Звідки пішов британський прапор?

На сучасній карті світу державний прапор Великобританії є одним з найвідоміших і характерну національних символів

На сучасній карті світу державний прапор Великобританії є одним з найвідоміших і характерну національних символів. Його історія, яка налічує більш ніж чотири століття, дозволяє відносити британський королівський штандарт в число найстаріших прапорів Європи. Багато в чому, завдяки тому, що «Юніон Джек» (так неофіційно прозвали свій прапор самі англійці) завжди невідступно слідував за кораблями наймогутнішою морської світової держави XVIII - першої половини XX століть - Британської імперії, він став відомий по всій Земній кулі. І до сих пір його зображення можна зустріти в самих різних куточках нашої планети.

Історія державних прапорів, якими ми їх знаємо тепер, сходить до епохи європейського середньовіччя. Саме тоді ввійшла у вжиток традиція зображати на полотні тканини герби герцогів, графів, баронів і т.д., щоб під час битви воїни могли відрізнити свої загони від чужих і бачити місцезнаходження командира, навіть якщо його особа приховував шолом. Крім того, в мирний час прапор лицаря розповідало про його статус і походження (рід, ступінь знатності, область землеволодіння), а також вказувало на гідні риси характеру. Так, наприклад, одним з перших англійських прапорів було червоне полотнище з трьома золотими левами - герб Річарда Левове Серце (1157 - 1199 рр.), Кольори якого: золотий і пурпурний - вказували на благородство походження носія, а леви вказували на хоробрість і силу.

Британський прапор відраховує свою історію з 1603 року, коли король Шотландії Яків VI успадкував престол Англії і став англійським королем під ім'ям Якова I. Утворився союз між Англією та Шотландією - особиста унія, тобто королівства залишалися фактично незалежними державами, пов'язаними один з одним лише особистістю загального короля. У 1606 році був затверджений новий прапор союзу держав: на шотландський прапор святого Андрія (білий косий хрест на синьому тлі) був накладений англійський прапор святого Георгія (червоний хрест на білому тлі).

Спочатку прапор використовувався тільки на морі як військовими, так і торговими кораблями обох країн. У 1634 році його було наказано використовувати тільки військовим судам як гюйса - носового прапора корабля (звідси і його неформальну назву Union Jack (Юніон Джек) - Jacks по-англійськи і означає гюйс, Union, відповідно, перекладається як «унія», «союз »), в той час як торгові кораблі повинні були піднімати прапори святого Георга (англійські) або святого Андрія (шотландські). При цьому наземні частини продовжували використовувати прапори своїх країн.

Ухвалення нового прапора збіглося з перетворенням Англії у велику морську державу і колоніальну імперію. Здобувши новий прапор, країна немов пережила нове народження. У XVII столітті утворилася так звана перша Британська імперія, яка включала в себе багаті цукром і тютюном острова в Карибському морі (Сент-Кітс, Невіс, Гренада, Ямайка, Барбадос, Сент-Лучія), тринадцять колоній у Північній Америці (Массачусетс, Нью- Гемпшир, Род-Айленд, Коннектикут, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Пенсільванія, Делавер, Меріленд, Вірджинія, Північна та Південна Кароліна і Джорджія), ряд торгових факторій в Індії та Африці. У 1763 р, за підсумками Семирічної війни, до Британської імперії була приєднана Канада, колишня раніше французькою колонією.

У 1707 році був прийнятий Акт про Унію, повністю який об'єднав Англію і Шотландію в одну державу - Велику Британію. Тепер вони були пов'язані не тільки особистістю монарха, а й загальними державними інститутами. «Юніон Джек» став офіційним прапором нової держави.

Війна за незалежність 13 північноамериканських колоній зруйнувала Першу Британську імперію. Ці володіння були найбільш цінними заморськими придбаннями Великобританії і становили економічне ядро ​​її колоніальної імперії. Коли в 1783 році війна закінчилася повною перемогою американських повстанців, здавалося, що англійці більше ніколи не будуть настільки могутніми, як раніше. І хоча «Юніон Джек» продовжував майоріти над територією Канади, яка не побажала приєднатися до своїх сусідів, на південь від на зміну королівському штандарт прийшов зоряно-смугастий прапор.

Англійці були змушені шукати заміну втраченим колоніям. Активне освоєння Індії, Канади, Австралії, Африки та Нової Зеландії змогло компенсувати і навіть перевершити втрати. З вогню та попелу американської революції народилася друга Британська імперія. Її прапором став новий, змінений «Юніон Джек», до якого в 1801 році додався ще один хрест - символ Ірландії, яка приєдналася до Унії Англії і Шотландії - хрест святого Патріка (червоний косий хрест на білому тлі). З 1801 країна стала офіційно називатися Сполученим королівством Великобританії і Ірландії.

На початку XX століття «Юніон Джек» майорів над четвертою частиною суші всієї Земної кулі - 26 млн. Квадратних кілометрів, під ним проживало більше 400 мільйонів чоловік на всіх п'яти континентах Земної кулі. Британську імперію називали «імперією, над якою ніколи не заходить сонце», тому що передбачалося, що в будь-який час доби, коли в будь-якому з її володінь настає ніч, на іншій території може бути полудень. Домініони імперії (заселені переселенцями з британських островів): Канада, Австралія, Південна Африка, Нова Зеландія - самі могли б вважатися впливовими державами, але вважали за краще залишатися в складі імперії «країни-матері».

Світові війни підірвали велич Великобританії. Поки Європа була змушена витрачати величезні сили в кривавих битвах, в азіатських і африканських колоніях росли національно-визвольні рухи. Заселені вихідцями з Великобританії домініони імперії (Канада, Австралія, Південноафриканський союз, Нова Зеландія) також переймалися усвідомленням власної національної самобутності та все більше замислювалися про перспективи незалежного існування. У другій половині XX століття Великобританія більше була не в силах контролювати чверть Земної кулі.

У 1931 році Британська імперія була трансформована в Британську співдружність націй. Основоположним принципом стало добровільну участь кожної країни в цьому надгосударственном об'єднанні. Повільно, але вірно британський прапор почав йти з азіатського і африканського континентів. Незалежні уряду Індії і Пакистану, Єгипту і Бірми, Судану і Бангладешу, Кенії і Уганди не хотіли бачити ніяких нагадувань про колоніальних часів. У 1965 році новий прапор з кленовим листом прийняла Канада.

Однак не всі поспішили розлучитися зі спадщиною імперії. На згадку про своє історичне походження Австралія і Нова Зеландія зробили «Юніон Джек» елементом національних прапорів. Крім того, ряд невеликих територій по всій Земній кулі так і не побажали вийти зі складу Великобританії. Таким чином, британський прапор, крім своєї батьківщини, продовжує майоріти над Гібралтаром і островом Святої Єлени, Бермуди і Каймановими островами, Антигуа і Маврикієм, Фальклендськими і Південними сендвічеве островами, а також ще рядом територій в Тихому, Індійському і Атлантичному океанах.

Таким чином, британський прапор, крім своєї батьківщини, продовжує майоріти над Гібралтаром і островом Святої Єлени, Бермуди і Каймановими островами, Антигуа і Маврикієм, Фальклендськими і Південними сендвічеве островами, а також ще рядом територій в Тихому, Індійському і Атлантичному океанах

Теги: подорожі, культура, суспільство, наука, Великобританія, світ, прапор

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация