10 "крилатих виразів" стародавній Греції

Сучасне світове культурне розвиток було б неможливо без того великої спадщини, яке залишила нам Стародавня Греція. Найзагадковіше держава по праву прийнято вважати прародителькою демократії, науки і мистецтва. Міфи стародавніх греків, які розповідають про життя і мудрості богів і подвиги античних героїв, живуть в свідомості суспільства нашого часу.

Для сучасної людини стародавні казкові легенди стали буденними історіями, багато людей в пошуках будь-якої істини посилаються на їх утримання і мораль. Середньостатистичний обиватель вільно використовує в розмовному побуті «крилаті» вислови міфів древньої Греції, часом навіть не вникаючи в їх зміст.
Для сучасної людини стародавні казкові легенди стали буденними історіями, багато людей в пошуках будь-якої істини посилаються на їх утримання і мораль «Олімпійський спокій». Навряд чи в нашому світі знайдеться людина, яка хоча б раз в житті не вимовив або не чув цієї фрази. Як правило, вона використовується для характеристики впевненого в собі холоднокровного людини або може виражати іронію по відношенню до абсолютно байдужій до всього того, що відбувається навколо суб'єкту. А в древні античні часи ці слова символізували могутність Олімпійських ідолів, в силу цього ніколи не відчувають прояви хвилювання або гніву.
«Канути в Лету». Так кажуть про людей або які-небудь події, які були безповоротно забуті, назавжди зникли з пам'яті людей. Красиве і образний вислів, їм дуже люблять користуватися літератори, публіцисти, оратори. У російській мові існує подібний вираз, яке звучить дещо по-іншому, «як у воду канув», що означає, безслідно зник. Відповідно до античної міфології в підземному царстві мертвих протікала річка Лета, води якої несли вічне забуття. Попивши водички з цієї річки, померлі назавжди забували про свого земного життя.
«Сізіфова праця». Ще один приклад вираження з міфів стародавньої Греції. Так зазвичай називають безглузду, марну, безглузду і в той же час виснажливу роботу. Фраза постійно на слуху особливо в колективах тих підприємств і організацій, де немає належної організації виробництва. За основу цієї фрази взято сюжет стародавнього міфу про царя Сізіфа, який вів розкішне життя і постійно обманював богів, щоб якомога довше продовжити своє земне існування. Коли обман розкрився, кара богів було дуже суворим. Вони прирекли Сізіфа на вічні страждання, він повинен був постійно закочувати на вершину гори величезний кам'яний валун, який в останній момент обов'язково зривався вниз.
«Нарцис». У сучасному суспільстві так не без відтінку іронії називають чоловіків, одержимих пристрастю самомилування. Нарцис був сином одного із стародавніх богів, юнак був дуже гарний собою і одного разу, побачивши своє відображення у воді, закохався в себе. Любов до себе була настільки сильною, що він смертельно захворів. Боги зглянулися над ним і перетворили юнака в красивий і витончений квітка.
«Ящик Пандори». Коли виконання якої-небудь дії, тягне за собою цілу лавину небажаних наслідків. Міфологічна перша земна жінка Пандора не змогла втриматися від спокуси і, незважаючи на сувору заборону, відкрила скриньку Зевса . Коли посудину був відкритий, з нього вирвалися тисячі бід і нещасть, які навіки стали сумним надбанням людства.
«Дамоклів меч». Синонім передбачуваної небезпеки, яка може статися в будь-яку хвилину. Дамокл весь час заздрив своєму цареві Діонісію. Цар вирішив провчити свого слугу, для чого посадив його на свій трон, а над його головою на кінській волосині повісив гострий меч, який міг обірватися в будь-який момент. Тільки так Дамокл зрозумів, як небезпечна і тривожна доля правителя.
«Бійся данайців, що дари приносять». Існує спрощена версія вирази, крилатого вислову стародавньої Греції, яка вживається в наш час, воно звучить, як дари данайців. Воно уособлює брехливу лестощі, прояв підступності й лицемірства. В основі цього висловлювання лежать міф про те, як данайці, використовуючи хитрий прийом з величезним дерев'яним конем із захованими в ньому воїнами, взяли Трою.
"Троянський кінь". Має те ж значення і коріння походження, як дари данайців.
Ахіллесова п'ята. Уже кілька тисячоліть уособлює найбільш вразливе місце. Нереїда, вирішивши обгородити свого сина Ахілла від смертоносних поранень, які воїни отримують в битві, занурила дитини в священну воду. Чудо сталося, його тіло було здатне протистояти ударам меча, списа і стріли, тільки п'ята, за яку мати тримала маленького Ахілла час обряду, не була захищена чарівними силами.
«Авгієві стайні». Крилатий вислів із міфів древньої Греції, яке дійшло до нашого часу і символізує брудне і смердюче місце. В основу покладена легенда про подвиги Геракла, коли міфічний богатир перегородив русло річки Алфей і її водами очистив стайні царя Авгія.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация