10 ведичних правил здорового харчування від Аюрведи і рецепти

  1. 10 правил здорового харчування
  2. Як не нашкодити собі їжею?
  3. Корисні рецепти
  4. Кічрі - рис з махаємо або червоною сочевицею
  5. Рецепт супу з маша "таматар мунг-дал"

Аюрведа досить багато уваги приділяє режиму харчування.

Ця стародавня наука про здорову і щасливе життя вважає, що 50% захворювань людини приходять з-за неправильного харчування, режиму дня і способу життя в цілому. Причина решти 50% хвороб - напрацьована карма.

Однак, навіть у випадку з кармою, якщо людина буде слідувати правильному режиму харчування, то він набагато легше впорається з призначеними йому по долі хворобами. Існує якась заповідь аюрведи щодо харчування:

"Якщо їжа не стане вашим ліками, то ліки скоро стануть вашою їжею".

Тому дуже важливо стежити за тим що, як і в який час ми їмо. Дотримання деяких не надто складних правил допоможе істотно підвищити якість життя.

корисні правила правильного харчування для схуднення при надмірній вазі, для відновлення нормального сну, для фізичного та психоемоційного здоров'я. За допомогою харчування можна відновити багато функцій організму, привести його в гармонію.

Іншими словами - здорова їжа приносить здоров'я, нездорова - руйнує його.

До найбільш здоровою ставитися милостива (саттвической) їжа: свіжа, отримана ненасильницьким шляхом, правильно приготована (соковита і масляниста, що не пересмажена, приготована з любов'ю і т.д.). Неосвічена і пристрасна їжа негативно впливають на наше фізичне і тонке тіло.

10 правил здорового харчування

У аюрведою важливо те, що вона не забороняє нічого - вона лише дає певні рекомендації, дотримуючись яких людина зможе поліпшити своє здоров'я і відновити процеси організму. Ця наука вчить тому, як відновити гармонію всередині людини з навколишнім простором.

Основні правила здорового харчування можна звести до наступного:

  1. Приймайте їжу в усвідомленості. Тобто, не відволікайтеся, гарненько пережовувати, зосередьтеся на їжі. Прислухайтеся до того, чи дійсно Ви голодні і чи дійсно хочете їсти те, що перед Вами перебувати. Чи не розмовляйте під час їжі - це витрачає Вашу енергію.
  2. Не можна їсти в поганому настрої (страх, гнів, і т.д.) - їжа не зможе нормально засвоїтися.
  3. Їжте їжу просочену добротою: вона повинна бути не тільки приготовлена ​​з любов'ю і з хороших продуктів, але і слід молитися перед її вживанням. Посвячення їжі Богу очищає її і робить набагато більш корисною.
  4. Підготуйтеся до їжі. Аюрведа рекомендує перед їжею омити стопи ніг, прополоскати рот і умити очі, а ще краще повністю омиватися, особливо якщо Ви тільки прокинулися або повернулися з міста. Для нормального вогню травлення (Агні) важливо, щоб працювала права ніздря. При диханні через одну тільки ліву ніздрю, відбувається охолодження організму, в тому числі вогню травлення.
  5. Ведична наука Васту-шастра рекомендує їсти особою на Схід. При прийомі їжі особою на північ або захід енергія буде йти від людини.
  6. Абсолютно неприйнятно вживати їжу з поганим запахом, що почала псуватися або давно приготовану.
  7. Важливо також їсти відповідно до пори дня і пори року.
  8. Вода знижує Агні, тому пити її можна до (щоб зменшити апетит) або під час їжі, але ніяк не після неї.
  9. Після прийняття їжі, аюрведа також рекомендує прополоскати рот, омити стопи і умити очі холодною водою.
  10. Відразу після їжі не можна спати. Спати можна лише через годину-півтори після їжі. Днем спати взагалі не рекомендується, якщо втомилися - можна полежати хвилин 15 на лівому боці.

Як не нашкодити собі їжею?

При виборі їжі пам'ятайте, що розум (характер), а не тіло шукає смаку. При реальному голод людині найпростіша їжа буде смачною, при голоді розуму (бажання поїсти кожних 4-5 годин) "тягне" на гостреньке (темпераментних людей), Жирненький (жодних людей), солоненьке (напружених і метушливих), на солоденьке тягне ледачих і т.д.

Це знання можна використовувати для того, щоб відкоригувати якості свого характеру. Тобто, пам'ятайте давню мудрість: "Ми є те, що ми їмо". Коли їсте щось, подумайте: чи хочете Ви мати якості цього продукту?

Коли їсте щось, подумайте: чи хочете Ви мати якості цього продукту

Слід також розуміти, що людина не зможе перебувати в благості, вживаючи неосвічену їжу. Саме тому так широко поширене вегетаріанство в Аюрведе . Якщо людина хоче займатися духовними практиками - йому слід відмовитися від м'ясної їжі (в тому числі риби) і яєць. Свідомість тих, хто їсть подібне, буде завжди опиратися знання.

Намагайтеся вживати побільше добрих продуктів, які в основному мають солодкий або нейтральним смаком. Побільше "живої їжі" - з мінімальною термічною обробкою.

Багато сьогодні намагаються взагалі відмовитися від обробки їжі і перейти на сироїдіння. Люди все частіше цікавляться про те, як перейти на сироїдіння , Щоб не нашкодити здоров'ю. Однак не всім таке харчування підходить.

Сироїдіння протягом певного часу відмінно очищає організм і позитивно впливає на здоров'я, але перейти на такий спосіб харчування назавжди - це може підійти не для всіх. У будь-якому випадку - здійснювати такий перехід потрібно поступово.

Ну і пам'ятайте, що в принципі немає якоюсь унікальною дієти для всіх - всі дуже індивідуально. Головним порадником є ​​Ви самі. Хорошим способом вибору підходящої їжі саме в поточному часу є запах .

Принюхайтеся до продукту, який збираєтеся з'їсти - якщо Вам здається його запах приємним, легким, свіжим і прохолодним - сміливо їжте його. Така їжа найбільш поєднується з Вашим поточним станом і, як мінімум, не зашкодить.

Корисні рецепти

Аюрведа пропонує чимало смачних і корисних страв, багато з яких передбачають додавання спецій і топленого масла ДХІ . Спеції повинні додаватися в невеликій кількості і відповідати поточної конституції людини - переважної в ньому доше.

Такі страви не тільки смачні, але і здатні лікувати і позитивно впливати на настрій. Далі наведемо кілька рецептів Аюрведичній кухні .

Кічрі - рис з махаємо або червоною сочевицею

Для приготування знадобляться:

  1. стакан або 250г рису басматі або бурого рису;
  2. півсклянки або 125г маша (мунг-дала) або червоної сочевиці;
  3. масло ДХІ або рослинне масло;
  4. цибуля, морква і будь-які інші овочі: помідори, цвітна капуста, гарбуз, кабачок і т.п.
  5. 4 склянки води;
  6. приправи за смаком, рекомендується взяти приблизно:
    • пару пучок асафетиди;
    • ½ ч.л. куркуми;
    • 1 ч.л. насіння кумина;
    • 1 ч.л. солі (краще чорної кам'яної);
  7. також можна додавати імбир , Насіння чорної гірчиці, шафран, паприку, мелений коріандр і т.д.

Бобові краще попередньо замочити на ніч або хоча б на пару годин перед приготуванням. Потім промити їх і рис, помістити в каструлю і залити водою, залишивши варитися хвилин на 25-30. Тим часом на сковороді прожарити спеції, додати до них масло і подрібнені овочі. Піджарку висипати в каструлю і проварити ще хвилин п'ять - до готовності.

Рецепт супу з маша "таматар мунг-дал"

Якщо немає маша його і в цьому випадку можна замінити сочевицею Якщо немає маша його і в цьому випадку можна замінити сочевицею. Нам знадобляться:

  1. Стакан маша;
  2. 2 л води;
  3. 5 середніх за розміром помідора;
  4. 3 ст.л. ДХІ або рослинного масла;
  5. спеції: 3 лаврові листки, по 1 ч. л. куркуми , Насіння гірчиці і кумина, асафетида, імбир, приблизно 2 ч.л. солі, 2 ст.л. соку лимона і петрушка.

Немитий маш засипають в каструлю з товстим дном і проколюють на середньому вогні постійно помішуючи, до рум'янцю зерен (приблизно 5 хвилин). Потім пересипте його в друшляк і промийте холодною водою.

Тепер перекладаємо його назад в каструлю і заливаємо водою, кидаємо туди лавровий лист, сіль і масло. На сильному вогні доводимо це все до кипіння, зменшуємо вогонь, закриваємо і варимо ще півгодини.

Коли маш почне розварюються, беремо сковороду, розігріваємо на ній масло, кидаємо туди насіння гірчиці і чекаємо коли почнуть потріскувати. Додаємо всі інші приправи, секунд 20 помішуючи прожарюємо і кидаємо туди подрібнені помідори, очищені від шкірки. Прожарюємо хвилину-дві.

Помідори зі спеціями кидають в суп і варять до повної готовності. В кінці додають лимонний сік і зелень.

цікаво почитати

Як не нашкодити собі їжею?
Коли їсте щось, подумайте: чи хочете Ви мати якості цього продукту?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация