22 цікавий факт Про РОСІЙСЬКОЮ БАЛЕТІ

  1. Отже, 22 цікавих факту про російською балеті

Не зовсім розумію людей, що відкидають все західне, особливо, коли мова заходить про мистецтво. Не секрет, що Росія за багатьма напрямками відставала від розвиваючого Західного світу. Багато що, що сьогодні у нас є - ніщо інше, як вдало перейнятий досвід західних країн. Це здавалося практично за все, не рахуючи звичайно ж всього народного, самобутнього, що історично формує виключно в Росії.

Парадоксальним чином, російська людина переймаючи досвід своїх західних сусідів вміло пристосовував під себе, додавав своє бачення. І в кінцевому підсумку, «західний продукт» в російській поданні був набагато цікавіше і «смачніше». Одним з найяскравіших прикладів є Русский балет - найавторитетніший балет в світі. Еталон. І це незважаючи на те, що зароджувався він не в Росії.

Сьогодні не завжди просто розібратися де саме зародився балет в його чистому вигляді. Тому найлегше послатися на більш-менш достовірні джерела.

Все, що я зрозумів - це те, що заповзятливі модники - французи переймають «новий вид танцю» у схиблених на мистецтві італійців; до них, балет нібито існував в стародавній Греції і Римі ... У Росії ж він був продемонстрований набагато пізніше і «завезли» його з Франції.

Отже, 22 цікавих факту про російською балеті

1. Перша балетна трупа державного значення з'явилася в Росії в першій половині 18 століття. Це був імператорський балет Санкт-Петербурга. Тоді ж почала змінюватися і концепція вистав - від міфологічних і драматичних сюжетів до романтичних казок. Сюжет вплинув на техніку танцю - балерини піднялися на пуанти, щоб ще більше підкреслити зовнішню легкість і ефемерність танцю на противагу реальності.

2. Російські дипломати і купці, буваючи за кордоном, відвідували театри і охоче ходили на балетні вистави - там не доводилося насилу розбирати іноземну мову. Та й балет того часу - дітище не тільки хореографа, але і театральних механіків. Фантастичні персонажі виїжджали на дивовижних колісницях, з незбагненною швидкістю змінювалися декорації, одні герої провалювалися крізь землю, інші злітали з небес. Як тут не прийти в захват! Якраз колісниці і стали чи не головними учасницями першого російського «Балету про Орфея і Еврідіку» - перше балетна вистава в Росії, яке відбулося на масницю 17 лютого 1672 року за дворі царя Олексія Михайловича в Преображенському. Правда, існує версія, що дане подання було показано 8 лютого 1675 року.

Перед початком вистави на сцену вийшов актор, який зображав Орфея, і проспівав німецькі куплети, перекладені царю перекладачем, в яких вихвалялись прекрасні властивості душі Олексія Михайловича. В цей час по обидва боки Орфея стояли дві прикрашені транспарантами і освітлені різноколірними вогнями піраміди, які після пісні Орфея почали танцювати.

Після смерті царя Олексія Михайловича театральні вистави припинилися надовго - поки улюблена сестра царя Петра Олексійовича Наталя не захопилася драматургією, а сам Петро не вирішив побудувати театр в Москві - там, де зараз Історичний музей. У 1702 році цар взяв на службу до Московського театру голландця Якоба коки з двома його синами. Але справа не заладилося - навчати танцювальному мистецтву голландці не вміли і тільки скаржилися, що немає відповідних виконавців.

3. З 1-ої половини 18 ст. балет в Росії став робити щеплення балетмейстера і вчителями танців з Італії і Франції. Що має своїм багатим танцювальним фольклором, Росія виявилася вельми благодатним грунтом для розвитку балетного театру. Осягаючи викладав іноземцями науку, російські, в свою чергу, вносили в іноземний танець власні інтонації.

4. На підставі указу Петра I бальні танці стають основною частиною придворного етикету.

У 1731 році в Петербурзі було відкрито Сухопутний шляхетний корпус, якому судилося стати колискою російського балету. Так як випускники корпусу в майбутньому повинні були займати високі державні посади і потребували знаннях світського обходження, то вивчення витончених мистецтв, в тому числі і бального танцю, в корпусі відводилося значне місце. Педагогом в 1734 році був зарахований французький танцівник, балетмейстер, Жан Батист Ланде, який вважається основоположником російського балетного мистецтва. Також в Петербург в 1735 році був запрошений оперний італійський композитор Франческо Арайя, а балетмейстером став з 1736 року - Антоніо Рінальді (Фоссано)

5. У спеціально обладнаних кімнатах Зимового палацу Жан Батист Ланде почав навчання 12 російських хлопчиків і дівчаток. Учнів набирали з дітей простого походження. Навчання в школі було безкоштовним, вихованці перебували на повному утриманні.

6. Подальший розвиток балет в Росії отримав за царювання Єлизавети Петрівни. Серед кадетів Сухопутного корпусу в танцях особливо відзначився Микита Бекетов, який згодом став фаворитом Єлизавети. Він користувався особливою прихильністю імператриці, яка сама одягала юнака, чудово виконував жіночі ролі.

7. У 1742 році з учнів школи Ланде була створена перша балетна трупа, а в 1743 році її учасникам почали виплачувати гонорари. Річний бюджет трупи, не рахуючи оркестру, становив 33 810 рублів.

8. За правління Катерини II балет в Росії придбав ще більшу популярність і отримав подальший розвиток. З нагоди її коронації в московському палаці був даний розкішний балет «Радісне повернення до Аркадські пастухів і пастушкам богині весни», в якому брали участь найвідоміші вельможі.

Також в її епоху в Росії з'явилася традиція кріпаків балетів, коли поміщики заводили у себе трупи, складені з кріпаків.

9. На початку царювання Павла I балет ще в моді. Трупа обходилася в 24 110 рублів на рік. З 1794 року почалися постановки першого росіянина за національністю балетмейстера Івана Вальберх. Цікаво, що за Павла I були видані були особливі правила для балету - було наказано, щоб на сцені під час вистави не було жодного чоловіка, ролі чоловіків танцювали Євгена Колосова і Настасья Берілова.

10. У царювання Олександра I російський балет продовжив свій розвиток, досягнувши нових висот. Своїм успіхам в цей час російський балет, перш за все, зобов'язаний запрошеному французькому балетмейстеру Карлу Дідло, який прибув до Росії в 1801 році. Державін, Пушкін і Грибоєдов оспівували балети французького генія. Він продовжував працювати і за Миколи I, який обожнював балет і намагався уявлення не пропускати.

11. У царювання Олександра II в російській балеті розпочинається висування вітчизняних талантів. Цілий ряд талановитих російських танцівників і танцівниць прикрашали балетну сцену. У цей період розвитку російського балету танці беруть верх над пластикою і мімікою. А в царювання Олександра III балети давалися частіше - два рази на тиждень - по середах і неділях.

13. Людина, яка зробила з російського балету бренд - Сергій Дягілєв. Найдивовижніше, що Сергій Дягілєв спочатку зневажливо ставився до балету, вважаючи його розвагою для мас. Але, зацікавившись великої державною субсидією вирішив привезти в Париж і балет. Його «Російські сезони» підкорили весь світ. «Русский балет» гастролював по Європі, США і Південній Америці, домагаючись все більшого успіху, перетворившись на справжній бренд.

14. «Лебедине озеро» і «Лускунчик» Чайковського, а також «Ромео і Джульєта» Прокофьева входять в топ 5 кращих балетів світу.

«Лебедине озеро» і «Лускунчик» Чайковського, а також «Ромео і Джульєта» Прокофьева входять в топ 5 кращих балетів світу

«Лебедине озеро», Чайковський

15. Примітно, що прем'єра балету «Лебедине озеро» в легендарному Великому театрі від 4 березня 1877 року було досить холодно сприйнята як глядачами, так і критиками. І перші, і другі знайшли музику Чайковського занадто нудним і складним для сприйняття. Пройдуть десятиліття, перш ніж геніальний твір Чайковського стане візитною карткою Великого театру в усьому світі.

16. З «Лебедине озеро» пов'язано ще кілька цікавих фактів:

- За часів серпневого путчу в 1991 році всі телевізійні канали країни демонстрували саме його. Чому «Лебедине озеро», а не «Лускунчик», наприклад, сказати важко, проте факт залишається фактом - на довгі роки творіння Чайковського стало для багатьох громадян символом очікування чогось тривожного і значного.

- Одну з частин твору дізнається будь-який житель Росії, від малого до великого - навіть ті люди, які зовсім не знають про такі поняття, як балет, "Лебедине озеро", квитки в театр і т.д. Зрозуміло, це легендарний Танець маленьких лебедів, на який існує величезна кількість пародій - зокрема, одна з них показана в 15-му випуску мультфільму «Ну, постривай!».

- Серед «балетних» є відома приказка «десятий лебідь в п'ятому ряду». Вона позначає танцівника, який не досяг успіху в кар'єрі, і постійно виконує другорядні ролі - щось на зразок актора масовки.

17 17. Незважаючи на величезну кількість відомих російських балерин, найвідомішими і розкрученими іменами в російській балеті є Майя Плісецька і Анна Павлова .

Звичайно ж не можна забувати і про інших балерин: Тамара Карсавіна, Галина Уланова, Матильда Кшесинская, Катерина Максимова, Уляна Лопаткіна ... Але найгучніші імена в російській балеті саме за першими двома балеринами.

18. У чоловіків в російській балеті найгучнішими іменами є Михайло Баришніков та Микола Цискарідзе.

19. Музика Прокоф'єва до балету «Ромео і Джульєтта» спочатку здавалася всім настільки незрозумілою і складною, що загальні збори колективу оркестру і балетної трупи, яка відбулася за два тижні до передбачуваної прем'єри, одноголосно ухвалило скасувати спектакль - щоб уникнути повного провалу ...

20. Видатна радянська балерина Ольга Лепешинська під час виступу зламала ногу. Тріск був такий сильний, що його змогли почути навіть глядачі в залі. Але балерина героїчно довела сцену до кінця. Як їй це вдалося зробити з потрійним переломом, не змогли зрозуміти ні лікарі, ні сама балерина.

Як їй це вдалося зробити з потрійним переломом, не змогли зрозуміти ні лікарі, ні сама балерина

Ольга Лепешинська, Вальпургієва ніч. Вакханка. Фото з музею Великого театру.

21. Один з найбільш гострих видів балетних принижень - це віник, загорнутий в газету. Його кидають на сцену замість букета. Звідси з'явилася закулісна приказка «дочекаєшся віника в газеті!»

22. Праця артистів балету складний, вони відчувають дуже серйозні навантаження. Про це свідчить той факт, що професійні балерини і танцюристи балету хворіють в 4 рази частіше, ніж звичайні люди.

Рекомендуємо також:

ПРО ЩО ПОПЕРЕДЖАЛИ ВЕЛИКОГО КОМПОЗИТОРА

ШЕДЕВРИ РОСІЙСЬКОЇ ЖИВОПИСУ - ЗИНАИДА СЕРЕБРЯКОВА

ТЕСТ: «ПРАВДА ЧИ ВИМИСЕЛ»

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть лівий Ctrl + Enter.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация