Звідки родом Ілля Муромець: Росія, Україна чи Білорусь. всі версії

  1. Хто такий Ілля Муромець
  2. Чий Ілля Муромець?

Ілля Муромець. Фрагмент картини "Три богатирі"

В Ільїн день, а саме 2 серпня, в Києві урочисто відкрили пам'ятник богатирю Іллі Муромця . Пам'ятник створювали з використанням 3D-принтера, а позував для нього український силач Василь Вірастюк.

На відкритті був присутній мер Києва Віталій Кличко, який у своїй промові назвав Іллю Муромця українським богатирем.

Відзначимо, що і постамент стоїть в однойменному парку "Муромець". Це колишній парк Дружби народів, який перейменували влади столиці. Саме тоді і почався активний процес "українізації" богатиря.

Слова мера, які повторили і інші політики, викликали резонанс в соцмережах. У Росії вже обурилися, що Україна "привласнила" собі російського богатиря. Відомий блогер Рустем Адагамов написав в Facebook: "Офігєть, російський богатир Ілля Муромець з села Карачарово у Володимирській області, тепер виявляється, український герой з української міфології. Господи".

Господи

Адагамова підтримала частина коментаторів, інші ж стали заперечувати, вказуючи на те, що більшість билин про богатиря пов'язані з київським князем Володимиром, а мощі Іллі Муромця знаходяться в Києво-Печерській лаврі.

Проте, питання походження Муромця залишається відкритим. На билинного богатиря можуть претендувати відразу три країни - Україна, Росія і Білорусь, оскільки існують різні легенди на цей рахунок.

Хто такий Ілля Муромець

Хто такий Ілля Муромець

Картина "Три богатирі", В. Васнецов

Повне ім'я билинного богатиря Ілля Муромець син Іванович, також зустрічаються такі варіанти, як Ілля Моровлін, Муравленін, Муровець, Муромлян.

Ілля Муромець народився приблизно між 1150 і тисяча сто шістьдесят п'ять роками. За легендами, Ілля Муромець був селянським сином. До 33 років він сидів на печі, так як був хворий і не міг ходити. Одного разу його зцілили "каліки перехожі", або ж волхви. Вони зайшли в будинок і попросили води, але Ілля відповів, що не може встати. Каклікі попросили ще раз, і Ілля зумів піднятися. Він приніс гостям води з колодязя. Каліки покарали йому випити води, і він знайшов нелюдську силу. Після цього волхви сказали йому йти в столицю і служити князю Володимиру.

У Києві богатир став оберегатель Київської Русі. Він боровся з Солов'єм-розбійником, Идолищем, кочівниками. Існує безліч билин, героєм яких він був.

Вперше Ілля Муромець був згаданий в 1574 році в листі старости Орші Філона Чорнобильського, в якому він писав про билинного богатиря Іллю Муравленіна. Богатир є головним героєм в київському циклі билин: "Ілля Муромець і Соловей-розбійник", "Ілля Муромець і Идолище Погане", "Сварка Іллі Муромця з князем Володимиром", "Святогор та Ілля Муромець". Всього він є центральною фігурою в 15 з 53 героїчних билин, при цьому по кожному сюжету існувало по кілька варіацій.

Всього він є центральною фігурою в 15 з 53 героїчних билин, при цьому по кожному сюжету існувало по кілька варіацій

Ілля Муромець на картині "Витязь на роздоріжжі", В. Васнецов

Вважається, що Ілля Муромець загинув при взятті Києва князем Рюриком Ростиславичем в 1204 році.

Деякі дослідники ототожнюють Іллю Муромця зі святим Іллею Печерським Чобітки, мощі якого спочивають у Києво-Печерській лаврі.

Чий Ілля Муромець?

Як згадувалося раніше, за різними версіями, на звання батьківщини богатиря можуть претендувати Україна, Росія і Білорусь. За найпоширенішою версією, Ілля Муромець народився в селі Карачарово, неподалік від Мурома Володимирської області, тобто на території сучасної Росії. Крім того, в деяких частинах Росії в билинах Ілля Муромець не «прив'язаний" до Києва і князю Володимиру, а більше фігурує в билинах, що оповідають про його боротьбі з розбійниками.

Н. Реріх. Ілля Муромець (декоративне панно)

Однак деякі історики ще в XIX столітті висловлювали припущення, що батьківщиною Іллі Муромця міг бути місто Моровійськ. Зараз це село Морівськ Козелецького району Чернігівської області. Це припущення будувалося на тому, що що в перших згадках про богатиря на території південної Русі, його називали не Муромцем, а Моровлін або Муравленіна.

Крім того, ця версія пояснювала злиття в народному епосі образу Іллі Муромця та преподобного Іллі Печерського. Ця людина жила в XII столітті і помер в Києво-Печерській лаврі близько 1188 року. У 1643 році він був зарахований до лику святих православної церкви як преподобний Ілля Муромець.

У 1988 році Міжвідомча комісія МОЗ УРСР провела експертизу мощей в Лаврі. Експертиза встановила, що останки належать чоловікові, який помер у віці 40-55 років від поранення в області серця, а в юності він переніс параліч кінцівок, що збігається з легендою про першу половину життя Іллі Муромця.

У білорусів ж є версія, що Ілля Муромець був родом з їх земель. Пояснюється це тим, що про богатиря вперше згадує Кміт Чорнобильський - староста білоруського міста Орша. Крім того, рідне село Муромця зустрічається в різних варіантах, і один з них - Карчеві - збігається з назвою містечка в Білорусі. Дослідник-аматор Микола Чубриков ще в 2010 році розповідав про свої висновки, які зробив, намалювавши карти всіляких варіантів маршрутів Іллі Муромця. Він вважав, що до Києва богатир їхав через Полісся, оскільки в легендах згадуються "бруду великі", на які він натрапив, а інших великих боліт на шляху до Києва немає. Отже, зробив висновок дослідник, Ілля Муромець їхав до Києва з території нинішньої Білорусі. Втім, великого поширення ця теорія не отримала.

Варто відзначити, що в Росії і раніше обурювалися тим, що Іллю Муромця "приписують" до України. Зокрема, в січні 2017 року голова російського округу Муром Євген Ричков жорстко висловився щодо статті про Іллю Муромця в україномовній версії Вікіпедії. Там рідним містом богатиря вказано вказано місто Морівськ під Черніговом. За його словами, зміни вносять не історики, а нібито чиновники Міноборони України, що свідчить про ідеологічну пропаганду.

Раніше "Країна" писала, що в Одеській області обіцяють до осені знести останні радянські пам'ятники .

Також ми повідомляли, що на пам'ятнику Гурченко в Харкові знайшли помилки .

Чий Ілля Муромець?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация