Журнал "Автопілот" номер 01 за 2006р .: ТУРНЕ: Родина

ВПЕРЕД У МИНУЛЕ

Подорож по Калузької області - той самий випадок, коли в дорогу покликало лист. У ньому місцевий краєзнавець-ентузіаст зізнався, що з усієї транспортної тематики його цікавить тільки подорожі на автомобілі. "Самі автомобілі - дурниця, тому що всі вони однакові: мотор, кермо, чотири колеса". Наше гнівне заперечення він передбачив сам. "Звичайно, і про все, що лежить від Москви далі 150 км, можна висловитися однаково - провінція і злидні. Про все, крім Калузької області. Це живий підручник історії країни, який розкривається з кожним накрученим на вісь кілометром".


Повстяні МАТЕРІАЛ. Розкривати сторінки "підручника" можна починати ще в Москві. Кожен день тисячі столичних автолюбителів їздять по Боровському шосе або повз Боровицьких воріт, навіть, мабуть, не підозрюючи про існування невеликого калузького містечка Боровськ. Хоча зі столицею його ріднять сім пагорбів, на яких повинен розташовуватися всякий щасливе місто, і підвищена аварійність на дорогах. Остання пояснюється якраз сильної горбистій і повною відсутністю світлофорів.
До нехтування і навіть глузливому презирства Боровичі не звикати. Ще в XIX столітті одна столична штучка по імені-по батькові Олександр Сергійович в листі до товариша по чарці Каверіна обізвала Боровськ "свинячим містом". Що, треба визнати, напрошується. Етимологічно борів ближче до бору. Втім, якщо розробляти продукти рослинного тему, то мова повинна йти навіть не про свиней, а про мишей. Нікому іншому, а одному з боровских НДІ належить світова першість у справі виведення клонів. Штучна мишка за # 1 з'явилася тут задовго до овечки Доллі.
Сторінки продовжували відкриватися в міру подальшої пенетрации в межі області. У ста з гаком кілометрів від Москви на придорожньому п'ятачку мужик торгував валянками. Річ, яка в будь-який інший час виразно зійшла б за історичний пережиток, в ці кілька особливо суворих січневих днів виявилася вельми актуальною. Самі розумієте, не в машині (грубки в нашій бойової Mazda 3 вистачило б на те, щоб пережити і абсолютні температурні рекорди), а на вулиці. Втім, зупинитися у гордо виставлених на довгих жердинах валянків нас змусив не мороз. А цікавість. На рекламному носії, роль якого виконувала обгризена собаками не надто чиста картонка, красувався напис - "Авторська колекція".
"І хто ж автор? Ви?" - запитали ми у продавця. Видно було, що він був би зовсім не проти авторства, але чесність пересилила. "Я торгую, а роблять знамениті на всю Європу майстра". "Щось ми перший раз чуємо, щоб тутешні краї чимось таким славилися", - засумнівалися ми. "Темрява, - кинув він у відповідь. - Толстой та Паустовський тільки в нашій взуття і ходили".
Дорожнього торговця, як і згаданих письменників, нам теж легко було запідозрити в схильності до письменництва. На підошву одного з "колекційних" валянок, куплених нами по 700 рублів за пару, приклеїлася етикетка білоруського заводу в Сміловичах. Ми до сих пір сподіваємося, що це непорозуміння, тим більше що справжній місцевий товар з села Хвастовічі нітрохи не гірше - ми його потім бачили в кількох магазинах.
Насправді валянки - це як "чеховські рушницю". В тому сенсі, що згадали ми про них не випадково, і вони потім ще "вистрілили". Перший раз - у моста через Угру. Тим, кого ще не остаточно доконав "старий Альцгеймер", неважко буде що-небудь згадати (згадати і здивуватися, як недалеко, виявляється, це від столиці) про цю річку і її роль у звільненні від татаро-монгольського ярма.
525 з невеликим років тому, як відомо, на Угрі два ворожих війська постояли-постояли з месячішко, та й розійшлися. Відомий анекдот про те, як супостати кричали: "Нас орда", а наші билинні герої відповідали: "А нас рать", відображає, швидше за все, саме це історична подія. Калузький ентузіасти, зокрема з клубу рольових ігор, традиційно в кінці літа і початку осені проводять театралізовані вистави на сусідніх з річкою полях і рівнинах.
Наше "стояння на Угрі" тривало хвилин двадцять. Невелика аварія практично паралізувала федеральну трасу Москва - Київ. "Прости, брат, - вибачався водій" Газелі "перед власником Nissan Primera. - Щось з гальмами сталося, а кермо вивернути не встиг". "Як тобі взагалі вдається їздити на машині", - сердився "премьернік", дивлячись на закутану в величезний кожух і валянки винуватця своїх нещасть.
Ще цікавіша вийшла зустріч з іншим "дорожнім" персонажем. Зупинитися поруч з дівчиною на узбіччі - кілометрів за десять від Калуги - нас спонукала елементарна людська жалість. До того ж дівчина була дуже симпатична, як і більшість уродженок тутешніх місць. Родоначальниця царського роду Романових була, до речі, родом з Мещовского. Але зустрінута нами цариця в валянках і камуфльованому бушлаті свою царствена втратила давно. В жалю вона не потребувала. На пропозицію підвезти, цариця дороги відповіла, що вже приїхала куди треба і працює. "Сто рублів на одного і то, якщо швидко і не роздягаючись повністю", - приголомшила вона нас, доводячи, що інстинкти - поняття всепогодне.
Смирнов АТОМ. Взимку приємно думати про літо. Думки про минуле літо прийшли нам на думку, коли ми під'їжджали до Обнінську, помітного видали завдяки 300-метрової (або щось біля цього: змагання в гігантизмі з Останкінської вежею і Емпайер-Стейт-Білдінг - улюблене заняття всіх комплекс провінціалів) метеовишке Федорова. Минулого літа, якщо пам'ятаєте, після короткого, але масштабного black-out в столиці поповзли чутки про аварію на Обнинском ядерному об'єкті, якому судилося, мабуть, ще років сто служити черговим жупелом.
У хвилини паніки і істерії про визначні пам'ятки не надто думається, але при спокійному перебігу думок бажання подивитися на першу, відкриту в 1954 році, атомну АЕС пересилює страхи. Тим паче що страхи, як завжди, перебільшені. Реактори Фізико-енергетичного інституту і самої станції, як запевняють, зупинили ще три роки тому. Міське начальство на повному серйозі пропонує зробити зі станції музей атомної енергетики. Так що незабаром у кожного бажаючого, напевно, буде шанс засвітитися на тлі "розщепленого атома". До сих пір всі пам'ятні фотографії робилися у знаменитій "сірої стіни", яка пам'ятає масу відомих людей, включаючи Юрія Гагаріна, Індіру Ганді і Володимира Путіна.
Музей, він, звичайно, виключно для приїжджих, яким раніше шлях сюди був з природних причин заборонений. Корінним жителям, вважаємо, досить жити на вулиці Жоліо-Кюрі, наприклад, щоб пам'ятати про славне радіоактивному минулому. До речі, якщо міряти Обнінськ мірками сьогодення і не думати про альфа-, бета- і інших частинках, то це цілком миле місце проживання.
Це "місто в лісі або ліс в місті" (як висловлюються поетично налаштовані громадяни) з дуже високим IQ на душу населення. До речі, спробуйте перевірити його і згадати прізвище головного героя постперестроечной повісті "Зубр" і почесного громадянина Обнинска (відповідь - генетик Тимофєєв-Ресовський). IQ все ще забезпечується за інерцією статусом "наукового міста", а головне, наявністю дюжини НДІ і успішних підприємств - таких, як найбільший в Європі завод металоконструкцій "Венталл" або "Калузький двигун", що збирає міні-трактори та мотоблоки.
Світлі ПОЧУТТЯ. У бензоколонки в околицях Козельська ми порівнялися з дрімучого виду "Ікарусом". Він був практично весь завішений схожими на саван простирадлами, а на лобовому склі у нього висіла табличка "Паломник", прикрашена ялиновими гілочками. Що суперечило логіці, якщо правда те, що раніше паломники були пов'язані переважно з пальмами.
Пальм та іншої екзотики на території і в околицях Оптиної пустелі і Шамордіно - а саме тутешні монастирі служать метою багатьох паломників - немає і в помині. Як і будь-якого-небудь комфорту, на який, мабуть, розраховують власники дорогих іномарок з московськими номерами, що заповнюють у вихідні майданчик перед воротами Свято-Введенського і Свято-Амвросіївського монастирів. Було видно, що доглянутий пан, припаркував свій Lexus LX470 поряд з нами, зовсім не очікував такого суворого аскетизму. Напевно, він ще якось мирився з численними табличками «не благословляється", що регламентують практично всі - від користування мобільником до куріння, але відсутність пристойного ресторану або кафе його помітно підкосило. Зайшовши "в міркуванні, чого б поїсти" в монастирську трапезну і побачивши там півсотні сирітського виду людина, що радіють порожньо юшці, він скривився і швидко вийшов.
Потім ми його зустріли ще раз в готелі "Паломник", розташованої в лісі на околиці Козельська. Навряд чи він там залишився на нічліг. Навіть у найдорожчому люксі готелю за 1200 рублів на добу зі зручностями не все гаразд. Для мешканців інших номерів - всі зручності у дворі. Втім, до приїзду найголовнішого паломника країни, який, кажуть, рветься в ці місця вже який рік, обіцяють побудувати гідну готель з президентським номером. В наш час знайти нічліг можна і в приватній квартирі у самого монастиря. 300 рублів на добу - такий тариф за кімнату і стоянку авто. Але мало хто гості зі столиці поспішають скористатися пропозицією. Навіть патріарх Алексій II ненадовго затримався в пустелі. Хоча тут його приймали привітно, а щоб патріарху м'якше їздити було по калузьким дорогах, губернатор Артамонов подарував йому автомобіль VW Multivan.
НАШЕ УСЕ. Калузький краєзнавець не обдурив. З кожним накрученим кілометром ми для себе все більше відкривали - вперше або заново - минуле своєї країни. Воно в області практично повсюдно, крім хіба що марного Калуги, переважає над сучасністю. Ми вклонилися пам'ятників Малоярославця, де блакитні ворота ЧОРНООСТРІВСЬКЕ монастиря досі зберігають сліди наполеонівської картечі, поклали квіти полководцю Жукову в його рідному селі Стрелковка, попили водички з залізного крана, до сих пір стоїть навпроти будинку-музею Ціалковского (зате ми робимо ракети!) , і посумували у берізок Таруси - цього універсального символу російської глибинки, який наші кінематографісти не втомлюються прославляти в своєму найважливішому з мистецтв. Як видно з серіалом "Дільниця" з Безруковим у головній ролі, тут практично нічого не змінилося з часу інших хітів типу "Сільська вчителька" чи "Вірні друзі".

ТЕКСТ РУСЛАН Ганієв, ФОТО ВАДИМ ПАНКРАТОВ


ДЯКУЄМО ПРЕДСТАВНИЦТВО MAZDA РОСІЇ, (495) 788-1001, ЗА ДОПОМОГУ В ПІДГОТОВЦІ СТАТТІ.

Карта міста
1. Державний музей історії космонавтики маєтку К.Е. Ціолковського - одна з найголовніших сьогодні пам'яток Калуги.
2. Вулиця Кірова - центральна в місті. Тут розташовані готель "Калуга", головні питні та розважальні установи обласного центру.
3. Яченскім водосховище - традиційне місце риболовлі, змагань з водно-моторного спорту та мийки автомашин.
4. Готель "Калуга" - одне з небагатьох місць, де може зупинитися подорожній.
5. З Кам'яного моста, одного з "найбільших віадуків Росії", через Березуевскій яр відкривається прекрасний вид на Оку.
6. Палати Коробчастих - стара будівля в Калузі. Відомо також як "будинок Марини Мнішек", яка нібито жила тут разом Лжедмитрием II.
7. Річковий вокзал через обміління Оки практично втратив своє функціональне значення. Ті, хто стоїть тут плавзасоби використовуються для організації поромної переправи.
8. Старий Торг - місце базування обладміністрації і просто красива площа
9. Залізничний вокзал

Карта області
1. На місці селища школи-інтернату імені Шацького в 1946 році було закладено місто Обнінськ. Родина першої атомної електростанції.
2. Таруса, "де лише півні та гуси", славиться своєю художньою вишивкою і неповторними пейзажами. Поблизу Таруси знаходиться музей-садиба художника Василя Полєнова.
3. Річка Угра - історичне місце протистояння російських і ординських військ, що закінчився втечею останніх.
4. Оптина пустинь, Шамордіно, що в околицях Козельська - місця святі. Тут розташовані знамениті чоловічий і жіночий монастирі.
5. Козельськ - старовинне російське місто, знаменитий героїчним опором ханського війська в XIII столітті.
6. Місто Балабаново відомий перш за все своїми сірниками, прославленими у віршах і анекдотах.
7. Траса Москва - Київ з'єднує тепер не два міста, а дві держави.
8. Після битви під Малоярославцем Наполеон поїхав по голодної Смоленської дорозі.
9. У історію Боровськ увійшов як центр старообрядництва. Саме тут нудилися на засланні протопоп Аввакум і бояриня Морозова. З автомобільної точки зору, Боровськ - мало не єдине місто Росії, де немає жодного світлофора.
Quot;І хто ж автор?
Ви?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация