«14 ПУНКТІВ» ВІЛЬСОНА СТО РОКІВ: ЯК перевинайти СВІТОВОЇ ПОРЯДОК

ЦСР публікує доповідь «14 пунктів» Вільсона сто років по тому: як перевинайти світовий порядок.

8 січня 1918 року президент США Вудро Вільсон представив Конгресу свої знамениті «14 пунктів» - проект мирного договору, який повинен був покласти край Першій світовій війні і запобігти майбутнім конфлікти. У цьому документі виявилися сформульовані базові принципи, за якими з тих пір намагається жити людство. Але навіть визнання більшості з них, на жаль, не врятувало світ від воєн і конфліктів, глобальної нерівності та нових дисбалансів розвитку.

Цікаві причини того, чому не спрацювали пункти Вільсона.

По-перше, США так і не увійшли в Лігу Націй через внутрішньополітичні розбіжності між президентом і Конгресом - конфлікт між виконавчою і законодавчою владою в США ми бачимо і сьогодні. Німеччина і СРСР не були включені в Лігу Націй спочатку, що зробило глобальну за задумом організацію недостатньо глобальною. Невключенность потужних гравців в переговори в кінцевому рахунку привела до нового великого конфлікту. Це урок всьому людству, який сьогодні є актуальним, як ніколи.

Історичний момент початку 1918 у чому схожий з початком 2018 р Традиційні гравці слабшають, а деякі зовсім відходять у минуле, а нові не хочуть грати за старими правилами. Зростання конфліктності перешкоджає співпраці у вирішенні спільних завдань і досягненні цілей глобального розвитку. Росію намагаються відсунути від інститутів глобального управління і бачать в ній постійну загрозу. Геополітичні потрясіння і загрози змушують задуматися про нові принципи світоустрою, які зроблять світову політику хоч трохи керованої. У сторіччя «14 пунктів» ми робимо спробу переосмислити їх через призму тих фундаментальних змін, через які проходить світ сьогодні.

Технологічні, політичні, економічні та соціальні зміни змушують нас по-новому поглянути на «14 пунктів». Очевидна нестиковка принципів самовизначення націй і збереження територіальної цілісності і раніше породжує нові конфлікти, в тому числі між Росією і Заходом. Комунікаційна революція повинна була зробити дипломатію по-справжньому прозорою і відкритою, але найважливіші міжнародні рішення як і раніше приймаються за закритими дверима.

ООН припиняє працювати там, де є хоч якесь розбіжність інтересів великих держав. Світ не просто далекий від повної свободи торгівлі - в деяких частинах світу лідери і зовсім будують свої платформи на протекціонізмі. Свобода судноплавства регулярно опиняється під загрозою, коли в справу вступають суперечки про суверенітет над морським простором. Заклик Вільсона скоротити озброєння до мінімального рівня звучить як знущання на тлі регіональних гонок озброєнь і поширення зброї масового знищення серед державних і недержавних акторів.

Практично всі країни світу без винятку визнають значення принципів, закладених в «14 пунктах». Деякі заперечують «ліберальний» світовий порядок як концепцію, тісно пов'язуючи його з американським прагненням до глобального домінування, але при цьому визнають універсальне значення цінностей цього порядку. Філософським досягненням цього - все ще нинішнього - світового порядку стали відкритість, раціональність і нормативність. Ці три основи негласного світового договору повинні були створити баланс між універсальністю людського існування і унікальністю кожного.

Однак сьогодні цей договір доводиться переосмислювати. Чи є численні недержавні актори такими ж суб'єктами світового порядку, як і держави? Як четверта промислова революція змінить підходи до вільної торгівлі та економічної інтеграції? Чи можна поширити національний суверенітет на кіберпростір? У цій доповіді ми спробували підступитися до цих та інших питань, відповіді на які дозволять наблизитися до бачення світового порядку XXI ст., Здатного забезпечити гармонійний розвиток світової системи, облік регіональної специфіки та збереження спільного надбання людства.

В основній частині доповіді Андрій Кортунов міркує про те, які з Вільсоновском принципів виявилися найбільш живучі, і як можуть бути застосовані сьогодні. Доповідь продовжують окремі есе, присвячені долям кожного із загальних принципів, висунутих Вільсоном. Автори переосмислює значення основ світового порядку від самовизначення націй до проблем кібербезпеки і скорочення озброєнь в новому і стрімко мінливому світі.

Чи є численні недержавні актори такими ж суб'єктами світового порядку, як і держави?
Як четверта промислова революція змінить підходи до вільної торгівлі та економічної інтеграції?
Чи можна поширити національний суверенітет на кіберпростір?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация