Звідки в зонах беруться делікатеси, техніка та інша розкіш

Фото В'ячеслава Ціпов'яз, який відчуває себе на нарах, як на Канарах, вже кілька років блукали по інтернету. А минулого тижня були опубліковані в ЗМІ, і не відреагувати ФСВП вже не зміг. Ціпов'яз перевели в ШІЗО за «порушення режиму»

Ціпов'яз перевели в ШІЗО за «порушення режиму»

- Краби і ікра - це рідкість, звичайно, в місцях позбавлення волі, але не унікально, - прокоментував «Співбесідникові» правозахисник Комітету проти тортур Дмитро Піскунов. - Заможні в'язні можуть собі дозволити багато чого і за гратами. Згідно із законом дозволені 4 посилки в рік по 20 кг, плюс можна замовляти продукти через онлайн-магазин ФСВП, так званий ФГУП «Калуське». Там досить багато дозволених продуктів.

Хто міг постачати Ціпов'яз делікатесами і грошима на їх придбання? На волі в ув'язненого залишився брат Сергій, якого заарештовували у тій самій справі в числі перших. Він 8 місяців провів у СІЗО, але в підсумку був визнаний невинним і відбувся штрафом в 150 тисяч рублів за недонесення про злочин.

До недавнього часу його колишня дружина Наталія вважалася мало не найбагатшою жінкою на Кубані. Ціпов'яз переписав на неї своє основне підприємство - агрогосподарство «Слава Кубані». Говорили, вона жила то в шикарних апартаментах Ростова, то в самому центрі Москви - на Тверській-Ямській, ходила в елітні бутіки і магазини, а відпочивала на французькому Лазурному Березі і в Савойський Альпах. 19-річній дочці Ціпов'язу подарували «Ауді ТТ» (на 17-річчя) і фітнес-клуб. Правда, останнім часом, як кажуть, справи у сім'ї пішли не дуже. Дорогі прикраси, 6 норкових шуб, домашня пивоварня, ресторанний комплекс «Садиба» площею 700 кв. м, багаторівневий житловий будинок і багато іншого майно пішло на продаж.

Дружина звинувачує панські замашки чоловіка за гратами, на утримання якого вона витрачала близько 3 млн рублів на рік. Причому витрати нібито йшли не тільки на крабів, але і на облаштування колонії - ремонт кімнати відпочинку, де, судячи з фото, і любив посидіти Ціпов'яз з товаришами, а також на обладнання для пасіки при колонії.

Ця історія спливла назовні завдяки дружині Ціпов'яз, з якою у нього виник майновий спір при розлученні. Якби не сімейний конфлікт, Ціпов'яз міг би і далі спокійно поїдати крабів і ікру весь від 20 років термін.

Шикарно жити на зоні - це за поняттями

Краби, шашличок, телевізор в «віп-камері», відлучитися на волю «у справах» - далеко не весь список радощів життя багатих і знатних зеків на кшталт В'ячеслава Ціпов'яз. Якщо є гроші, то можна організувати максимально комфортні умови і в стінах в'язниці. Правозахисники запевняють: це звичайна практика і дивуватися тут нема чому.

В яких умовах засуджений буде відбувати термін, вирішується відразу після прибуття в колонію.

- Коли оформляється етап, його формують «нарядник». Найчастіше цю функцію виконують саме зеки. Це заборонено, але стукати по клавіатурі співробітникам колонії зазвичай не хочеться: це клопітно і нудно, тому укладених допускають до комп'ютерів і особистих справах нових вступників, - розповідає глава юридичного департаменту фонду «Русь сидить» Олексій Федяров. - Складена довідка (з неї видно, за якою статтею засуджено новачок: якщо економічна - значить, платоспроможний) віддається начальству колонії. А до новачка на карантині підрулюють зеки і ведуть переговори - адміністрація цим займатися не буде. Подальший комфорт залежить від того, як новоприбулий поговорить і вибудує стосунки в колонії.

Варіанти вирішення питання можуть бути різні: багатий новачок може зробити щось для колонії (купити, побудувати або відремонтувати) або платити.

За словами Федярова, у людини, який «домовився», може бути своє місце на зоні - в бібліотеці, спортзалі, медсанчастини і т.д., - де він буде відбувати термін. І туди ніхто не заходить - ні перевіряючі, ніхто. І там є все: і нормальна ліжко, і чайник, і холодильник, плазма, крісло, стіл, комп'ютер ...

На початку цього року член Громадської спостережної комісії (ОНК) Єва Меркачева знайшла «віп-камери» і в столичному СІЗО «Матроська Тиша».

Єдиного цінника на «віп-камери» в неофіційному прайсі колоній немає: перебування в зручній і чистої камері може починатися від 50 тис. Руб. у місяць. Втім, за словами правозахисників, в останні роки ціна сильно зросла: це пов'язано з кризою і збільшенням числа заарештованих за економічними статтями. Як правило, це бізнесмени, чиновники, банкіри ...

«ВІПам» автоматично забезпечується безпека, комфорт, можливість позапланових тривалих побачень, ну і їду туди можна замовити яку хочеш.

Запрещенка

На сайті ФСВП досить чітко прописано, чого не повинно бути у засудженого. У списку запрещенкі числяться продукти, які вимагають термічної обробки (за винятком чаю, кави, сухого молока), небезпечні предмети, одеколони, комп'ютери, фотоапарати та мобільні телефони. Це і багато іншого ув'язнений не може принести з собою на зону, приймати в якості передач або купувати.

- Робити шашлик в колоніях не можна, - коментує юрист Ірина Бірюкова. - Оскільки заборонено передавати продукти, що вимагають теплової обробки.

- Ікра і краби теж заборонені, - підтверджує і Федяров. - погуглити самі - немає цього в списку дозволених на зоні продуктів. А з ресторанів замовляти на зону не можна ніяку їжу. Але, наприклад, в Іркутську є колонія для колишніх співробітників правоохоронних органів, де на території є кафе. Маючи позитивні характеристики, зек може організувати там зустріч з сім'єю.

легальне послаблення

Правила створені для того, щоб їх порушувати. Пенітенціарна система не виняток. В результаті у зеків з'являються телефони, зручності і делікатеси.

- У колоніях є два шляхи, як це все може туди потрапити. Перший - це «ноги», тобто самі співробітники. Вони можуть занести все що завгодно. Ті ж телефони, які потім можуть самі вилучити, посадити за них в ШІЗО, потім ще раз перепродати цим же засудженим, - пояснює Бірюкова. - Другий - це барига: людина всередині колонії, у якого можна купити майже все. Зрозуміло, що за великі гроші.

- Як правило, на волі є людина, якій укладений переводить гроші і дає список того, що потрібно. Потім це все приїжджає на зону в машині, яку не перевіряють, - додає Федяров. - Фсіновскіе правила давно пора міняти. Всі ми знаємо, що в ув'язнених є і телефони, і доступ в інтернет - так чому б не дозволити це офіційно? Наприклад з 18:00 до 19:00 нехай телефонують рідним, читають новини ...

Принаймні, такі послаблення могли б різко відрізати від «годівниці» співробітників колоній. Якщо, звичайно, у самих зеків апетит не збільшиться.

Ахмірова Римма, Савицька Вікторія

За матеріалами: «Собеседнік.ру»

Хто міг постачати Ціпов'яз делікатесами і грошима на їх придбання?
Всі ми знаємо, що в ув'язнених є і телефони, і доступ в інтернет - так чому б не дозволити це офіційно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация