Звягільський Юхим Леонідович

13:05 (Оновлено 10.04.2019 о 18:13)

Звягільський Юхим Леонідович. Донецький політик і бізнесмен. Народний депутат України.

Звягільський Юхим Леонідович. Донецький політик і бізнесмен. Народний депутат України.

Найбільш тісно пов'язаний з: Віктором Януковичем, Володимиром Вечерком

Всі новини та згадки про Звягільський на FaceNEWS

біографія

Донецький політик і бізнесмен Юхим Звягільський, чиє ім'я нерозривно пов'язане з одним з найбільш «кривавих» вугільних підприємства України - шахтою «Їм. О.Ф.Засядька », народився в Донецьку 20 лютого 1933 року. У 1956-му році він закінчив гірничий факультет Донецького індустріального інституту за спеціальністю «Гірничий інженер».

У 1957-му почав працювати на шахті №13 тресту «Куйбишеввугілля» в Донецьку помічником начальника вугільної ділянки. До 1970-му році, на трудовий шлях минув посади начальника вугільної ділянки, заступника головного інженера, головного інженера та начальника шахти. Після чого був призначений директором шахтоуправління «Куйбишевська», де пропрацював до 1979-го року.

Потім Юхим Звягільський посів крісло пост директора шахти «Їм. О.Ф.Засядька », де пропрацював до 1992-го року. Після цього став почесним президентом Орендного підприємства «Шахта« Їм. О.Ф.Засядька ».

творчість

У 1972-му році в Московському гірничому інституті захистив кандидатську дисертацію на «вугільну тему», а потім і докторську. Є автором і співавтором багатьох наукових робіт, серед яких 3 монографії. Юхим Звягільський доктор технічних наук, професор, Герой Соціалістичної Праці (1986), Герой України (2003), співпрезидент Єврейської Конфедерації України.

родина, сім'я

Одружений. Має доньку, чоловіка якої Володимира Вечерка зробив народним депутатом від Партії регіонів.

Шлях на політичний Олімп

Свою політичну діяльність депутат усіх скликань Верховної Ради України Юхим Звягільський розпочав у березні 1990-го року. Тоді будучи членом КПРС, він був обраний народним депутатом України від одномандатного виборчого округу № 112. У парламенті працює в комісії з питань економічної реформи і управління народним господарством. У той же час продовжує керувати шахтою «Їм. О.Ф.Засядька ». Однак у листопаді 1992-го з посадою директора доводиться розлучитися - Звягільський стає головою донецької міської ради і очолює виконком.

Провівши на посаді міського голови Донецька трохи більше півроку, в червні 1993-го він відправляється працювати в Кабінет міністрів України, де обіймає посаду першого віце-прем'єр-міністра України в кабінеті Леоніда Кучми. У Києві Юхим Звягільський не знаходить належного взаєморозуміння зі своїм шефом. Але у вересні того ж року у відставку йде не він, а Кучма. І Звягільському доручають виконувати обов'язки глави Кабміну, чим він займається до червня 1994 року.

У березні 1994-го знову балотується до Верховної Ради, але в цей раз як безпартійний. Майданчиком для походу в парламент стає одномандатний виборчий округ № 110, розташований в Київському районі Донецька навколо шахти «Їм. О.Ф.Засядька ». Юхим Звягільський стає народним депутатом, але вже влітку навколо його персони розгорається корупційний скандал, який переростає в кримінальну справу. У листопаді 1994-го він відлітає у відпустку до Ізраїлю, звідки повертається лише в березні 1997-го.

На парламентських виборах в березні 1998-го року все ще безпартійний політик проходить в парламент втретє, балотуючись від одномандатного округу № 43 Донецької області. Паралельно його кандидатура висувається в списках «Блоку демократичних партій - НЕП».

В цей же час відбувається зближення Юхима Звягільського з Партією регіонів. Деякі аналітики відзначають, що, саме його політичний досвід і широкі зв'язки допомогли ПР відбутися, як самостійної політичної сили. На ряду з Валентином Ландиком і Володимиром Рибаком, він стає одним з її лідерів, так званого, «донецького крила» Партії регіонів. Тому на наступних виборах, в 2002-му році, висувається блоком «За єдину Україну!» За тим же 43-му округу. У 2006-му він проходить до Верховної Ради під 9-м номером виборчого списку Партії регіонів. Через півтора року на позачергових виборах вшосте стає нардепом, балотуючись знову на 9-му рядку партійного списку «регіоналів» .Матеріальное положеніеЕфім Звягільський не покидає всілякі рейтинги впливових людей, але вкрай рідко виявляється в одному списку з багатими. Це пов'язано з тим, що основний фінансовий актив - шахта «Їм. О.Ф.Засядька »- знаходиться в державній власності і їм тільки орендується.

Шахта «Їм. О.Ф.Засядька »- це одне з провідних вугільних підприємств України, яке займає 2,19% на ринку країни з видобутку кам'яного вугілля і 6,83% на ринку з видобутку коксівного вугілля. За рахунок цього багато експертів називають підприємство найприбутковішою шахтою країни. Згідно з умовами договору оренди, держава щорічно одержувала від орендарів шахти 7,2 мільйона гривень. На момент укладення договору майновий комплекс шахти був оцінений в 250 мільйонів гривень. Обсяг виробництва Шахти ім. Засядька - 4 млн. Тонн вугілля на рік. При цьому крім вугільного бізнесу, шахта «Їм. О.Ф.Засядька »є активним гравцем сільськогосподарського ринку України. Її дочірнє підприємство «Агрофірма« Шахтар »входить в п'ятірку найбільших свинарських холдингів України, крім цього активно розвиваючи аграрний напрямок. Також йому належить мережа продовольчих супермаркетів «Шахтар», через які реалізується власна продукція агрофірми.

Юхима Звягільського також називають видатним лобістом. Його зусиллями пріоритетне право на приватизацію шахт дісталося їх орендарям. Тому незабаром він може з'явитися і в рейтингах найбагатших - в 2010-му році Фонд держмайна України вирішив почати передпродажну підготовку орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф.Засядька ».

Інтереси «червоного генерала» Звягільського також представлені в бізнес-структурах його зятя Володимира Вечерка, однак про їх частці однозначно сказати не можна. Одні експерти стверджують, що саме Звягільський став локомотивом комерційного успіху для чоловіка дочки. Інші наполягають, що бізнес Вечерко веде незалежно свого впливового тестя.

компромат

16 січня 2014 року голосував за "диктаторські закони" - пакет антидемократичних законів, які суттєво обмежували права громадян і свободу слова.

Перший великий скандал наздогнав Юхима Звягільського в 1994-му році і відразу вписав його ім'я в список найбільших корупціонерів країни, змусивши політика не тільки піти у відставку, але і залишити країну. В кінці листопада 1993 го року, працюючи на посаді в.о. прем'єр-міністра України, Звягільський розпорядився підписати контракт з грецької фірмою «Ukvar petrolium LTD», згідно з яким Україна продавала 200 тис. тонн авіаційного гасу зі своїх стратегічних запасів по 141 долара за тонну. Обвинувачі стверджували, що в той час світова вартість авіагасу була не нижче 157 доларів, а дії глави уряду завдали державі багатомільйонних збитків. У листопаді 1994-го правоохоронці звинуватили його в зловживанні службовим становищем і порушено проти нього кримінальну справу.

Трохи раніше новообраний депутат Верховної Ради II скликання Юхим Звягільський полетів у відпустку в Ізраїль, звідки повернувся лише по пришестя двох років. Тоді в Ізраїль приїжджала комісія ВРУ під керівництвом депутата Степана Хмари, яка виправдала Звягільського, що дозволило закрити кримінальну справу. Пізніше, на початку 2000-х, депутати-опозиціонери провели через парламент запит до Генпрокуратури про порушення кримінальних справ щодо розтрати державних коштів проти ряду вищих державних чиновників, в тому числі і Звягільського. Але це не дало ніяких правових наслідків.

Однак набагато частіше недобрим словом Юхима Звягільського згадують в рідному Донбасі після чергової смертельної аварії на шахті «Їм. О.Ф.Засядька », яку називають шахтою-вбивцею. Це вугільне підприємство є не тільки самим прибутковим в галузі, а й самим небезпечним. За останнє десятиліття на ній загинуло понад 300 гірників і гірничорятувальників. А в 2007-му році, з інтервалом в 2 тижні: 18 листопада і 1 грудня, на шахті «Їм. О.Ф.Засядька »на глибині 1078 метрів стався 2 вибухи метано-повітряної суміші, які забрали життя 153 гірників. 2 грудня там же загинули 5 гірничорятувальників, які працювали на ліквідації наслідків аварії.

Причини цих аварій пояснювали і терактом, і не вивченими наукою процесами, що відбуваються в надрах вугленосних горизонтів. Але основною версією розглядався «людський фактор» або навіть злий умисел, в тому числі, з боку керівників шахти. Як збільшити видобуток вугілля в шахті, де автоматичні системи сигналізації постійно повідомляють про підвищений вміст газу-метану - відключити автоматику. Тоді активно обговорювалася тема відсторонення Звягільського від управління шахтою, і її закриття, як об'єкта підвищеної небезпеки. Але далі розмов справа не пішла.

Ще один скандал розгорівся навколо його персони влітку 2008-го року. Тоді Держгірпромнагляд попросив правоохоронців забезпечити охорону начальнику Донецького гірського округу Юрія Скрипнику, якому Звягільський погрожував розправою. Приводом для погроз стала заборона на проведення видобувних роботи на шахті ім. Засядька. «На шахті була проведена перевірка, яка встановила, що 18 східний вентиляційний штрек 18 східної ряду звужений до двох квадратних метрів, замість 18, передбачених проектом.

На цьому і інших ділянках не виконуються заходи щодо попередження вибуху вугільного пилу. Крім того, частина шахтарів не пройшла обов'язкове навчання правилам користування саморятівником і, в разі викиду газу вони не зможуть скористатися єдиним засобом захисту, яка в такій ситуації може зберегти їм життя. Так само майже половина шахтарів не пройшли обов'язковий медичний профогляд », - спершу пояснили заборону в Держгірпромнагляді, а вже через 2 дня скасували його.

Так само майже половина шахтарів не пройшли обов'язковий медичний профогляд », - спершу пояснили заборону в Держгірпромнагляді, а вже через 2 дня скасували його

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация