Звіт по реформам: рухаються повільно і не скрізь

Найбільших змін вдалося досягти в боротьбі з корупцією, освіті та медицині. фото УНІАН

Звіт по реформам: рухаються повільно і не скрізь Ілля Требор https://cdn.segodnya.ua/img/article/7976/41_main_new.1487004595.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/7976/41_tn. 1487004595.jpg 2017-02-14T08: 10: 51 + 02: 00 Політика Реформатори хвалять зміни в медицині та освіті, але скаржаться на недостатню підтримку депутатів

Національна рада реформ на днях відзвітував про виконану роботу за минулий рік. Газета "Сегодня" розібралася в документі іноземного десанту і виділила його ключові зміни.

ПРИВІД ДЛЯ ГОРДОСТІ. Найбільш плідним називаються антикорупційні ініціативи і питання очищення влади. За підрахунками Нацради, люструвати вдалося майже тисячу осіб, а перевірку почати буквально у всіх органах влади і місцевого самоврядування. Окремо відзначається старт роботи цілого ряду антикорупційних органів: НАБУ, Спеціальної антикорупційної прокуратури та НАПКА. Наприклад, НАБУ зараз розслідує кримінальні виробництва на суму 82,5 млрд грн, а НАПКА провели понад 250 засідань. На них агентство затвердило форму фінансової звітності для політичних партій і план перевірки останніх на 2017 рік. Масштабними виявилися і реформи в охороні здоров'я. Тут собі в заслугу реформатори ставлять скасування штатних нормативів в лікарнях.

Нагадаємо, раніше чисельність докторів в клініках визначалося кількістю лікарняних ліжок, прибиральниць - загальною площею установи, а розмір штату електриків - кількістю розеток. Тепер же керівництво лікарень наймає стільки людей, скільки вважає за потрібне. Вінцем своєї роботи в цій сфері реформатори вважають збільшення медбюджета з 57 до 62 млрд грн.

І нарешті серйозна робота була пророблена в системі освіти. У Нацраді згадують поділ навчання в школах на кілька циклів - адаптаційно-ігрові та основні. Крім того, серед починань виділяють концепцію розвитку середньої школи, розписану до 2029 року. Вона передбачає зміну шкільних програм, введення профільної старшої школи та зміна фінансування шкіл на принцип " гроші йдуть за дитиною ".

СПРАВИ МАЙБУТНІ. Разом зі звітом про виконану роботу Нацрада надав і список того, що потрібно зробити найближчим часом. Для успіхів у боротьбі з корупціонерами ще потрібно добрати детективів в НАБУ і завершити набір спецпрокурорів. Також в планах створити комісію, яка перевірятиме витрати НАБУ і його політичну незалежність. Разом з тим в охороні здоров'я необхідно терміново створити Національну службу здоров'я. Вона буде розподіляти бюджетні гроші в лікарні на кожного конкретного пацієнта. Крім того, в найближчі 2-3 місяці потрібно буде затвердити гарантований пакет послуг, проект якого не так давно представили в МОЗ. Що ж стосується освіти, то тут, на думку реформаторів, справа лише за парламентом - сьогодні розгляду очікують відразу чотири законопроекти про освіту (середній, вищій і профтехнічної).

ЙДЕМО, АЛЕ ПОВІЛЬНО. політолог Вадим Карасьов вважає, що сьогодні темп реформ знизився. "Для успішних реформ потрібна широка підтримка, яка перш за все повинна бути на рівні Верховної Ради, щоб підтримати їх законодавчо. Оскільки ВР не має широкої коаліції, то необхідні законопроекти не підтримують. Ось те, що змогли зробити до цього моменту, поки цим і обмежилися реформи, - говорить він. - та й висвітлення роботи Нацради знітилися - немає вже пафосу, прямих ефірів. Тому що немає успіхів, щоб їх пропагувати і висвітлювати ". При цьому Карасьов зазначає, що антикорупційна реформа безперечно вдалася і зараз вже дуже складно згорнути цей напрямок боротьби. У свою чергу його колега Володимир Фесенко нагадує, що Нацрада більше консультативний орган і безпосередньо за реформи не відповідає. "На мій погляд, зі своїми функціями цей орган справляється. Але коли мова йде про реформи, важливо розуміти, що тут кількість не сприяє якості. Нам потрібно не велика кількість радників, а кілька реальних реформаторів, які будуть рухати процес", - резюмує експерт .

РАДА ГАЛЬМУЄ РЕФОРМИ. Незважаючи на досить плідну роботу, в Нацраді зізнаються, що є і такі рішення, домогтися яких не вдалося. Наприклад, так і не вийшло створити Госбюро розслідувань. Цей орган повинен займатися розслідуванням кримінальних справ, фігурантами яких є правоохоронці, судді та міністри. Крім того, парламент так і не проголосував за закон, який би дозволив НАБУ самостійно проводити прослуховування. Сьогодні ж бюро повинно координувати свої дії із Службою безпеки. В охороні здоров'я реформаторам так і не вдалося надати повну автономію лікувальним установам. Крім того, так і не була завершена концепція реформування механізмів держзакупівель ліків. Передбачається, що цей крок дозволить створити ряд організацій, які зекономлять час, закуповуючи ліки для рідкісних хвороб, підтримуючи контакт з міжнародними організаціями. Однак у переважній більшості реформ Нацрада в графі "чого не вдалося досягти" відзначає не прийняті Верховною Ради законопроекти. Така ситуація спостерігається в реформах освіти, держслужби і фінансового сектора.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация