зразковий заклад

зразковий заклад

Шестиповерхова чоловіче гуртожиток за адресою: Мельдеманштрассе 27 в Бригиттенау, 20-му районі Відня, відкрите в 1905 році, було одним з найсучасніших в Європі. Його фінансував приватний «Фонд імені ювілею імператора Франца Йосифа I для підтримки народного житла та благодійних установ», що існував за рахунок пожертвувань і брав великі внески від єврейських родин, перш за все, від барона Натаніеля Ротшильда і сім'ї Гутманн. Управління гуртожитком здійснювали міська влада.

Здивування викликали вже перші креслення проекту, представлені на виставці в «Кюнстлерхаус» - Віденському будинку художника. У цьому гуртожитку не планувалися загальні спальні, для кожного з 544 потенційних мешканців передбачалася окрема кімнатка. Передбачалося створити ідеальні санітарні умови та забезпечити постояльцям різні приміщення загального користування «для освіти і дозвілля».

В районі Бригиттенау на самій околиці міста відкривалися нові промислові підприємства, робоча сила мала великий попит, а приріст населення був найвищим у Відні. З 1890 по 1910 рік кількість жителів збільшилася з 37.000 до 101.000 чоловік [650] . Приріст забезпечували в основному молоді неодружені чоловіки, вони приїжджали працювати на нових фабриках і за відсутністю дешевого житла знімали ліжко в який-небудь забитої до відмови робочої квартирі.

Вважалося, що після побудови нового гуртожитку число таких мешканців скоротиться, а сім'ї, моральності яких загрожувало проживання холостого постояльця, виявляться в безпеці. На цьому наголосив і князь Карл Ауерсперг, головний попечитель фонду, під час візиту імператора Франца Йосифа в 1905 році: «Це чоловіче гуртожиток покликане на практиці продемонструвати, що можна успішно протистояти згубної суборенді, а натомість задушливих і переповнених квартир надати неодруженим робочим будинок, який стане для них не просто недорогим притулком, а й місцем, де вони знайдуть можливість піклуватися як про тіло, так і про дух » [651] .

Плата за одне спальне місце приблизно відповідала вартості оренди одного ліжка і становила всього 2,5 крони на тиждень. Проживання тут могли собі дозволити навіть холості підсобні робітники або підмайстри з доходом в 1000 крон на рік.

Вінці звеличували гуртожиток як «втілення мрії про райському місці на землі» і «диво краси і дешевизни». Згаданий вище журналіст Еміль Клегер вирішив це перевірити, прикинувся бездомним, провів в гуртожитку ніч і написав репортаж.

Дорога з центру міста в Бригиттенау, на іншу сторону Дунайського каналу, особливої ​​радості йому не доставила. Клегер попрямував по Валленштайнштрассе. «Було близько шостої години вечора, коли головна вулиця бідняцького Бригиттенау стає для його мешканців чимось на зразок корсо. Повернувшись з роботи, робочі прогулюються тут з усіма чадами і домочадцями повз слабо освітлених вітрин, де ззовні виставлений всякий дешевий мотлох, забезпечений цінниками. На жвавих перехрестях, притулившись до стін будинків, стоять підозрілі молодики. І не одні, а з дівчатами ... »Далі довелося йти провулками в« моторошної темряві, бруківка тут в жахливому стані, і ліхтарів так мало, що тебе не покидає відчуття небезпеки ».

Електрифікація району Бригиттенау в ту пору тільки-тільки почалася. У 1-му (центральному) районі горіли 321.396 електричних лампи, в 6-м, де спочатку жив Гітлер, - 77.076, а в Бригиттенау їх було всього лише 7523. Ще більш показова різниця в кількості ламп в ресторанах і кафе: в 1- м районі - 11.015, в 6-му районі - 3291, а у величезному 20-м (населення понад 100.000) у всіх ресторанах і кафе запалювалися лише 17 електричних ламп. З одного боку, це вказує на вельми незначне число подібних закладів в Бригиттенау, з іншого боку - на допотопну систему освітлення: тут все ще використовували гас [652] .

Нарешті, Клегер відшукав новий гуртожиток: «Велика електрична дугова лампа над воротами - як дороговказ для спотикання про купини на розораної землі людей. Гуртожиток виробляє величне враження, якщо порівняти його з сусідніми домішками і голими фабричними будівлями на задньому плані. Відкриваю ворота і, на мій подив, потрапляю в вестибюль, який зробив би честь пристойному готелю. Мене огортає приємне тепло ». Гуртожиток мало електричним і газовим освітленням, а до того ж - ультрасучасним центральним паровим опаленням.

Журналіст без будь-яких ускладнень купив в касі за 30 крейцерів (60 геллерів) талон на одну ніч. Далі Клегер описує столову на першому поверсі: «І знову я приємно здивований красою приміщення, освітленого двома дуговими лампами, стіни тут до середини облицьовані блідо-зеленим кахлем».

Потім він відправився вечеряти. «Я побачив, як пронесли пристойний шматок свинячого спекотного з гарніром, який в меню коштував 19 крейцерів. Комплексний обід можна замовити за 23 крейцера, суп - за 4 крейцера ». (1 крейцер старого австрійського гульдена відповідав 2 геллерам нової австро-угорської крони). Страви, які спробував Клегер, «всі без винятку дуже хороші». В середньому мешканці витрачали на харчування в гуртожитку (сніданок, вечеря та легкі закуски протягом дня) всього півкрони в день, тобто 15 крон в місяць, - найнижча в той час ціна за стандартний пансіон.

Клегер описує постояльців гуртожитку: «Щохвилини відчиняються двері, і входять погано одягнені люди, найчастіше з сумкою під пахвою. Видно, що більшість з них невимовно втомилися ». Вдень велика частина мешканців на роботі, в обідню пору тут тихо. А ввечері, «зазвичай до пів на одинадцяту», панує «весела, жвава, але нітрохи не галаслива метушня» [653] .

Для бажаючих передбачені кухонні ніші з газовою плитою і посудом. Створювалися «кухонні союзи»: безробітний мешканець залишався в гуртожитку, робив покупки і готував для декількох робочих, за що отримував їжу безкоштовно. Гітлер спочатку теж спробував готувати, але без особливого успіху: молочний суп по верхнеавстрійскому рецептом, який він з гордістю поставив на стіл, згорнувся і швидше був схожий на сир, як згадує Райнхольд Ханіш.

Обійшовши все гуртожиток, Клегер доповідав: «Тут же, поруч зі столовою знаходиться простора і дуже мило обставлена читальня з двома залами, для курців і для некурців. До послуг мешканців - щоденні газети, а також бібліотека, в основному белетристика і науково-популярна література [654] . Є й письмові столи, де лежать всі необхідні приналежності для листів ». Воскресіння, друга половина дня, присвячуються розваг і освіти, тут проводяться концерти і читання. У підвальному поверсі розташовані приміщення для чищення одягу і взуття, камери схову, стійки для велосипедів, шевська і кравецька майстерні [655] .

Санітарні умови ідеальні. Лікар-терапевт безкоштовно веде прийом і лікує легких хворих в місцевому «лазареті». Як і у всіх інших гуртожитках, тут є дезінфекційні камери для виведення вошей у новоприбулих. Поруч з умивальними облаштовано кімнату для гоління і ванна кімната з 16 душами, 4 ваннами і 25 ножними ваннами. Ванна коштує 25 геллерів, приблизно в три рази дешевше, ніж в громадській лазні. У 1910 році, під час епідемії холери, це зробило мешканцям величезну послугу: страшна хвороба пощадила чоловіче гуртожиток, заселений до відмови.

В спальне відділення, що займало чотири верхні поверхи, пускали з 8 години вечора, покинути його слід було до 9 години ранку. Поверхи складалися з довгого ряду крихітних спаленок площею 1,40 на 2,17 метра. У кожній вміщалися ліжко, столик, вішалка і дзеркало. У постійно проживають мешканців постільна білизна міняли щотижня, у постояльців на одну ніч - щодня, як в готелі. Особлива розкіш - дверний замок і електрична лампочка в кожній кімнаті. Швидше за все, Гітлер вперше в житті оселився в кімнаті з електричним освітленням.

Мешканці в гуртожитку змінювалися постійно, але вони всі були приблизно одного віку і соціального походження: близько 70% - чоловіки до 35 років (наймолодшим - 14 років). Найбільш численну професійну групу (70%) становили робітники і підсобні робітники, зайняті переважно в металургійній галузі, - слюсарі, ковалі, токарі по металу, ливарники [656] . Зустрічалися і інші професії і категорії громадян: візника, прислуга в магазині, офіціанти, підмайстри, садівники, багато поденників і безробітних, а ще - розорилися дворяни, незатребувані артисти, розведені і банкрути. 80% мешканців мали річний дохід менш як 1200 крон і, відповідно, не платили прибутковий податок.

Гуртожиток представляло собою багатонаціональну державу в мініатюрі: 43,5% постояльців - вихідці з Нижньої Австрії і Відня, 23% - з Богемії і Моравії, 11,6% - з Угорщини, по 2-3% - з Штирії, Верхньої Австрії (в тому числі і Гітлер), Галичини і Сілезії, ще менший відсоток - з Хорватії і Славонії, Тіролю, Буковини, Австрійського Примор'я, Зальцбурга, Далмації і Боснії. Іноземні громадяни: 4,5% з Німецької Імперії, 1,3% - з Італії і 0,9% - з Росії [657] .

Тут, як і в усій двоєдиної монархії, поділ за національною і політичною ознаками виявлялося справою складним і неоднозначним. Ось випадково виявлений приклад. У серпні 1909 року, під час заворушень, влаштованих німецькими націоналістами, які виступали проти проживали у Відні чехів, заарештували мешканця чоловічого гуртожитку: він жбурнув камінь у вартове приміщення [658] . В архіві Віденського відділу реєстрації за місцем проживання збереглася інформація про цю людину на ім'я Вільгельм Мандль. Іудей з Угорщини, фотограф, раніше судимий, на три роки старший за Гітлера, десятиліттями жив то в чоловічих гуртожитках, то в нічліжках. іудей Мандль [659] потрапив в газети як агресивний німецький націоналіст - це дає нам уявлення про багатогранності імператорської і королівської монархії, «Вавилона народів». Треба думати, настільки ж неспокійною була і життя в багатонаціональному чоловічому співтоваристві.

Треба думати, настільки ж неспокійною була і життя в багатонаціональному чоловічому співтоваристві

Реклама чоловічого гуртожитку


Керуючі чоловічим гуртожитком (спочатку Йоганн Канья, з липня 1910 року - Роберт Шаффер) вселяли страх і повагу. Керуючий жив тут же, в гуртожитку, і стежив за дотриманням дисципліни, чистоти і спокою. Поява жінок навіть в загальних кімнатах найсуворішим чином заборонялося. Порушення правил каралося виселенням.

Влітку 1910 року в робочому районі Гернальс (Вурлітцергассе 89) відкрилося друге подібне гуртожиток (де Гітлер ніколи не жив, всупереч деяким твердженням). Однак ці притулки, які пропонували в цілому 1434 спальних місць, навіть частково не покривали існуючу потребу в житлі. Більш 80.000 чоловік знімали ліжко [660] , А ще більше - перебували в пошуках житла. У 1911 році майже всі мешканці гуртожитку на Мельдеманштрассе (514 з тодішніх 560) проживали тут безперервно вже понад рік [661] , Так що для нових постояльців місця не було. Від такого житла ніхто без особливих причин не відмовлявся.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация