15 років "мобілках" в Україні: від аксесуара "братків" до продажу "на вагу"

  1. Прикріплений файл:

Перше липня 1993 р вважається неофіційним днем ​​народження мобільного зв'язку в Україні - в цей день був урочисто зроблений перший дзвінок. Хоча квазімобільная зв'язок існувала з 80-х рр., Це була система радянського виробництва "Алтай" - на телевежі в Києві стояла потужна антена, а в автомобіль встановлювався величезний ящик, якому надавався телефонний номер. Абонентів було кілька сотень, в основному керівники областей і директора, а якість зв'язку низьким - якщо вдавалося додзвонитися з другого разу, це вважалося удачею.

Ринок мобільного зв'язку в Україні починався з чемоданоподобних терміналів, щомісячних рахунків в кілька тисяч доларів за розмови (хвилина коштувала $ 1-1,5) і мізерним охопленням стільниковими послугами населення країни: на кінець 1993 було всього 2800 абонентів, або 0,01% від числа наших співгромадян. Три роки у UMC не було конкурентів, лише в 1996 р на ринок вийшов донецький DCC, в Києві - "Київстар", WellCOM і "Голден Телеком". Кількість абонентів почала збільшуватися, а розцінки падати (див. Інфографіку), з'явилася посекундна тарифікація. Але лідером по покриттю як і раніше тоді залишався UMC. З появою в Україні стандарту GSM оператори почали дотувати придбання "телефонів по 1 гривні" - абоненти вже не були прив'язані до однієї трубці і одному оператору, як у випадку з NMT, завдяки наявності в GSM-терміналах SIM-карти.

З 1999 р оператори почали активно просувати передплачені послуги зв'язку. Новинка була сприйнята споживачем на ура, тому що набагато спрощувала розрахунки - не треба було оформляти рахунки: купив картку і кажеш, поки вона не закінчиться. Далі процес пішов лавиноподібно, і в 2002 р мобсвязь нарешті стала масовою - 12 млн абонентів. Сьогодні їх 55 млн при населенні країни в 46,5 млн. До речі, справедливо буде зауважити, що мобільний зв'язок - єдине, що постійно дешевшає в нашій країні, незважаючи на інфляцію.

МОБІЛКА: 15 РОКІВ В УКРАЇНІ. Стільниковий зв'язок настільки міцно увійшла в наше життя, що сьогодні мало хто пам'ятає, якими були телефони навіть 5 років тому, не кажучи вже про початок 90-х років, коли мобілки тільки робили у нас перші кроки (в світі їх почали продавати в 1983 р ., на 10 років раніше, ніж у нас) і в що обходилося це задоволення. А варто було воно 15 років тому чимало: сам апарат тягнув на $ 1,5-2 тисячі (при середній зарплаті в Україні $ 20-30), плюс $ 1-1,5 за хвилину розмови, причому ніякої посекундної тарифікації не було, тому щомісячні рахунки досягали спочатку $ 1000.. Незабаром ціни швидко впали на порядок, але навіть 5-6 років тому навіть на володаря важкого "цегли" на поясі навколишні дивилися з повагою - людина може дозволити собі дорогу річ.

Фото Г. Салая

ПРОТОМОБІЛКА. Цей переносний телефон початку 90-х рр. продавався в Україні та працював в низькочастотному стандарті NMT-450. Його розміри - з невелику валізку, вага - близько 5 кг, ціна $ 2000..

фото АР

600 ГРАМІВ ЩАСТЯ. Перша "справжня" мобілка, що з'явилася в 1983 р в США, до України не дійшла, дуже вже дорого коштувала - $ 3995. Та й дзвонити по ній у нас було нікуди, адже мобільні оператори почали працювати у нас десять років по тому - в 1993 р На той час мобілки стали менше і дешевше приблизно в два рази.

фото А.Гончарова

МРІЯ "братків". Апарати, що з'явилися у нас в продажу на початку 90-х рр., Вже важили 200-250 грамів. Носили їх на поясі, на спеціальній кліпсі. За таким телефону можна було не тільки говорити, але використовувати як калькулятор, будильник і записну книжку. Він також умів відправляти і приймати SMS. Ціна - близько $ 500.

ПРИВІТ З МАЙБУТНЬОГО. Насправді такі телефони в продаж не надходили - дизайн мобілки спеціально розроблений для зйомок у фільмі "Матриця: перезавантаження". Сьогодні цей прототип сучасного слайдера викликає у нас посмішку, але 10 років тому він виглядав досить стильно в руках головного героя фільму.

фото А.Гончарова

ДИТЯ ЕВОЛЮЦІЇ. За півтора десятиліття мобілки стали набагато менше за розміром, легше за вагою і функціональніша. В такому апараті з кольоровим екраном розміром 4 х 6 см є МР3-плеєр, фото- і відеокамера, можливість працювати в інтернеті і маса інших корисних речей. А ціна його всього близько 1500 грн., Це зараз середня зарплата в Україні.

Як змінювалися ціни на мобільний зв'язок і кількість "мобілізованих" українців, починаючи з 1993 року і до теперішнього часу, дивіться ТУТ .

КРАВЧУК "НА ШАРУ" ДЗВОНИВ ДО НІМЕЧЧИНИ

Уже стало історією, що перший в історії українського мобільного зв'язку дзвінок зробив 1 липня 1993 року в 14 годин з офісу мобільного оператора в Києві перший президент країни Леонід Кравчук.


Перший дзвоник. Зараз Леонід Кравчук (праворуч) буде говорити з послом в Німеччині. Зліва - Олег Проживальський

Як нам розповіли в прес-службі компанії (тоді у нас був тільки один оператор - "Український Мобільний Зв'язок"), ідея звернутися до Леоніда Макаровича виникла у її керівництва, і він, з огляду на масштабність цієї події для України, погодився. На відкриття організатори запросили представників політичної і бізнес-еліти, пресу. Було домовлено, що Кравчук подзвонить в Німеччину нашому послу Івану Піскову, але детально сценарій не обговорювалося. Тоді в ходу були в основному телефони зі складальними дисками, а не з кнопками, тому міністр зв'язку Олег Проживальський показав президенту, як користуватися кнопковим апаратом. До речі, набирати номер Кравчуку не довелося: щоб не було випадкового збою при наборі, номер заздалегідь ввели в телефон. Президент лише натиснув кнопку виклику і став чекати з'єднання. Була включена гучномовний зв'язок, тому розмова чули всі присутні. Кравчук привітався, з послом, назвав себе, запитав, як його чутно. Зв'язок була відмінною і після декількох протокольних фраз президент попрощався. Весь розмова тривала менше хвилини, і як нам повідомили в МТС пройшов за рахунок компанії. Президенту потім подарували сам апарат з підключенням (він на фото виглядає досить важким, це була "Моторола Associate-2000" вагою близько 400 г і ціною приблизно $ 2000, плюс ще близько $ 1000 - за підключення). Але в подальшому свої дзвінки Леонід Макарович оплачував сам.

Після цього в першому магазині на вулиці Московській почалися продажі. Попит - ажіотажний, незважаючи на високу вартість новинки. Персонал ледь справлявся з навантаженням - таке велике було бажання наших заможних громадян стати мобільними. Людей не зупиняло очікування підключення 2-3 дня і солідний аванс. У той час навіть існував міф, що дозволити таку розкіш могли собі лише три категорії українців: банкіри, бандити і їх подруги. Чи не бентежили українців і габарити самих "трубок", які нині в порівнянні з сучасними мобільними телефонами виглядають справжніми динозаврами "домобільной ери". Через півроку в Києві налічувалося "аж" 540 абонентів! Спочатку було всього 6 базових станцій стандарту NMT: дві встановили на телевежі ВВС (глушилка "Радіо свобода" на Подолі); одна - на найвищому на той час 27-поверховому будинку на Московській площі (будівля бібліотеки ім Вернадського); одна - на готелі "Славутич" на Лівому березі; одна на вул. Московської і остання - в Борисполі. Але покриття вони забезпечували відмінне - бувало, абоненти додзвонювалися за допомогою Motorola 2000 з Білої Церкви або Черкаської області.

МОБІЛЬНИЙ ТЕЛЕФОН МОЖЕ "зіпсувала" ВАШОГО ЧОЛОВІКА. "Носіть мобілку біля того органу, який вам не потрібен", - розповів "Сегодня" український професор Анатолій Павленко. Він упевнений в тому, що мобільні телефони небезпечні для здоров'я і навіть для життя людини.

- Як я з'ясував за вісім років своїх наукових праць, активні користувачі більше інших схильні до хвороб крові, онкологічним хворобам, - каже Павленко. - Торсіонне поле, яке створюється при роботі телефону, погіршує пам'ять і робить нас дратівливими. Але найбільше, як я з'ясував, мобільний зв'язок впливає на мозок. Ще недавно припускав, що краще не підносити телефон до вуха, а спілкуватися за допомогою гарнітури і навушників. Коли провів дослідження, то я з'ясував, що навушники ще гірше діє на організм людини. Зрозуміти це нескладно - в кожному з них є магніти і при розмові створений невидимий промінь пронизує всю голову. За моїми прогнозами вже через 10 років в світі буде епідемія захворювань мозку. Випромінювання від телефону сприяє тому, що у людини знижується імунітет, у чоловіків страждають репродуктивні органи і знижується якість сперми - в ній стає значно менше сперматозоїдів. Зі зниженим імунітетом людина може страждати від незначної інфекції. Виходом із ситуації, на переконання професора, може бути те, що телефони потрібно обладнати спеціальним захистом. У той же час, за словами дослідника, немає прямих доказів, що хтось помер саме від випромінювання мобільного телефону. До речі, незважаючи на власні висновки, Анатолій Павленко, як і мільярди людей, користується мобільним телефоном.

Але поки ряд вчених в світі доводять шкідливість мобільних телефонів, практично стільки ж професорів і доцентів називають небезпеку телефонів міфом. Міжнародна комісія із захисту від іонізованих випромінювань стверджує, що випромінювання мобільних телефонів не шкодить здоров'ю абонента. Опоненти супротивників мобілок запевняють, що цими апаратами небезпечно користуватися лише в сильну грозу, через імовірність ураження блискавкою. А шкода від мобільних трубок, як запевняють ці фахівці, можна порівняти хіба що з впливом на організм людини звичайного радіоприймача, який, що називається, поза підозрою.

Цікаві висновки не так давно зробили психологи кількох західних країн. Вони оприлюднили дані, які говорять про те, що у звиклого до спілкування по мобілці людини розвивається фобія через телефону. Типові симптоми - абонент відчуває себе ніяково, коли йому кілька годин або днів ніхто не дзвонить або не пише повідомлень.

ТРИ ПИТАННЯ ПРО мобілки: 1. Коли у вас з'явився перший мобільний телефон і яким він був? 2. Яка у вас зараз мобілка? 3. Скільки апаратів ви змінили і чому?

фото Інтернет

"Жигулі" - НА СМІТТЄЗВАЛИЩЕ

Спікер Верховної Ради в 1990-1993 рр. Володимир Гриньов одним з перших купив мобільний телефон (перше фото вгорі). "Він коштував, як" Жигулі ", але був мені потрібен для роботи, тому ціна не мала значення, - розповів нам Гриньов. - Рахунки приходили величезні, до 1000 доларів на місяць. Коли апарат застарів, я його просто викинув. Всього у мене телефонів було небагато, близько десятка, міняв при необхідності. Зараз користуюся недорогим "Сіменсом", але хочу купити одну з останніх багатофункціональних моделей "Нокіа".

фото Укрінформу

кидає мобілку

Відомий київський бізнесмен Михайло Бродський купив свою мобілку в 1993 р за $ 2000.. "Смішні були апарати, важкі, з стирчить антеною. Я якось в 1998 р в суперечці не стримався, запустив мобільником в одного товариша, добре потрапив, - розповів нам Михайло Юрійович. - Мобільний зв'язок змінила все наше життя, вона стала зручною : мобільник не тільки дозволяє поговорити, але і розбудить, підкаже, розважить. Зараз у мене міні-комп'ютер "Хайтек". А до нього я користувався найпростішою "Нокією", так, і взагалі, міняв апарати нечасто.

Фото "Сегодня"

ПАМ'ЯТЬ ПРО "ПОМАРАНЧЕВОЇ РЕВОЛЮЦІЇ"

У мене мобілка одна-єдина, мені її в 2004 р подарував Роман Безсмертний. З тих пір вона зі мною і міняти апарат не збираюся, це пам'ять про "помаранчеву революцію". Яка марка, не скажу точно, але працює непогано і не потерлася зовсім, я її в чохлі зберігаю. Дзвоню багато і мені дзвонять багато, з усією України, правда, останнім часом щось призабули. Нову мобілку купувати поки не збираюся, а якщо ця зламається, сподіваюся, що мені мої друзі подарують іншу.

Фото з архіву "Сегодня"

ЗМІНИЛА 40 ТЕЛЕФОНІВ

Першим телефоном у моделі і бізнес-леді Влади Литовченко був Benefon. "Він у мене з'явився в 1994 році. Пам'ятаю, що стирчала антена, а зв'язок була жахливою. Коли набирала номер і починала говорити, то в телефоні все починало шипіти, дзижчати і тріщати. Насилу вдавалося сказати навіть пару слів - де перебуваю або куди їжу. з тих пір я поміняла 35-40 апаратів - купувала кожну новинку. Зараз у мене три телефони - розкішний золотий Verty, Ifon - його я привезла з Америки, і улюблениця Nokia-8800.

фото Укрінформу

У БРАТІВ - ОДНАКОВІ

Брат найсильнішої людини планети Василя Вірастюка, Роман, розповів "Сегодня", що перші телефони у них обох були однаковими - "Siemens". "Я тільки не пригадаю, яку саме модель вони були і скільки коштували. Зараз у Василя - Nokia. Знаю точно, що брату все одно скільки в телефоні пікселів - аби можна було нормально дзвонити. А якщо потрібно сфотографувати, то для цього є фотоапарат . У мене, до речі, була модель Nokia-6310, так її вкрали з машини. Василь більше думає про змагання, ніж про телефон, тому топ-новинки його не цікавлять.

ХОДИТЬ З розкладачки

Співаючий ректор Михайло Михайлович купив мобілку одним з перших в Україні - в середині 1990-х років. Це була Nokia - розповіли нам в його прес-службі. З тих пір він поміняв не менш десятка апаратів. "Зараз у нього три мобільні телефони - чорний" товстенький "Nokia, красивого сріблястого кольору Verty і Samsung-" розкладачка ". Наскільки я знаю, прикольних заставок він не завантажував, на дисплеї - стандартні картинки. У кожного його телефону, так би мовити, свої завдання - по одному він розмовляє з колегами, за іншими - з друзями та рідними ", - стверджує його помічник Валентина.

Прикріплений файл:
Прикріплений файл:
mobil.jpg

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

1. Коли у вас з'явився перший мобільний телефон і яким він був?
2. Яка у вас зараз мобілка?
3. Скільки апаратів ви змінили і чому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация