Звідки беруться цунамі

Одне з найстрашніших наслідків морських землетрусів - гігантські хвилі цунамі, що змітає все на своєму шляху. До сих пір вчені не можуть відповісти на просте запитання: чому в одних випадках вони виникають, а в інших - ні? Якби це вдалося встановити, то тоді б трагедія, подібна до тієї, що недавно відбулася в Індонезії, навряд чи б повторилася. Одне з найстрашніших наслідків морських землетрусів - гігантські хвилі цунамі, що змітає все на своєму шляху

Фото: AP

Землетрус магнітудою 7,5 балів, що стався пізно увечері в понеділок, 25 жовтня, в Індонезії, викликав цунамі, від якого постраждали Ментавайські острова в західній частині країни. Цікаво, що епіцентр підземних поштовхів даного землетрусу знаходився в 78 км на захід від острова Південний Пагай Ментавайські архіпелагу, на глибині 20 км під дном Тихого океану. Мабуть, саме тому в перші хвилини після землетрусу влада Індонезії повідомили про загрозу цунамі, але потім скасували тривогу.

Фахівці з Центру попередження про цунамі в Тихому океані випустили заяву, в якій йшлося, що загроза цунамі виникла на деякий час, але вже минула. Однак, як показали подальші події, їх оптимізм був дещо передчасним. В першу половину дня 26 жовтня величезна хвиля, висота якої становила близько трьох метрів, з грізним ревом атакувала нещасні Ментавайські острова, жителі яких, повністю довіряючи прогнозам вчених, так і не встигли до цього підготуватися.

Найбільше з Ментавайських островів постраждав вищезгаданий Південний Пагай, де стихія зруйнувала 80% всіх будівель. Багато людей загинули в результаті стихійного лиха, ще більше було оголошено зниклими без вести. Так, в селі Бету Монг з 200 місцевих жителів в результаті катастрофи пропало 160, причому більшість зниклих - жінки і діти.

У Південному Паган цунамі проникло на 600 м углиб прибережних сіл, на острові Північний Пагай вода підібралася до житлових будинків. Постраждав також острів Сіпура. Всього близько трьох тисяч осіб перебувають в спеціально створених центрах для потерпілих.

За попередніми даними, в результаті атаки гігантської хвилі загинуло 270 осіб і близько 500 вважаються зниклими.

Читайте також: Рахунок жертв цунамі в Індонезії пішов на сотні

Більшість людей, які дізналися зі ЗМІ про чергове "океанічному хуліганстві" і його жертви, висловили обурення у зв'язку з рішенням влади країни не вживати ніяких заходів після землетрусу, оскільки цунамі, мовляв, уже більше не буде. Деякі також звинувачують і вчених - чому не дали точного прогнозу. При цьому мало хто замислюється про те, що, власне кажучи, передбачити появу цунамі з 100% -вою точністю поки просто нереально.

Фото: AP

Звідки взагалі беруться ці величезні океанічні хвилі? Вважається, що цунамі (від японських "цу" - порт, заливши - і "нами" - хвиля) виникають з цілого ряду причин. Найчастіше їх породжують підводні землетрусу (як у випадку з Ментавайські островами) і виверження океанічних вулканів (тут згадується цунамі, що утворилося після виверження вулкана Кракатау в 1883 році, що знищило понад п'ять тисяч кораблів і погубили 36 тисяч чоловік).

Також цунамі можуть виникати через підводних зсувів (новогвінейську цунамі в 1998 році), а також з-за різких перепадів атмосферного тиску над океаном (таке явище досить часто відбувається в районі Балеарських островів, там воно називається "ріссага"). Однак в основному причиною появи гігантських хвиль служать підводні землетрусу, трапляються близько океанічних островів, з епіцентром, що знаходяться неглибоко від поверхні дна.

Що ж саме змушує воду "вставати на диби"? Як ми пам'ятаємо, при підводних землетрусах ділянки земної кори деформуються: одні стискаються, інші наповзають на "сусідів" - тобто змінюється площа і форма поверхні певного району морського дна. В силу малої стисливості води і швидкості процесу деформації вищезгаданих ділянок дна спирається на них стовп води також зміщується, не встигаючи розтектися, в результаті чого на поверхні океану утвориться деяка водне піднесення або зниження.

Далі утворилося обурення переходить в коливальні рухи водних мас, а це вже і є всім відомі хвилі цунамі, які починають поширюватися з великою швидкістю (від 50 до 1000 км / год). При цьому відомо, що одне подібне землетрус може породити декілька хвиль, між їх виникненням іноді проходить більше години.

Виходить, що за логікою речей, кожне прибережне підводний землетрус має породжувати цих "морських гігантів", тому вченим слід будувати прогнози виходячи тільки лише з факту реєстрації в "небезпечному місці" тектонічних коливань. Однак не все так просто. Як показують спостереження, досить часто навіть найпотужніші землетруси зовсім не породжували цунамі. І навпаки, іноді вельми невелике збурення земної кори являло на поверхню океану гігантську хвилю.

Чесно кажучи, проблема розпізнавання "цунамігенного" землетрусу досі не вирішена остаточно, тому службипопередження орієнтуються виключно на магнітуду землетрусу.

Чесно кажучи, проблема розпізнавання цунамігенного землетрусу досі не вирішена остаточно, тому службипопередження орієнтуються виключно на магнітуду землетрусу

Фото: AP

Можливо, що перед недавно сталася катастрофою в Індонезії співробітники Центру попередження про цунамі в Тихому океані вирішили, що обурення було занадто слабким і цунамі не буде. Оголошувати ж помилкову тривогу нікому не хотілося - витрати, які понесло б і так небагата держава на евакуацію людей при "неіснуючої" катастрофи, сильно вдарили б по бюджету країни і, в кінцевому підсумку, за доходами населення.

Але невже поява цунамі дійсно ніяк не можна передбачити? Насправді можна, якщо ґрунтуватися на моделі, запропонованій вітчизняними вченими ще на початку нинішнього століття. Суть її полягає в тому, що цунамі виникають тільки при струсі цілком конкретних ділянок океанічного дна, званих "сейсмічними проломи".

Як відомо, плити земної кори (в тому числі і океанічні), з яких складена поверхню нашої планети, знаходяться в постійному русі. При цьому одна плита часто наповзає на іншу, або "підповзає" під неї. В результаті подібних "підповзаннями" плит океанічного дна під материковий шельф в місцях контакту утворюється так званий "козирок" - це передній край верхньої плити, який як би заточується від тертя об нижню.

Вчені з'ясували, що всі прибережні землетрусу якраз відбуваються в районі подібного "козирка". При цьому сейсмолог Сергій Олександрович Федотов ще в 70-х роках минулого століття зауважив, що різні ділянки "козирка" поводяться по-різному. Одні трясуть постійно, а інші - досить рідко, приблизно раз в сто років. Їх-то вчений і назвав "сейсмічними проломи".

Послідовники Федотова з'ясували, що ці "сейсмічні проломи" являють собою значно більшу небезпеку, ніж постійні "трясункі". Чим довше вони "мовчать", тим більшою ставала загроза "вибуху", оскільки за багато років в них накопичується досить сильна напруга матеріалу. А адже підповзає нижня плита все продовжує тиснути на "козирок" - і в результаті в якийсь момент сейсмічні проломи "вибухають", тобто зміщуються з великою швидкістю в бік океану поверх "Давильник".

Оскільки маса матеріалу, з якого складається дану ділянку, і протяжність самого зсуву досить великі, коливання передаються величезною товщі води, в результаті чого народжується хвиля з колосальним зарядом енергії. Це і є сумнозвісна цунамі. Цікаво, що всі прогнози Федотова щодо часу і місця виникнення "морських гігантів" в районі Курильських островів підтвердилися - це є одним з кращих доказів того, що запропонована вітчизняними вченими модель дійсно близька до істини.

Читайте також: Долина Смерті відкрила таємницю плазунів каменів

Так що, як бачите, прогнозувати появу цунамі хоч складно, але все-таки можна. Правда для цього потрібно скласти детальну карту місць розташування всіх сейсмічних проломів Світового океану і уважно стежити за їх поведінкою. Коли це буде зроблено, то всі повідомлення про те, що сейсмологи знову прогавили чергове цунамі, більше не будуть з'являтися на сторінках газет.

Все саме інетересное читайте в рубриці "Наука і техніка"

До сих пір вчені не можуть відповісти на просте запитання: чому в одних випадках вони виникають, а в інших - ні?
Що ж саме змушує воду "вставати на диби"?
Але невже поява цунамі дійсно ніяк не можна передбачити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация