, він хреста-то і не помічає. Тільки пізніше розуміє, що заради того, що у нього є, він готовий все віддати, піти на смерть. Адже по-справжньому сказати людині «я люблю тебе» - це значить - «я готовий віддати за тебе життя».

Розмовляла Оксана ГОЛОВКО.

Читайте також:

зрада

Зміст статті

Все частіше в сучасному суспільстві намагаються вселити нам, що в подружній зраді немає нічого страшного. Але люди розуміють, що це далеко не так, і намагаються убезпечити свій шлюб, знайти якісь гарантії для його збереження. Наприклад, в Таїнстві вінчання.

Чи дає вінчання якісь гарантії, як діє зрада на обох подружжя, наскільки можливо - пробачити, і як зберегти любов у сім'ї - про це Правмір поговорив з протоієреєм Олексій Уминський , Настоятелем московського храму Живоначальної Трійці в Хохлах.

Зрада. ніяких гарантій

Протоієрей Олексій Уминський

- Часом, коли люди вінчаються, їм здається, що таїнство гарантує їм щасливе сімейне життя, без серйозних випробувань.

- Відчуття, ніби тобі щось гарантовано - завжди помилкове.

Християнство взагалі нічого не гарантує, а просто закликає нас слідувати за Христом. І цей заклик ніяк не пов'язаний з нашим бажанням розкласти все по поличках, зробити духовне життя конкретної, зрозумілої, спертися в ній на щось зовнішнє, збагненне нашим розумом.

І тому у нас до таїнств часто складається неправильне, в чем-то окультне ставлення . Нам здається, що таїнства повинні діяти самі по собі, гарантовано подаючи нам певний набір благодіянь.

Насправді, таїнства, хоч вони і відбуваються незаперечно і незмінно Духом Святим в Церкві, знову ж ніякої гарантії кожному з нас не надають.

Як Таїнство Хрещення не гарантує людині спасіння, Таїнство Сповіді - вибачення, Таїнство Євхаристії - благополуччя і відчуття благодатної наповненості, так само і таїнство Вінчання не гарантує людині сімейного щастя, воно тільки відкриває можливості для цього через постійну працю, через життя за Євангелієм у всій повноті.

Таїнство вінчання - початок шляху, можливість для зростання в любові - жертовної, взаімоотдающей, яка наповнює не тільки тебе, а й інших, і поширюється на весь простір твоєму житті. А це все дається людині через хрест, через подвиг, через працю, через самовіддачу.

- У вінчаних подружжя більше відповідальності?

- вінчали подружжя, або невінчані ... Мова ж тут не йде про те, що людина, яка приймає вінчання в Церкві, підписує якийсь договір про відповідальність. Ми говоримо про те, наскільки люди розуміють або готові зрозуміти, що таке любов.

Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові. Існують невінчані шлюби, які можуть реалізувати людську любов, бути щасливими, бути прикладом того, якою може бути справжня сім'я.

Природа любові і в вінчаному шлюбі, і в невінчаний одна - божественна. Закони любові будуть правдою, як закони світу, як закони буття. І вони будуть наповнювати життя людей, навіть якщо вони не знають Христа. Христос все одно незримо буде в них бути присутнім.

Що ж тоді дає людині вінчання? Воно перетворює любов земну, нехай і існуючу за божественним законам, прекрасну, але все-таки - людську - в небесну.

Яскравим прикладом, як це відбувається, є перше чудо, здійснене Христом в Кані Галілейській, коли Він перетворив воду на вино. Тобто звичайна речовина, без кольору, без смаку, без запаху, але вкрай необхідне для людського життя перетворив на напій зовсім іншої якості. А ми то знаємо, що і вино має спосіб перетворювати в Кров Христову в Євхаристії. Тому шлях любові - від води - до Крові Христової - це і є вінчання, Таїнство Церкви, де Христос наповнює вже велике, вже необхідне, вже повноту, переливаючи її через край. І ось тут і починається особлива відповідальність, яку людина повинна приймати.

Готовність прийняти і бути гідним цього - величезний подвиг людського життя . І цей подвиг робить людей, що живуть на землі, єдиними у вічності, де вже ніхто заміж не виходить і не одружиться, але тутешній шлюб не зникає, залишається вічним.

Читайте також - сімейна проблема

Зрада як складова шлюбу?

- Мені не раз доводилося чути від людей старшого покоління, що подружня зрада - складова шлюбу, яку ніяк не уникнути.

- У цьому випадку люди просто намагаються виправдати свою поведінку. Або, частіше, виправдовують ситуацію власної сім'ї, коли їм довелося пережити і пробачити зраду свого чоловіка. Людині потрібні якісь підстави, щоб зуміти впоратися з бідою, з тим, що пережити складно, а часом - неможливо. З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду.

З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду

- І тому людина, навіть простив, забути про це не може протягом усього життя?

- Звісно. Не випадково ж в заповідях спочатку йде - «не убий», потім - «Не чини перелюбу». Вбивство і подружня зрада майже рівнозначні за своєю руйнівною силою. Хто змінює любові - той вбивця. І ті люди, які пережили зраду чоловіка або дружини, сприймають те, що трапилося так, наче їх вбивають. І ця рана не загоюється ніколи.

- А як бути з модним нині думкою, що «легкий догляд наліво» - тільки зміцнює сім'ю?

- Так, існує ціла сучасна теорія, що подружня пара зобов'язана таким чином розважатися, і ніби це навіть збільшує прагнення один до одного. Ну - це один з варіантів брехні, якою багато сьогодні наговорено з цього приводу. Брехні мерзенної, огидною, бридкою.

А що відбувається насправді? Люди спочатку з'єдналися для любові, були вимовлені клятви вірності, кожен зумів максимально себе іншому довірити, оголити, обеззброїти, відкритися впустити в своє життя іншого. І раптом після цього терпить таке зрада! І це здатне до кінця вбити любов, зруйнувати сім'ю, вичерпати шлюб . Причому повністю, без можливості щось відновити на попелище.

- Саме тому на різних жіночих форумах жінки з відчаєм пишуть, що чоловік розкаявся, повернувся, став буквально ідеальним, а у неї всередині - порожнеча, і вона вже шкодує, що дозволила чоловікові не уникнути?

- Так, людина може отямитися, прийти в себе. Але людям, на жаль, властиво прощати себе раніше, ніж їх простить інший. А разом з прощенням приходить відчуття, що начебто «тепер треба все забути». А є такі речі, які не можна забути. Людина б і радий це зробити, але не може.

Не може ж той, у кого, скажімо, відірвало ногу під час війни, забути про те, що у нього немає ноги. Те ж саме можна сказати і про що пережив зраду чоловіка або дружини. Людину буквально розпиляли навпіл, відняли частину його істоти, частина його тіла, тому що не дарма ж кажуть, що два - це плоть єдина. І як він про це може забути ?!

І тому пробачити таке не під силу багатьом. І навіть Господь не вимагає цього від нас. Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду.

Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду

- А як бути, якщо змінив на виправдання говорить своїй половині: нічого не сталося, я люблю тебе як і раніше, там була лише фізіологія, а душею я завжди з тобою?

- Не буду говорити про причини подружніх зрад: десь це просто людське неподобство, десь - обопільна вина людей в шлюбі, які не вміють один одного зберігати і берегти яке він дав на самому початку їхнього спільного життя.

Але, в будь-якому випадку, людина, коли робить такий вчинок, сам сильно змінюється. Таке відчуття, що він втрачає розум. І ми всі і так в результаті гріхопадіння маємо викривлену людську природу. А в разі зради, особливо якщо мова про вінчаному шлюбі, коли клятви дані не тільки людині людиною, а й Богом почуті, в Небесах записані, з самою людиною відбувається щось жахливе. Не може такий страшний гріх залишити людину колишнім ...

Він втрачає в собі щось важливе, що його самого як людину формувало. У нього сильно уражається та частина душі, яка здатна на справжні, правильні почуття. Людина починає брехати, виправдовувати себе, шукати інші ходи, захищатися. І навіть намагається вибудовувати якісь правильні речі, але у нього все одно нічого не виходить. Тому що він настільки себе скривив, що кожен наступний крок, навіть якщо він робиться формально правильно, все одно веде його в іншу сторону.

Читайте також - Горе бездітного шлюбу і славне Різдво Богородиці

Після зради: життя, в якій вже не буде легкості

- А все-таки можна зберегти сім'ю, яку зачепила зрада?

- Напевно, можна. Але випадків, коли сім'я від цього руйнується, набагато більше. Для збереження сім'ї потрібен ще обопільний подвиг, який, і це треба розуміти, не скінчиться ніколи. Як і не зникне біль від того, що сталося. І вже ніколи в цій сім'ї не буде такого щастя, легкості, радості, які могли б бути. Це весь час буде життя з грудкою в горлі, з гірким присмаком. Нехай подружжя до цього присмаку звикнуть, і, може бути, в цій сім'ї буде навіть чимало зовнішніх проявів щастя, загальних справ, вони будуть відповідальніші і єдині в питаннях виховання дітей. Тому що цих людей буде з'єднувати подвиг покаяння з одного боку і подвиг прощення - з іншого. Це, напевно, теж багато значить ...

- Як не піти в депресію людині в той момент, коли він тільки що зіткнувся зі зрадою близької?

- А це неможливо - не піти в депресію. Людина обов'язково переживе її, переживе відчай, почуття краху всього. І все це сильно і болісно позначиться на дітях. Смерть одного з батьків не так ранить дітей, як втеча з дому батька або зрада матері, в загальному - зруйнувати сім'ю. Тому що смерть переживається як тяжке горе, але в якому можна жити, з яким можна справлятися. А розкол в сім'ї для них - зрада, вбивство. Ніщо інше не викликає в дітях такий внутрішньої травми.

У деяких випадках жінка, котра переживає зраду чоловіка, буде намагатися згладити ситуацію для дітей. Але можна уявити собі, наскільки їй вдасться це зробити, якщо вона - в депресії і здатна тільки механічно виконувати свої обов'язки - годувати, відводити і забирати дітей зі школи. Вона б і рада включитися по-справжньому, але не може.

І тут вже краще звернутися до психотерапевта, який, можливо, призначить курс лікарських засобів. Про те, щоб регулярно ходити в храм, про необхідність Таїнств Покаяння та Причастя я не говорю: це само собою повинно трактуватись для православної людини.

- Деякі «доброзичливці» радять людині, що переживає зраду близької: «а ти помстися, ходи таким же чином, і легше стане».

- Можна простежити в суспільстві таку тенденцію взаємного божевілля. Але, люди, які в своєму розпачі вирішуються на подібне, потім, напевно, будуть відчувати себе ще гірше. Адже людина отримує подвійну травму. Його зрадили, і він ще себе знищив гріхом.

Як можна втратити любов через зраду

- А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична - А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична?

- Якщо в сім'ї загублена любов, тоді подружні зради лише є наслідком цієї втрати. В один прекрасний момент люди немов домовляються, що їм зручніше жити, маючи лише загальну квартиру і загальний бюджет. Але тут про сім'ю можна говорити тільки в умовних категоріях.

Коли немає любові, то який сенс говорити про зраду? Коли люди втратили любов, вони вже змінили один одному.

- Що значить «втратили любов»?

- Люди раптом розуміють, що наступила порожнеча замість повноти. І подружня зрада - вона вже тут, відбулася. Тому що люди в якийсь момент змінили один одному не фізично, не фактом, що хтось пішов «наліво», а тим, що відмовилися від іншого, як від хреста, коли вони в своєму сімейному житті змогли сказати: ось це моє , а ось це - твоє.

Небезпечно для шлюбу, коли одного разу людина вирішує, що у нього є щось таке, що його «половинці» може не належати, чим він не збирається ділитися. Нехай це дрібниця якась, та той же футбол, наприклад! Це стосується всього, в тому числі відносин з батьками. Не дарма Біблія закликає залишити «батька свого і матір свою». Тобто навіть батьків у шлюбі не можна залишати тільки своїх, навіть вони стають загальними. Звідси звернення «мама» і «тато» до недавно чужим людям. Шлюб - крихке освіту, і до нього потрібно ставитися дбайливо.

- Що потрібно від людей для того, щоб зберегти любов?

- Люди, які один одного побачили, і один в одному відчули можливість бути разом, на все життя один одному зобов'язані. Важливо пам'ятати про це. Адже в той момент, коли вони погодилися бути разом, вони прийняли рішення без залишку віддати себе іншій людині. Обопільно, безстрашно, з надією на Бога. Вони, може бути, до кінця, по молодості, цього ще не зрозуміли. Але спочатку виявилися до цього готові. Якщо людина спочатку не готовий присвятити себе без залишку іншому, він робить колосальну помилку, вступаючи в шлюб.

- А як дізнаєшся, готовий або не готовий до молодості, в пориві закоханості ?

- Якось треба дізнатися. Закоханість - це ще не стовідсотковий привід для вступу в шлюб. Для цього потрібні певна підготовка, впізнавання, випробування, коли любов, виростаючи з закоханості, починає проявляти себе. Але якихось конкретних рецептів тут немає.

Мені сподобалося, як батько Дмитро Смирнов одного разу сказав, що якщо людина може не одружуватися, то він не повинен одружуватися ні в якому разі. Тобто одружуватися потрібно тільки тоді, коли ти точно не можеш цього не робити. Якщо ж хоч на мить допускаєш, що можеш не одружуватися (не виходити заміж), значить, що своє життя мислиш в якійсь мірі, нехай у найменшій - автономно, окремо. Залишаєш собі щось таке, що може належати тільки тобі одному. А в шлюбі, повторюю, цього бути не повинно. У шлюбі можна тільки взяти і до кінця себе віддати.

- Підозрюючи зраду, деякі жінки намагаються, наприклад, розкрити електронну поштову скриньку чоловіка. А виходить, що сама наявність паролів, «ключів» - вже сигнал, що в сім'ї не все в порядку?

- Якщо в сім'ї є момент недовіри, якщо хтось від когось щось приховує, це вже страшно. Значить той, кому ти довірив себе, у тебе щось краде.

Якщо ж виникли підозри, не треба намагатися «зламувати» електронну поштову скриньку, намагатися щось дізнатися. Треба тільки молитися. І уважно дивитися на те, що відбувається, намагаючись зрозуміти, чому це могло статися, і що слід зробити для того, щоб щось врятувати, вилікувати.

Адже, насправді, можна пробачити людини, яка вчинила настільки жахливий вчинок. Якщо є глибоке покаяння змінив боку і якщо є рух назустріч іншого боку, тоді все можна подолати. Хоча, повторюю, це боляче і важко.

- У журналах для жінок психологи часто дають поради, що якщо дружина починає підозрювати чоловіка, то, замість закочування істерик, треба спробувати змінити ситуацію, оточити чоловіка турботою, увагою, ретельніше стежити за своїм зовнішнім виглядом.

- У тому числі, напевно, це теж може мати місце. Оскільки трапляється, що люди в родині перестають дивитися один на одного. Адже стільки справ: купити меблі, зводити дітей на музику і англійський, поставити лічильник на воду і зробити ще багато чого, начебто не потребує зволікань. Чоловік і дружина один з одним навіть не бачаться. Увечері прийшли, кожен - до телевізора, до ноутбука , Потім, втомлені, лягли спати, вранці прокинулися і - нова гонка. І навіть інтимні стосунки у них розпадаються.

А одного разу подружжя з подивом виявляють: «Ой, а хто ця жінка - незрозуміла, скуйовджена, нервова?», «А хто цей неголений чоловік з сірим обличчям, з синцями під очима?» Це може статися тоді, коли сім'я раптом перетворюється в рішення проблем, в досягнення якихось маленьких цілей, коли у кожного безперервна турбота: заробляти гроші, влаштовувати кар'єру, щось купувати, дітей возити в різні школи.

Все, сім'ї тут теж не буде! Тому що мета сім'ї не в цьому. А в наповненні любов'ю простору, в якому ти живеш. Все інше вторинне. Ну, не купуй ти меблі, якщо вона обходиться такою ціною, що не заробляй стільки грошей, якщо за них розплачуєшся життям сім'ї!

Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком. Тобто робити життя загальної.

Хоча, здавалося, б, і покупка меблів - загальна мета: меблі ж для будинку, будинок будується для нас. Насправді, це все не з'єднує, а роз'єднує. Тому що перетворюється в самоціль: меблі, дисертація, що завгодно! Справжня ж мета - це любов, сім'я.

Так, людина втомлюється, але що заважає йому, прийшовши, привітно посміхнутися, поцілувати дружину, подивитися у дітей уроки або радісно зустріти повернувся з роботи чоловіка? Я от не можу уявити собі, що прийду додому, а дружина не вийде з посмішкою до мене назустріч!

- Сучасна людина виявляється затиснутим між полярними, однаково давлять думками: в світських ЗМІ позиціонується, що «все можна», що все просто і легко в сімейному житті, у багатьох православних - нічого не можна, все важко і болісно.

- А у нас взагалі просто про шлюб як про кохання майже не говорять. У нас кажуть про шлюб як про подвиг, як про обов'язок, як про метод вирішення демографічних проблем в країні. Про обов'язки жінки - християнки . А в світському суспільстві говорять про любов як про задоволення, розвазі.

Тому нам треба навчитися правильно говорити про любов. Про любов як про радість, як про щастя, про повноту, і, в тому числі, як про відповідальність, про працю. Коли владику Антонія запитали, яким повинен бути християнський шлюб, якою має бути християнська сім'я, він відповів: щасливою! Несення хреста в сімейному житті не повинно бути формою катування. Ми ж в церковних співах про Хрест говоримо як про радість. А коли людина йде шляхом любові, він хреста-то і не помічає. Тільки пізніше розуміє, що заради того, що у нього є, він готовий все віддати, піти на смерть. Адже по-справжньому сказати людині «я люблю тебе» - це значить - «я готовий віддати за тебе життя».

Розмовляла Оксана ГОЛОВКО.

Читайте також:

зрада

Зміст статті

Все частіше в сучасному суспільстві намагаються вселити нам, що в подружній зраді немає нічого страшного. Але люди розуміють, що це далеко не так, і намагаються убезпечити свій шлюб, знайти якісь гарантії для його збереження. Наприклад, в Таїнстві вінчання.

Чи дає вінчання якісь гарантії, як діє зрада на обох подружжя, наскільки можливо - пробачити, і як зберегти любов у сім'ї - про це Правмір поговорив з протоієреєм Олексій Уминський , Настоятелем московського храму Живоначальної Трійці в Хохлах.

Зрада. ніяких гарантій

Протоієрей Олексій Уминський

- Часом, коли люди вінчаються, їм здається, що таїнство гарантує їм щасливе сімейне життя, без серйозних випробувань.

- Відчуття, ніби тобі щось гарантовано - завжди помилкове.

Християнство взагалі нічого не гарантує, а просто закликає нас слідувати за Христом. І цей заклик ніяк не пов'язаний з нашим бажанням розкласти все по поличках, зробити духовне життя конкретної, зрозумілої, спертися в ній на щось зовнішнє, збагненне нашим розумом.

І тому у нас до таїнств часто складається неправильне, в чем-то окультне ставлення . Нам здається, що таїнства повинні діяти самі по собі, гарантовано подаючи нам певний набір благодіянь.

Насправді, таїнства, хоч вони і відбуваються незаперечно і незмінно Духом Святим в Церкві, знову ж ніякої гарантії кожному з нас не надають.

Як Таїнство Хрещення не гарантує людині спасіння, Таїнство Сповіді - вибачення, Таїнство Євхаристії - благополуччя і відчуття благодатної наповненості, так само і таїнство Вінчання не гарантує людині сімейного щастя, воно тільки відкриває можливості для цього через постійну працю, через життя за Євангелієм у всій повноті.

Таїнство вінчання - початок шляху, можливість для зростання в любові - жертовної, взаімоотдающей, яка наповнює не тільки тебе, а й інших, і поширюється на весь простір твоєму житті. А це все дається людині через хрест, через подвиг, через працю, через самовіддачу.

- У вінчаних подружжя більше відповідальності?

- вінчали подружжя, або невінчані ... Мова ж тут не йде про те, що людина, яка приймає вінчання в Церкві, підписує якийсь договір про відповідальність. Ми говоримо про те, наскільки люди розуміють або готові зрозуміти, що таке любов.

Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові. Існують невінчані шлюби, які можуть реалізувати людську любов, бути щасливими, бути прикладом того, якою може бути справжня сім'я.

Природа любові і в вінчаному шлюбі, і в невінчаний одна - божественна. Закони любові будуть правдою, як закони світу, як закони буття. І вони будуть наповнювати життя людей, навіть якщо вони не знають Христа. Христос все одно незримо буде в них бути присутнім.

Що ж тоді дає людині вінчання? Воно перетворює любов земну, нехай і існуючу за божественним законам, прекрасну, але все-таки - людську - в небесну.

Яскравим прикладом, як це відбувається, є перше чудо, здійснене Христом в Кані Галілейській, коли Він перетворив воду на вино. Тобто звичайна речовина, без кольору, без смаку, без запаху, але вкрай необхідне для людського життя перетворив на напій зовсім іншої якості. А ми то знаємо, що і вино має спосіб перетворювати в Кров Христову в Євхаристії. Тому шлях любові - від води - до Крові Христової - це і є вінчання, Таїнство Церкви, де Христос наповнює вже велике, вже необхідне, вже повноту, переливаючи її через край. І ось тут і починається особлива відповідальність, яку людина повинна приймати.

Готовність прийняти і бути гідним цього - величезний подвиг людського життя . І цей подвиг робить людей, що живуть на землі, єдиними у вічності, де вже ніхто заміж не виходить і не одружиться, але тутешній шлюб не зникає, залишається вічним.

Читайте також - сімейна проблема

Зрада як складова шлюбу?

- Мені не раз доводилося чути від людей старшого покоління, що подружня зрада - складова шлюбу, яку ніяк не уникнути.

- У цьому випадку люди просто намагаються виправдати свою поведінку. Або, частіше, виправдовують ситуацію власної сім'ї, коли їм довелося пережити і пробачити зраду свого чоловіка. Людині потрібні якісь підстави, щоб зуміти впоратися з бідою, з тим, що пережити складно, а часом - неможливо. З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду.

З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду

- І тому людина, навіть простив, забути про це не може протягом усього життя?

- Звісно. Не випадково ж в заповідях спочатку йде - «не убий», потім - «Не чини перелюбу». Вбивство і подружня зрада майже рівнозначні за своєю руйнівною силою. Хто змінює любові - той вбивця. І ті люди, які пережили зраду чоловіка або дружини, сприймають те, що трапилося так, наче їх вбивають. І ця рана не загоюється ніколи.

- А як бути з модним нині думкою, що «легкий догляд наліво» - тільки зміцнює сім'ю?

- Так, існує ціла сучасна теорія, що подружня пара зобов'язана таким чином розважатися, і ніби це навіть збільшує прагнення один до одного. Ну - це один з варіантів брехні, якою багато сьогодні наговорено з цього приводу. Брехні мерзенної, огидною, бридкою.

А що відбувається насправді? Люди спочатку з'єдналися для любові, були вимовлені клятви вірності, кожен зумів максимально себе іншому довірити, оголити, обеззброїти, відкритися впустити в своє життя іншого. І раптом після цього терпить таке зрада! І це здатне до кінця вбити любов, зруйнувати сім'ю, вичерпати шлюб . Причому повністю, без можливості щось відновити на попелище.

- Саме тому на різних жіночих форумах жінки з відчаєм пишуть, що чоловік розкаявся, повернувся, став буквально ідеальним, а у неї всередині - порожнеча, і вона вже шкодує, що дозволила чоловікові не уникнути?

- Так, людина може отямитися, прийти в себе. Але людям, на жаль, властиво прощати себе раніше, ніж їх простить інший. А разом з прощенням приходить відчуття, що начебто «тепер треба все забути». А є такі речі, які не можна забути. Людина б і радий це зробити, але не може.

Не може ж той, у кого, скажімо, відірвало ногу під час війни, забути про те, що у нього немає ноги. Те ж саме можна сказати і про що пережив зраду чоловіка або дружини. Людину буквально розпиляли навпіл, відняли частину його істоти, частина його тіла, тому що не дарма ж кажуть, що два - це плоть єдина. І як він про це може забути ?!

І тому пробачити таке не під силу багатьом. І навіть Господь не вимагає цього від нас. Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду.

Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду

- А як бути, якщо змінив на виправдання говорить своїй половині: нічого не сталося, я люблю тебе як і раніше, там була лише фізіологія, а душею я завжди з тобою?

- Не буду говорити про причини подружніх зрад: десь це просто людське неподобство, десь - обопільна вина людей в шлюбі, які не вміють один одного зберігати і берегти яке він дав на самому початку їхнього спільного життя.

Але, в будь-якому випадку, людина, коли робить такий вчинок, сам сильно змінюється. Таке відчуття, що він втрачає розум. І ми всі і так в результаті гріхопадіння маємо викривлену людську природу. А в разі зради, особливо якщо мова про вінчаному шлюбі, коли клятви дані не тільки людині людиною, а й Богом почуті, в Небесах записані, з самою людиною відбувається щось жахливе. Не може такий страшний гріх залишити людину колишнім ...

Він втрачає в собі щось важливе, що його самого як людину формувало. У нього сильно уражається та частина душі, яка здатна на справжні, правильні почуття. Людина починає брехати, виправдовувати себе, шукати інші ходи, захищатися. І навіть намагається вибудовувати якісь правильні речі, але у нього все одно нічого не виходить. Тому що він настільки себе скривив, що кожен наступний крок, навіть якщо він робиться формально правильно, все одно веде його в іншу сторону.

Читайте також - Горе бездітного шлюбу і славне Різдво Богородиці

Після зради: життя, в якій вже не буде легкості

- А все-таки можна зберегти сім'ю, яку зачепила зрада?

- Напевно, можна. Але випадків, коли сім'я від цього руйнується, набагато більше. Для збереження сім'ї потрібен ще обопільний подвиг, який, і це треба розуміти, не скінчиться ніколи. Як і не зникне біль від того, що сталося. І вже ніколи в цій сім'ї не буде такого щастя, легкості, радості, які могли б бути. Це весь час буде життя з грудкою в горлі, з гірким присмаком. Нехай подружжя до цього присмаку звикнуть, і, може бути, в цій сім'ї буде навіть чимало зовнішніх проявів щастя, загальних справ, вони будуть відповідальніші і єдині в питаннях виховання дітей. Тому що цих людей буде з'єднувати подвиг покаяння з одного боку і подвиг прощення - з іншого. Це, напевно, теж багато значить ...

- Як не піти в депресію людині в той момент, коли він тільки що зіткнувся зі зрадою близької?

- А це неможливо - не піти в депресію. Людина обов'язково переживе її, переживе відчай, почуття краху всього. І все це сильно і болісно позначиться на дітях. Смерть одного з батьків не так ранить дітей, як втеча з дому батька або зрада матері, в загальному - зруйнувати сім'ю. Тому що смерть переживається як тяжке горе, але в якому можна жити, з яким можна справлятися. А розкол в сім'ї для них - зрада, вбивство. Ніщо інше не викликає в дітях такий внутрішньої травми.

У деяких випадках жінка, котра переживає зраду чоловіка, буде намагатися згладити ситуацію для дітей. Але можна уявити собі, наскільки їй вдасться це зробити, якщо вона - в депресії і здатна тільки механічно виконувати свої обов'язки - годувати, відводити і забирати дітей зі школи. Вона б і рада включитися по-справжньому, але не може.

І тут вже краще звернутися до психотерапевта, який, можливо, призначить курс лікарських засобів. Про те, щоб регулярно ходити в храм, про необхідність Таїнств Покаяння та Причастя я не говорю: це само собою повинно трактуватись для православної людини.

- Деякі «доброзичливці» радять людині, що переживає зраду близької: «а ти помстися, ходи таким же чином, і легше стане».

- Можна простежити в суспільстві таку тенденцію взаємного божевілля. Але, люди, які в своєму розпачі вирішуються на подібне, потім, напевно, будуть відчувати себе ще гірше. Адже людина отримує подвійну травму. Його зрадили, і він ще себе знищив гріхом.

Як можна втратити любов через зраду

- А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична - А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична?

- Якщо в сім'ї загублена любов, тоді подружні зради лише є наслідком цієї втрати. В один прекрасний момент люди немов домовляються, що їм зручніше жити, маючи лише загальну квартиру і загальний бюджет. Але тут про сім'ю можна говорити тільки в умовних категоріях.

Коли немає любові, то який сенс говорити про зраду? Коли люди втратили любов, вони вже змінили один одному.

- Що значить «втратили любов»?

- Люди раптом розуміють, що наступила порожнеча замість повноти. І подружня зрада - вона вже тут, відбулася. Тому що люди в якийсь момент змінили один одному не фізично, не фактом, що хтось пішов «наліво», а тим, що відмовилися від іншого, як від хреста, коли вони в своєму сімейному житті змогли сказати: ось це моє , а ось це - твоє.

Небезпечно для шлюбу, коли одного разу людина вирішує, що у нього є щось таке, що його «половинці» може не належати, чим він не збирається ділитися. Нехай це дрібниця якась, та той же футбол, наприклад! Це стосується всього, в тому числі відносин з батьками. Не дарма Біблія закликає залишити «батька свого і матір свою». Тобто навіть батьків у шлюбі не можна залишати тільки своїх, навіть вони стають загальними. Звідси звернення «мама» і «тато» до недавно чужим людям. Шлюб - крихке освіту, і до нього потрібно ставитися дбайливо.

- Що потрібно від людей для того, щоб зберегти любов?

- Люди, які один одного побачили, і один в одному відчули можливість бути разом, на все життя один одному зобов'язані. Важливо пам'ятати про це. Адже в той момент, коли вони погодилися бути разом, вони прийняли рішення без залишку віддати себе іншій людині. Обопільно, безстрашно, з надією на Бога. Вони, може бути, до кінця, по молодості, цього ще не зрозуміли. Але спочатку виявилися до цього готові. Якщо людина спочатку не готовий присвятити себе без залишку іншому, він робить колосальну помилку, вступаючи в шлюб.

- А як дізнаєшся, готовий або не готовий до молодості, в пориві закоханості ?

- Якось треба дізнатися. Закоханість - це ще не стовідсотковий привід для вступу в шлюб. Для цього потрібні певна підготовка, впізнавання, випробування, коли любов, виростаючи з закоханості, починає проявляти себе. Але якихось конкретних рецептів тут немає.

Мені сподобалося, як батько Дмитро Смирнов одного разу сказав, що якщо людина може не одружуватися, то він не повинен одружуватися ні в якому разі. Тобто одружуватися потрібно тільки тоді, коли ти точно не можеш цього не робити. Якщо ж хоч на мить допускаєш, що можеш не одружуватися (не виходити заміж), значить, що своє життя мислиш в якійсь мірі, нехай у найменшій - автономно, окремо. Залишаєш собі щось таке, що може належати тільки тобі одному. А в шлюбі, повторюю, цього бути не повинно. У шлюбі можна тільки взяти і до кінця себе віддати.

- Підозрюючи зраду, деякі жінки намагаються, наприклад, розкрити електронну поштову скриньку чоловіка. А виходить, що сама наявність паролів, «ключів» - вже сигнал, що в сім'ї не все в порядку?

- Якщо в сім'ї є момент недовіри, якщо хтось від когось щось приховує, це вже страшно. Значить той, кому ти довірив себе, у тебе щось краде.

Якщо ж виникли підозри, не треба намагатися «зламувати» електронну поштову скриньку, намагатися щось дізнатися. Треба тільки молитися. І уважно дивитися на те, що відбувається, намагаючись зрозуміти, чому це могло статися, і що слід зробити для того, щоб щось врятувати, вилікувати.

Адже, насправді, можна пробачити людини, яка вчинила настільки жахливий вчинок. Якщо є глибоке покаяння змінив боку і якщо є рух назустріч іншого боку, тоді все можна подолати. Хоча, повторюю, це боляче і важко.

- У журналах для жінок психологи часто дають поради, що якщо дружина починає підозрювати чоловіка, то, замість закочування істерик, треба спробувати змінити ситуацію, оточити чоловіка турботою, увагою, ретельніше стежити за своїм зовнішнім виглядом.

- У тому числі, напевно, це теж може мати місце. Оскільки трапляється, що люди в родині перестають дивитися один на одного. Адже стільки справ: купити меблі, зводити дітей на музику і англійський, поставити лічильник на воду і зробити ще багато чого, начебто не потребує зволікань. Чоловік і дружина один з одним навіть не бачаться. Увечері прийшли, кожен - до телевізора, до ноутбука , Потім, втомлені, лягли спати, вранці прокинулися і - нова гонка. І навіть інтимні стосунки у них розпадаються.

А одного разу подружжя з подивом виявляють: «Ой, а хто ця жінка - незрозуміла, скуйовджена, нервова?», «А хто цей неголений чоловік з сірим обличчям, з синцями під очима?» Це може статися тоді, коли сім'я раптом перетворюється в рішення проблем, в досягнення якихось маленьких цілей, коли у кожного безперервна турбота: заробляти гроші, влаштовувати кар'єру, щось купувати, дітей возити в різні школи.

Все, сім'ї тут теж не буде! Тому що мета сім'ї не в цьому. А в наповненні любов'ю простору, в якому ти живеш. Все інше вторинне. Ну, не купуй ти меблі, якщо вона обходиться такою ціною, що не заробляй стільки грошей, якщо за них розплачуєшся життям сім'ї!

Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком. Тобто робити життя загальної.

Хоча, здавалося, б, і покупка меблів - загальна мета: меблі ж для будинку, будинок будується для нас. Насправді, це все не з'єднує, а роз'єднує. Тому що перетворюється в самоціль: меблі, дисертація, що завгодно! Справжня ж мета - це любов, сім'я.

Так, людина втомлюється, але що заважає йому, прийшовши, привітно посміхнутися, поцілувати дружину, подивитися у дітей уроки або радісно зустріти повернувся з роботи чоловіка? Я от не можу уявити собі, що прийду додому, а дружина не вийде з посмішкою до мене назустріч!

- Сучасна людина виявляється затиснутим між полярними, однаково давлять думками: в світських ЗМІ позиціонується, що «все можна», що все просто і легко в сімейному житті, у багатьох православних - нічого не можна, все важко і болісно.

- А у нас взагалі просто про шлюб як про кохання майже не говорять. У нас кажуть про шлюб як про подвиг, як про обов'язок, як про метод вирішення демографічних проблем в країні. Про обов'язки жінки - християнки . А в світському суспільстві говорять про любов як про задоволення, розвазі.

Тому нам треба навчитися правильно говорити про любов. Про любов як про радість, як про щастя, про повноту, і, в тому числі, як про відповідальність, про працю. Коли владику Антонія запитали, яким повинен бути християнський шлюб, якою має бути християнська сім'я, він відповів: щасливою! Несення хреста в сімейному житті не повинно бути формою катування. Ми ж в церковних співах про Хрест говоримо як про радість. А коли людина йде шляхом любові, він хреста-то і не помічає. Тільки пізніше розуміє, що заради того, що у нього є, він готовий все віддати, піти на смерть. Адже по-справжньому сказати людині «я люблю тебе» - це значить - «я готовий віддати за тебе життя».

Розмовляла Оксана ГОЛОВКО.

Читайте також:

зрада

Зміст статті

Все частіше в сучасному суспільстві намагаються вселити нам, що в подружній зраді немає нічого страшного. Але люди розуміють, що це далеко не так, і намагаються убезпечити свій шлюб, знайти якісь гарантії для його збереження. Наприклад, в Таїнстві вінчання.

Чи дає вінчання якісь гарантії, як діє зрада на обох подружжя, наскільки можливо - пробачити, і як зберегти любов у сім'ї - про це Правмір поговорив з протоієреєм Олексій Уминський , Настоятелем московського храму Живоначальної Трійці в Хохлах.

Зрада. ніяких гарантій

Протоієрей Олексій Уминський

- Часом, коли люди вінчаються, їм здається, що таїнство гарантує їм щасливе сімейне життя, без серйозних випробувань.

- Відчуття, ніби тобі щось гарантовано - завжди помилкове.

Християнство взагалі нічого не гарантує, а просто закликає нас слідувати за Христом. І цей заклик ніяк не пов'язаний з нашим бажанням розкласти все по поличках, зробити духовне життя конкретної, зрозумілої, спертися в ній на щось зовнішнє, збагненне нашим розумом.

І тому у нас до таїнств часто складається неправильне, в чем-то окультне ставлення . Нам здається, що таїнства повинні діяти самі по собі, гарантовано подаючи нам певний набір благодіянь.

Насправді, таїнства, хоч вони і відбуваються незаперечно і незмінно Духом Святим в Церкві, знову ж ніякої гарантії кожному з нас не надають.

Як Таїнство Хрещення не гарантує людині спасіння, Таїнство Сповіді - вибачення, Таїнство Євхаристії - благополуччя і відчуття благодатної наповненості, так само і таїнство Вінчання не гарантує людині сімейного щастя, воно тільки відкриває можливості для цього через постійну працю, через життя за Євангелієм у всій повноті.

Таїнство вінчання - початок шляху, можливість для зростання в любові - жертовної, взаімоотдающей, яка наповнює не тільки тебе, а й інших, і поширюється на весь простір твоєму житті. А це все дається людині через хрест, через подвиг, через працю, через самовіддачу.

- У вінчаних подружжя більше відповідальності?

- вінчали подружжя, або невінчані ... Мова ж тут не йде про те, що людина, яка приймає вінчання в Церкві, підписує якийсь договір про відповідальність. Ми говоримо про те, наскільки люди розуміють або готові зрозуміти, що таке любов.

Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові Не можна ж сказати, що вінчані шлюби обов'язково відбуваються по любові, а невінчані - не по любові. Існують невінчані шлюби, які можуть реалізувати людську любов, бути щасливими, бути прикладом того, якою може бути справжня сім'я.

Природа любові і в вінчаному шлюбі, і в невінчаний одна - божественна. Закони любові будуть правдою, як закони світу, як закони буття. І вони будуть наповнювати життя людей, навіть якщо вони не знають Христа. Христос все одно незримо буде в них бути присутнім.

Що ж тоді дає людині вінчання? Воно перетворює любов земну, нехай і існуючу за божественним законам, прекрасну, але все-таки - людську - в небесну.

Яскравим прикладом, як це відбувається, є перше чудо, здійснене Христом в Кані Галілейській, коли Він перетворив воду на вино. Тобто звичайна речовина, без кольору, без смаку, без запаху, але вкрай необхідне для людського життя перетворив на напій зовсім іншої якості. А ми то знаємо, що і вино має спосіб перетворювати в Кров Христову в Євхаристії. Тому шлях любові - від води - до Крові Христової - це і є вінчання, Таїнство Церкви, де Христос наповнює вже велике, вже необхідне, вже повноту, переливаючи її через край. І ось тут і починається особлива відповідальність, яку людина повинна приймати.

Готовність прийняти і бути гідним цього - величезний подвиг людського життя . І цей подвиг робить людей, що живуть на землі, єдиними у вічності, де вже ніхто заміж не виходить і не одружиться, але тутешній шлюб не зникає, залишається вічним.

Читайте також - сімейна проблема

Зрада як складова шлюбу?

- Мені не раз доводилося чути від людей старшого покоління, що подружня зрада - складова шлюбу, яку ніяк не уникнути.

- У цьому випадку люди просто намагаються виправдати свою поведінку. Або, частіше, виправдовують ситуацію власної сім'ї, коли їм довелося пережити і пробачити зраду свого чоловіка. Людині потрібні якісь підстави, щоб зуміти впоратися з бідою, з тим, що пережити складно, а часом - неможливо. З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду.

З Євангелія ми знаємо, що Христос єдиною причиною для того, щоб людина залишила свою дружину або свого чоловіка, називає перелюбство - подружню зраду

- І тому людина, навіть простив, забути про це не може протягом усього життя?

- Звісно. Не випадково ж в заповідях спочатку йде - «не убий», потім - «Не чини перелюбу». Вбивство і подружня зрада майже рівнозначні за своєю руйнівною силою. Хто змінює любові - той вбивця. І ті люди, які пережили зраду чоловіка або дружини, сприймають те, що трапилося так, наче їх вбивають. І ця рана не загоюється ніколи.

- А як бути з модним нині думкою, що «легкий догляд наліво» - тільки зміцнює сім'ю?

- Так, існує ціла сучасна теорія, що подружня пара зобов'язана таким чином розважатися, і ніби це навіть збільшує прагнення один до одного. Ну - це один з варіантів брехні, якою багато сьогодні наговорено з цього приводу. Брехні мерзенної, огидною, бридкою.

А що відбувається насправді? Люди спочатку з'єдналися для любові, були вимовлені клятви вірності, кожен зумів максимально себе іншому довірити, оголити, обеззброїти, відкритися впустити в своє життя іншого. І раптом після цього терпить таке зрада! І це здатне до кінця вбити любов, зруйнувати сім'ю, вичерпати шлюб . Причому повністю, без можливості щось відновити на попелище.

- Саме тому на різних жіночих форумах жінки з відчаєм пишуть, що чоловік розкаявся, повернувся, став буквально ідеальним, а у неї всередині - порожнеча, і вона вже шкодує, що дозволила чоловікові не уникнути?

- Так, людина може отямитися, прийти в себе. Але людям, на жаль, властиво прощати себе раніше, ніж їх простить інший. А разом з прощенням приходить відчуття, що начебто «тепер треба все забути». А є такі речі, які не можна забути. Людина б і радий це зробити, але не може.

Не може ж той, у кого, скажімо, відірвало ногу під час війни, забути про те, що у нього немає ноги. Те ж саме можна сказати і про що пережив зраду чоловіка або дружини. Людину буквально розпиляли навпіл, відняли частину його істоти, частина його тіла, тому що не дарма ж кажуть, що два - це плоть єдина. І як він про це може забути ?!

І тому пробачити таке не під силу багатьом. І навіть Господь не вимагає цього від нас. Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду.

Він каже, що людина вільна не брати того, хто скоїв зраду

- А як бути, якщо змінив на виправдання говорить своїй половині: нічого не сталося, я люблю тебе як і раніше, там була лише фізіологія, а душею я завжди з тобою?

- Не буду говорити про причини подружніх зрад: десь це просто людське неподобство, десь - обопільна вина людей в шлюбі, які не вміють один одного зберігати і берегти яке він дав на самому початку їхнього спільного життя.

Але, в будь-якому випадку, людина, коли робить такий вчинок, сам сильно змінюється. Таке відчуття, що він втрачає розум. І ми всі і так в результаті гріхопадіння маємо викривлену людську природу. А в разі зради, особливо якщо мова про вінчаному шлюбі, коли клятви дані не тільки людині людиною, а й Богом почуті, в Небесах записані, з самою людиною відбувається щось жахливе. Не може такий страшний гріх залишити людину колишнім ...

Він втрачає в собі щось важливе, що його самого як людину формувало. У нього сильно уражається та частина душі, яка здатна на справжні, правильні почуття. Людина починає брехати, виправдовувати себе, шукати інші ходи, захищатися. І навіть намагається вибудовувати якісь правильні речі, але у нього все одно нічого не виходить. Тому що він настільки себе скривив, що кожен наступний крок, навіть якщо він робиться формально правильно, все одно веде його в іншу сторону.

Читайте також - Горе бездітного шлюбу і славне Різдво Богородиці

Після зради: життя, в якій вже не буде легкості

- А все-таки можна зберегти сім'ю, яку зачепила зрада?

- Напевно, можна. Але випадків, коли сім'я від цього руйнується, набагато більше. Для збереження сім'ї потрібен ще обопільний подвиг, який, і це треба розуміти, не скінчиться ніколи. Як і не зникне біль від того, що сталося. І вже ніколи в цій сім'ї не буде такого щастя, легкості, радості, які могли б бути. Це весь час буде життя з грудкою в горлі, з гірким присмаком. Нехай подружжя до цього присмаку звикнуть, і, може бути, в цій сім'ї буде навіть чимало зовнішніх проявів щастя, загальних справ, вони будуть відповідальніші і єдині в питаннях виховання дітей. Тому що цих людей буде з'єднувати подвиг покаяння з одного боку і подвиг прощення - з іншого. Це, напевно, теж багато значить ...

- Як не піти в депресію людині в той момент, коли він тільки що зіткнувся зі зрадою близької?

- А це неможливо - не піти в депресію. Людина обов'язково переживе її, переживе відчай, почуття краху всього. І все це сильно і болісно позначиться на дітях. Смерть одного з батьків не так ранить дітей, як втеча з дому батька або зрада матері, в загальному - зруйнувати сім'ю. Тому що смерть переживається як тяжке горе, але в якому можна жити, з яким можна справлятися. А розкол в сім'ї для них - зрада, вбивство. Ніщо інше не викликає в дітях такий внутрішньої травми.

У деяких випадках жінка, котра переживає зраду чоловіка, буде намагатися згладити ситуацію для дітей. Але можна уявити собі, наскільки їй вдасться це зробити, якщо вона - в депресії і здатна тільки механічно виконувати свої обов'язки - годувати, відводити і забирати дітей зі школи. Вона б і рада включитися по-справжньому, але не може.

І тут вже краще звернутися до психотерапевта, який, можливо, призначить курс лікарських засобів. Про те, щоб регулярно ходити в храм, про необхідність Таїнств Покаяння та Причастя я не говорю: це само собою повинно трактуватись для православної людини.

- Деякі «доброзичливці» радять людині, що переживає зраду близької: «а ти помстися, ходи таким же чином, і легше стане».

- Можна простежити в суспільстві таку тенденцію взаємного божевілля. Але, люди, які в своєму розпачі вирішуються на подібне, потім, напевно, будуть відчувати себе ще гірше. Адже людина отримує подвійну травму. Його зрадили, і він ще себе знищив гріхом.

Як можна втратити любов через зраду

- А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична - А може бути, що внутрішня, душевна зрада настала раніше, ніж фізична?

- Якщо в сім'ї загублена любов, тоді подружні зради лише є наслідком цієї втрати. В один прекрасний момент люди немов домовляються, що їм зручніше жити, маючи лише загальну квартиру і загальний бюджет. Але тут про сім'ю можна говорити тільки в умовних категоріях.

Коли немає любові, то який сенс говорити про зраду? Коли люди втратили любов, вони вже змінили один одному.

- Що значить «втратили любов»?

- Люди раптом розуміють, що наступила порожнеча замість повноти. І подружня зрада - вона вже тут, відбулася. Тому що люди в якийсь момент змінили один одному не фізично, не фактом, що хтось пішов «наліво», а тим, що відмовилися від іншого, як від хреста, коли вони в своєму сімейному житті змогли сказати: ось це моє , а ось це - твоє.

Небезпечно для шлюбу, коли одного разу людина вирішує, що у нього є щось таке, що його «половинці» може не належати, чим він не збирається ділитися. Нехай це дрібниця якась, та той же футбол, наприклад! Це стосується всього, в тому числі відносин з батьками. Не дарма Біблія закликає залишити «батька свого і матір свою». Тобто навіть батьків у шлюбі не можна залишати тільки своїх, навіть вони стають загальними. Звідси звернення «мама» і «тато» до недавно чужим людям. Шлюб - крихке освіту, і до нього потрібно ставитися дбайливо.

- Що потрібно від людей для того, щоб зберегти любов?

- Люди, які один одного побачили, і один в одному відчули можливість бути разом, на все життя один одному зобов'язані. Важливо пам'ятати про це. Адже в той момент, коли вони погодилися бути разом, вони прийняли рішення без залишку віддати себе іншій людині. Обопільно, безстрашно, з надією на Бога. Вони, може бути, до кінця, по молодості, цього ще не зрозуміли. Але спочатку виявилися до цього готові. Якщо людина спочатку не готовий присвятити себе без залишку іншому, він робить колосальну помилку, вступаючи в шлюб.

- А як дізнаєшся, готовий або не готовий до молодості, в пориві закоханості ?

- Якось треба дізнатися. Закоханість - це ще не стовідсотковий привід для вступу в шлюб. Для цього потрібні певна підготовка, впізнавання, випробування, коли любов, виростаючи з закоханості, починає проявляти себе. Але якихось конкретних рецептів тут немає.

Мені сподобалося, як батько Дмитро Смирнов одного разу сказав, що якщо людина може не одружуватися, то він не повинен одружуватися ні в якому разі. Тобто одружуватися потрібно тільки тоді, коли ти точно не можеш цього не робити. Якщо ж хоч на мить допускаєш, що можеш не одружуватися (не виходити заміж), значить, що своє життя мислиш в якійсь мірі, нехай у найменшій - автономно, окремо. Залишаєш собі щось таке, що може належати тільки тобі одному. А в шлюбі, повторюю, цього бути не повинно. У шлюбі можна тільки взяти і до кінця себе віддати.

- Підозрюючи зраду, деякі жінки намагаються, наприклад, розкрити електронну поштову скриньку чоловіка. А виходить, що сама наявність паролів, «ключів» - вже сигнал, що в сім'ї не все в порядку?

- Якщо в сім'ї є момент недовіри, якщо хтось від когось щось приховує, це вже страшно. Значить той, кому ти довірив себе, у тебе щось краде.

Якщо ж виникли підозри, не треба намагатися «зламувати» електронну поштову скриньку, намагатися щось дізнатися. Треба тільки молитися. І уважно дивитися на те, що відбувається, намагаючись зрозуміти, чому це могло статися, і що слід зробити для того, щоб щось врятувати, вилікувати.

Адже, насправді, можна пробачити людини, яка вчинила настільки жахливий вчинок. Якщо є глибоке покаяння змінив боку і якщо є рух назустріч іншого боку, тоді все можна подолати. Хоча, повторюю, це боляче і важко.

- У журналах для жінок психологи часто дають поради, що якщо дружина починає підозрювати чоловіка, то, замість закочування істерик, треба спробувати змінити ситуацію, оточити чоловіка турботою, увагою, ретельніше стежити за своїм зовнішнім виглядом.

- У тому числі, напевно, це теж може мати місце. Оскільки трапляється, що люди в родині перестають дивитися один на одного. Адже стільки справ: купити меблі, зводити дітей на музику і англійський, поставити лічильник на воду і зробити ще багато чого, начебто не потребує зволікань. Чоловік і дружина один з одним навіть не бачаться. Увечері прийшли, кожен - до телевізора, до ноутбука , Потім, втомлені, лягли спати, вранці прокинулися і - нова гонка. І навіть інтимні стосунки у них розпадаються.

А одного разу подружжя з подивом виявляють: «Ой, а хто ця жінка - незрозуміла, скуйовджена, нервова?», «А хто цей неголений чоловік з сірим обличчям, з синцями під очима?» Це може статися тоді, коли сім'я раптом перетворюється в рішення проблем, в досягнення якихось маленьких цілей, коли у кожного безперервна турбота: заробляти гроші, влаштовувати кар'єру, щось купувати, дітей возити в різні школи.

Все, сім'ї тут теж не буде! Тому що мета сім'ї не в цьому. А в наповненні любов'ю простору, в якому ти живеш. Все інше вторинне. Ну, не купуй ти меблі, якщо вона обходиться такою ціною, що не заробляй стільки грошей, якщо за них розплачуєшся життям сім'ї!

Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком Треба вчасно це зрозуміти і - оточити один одного турботою, нарешті знову почати дивитися один одному в очі, один з одним ввечері постійно про щось розмовляти, сидіти разом, пити чай, разом ходити в театри, в кіно, в музеї, гуляти парком. Тобто робити життя загальної.

Хоча, здавалося, б, і покупка меблів - загальна мета: меблі ж для будинку, будинок будується для нас. Насправді, це все не з'єднує, а роз'єднує. Тому що перетворюється в самоціль: меблі, дисертація, що завгодно! Справжня ж мета - це любов, сім'я.

Так, людина втомлюється, але що заважає йому, прийшовши, привітно посміхнутися, поцілувати дружину, подивитися у дітей уроки або радісно зустріти повернувся з роботи чоловіка? Я от не можу уявити собі, що прийду додому, а дружина не вийде з посмішкою до мене назустріч!

- Сучасна людина виявляється затиснутим між полярними, однаково давлять думками: в світських ЗМІ позиціонується, що «все можна», що все просто і легко в сімейному житті, у багатьох православних - нічого не можна, все важко і болісно.

- А у нас взагалі просто про шлюб як про кохання майже не говорять. У нас кажуть про шлюб як про подвиг, як про обов'язок, як про метод вирішення демографічних проблем в країні. Про обов'язки жінки - християнки . А в світському суспільстві говорять про любов як про задоволення, розвазі.

Тому нам треба навчитися правильно говорити про любов. Про любов як про радість, як про щастя, про повноту, і, в тому числі, як про відповідальність, про працю. Коли владику Антонія запитали, яким повинен бути християнський шлюб, якою має бути християнська сім'я, він відповів: щасливою! Несення хреста в сімейному житті не повинно бути формою катування. Ми ж в церковних співах про Хрест говоримо як про радість. А коли людина йде шляхом любові, він хреста-то і не помічає. Тільки пізніше розуміє, що заради того, що у нього є, він готовий все віддати, піти на смерть. Адже по-справжньому сказати людині «я люблю тебе» - це значить - «я готовий віддати за тебе життя».

Розмовляла Оксана ГОЛОВКО.

Читайте також:

Зрада як складова шлюбу?
У вінчаних подружжя більше відповідальності?
Що ж тоді дає людині вінчання?
І тому людина, навіть простив, забути про це не може протягом усього життя?
А як бути з модним нині думкою, що «легкий догляд наліво» - тільки зміцнює сім'ю?
А що відбувається насправді?
І як він про це може забути ?
А як бути, якщо змінив на виправдання говорить своїй половині: нічого не сталося, я люблю тебе як і раніше, там була лише фізіологія, а душею я завжди з тобою?
Коли немає любові, то який сенс говорити про зраду?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация