7. Мусульманські області Західної Африки (XII - XIX ст.)

«Панцирний вершник» з Багирми (на території сучасного Чаду). Перша половина XIX ст.

У Західну Африку іслам проникав поступово з кінця IX до середини XVIII ст. Першими місіонерами ісламу в цьому регіоні були Хариджити. Язичницькі племена і царства періодично тіснили мусульманські держави, захоплюючи їх землі і обкладаючи даниною їх населення, проте в результаті арабського впливу сформувалася єдина західно-африканська, або суданська, зона цивілізацій, що простягалася від Сенегалу до території сучасної Республіки Судан.
Виникли мусульманські імперії: Малі (XIII - XV ст.) - їй підпорядковувалися дрібні політичні утворення народів фульбе, волоф, сусу, сонгай і ін. (Текрур, Джолоф, Сін, Салум, Кайор, Coco і ін.); Сонгаї (середина XV - кінець XVI ст.) І Борну (кінець XV - початок XVIII ст.) - наступник Канема. З початку XVI ст. посилилися хаусанскіх міста-держави (Даура, Замфара, Кано, Барам, Кеббі і ін.), до яких в XVII в. від Сонгаї і Борну перейшла роль головних центрів транссахарськой торгівлі.
Поступово в Західній Африці на південь від Сахари сформувалися політичні центри ісламу (Сокото - в Нігерії, Масіна - в Малі і ін.) На чолі з великими суфійські орденами (братствами).
У новий час втручання португальців та іспанців, а потім - англійців і французів, європейська работоргівля і колоніальні захоплення завдали великої шкоди ісламської цивілізації в Західній Африці і привели до знищення місцевих мусульманських держав або ж їх підпорядкування колонізаторам.

література:

• Ольдерогге Д. Західний Судан в XV - XIX ст., М.-Л., 1960.
• Куббель Л. Є. Сонгайская держава, М., 1974.
• Следзевскій І. В. хаусанскіх емірати Північної Нігерії. М., 1974.
• Лев Африканський. Африка - третя частина світла. Опис Африки і визначних пам'яток, які в ній є / Пер., Коммент., І ст. В. В. Матвєєва. Л., 1983.
• Кобищанов Ю. М. Історія поширення ісламу в Африці. М., «Наука», головна редакція східної літератури, 1987.
• Іслам в Західній Африці. М., 1998..
• Нариси історії поширення ісламської цивілізації.
Т. 1. Від народження ісламської цивілізації до монгольського завоювання. М., изд. РОССПЕН, 2002.
Т. 2. • Епоха великих мусульманських імперій і Каїрського Аббасидского Халіфату. М., изд. РОССПЕН, 2002.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация