Журнал Міжнародна життя - Новорічні традиції народів світу

У кожній країні це свято відзначають по-особливому. Напередодні Нового року про традиції російського народу відзначати цей, мабуть, самий незабутнє свято, йдеться чимало. Давайте ж приділимо трохи часу традиціям і інших народів світу. Тим більше що серед них є досить кумедні.

Австралія. Досить екзотично новорічні урочистості проходять. Через відсутність снігу, ялинок, оленів та інших звичних атрибутів свята, Санта Клаус з'являється в плавальному костюмі, на спеціальному яскраво прикрашеному серфі на пляжах Сіднея. Причому, дотримуючись традиції Старого Світу, в його одязі обов'язково присутні біла борода і червона шапочка з помпончиком на кінці. У новорічний вечір прийнято великими компаніями відвідувати різні публічні місця під відкритим небом, де запускають салют. Особливістю австралійського новорічного торжества є практична відсутність такого відразу після півночі. Австралійці прокидаються в 5-6 ранку, незважаючи на вихідні чи свята, і лягають спати не пізніше десятої вечора. Так що новорічна опівночі сама по собі виключення. Але в 00:10 всі вже в ліжку.

Аргентина. За давньою традицією службовці установ в останній день року, що минає робочого року викидають з вікон старі календарі, непотрібні відомості і бланки. У діловій частині країни - Буенос-Айресі - вже до полудня тротуари і проїжджа частина густо вкриваються пухким шаром паперу. Ніхто не знає, як і коли виник цей звичай. Не обходиться без казусів. Одного разу не в міру розігралися співробітники однієї з газет викинули за вікно весь архів.

Болгарія. Тут традиційно Новий рік зустрічають вдома. «Важка доля» випадає в переддень свята наймолодшому в сім'ї: він весь вечір стоїть біля ялинки, виспівує гостям колядки. У найцікавішому дійстві, яке починається з 12-м ударам годин, малюк теж не бере. В цей час в будинках на хвилину гасне світло, і всі цілуються. І тільки коли, вдосталь Націлувавшись, господиня розрізає святковий пиріг із запеченими в ньому сюрпризами (монетками або гілочку троянди), дитина може повеселитися. Кизилові палички є уособленням всього найкращого.

Італія. У новорічну ніч в Італії по вулицях ходити небезпечно. Італійці, прощаючись зі старим роком, викидають з вікна старі, непотрібні речі. Традицію звільнятися від старого вантажу тут сприймають буквально, і як тільки проб'є годинник, починають з усього маху викидати всякий мотлох з вікна. Вважається, що звільнилося місце займуть нові речі. Так що потрібно бути обережним, щоб на голову не впала швейна машина або солом'яний стілець.

Німеччина. У новорічну ніч молодята і женихи з нареченими під вікнами своїх будинків стріляють з рушниць. Чим більше пострілів пара зробить, тим міцнішими будуть їхні почуття. Перед самим Новим роком німці підіймаються на стільці і з першим ударом годинника «зістрибує» в новий рік. Щоб майбутній рік був прибутковим, в руці повинна бути монета. А щастя і нові сили з'являться, якщо з'їсти морквину, яку ще з осені зберігали в меду.

Великобританія. Будинок прийнято прикрашати гілками остролістніка і омели білої. За звичаєм раз на рік, напередодні Різдва, у чоловіків є право поцілувати будь-яку дівчину, що зупинилася під прикрасою з цієї рослини (тому часто і фотозйомка весілля проходить в цьому стилі - під омелою). Одна з давніх традицій - різдвяне поліно. Вважається, що ще стародавні вікінги принесли цей обряд до Англії. На Різдво вони спилювали величезне дерево, і весь рік воно вилежується - сохло. І тільки на наступне Різдво його приносили в будинок, і воно горіло в осередку довго-довго. Якщо ж гасло, не прогорить до попелу, господарі чекали біди. Ще англійці в Новому році їдять традиційну страву - англійський пудинг. І роблять вони це дуже повільно. Адже всередині пудингу знаходяться всякі дрібні предмети, кожен з яких що-небудь означає. Ці дисципліни потрапляють в пудинг не випадково. Їх туди спеціально кладуть під час приготування. Тому англійці їдять повільно - вони не хочуть проковтнути своє щастя в новому році.

Ірландія. Увечері напередодні Нового року розкриваються двері будинків навстіж. Кожен, хто забажає, може увійти в будь-який будинок і стане там бажаним гостем. Його посадять на почесне місце, пригостять склянкою доброго вина, не забувши при цьому сказати: «За мир у цьому домі і в усьому світі!» О пів на дванадцяту ірландці виходять на центральну площу, співають, танцюють, веселяться.

Колумбія. Вважається, що без стрільби, феєрверків і вибухів свята в Колумбії просто не може бути. Колумбійці роблять ляльок, що зображують старий рік. Їх розносять на палицях, читають смішні заповіти. Потім, відкидають ляльок від себе подалі й опівночі заряди, порох, заховані у ляльках починають вибухати. Старий рік, оточений полум'ям і димом, розлітається, поступаючись дорогою Новому році.

Угорщина. Напередодні Нового року угорці займаються підпалами - віддають вогню солом'яні опудала козла відпущення. Поки козел горить, з ним носяться по всьому селу або кварталу. Кремація його позначає позбавлення від неприємностей, що минає. А щоб нове щастя не відлетіло, на новорічний стіл не подають птицю.

Еквадор. Громадяни Еквадору, які тижнями шиють ляльок розміром в людський зріст, щоб за 5 хвилин їх спалити. Благо з поролоном нині проблем немає. Щоб вогонь був до неба, ляльок несуть в одне місце, зазвичай на центральну площу міста.

Норвегія. У цій країні діти чекають дарунків від кози. Її зустрічають святкові пригощання - сухі колоски вівса, які на Новий рік кладуть у дитячу взуття. На ранок замість колосся хлопці знаходять у своїх черевиках і туфельках новорічні гостинці.

Фінляндія. Тут новорічні подарунки викладають на стіл і прикривають мискою. Незаміжні дівчата кидають через плече черевичок. Якщо він впаде носком до дверей - бути весіллю.

Швеція. Під Новий рік прийнято розбивати посуд біля дверей сусідів.

Куба відзначає Новий рік, як, втім, і всі інші свята, дуже весело. Напередодні торжества кубинці наповнюють все глечики, відра, тази і миски водою і, коли годинникова стрілка завмирає на цифрі 12, виливають воду з вікон. Це означає, що старий рік йде і йому бажають світлого, як вода, шляху. І ще: з боєм годинника в новорічну ніч кожен повинен з'їсти по виноградині. 12 ударів - 12 виноградин на щастя! І всю ніч при світлі смолоскипів і феєрверків вся Куба веселиться на карнавалах, співає і танцює до упаду.

Японія. Аналогом нашої ялинки в Японії виступає Кадомацу - композиція з сосни, бамбука і рисових соломинок, прикрашена папоротевими гілками. Кадомацу є своєрідним привітанням божеству Нового року. 108 ударів дзвону сповіщають прихід Нового року в Японії. Японці вірять, що кожен з цих ударів вбиває по одному з людських пороків. Їх всього шість (жадібність, злість, дурість, легковажність, нерішучість, заздрість), але в кожного є 18 різних відтінків - ось по них і дзвонить японський дзвін. А щоб щастя прийшло в будинок, японці прикрашають його, точніше вхідні двері, гілочками бамбука і сосни - символи довголіття і вірності. По ранку, коли Новий рік вступає в свої права, японці виходять з дому на вулицю - зустрічати схід сонця. З першими променями вони поздоровляють один одного і дарують подарунки. Кращим новорічним сувеніром тут вважаються ... граблі. Ними так зручно загрібати в дім щастя! Є в Японії старовинний переказ, за ​​яким бажання дитини виповниться, якщо він в новорічну ніч покладе під подушку малюнок із зображенням того, про що він мріє. Тому в передноворічний день малюнок із зображенням того, про що він мріє. Тому малюки в передноворічний день зайняті малюванням.

США. Для американців головним в новорічних подарунках є упаковка - відкривання подарунків стає цілою церемонією, на якій традиційно збирається вся родина.

Монголія. У цій країні Новий рік збігається зі святом скотарства, тому для нього характерні спортивні змагання, конкурси на спритність, кмітливість, сміливість. Так само як і народи Європи, монголи зустрічають новий рік біля ялинки. До них теж приходить Увлін Увгун (Дід Мороз), одягнений в скотаря. В руках у нього бич, яким він часто клацає, на боці традиційні табакерка, кресало і кремінь. Одягнений він в волохату шубу і велику лисячу шапку.

Іран. В Ірані свято Нового року - це свято приходу весни. Урочистості тривають цілий тиждень. Глава сім'ї дарує домочадцям новий одяг. На святкові столи неодмінно виставляють часник, оцет, проросле зерно, сік молодих колосків, блюдо з плаваючими зеленим листям. Нерідко на стіл ставлять келихи з живими рибками. Зустрічаючи Новий рік, жителі виходять на вулицю, розпалюють багаття, стрибають через них. Вважається доброю прикметою перебити в будинку всю стару глиняний посуд.
О дванадцятій годині належить тримати в руках срібну монетку. Це нібито рятує від розставань з рідними місцями, з сім'єю.

Індія. В Індії здавна зберігається звичай, за яким в день Нового року ніхто не повинен бути злим, дратівливим або сердитим. Вважають, як пройде перший день року, таким і весь рік складеться.


Бірма. Тут святкування Нового року припадає на самий жаркий час року. За старовинним звичаєм, бірманці обливають один одного водою, не кроплять, а саме обливають - рідних, знайомих і незнайомих. При цьому ніхто не ображається. У китайців прийнято, щоб на новорічному святковому столі обов'язково були зрізані нарциси. У суданців талісман новорічного щастя - зелений, не дозрів ще горіх. Самим душевним, самим добрим побажанням вважається побажання знайти зелений горіх ...


Ефіопія. Новий рік припадає на середину вересня. Це збігається зі святом врожаю. Жителі збираються на околиці міста або села, кожен приносить із собою сухі гілки, пов'язані в снопи, їх складають у великій стіг і підпалюють. Навколо стоги влаштовують урочиста хода, ігри і танці.

Космос. Ті, хто зустрічає Новий рік ні на півночі, ні на півдні, а в космосі, зазвичай екіпіровані костюмами Діда-Санти, Снігуроньки, а в запасниках МКС за відомістю числяться 3 синтетичних ялинки. Вважається доброю прикметою зловити в невагомості Діда Мороза за бороду. Безсумнівний плюс у святкуванні Нового року в космосі полягає в тому, що вітати один одного космонавти можуть 16 разів, за кількістю часових поясів Росії і США. А ось мінус в тому, що хоч і стільки приводів, але свято обходиться без алкоголю - на орбіті не п'ють.

А ось мінус в тому, що хоч і стільки приводів, але свято обходиться без алкоголю - на орбіті не п'ють

Інфографіка по темі

Традиції святкування Нового Року та Різдва свято зберігаються і передаються з покоління в покоління. Важлива частина цих традицій втілена в новорічних рецептах, стравах, які подають на святковий стіл. У нас це - шампанське, мандарини, салат «Олів'є». Щоб свято оживити, можна запозичити цікаві рецепти у сусідів. У Німеччині, наприклад, традиційною стравою є фарширований гусак, а в Чехії - короп в пиві. На новорічному столі в італійців обов'язково присутні горіхи, сочевиця і виноград - символи довголіття, здоров'я і благополуччя. «Якщо тобі нічого подарувати друзям, - говорять італійці, - подаруй нову воду з оливковою гілочкою. Італійці вірять, що «нова вода», набрана в перший день нового року з джерела, приносить щастя. У новорічну ніч жителі Китаю їдять ... пельмені. У китайському варіанті вони називаються «Джіаоцзі» і символізують сімейне благополуччя. А ось в Індії їдять дуже солодкий рис і зацукровані фрукти. Індійські діти не знають заздалегідь - що їм дістанеться. Їх підводять до таці з наїдками з закритими очима. Це схоже на очікування новорічних подарунків під ялинкою у нас. У італійців на новорічному столі обов'язково присутні горіхи різних видів, суп із сочевиці, зварені круто яйця. А на Кубі, в Іспанії та Португалії прийнято в новорічну ніч з кожним ударом годинника з'їдати по виноградині: дванадцять ударів - дванадцять заповітних бажань на кожен місяць. Виноград вважається символом достатку, щасливого сімейного вогнища. Цю цікаву традицію можна застосувати і у нас - благо виноград купити не проблема. У Данії коронне новорічне блюдо - солодка рисова каша. Частування на столі японців символічне: довгі макарони - знак довголіття, рис - достатку, короп - сили, квасоля - здоров'я.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация