Звідки гроші: хто і як фінансує президентські вибори в США

The article has been automatically translated into English by Google Translate from Russian and has not been edited. The article has been automatically translated into English by Google Translate from Russian and has not been edited

Фото: Depositphotos

Сотні мільйонів доларів. Великі корпорації, профспілки, бізнесмени і середньостатистичні американці. Кожен вносить свою лепту в високобюджентие вибори чергового президента США. Система фінансування - максимально прозора, і всю звітність можна знайти на сайті Федеральної виборчої комісії . Що, звичайно, не виключає наявність підводних каменів і безлічі заплутаних схем. ForumDaily розклав по поличках усі допустимі за законом грошові джерела і дізнався, діляться чи іммігранти грошима з кандидатами.

Зробити внесок долар, підтримайте кандидата

Їй пише Обама, Байден і вся сім'я Клінтон. Як тільки почалися праймеріз, Анна стала отримувати по кілька листів в день від демократів. "Анна, якщо ви зі мною, покажіть це. Переведіть долар, сьогодні останній термін ", - пише дівчині Хілларі Клінтон.

"І таких листів приходить штук по 5 в день. І від Клінтон, і від Демократичної партії. З самого початку, як тільки я вперше відправила $ 5. Гроші просто знімаються з картки, як при покупці в будь-якому інтернет-магазині ", - розповідає дівчина.

З Києва до Нью-Йорка Анна переїхала два роки тому. Тут вона отримала грін-карту і працює маркетологом. Голосовать поки не може - оскільки не є громадянкою США. Проте, чітка громадянська позиція у дівчини є - вона підтримує Хілларі Клінтон. "По-перше, я симпатизую цьому політикові. Та й $ 5 в місяць - це трохи ".

Пожертви, про які постійно просить Анну виборчий штаб Хілларі Клінтон, називаються індивідуальними. Кожен американець за законом має право дати своєму кандидату певну суму, яка строго обмежена - не більше $ 2 700 за один етап виборів . Це означає, що праймеріз і основні вибори розглядаються як дві різні виборчі кампанії, відповідно пожертвувати цю суму дозволяється двічі.

Це означає, що праймеріз і основні вибори розглядаються як дві різні виборчі кампанії, відповідно пожертвувати цю суму дозволяється двічі

Ліміти пожертвувань на вибори в 2015-2016 роках. Таблиця: fec.gov

Давати гроші на вибори можуть тільки громадяни США , Виняток є лише для власників грін-карт, як у випадку Анни. Готівкою допомогти можна тільки на суму до $ 100, далі - потрібно буде виписувати чек або відправляти гроші банківським переказом. До того ж, робити внески від імені іншої особи не можна.

Зате можна організовувати фандрейзингу - заходи по збору коштів для кандидата. У таких акціях часто бере участь Ірина Мазур з Філадельфії. Дівчина вже 15 років живе в США, і це треті президентські вибори, на яких вона може голосувати. Каже, спочатку зовсім не розуміла, як можна давати гроші політикам для їх виборчих кампаній, в її рідній Україні так ніхто не робить.

"Перший раз, коли я про це почула, я навіть перепитала: тобто як, просто платимо гроші кандидату? У мене був шок. Але потім я зрозуміла, що краще, коли ці гроші будуть віддані відкрито і прозоро, ніж так, як в Україні: коли гроші даються невідомо ким, і частина осідає невідомо де ".

Ірина - республіканка, але на цих виборах буде голосувати за Хілларі Клінтон. Каже, совість їй не дозволить підтримати Дональда Трампа. При цьому дівчина впевнена: жертвувати гроші кандидатам в президенти немає ніякого сенсу - у них і так донорів досить. Інша справа - конгресмени або сенатори. Ірина, юрист за освітою, активно стежить, наскільки враховуються інтереси України в міжнародній політиці США. Тому можливість безпосередньо спілкуватися з конгресменами дає їй шанс бути почутою з того чи іншого питання.

Тому можливість безпосередньо спілкуватися з конгресменами дає їй шанс бути почутою з того чи іншого питання

Ірина Мазур часто організовує збір коштів, але вважає, що гроші краще жертвувати конгресменів і сенаторів, а не кандидатів у президенти. Фото: з особистого архіву

"Наприклад, для того щоб отримати якусь відповідь з українського питання, ми не чекаємо місяць або два - ми пишемо звернення і отримуємо відповідь через годину. Те ж саме і з особистими зустрічами. Звичайно, ми не можемо вплинути на остаточне рішення політика. Але донести свою позицію - вже чимало ", - говорить дівчина.

Середньостатистичні американці великі суми не жертвують. Це може бути $ 10 або $ 20, але старший науковий співробітник за конституційними дослідженням інституту Cato в Вашингтоні Ілля Шапіро впевнений - вони дуже важливі для кандидатів. Тому що саме баланс великих і дрібних донорів робить кандидата успішним. "Великі пожертвування дають виборчої кампанії більше можливостей, а маленькі показують загальний рівень підтримки населення. Наприклад, у Джеба Буша (кандидата на номінацію від Республіканської партії, який програв Дональда Трампа - ForumDaily) було дуже багато грошей від багатих спонсорів, але майже нічого від простих людей. Тому він і був слабким кандидатом ", - пояснює Ілля Шапіро.

У президенти - за державний рахунок

Безпосередньо кандидат може отримати гроші і від держави. У США існує федеральний фінансовий фонд, гроші в який йдуть з податків. Фінансувати вибори чи ні - американці вирішують при заповненні податкової декларації, вказуючи в спеціальній рядку, чи згодні вони перевести $ 3 на вибори .

Загальна сума вираховується за формулою, але зазвичай вона трохи більше $ 80 мільйонів. Кандидат, вирішивши скористатися грошима, вже не може вільно збирати і витрачати приватні кошти . У 2008 році Барак Обама став першим кандидатом, який відмовився від державного фінансування. На виборах 2012 року таких було вже двоє: той же Обама і його опонент Мітт Ромні. Учасники нинішньої президентської гонки теж на скарбницю США не претендують. І Клінтон, і Трамп вирішили, що самі зберуть більше, ніж їм може запропонувати держава.

До речі, 2016 й - перший рік, коли Національні з'їзди партії проводилися за свій рахунок. Двома роками раніше Барак Обама підписав закон (The Gabriella Miller Kids First Research Act), яким скасував фінансування конвенцій. Зекономлені кошти, відповідно до документа, йдуть на дослідження дитячих захворювань.

Партія допоможе, але і особисті кошти витрачати дозволяється

Безпосередньо кандидати також отримують гроші від партій, які вони представляють. Фінансування може надаватися після Національних конвенцій, де політик офіційно отримує право або, кажучи мовою американської політики, номінацію на те, щоб йти на вибори від демократів або республіканців.

Особисті заощадження бажаючий стати президентом теж може пустити на свою виборчу кампанію. Наприклад, в президентських перегонах 2016 Дональд Трамп практично повністю фінансував свої первинні вибори (праймеріз). Більш того, цей факт він зробив одним з ключових гасел: мовляв, він не потребує багатих спонсорів, а значить незалежний і некорумпованим. Але на етапі основних виборів його тактика може змінитися, говорить Ілля Шапіро і тут же додає: точних прогнозів наступних кроків мільярдера ніхто дати не може.

"Ніхто до кінця не розуміє, що там у Трампа відбувається. Він не дуже багато збирає, два місяці зовсім мало було - близько мільйона доларів. Зараз, начебто, він більше почав займатися фандрейзинг. Але це трохи смішно, тому що він говорив, що багатий і гроші з боку йому не потрібні ".

"М'які гроші" або як збирають долари посередники

Всі джерела фінансування, описані вище, це так звані "важкі гроші" або hard money, які йдуть безпосередньо кандидату. Але є і альтернативні способи допомогти коханому політику оселитися в Білому домі.

Можна дати гроші посередникам або Комітетам політичної дії (Political action committee - PAC). По суті, це фонд, який збирає гроші для кандидата. Створити його може хто завгодно - жителі однієї вулиці, представники певної етнічної групи або, наприклад, кілька друзів.

"Коли у людини трохи особистих грошей, то він може, наприклад, зібрати всіх сусідів або своїх співробітників і створити фонд, за допомогою якого вони всі разом зберуть більше грошей", - пояснює Ілля Шапіро.

Комітети також можуть створюватися і в компаніях, але кошти в такому разі збираються тільки з працівників, сама ж фірма зі своїх рахунків нічого жертвувати не має права. Витрачати гроші самостійно таким фондам заборонено, та й давати кандидату вони можуть лише строго обмежену суму: $ 2 700 доларів за один етап виборів, якщо Комітет підтримує одного кандидата, і $ 5 000, якщо він виступає за двох і більше (є й такі) . При цьому можна створювати скільки завгодно комітетів, але одна людина, в цілому, може пожертвувати не більше $ 5 000. "Так що, якщо хочеш, наприклад, дати кандидату $ 10 мільйонів, не можна просто створити купу фондів і розподілити по ним гроші", - говорить Ілля Шапіро.

І до 2010 року обійти це правило було неможливо. Але рішення Верховного суду США у справі Citizens United v. Federal Election дало багатим американцям і корпораціям право витрачати на виборчу кампанію кандидатів необмежені суми грошей.

Мільйон, два або сто - що таке Супер-комітети політичної дії і хто їх фінансує

Позов неприбуткової організації Citizen United зводився до того, щоб довести, що корпорації - це теж люди, відповідно, вони теж можуть брати участь у виборчих кампаніях. Так виникли супер-комітети або Super-PACs. Спочатку для них також був встановлений ліміт. Але через суд вдалося зняти і його. Тепер такі фонди можуть збирати необмежену суму з одним лише застереженням - діяти вони повинні незалежно від кандидата.

"Звичайно, є супер-комітети, якими керують, наприклад, колишні співробітники цього самого кандидата, але вони не мають права ніяк координуватися. Якщо знайдуть і доведуть факт співпраці, за це покладаються серйозні штрафи ", - запевняє Ілля Шапіро.

Але навіть при цьому супер-комітети мають величезний вплив на виборчі кампанії. За даними Центру відповідальної політики , До 31 липня 2016 року всім супер-комітетам вдалося зібрати чеків на суму $ 935 939 525. Ними керують професіонали, які точно розуміють, чим можуть допомогти кандидатам і як правильно вибудувати свою власну виборчу стратегію. Більш того, вони можуть як виступати за кандидата, так і спрямовувати всі свої кошти проти його опонента. Антиагітація в США не заборонена. Фінансувати супер-комітети можуть і корпорації, і приватні особи. Перші, за словами Іллі Шапіро, на якусь одну сторону стають рідко.

"Великі корпорації не витрачають гроші тільки на одного кандидата - вони не хочуть, щоб половина покупців їх не любило. У них є лобісти, які працюють і з республіканцями, і з демократами - тому що великий бізнес хоче мати вплив - незалежно від того, хто при владі ".

А приватні особи підтримують кандидатів, скоріше, через власну політичну позицію. наприклад, бізнесмен Джордж Сорос пожертвував в супер-комітет Клінтон $ 6 мільйонів . І мотивований він швидше ідеологічно, ніж сподівається на те, що в майбутньому Клінтон зможе глобально йому допомогти в фінансових справах, вважає Шапіро. "Більшості людей, які витрачають гроші на кампанію, просто подобається політика, і вони хочуть, щоб їх кандидат переміг".

Демократи, зокрема Барак Обама, супер-комітети критикують. Але не відмовляються від них під час своїх виборчих кампаній. Наприклад, фонд Priorities USA Action дістався Хілларі Клінтон в спадок від чинного президента і вже зібрав більше $ 100 мільйонів. Клінтон пояснює, що відмовитися зараз від супер-комітетів - означає дати республіканцям більше фінансових можливостей. І обіцяє, ставши президентом, призначити таких верховних суддів, які скасують рішення про супер-комітетах . Проте, зараз і вона, і Дональд Трамп мають кілька фондів , Які незалежно збирають і витрачають величезні суми "за" або "проти" цих двох кандидатів.

Усі пожертви в супер-комітети чітко фіксуються Федеральної виборчої комісією, тому анонімно дати гроші через них не вийде. Але і тут є лазівка ​​- організації 501-с. Це вид некомерційних установ, яким дозволено частину зібраних грошей витрачати на політику, при цьому не розкриваючи своїх донорів. Тому багато багаті спонсори користуються саме таким способом - щоб і кандидата підтримати, і свою участь в політичному процесі не афішувати.

Гроші вирішують все?

З кожної президентськими перегонами шлях до Білого Дому стає все дорожче. У 2008 році Барак Обама побив усі рекорди, зібравши більше $ 720 млн. В кінці липня на рахунку у Хілларі Клінтон було вже більше $ 370 мільйонів . У Дональда Трампа - майже $ 100 мільйонів , Але під час праймеріз він практично не збирав гроші від зовнішніх джерел.

Експерти стверджують: незважаючи на те, що в останні вибори вигравали політики з великим бюджетом, говорити "хто багатший - той і президент", не можна. "Існує правило: щоб вести президентську гонку і бути конкурентоспроможними, потрібно зібрати певну суму. Після неї гроші вже не так важливі. Важливо інше - сам політик і його команда. Насправді, тут як у загадці про курку і яйце: кандидат зібрав більше грошей, тому що він більш популярний? Або він настільки популярний, що йому дали більше? ", - міркує Ілля Шапіро.

До речі, часто політики витрачають не всі зібрані гроші. Частина так і залишається на їх виборчих рахунках. Витратити на будинок або яхту цю суму вони не можуть, але ось зберегти для наступних кампаній або підтримувати фінансово інших політиків - цілком.

Читайте також на ForumDaily:

Як обирають президента США

Вибираємо президента: перші кроки - реєстрація виборця

Потенційні перші леді і містер Америки: які вони

Заходьте на сторінку ForumDaily в «Фейсбуці», щоб бути в курсі останніх новин і коментувати матеріали. Також стежте в соцмережі за подіями в своєму місті - Майамі , Нью-Йорку і Сан-Франциско Bay Area .

Шановні читачі ForumDaily!

Спасибі, що залишаєтеся з нами і довіряєте! За останні чотири роки ми отримали масу вдячних відгуків від читачів, яким наші матеріали допомогли влаштувати життя після переїзду в США, отримати роботу або освіту, знайти житло або влаштувати дитину в садок. Ми раді, що допомагаємо вам в період імміграції, який може бути досить складним.

Зараз ми хочемо попросити ВАС про підтримку. Якісна журналістика достаточнo витратна. Після різкого скорочення рекламних надходжень від Facebook, наші доходи не покривають витрати на утримання редакції, що ставить під загрозу безперервну роботу сайту. Ми не вводимо платну підписку, як це роблять багато американських ЗМІ, і надаємо доступ до всіх наших матеріалів безкоштовно, оскільки розуміємо, наскільки важливо для російськомовних іммігрантів отримувати перевірену інформацію рідною мовою. $ 5, $ 10, $ 20 - будь-яка сума, якої ви зможете поділитися з нами, допоможе вижити сайту, а значить, ми зможемо і далі надавати корисну інформацію тисячам іммігрантів. Підтримайте якісну журналістику! Ми віримо в силу наших читачів!

Завжди ваш, ForumDaily!

Перший раз, коли я про це почула, я навіть перепитала: тобто як, просто платимо гроші кандидату?
Гроші вирішують все?
Насправді, тут як у загадці про курку і яйце: кандидат зібрав більше грошей, тому що він більш популярний?
Або він настільки популярний, що йому дали більше?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация