Афонські старці про молитву

AgionOros.ru публікує уривки з повчань афонських старців, присвячених молитві. Деякі з них публікуються російською мовою вперше.

Схиархимандрит Кирик Афонський (1938) 1 Схиархимандрит Кирик Афонський (1938) 1

Слід закликати благодатну поміч Божу або словами, або подумки: Господи, благослови! Господи, допоможи! Без допомоги Божої ми не можемо нічого зробити корисного і рятівного; а якщо робимо щось без вимагання благодатної допомоги у Бога на свою справу, то цим тільки виявляємо свою духовну гордість і опираємося Богу. Покликанням імені Божого ми отримуємо благословення від Господа, Який скаже в день він: "Прийдіть благословенні Отця Мого і наслідуйте Царство уготоване вам від створення світу". А ті, хто не матиме на собі друку благословення Божого, - тим скаже: "Відійдіть від Мене, Я вас не знаю" ...

Ось як важливо для нас закликання імені Божого і отримання благословення від Нього на всі справи і починання наші, (і особливо перед читанням Св. Письма, а особливо перед молитвою!).

***

Св. Апостол Павло сказав: Постійно вони моліться, і вся на славу Божу робіть, це бо завгодно і приємно перед Спасителем нашим Богом. Безперестанно молитися, - це не означає стати перед св. іконами і молитися цілий день, хоча і треба молитися в певний час. Можна і треба молитися за всяке, як каже св. Іоанн Златоуст: "можна молитися і сидячи за прядкою і розум зводити до Бога умів, що поглядає на розум і серце наше". Отже, займаючись справою життєвим (без чого не можна обійтися нікому), можна і треба молитися, і від видимого, відчутного нам предметного світу переносити свою думку на невидиме ім'я Боже.

***

Звиклому до пустослів'я чи прийде охота молитися? Звідки прийде до нього добру слово молитви, коли мова його звик переливати одні порожні і пусті слова?

Старець Йосип Ісіхаст (1898-1959) Старець Йосип Ісіхаст (1898-1959)

Молитва без уваги і тверезіння - це втрата часу, праця без оплати.

***

Початок шляху до чистій молитві є боротьба з пристрастями. Неможливо бути преуспеянію в молитві, поки діють пристрасті. Але навіть вони не перешкоджають приходу благодаті молитви, не було б тільки недбальства і марнославства.

***

Молитва - це єдина допомога, яка сприяє очищенню розуму, і без неї ми не можемо жити духовно. Однак ніхто не може тримати розум і молитися чисто, якщо не прийде благодать Божественного і духовного відання або якщо не прийде надприродним чином якийсь благий і божественний помисел або іншу дію Божої благодаті. Звідси подвижник повинен знати, що не сам він тримає розум, аБожія благодать, і в міру Божої благодаті він молиться чисто ... І нехай знає такої, що це не від нього, а від Бога. І нехай дякує Богові. І нехай вчить інших, що ми повинні діяти тими способами, які в наших силах, показуючи Богу наш намір і бажання молитися чисто. Але чи прийде це, залежить від Бога.

***

Коли ти берешся за виконання свого обов'язку, до молитви, то починай з великим смиренням, просячи милості Божої. Чи не тому, що Він у тебе в боргу і зобов'язаний дати тобі благодать, але ти - в'язень, і просиш благодаті, щоб вона тебе дозволила, і кажеш: "Владико, найсолодший Господи наш, Ісусе Христе! Пошли святу Свою благодать і дозволь мене від уз гріха. Просвіти мою темряву душевну, щоб зрозумів Твою безмежну милість і полюбив і подякував гідно Тебе, найсолодшого мого Спаса, гідного всякої любові і подяки. Їй, благий благодійнику мій і многомилостивий Господи, чи не віддали від нас Свою милість, але умилостивити над Своїм творінням. Знаю, Господи, тяжкість моїх гріхів, але вем і Твою ненавмисну ​​милість. Бачу темряву байдужої моєї душі, але вірую зі благими надіями, чекаючи Божественного Твого освіти і позбавлення від лукавих моїх зол і згубних пристрастей заступництвом сладчайшей Твоєї Матері, Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії і всіх святих. Амінь ". Чи не припиняй просити так до останнього твого подиху, і Бог має силу виконати твоє прохання. Йому слава і влада на віки віків. Амінь.

Старець Софроній Сахаров (1896-1993) Старець Софроній Сахаров (1896-1993)

Молитва є нескінченне творчість, вища всякого іншого мистецтва або науки.

***

Ти, може бути, скажеш, що тепер немає таких ченців, які молилися б за весь світ; а я тобі скажу, що коли НЕ буде на землі молитовників, то світ скінчиться, підуть великі лиха ... Світ стоїть молитвами Святих.

Старець Паїсій Святогорець (1924-1994)

- Батюшка, як потрібно готуватися до молитви?

- Так само, як готуємося до божественного причастя. Там божественне прилучення, тут божественне спілкування. Коли ми беремо участь, беремося в себе Христа, приходить Божественна благодать. В молитві ми постійно спілкуємося з Христом і іншим чином приймаємо Божественну благодать. Невже цього мало! У причасті долучаємося Тіла і Крові Христових, в молитві спілкуємося з Богом. Як перед причастям необхідно сповідатися духівника, так і перед початком молитви потрібно зі смиренням сповідатися Христа. «Господи, я нікчемна людина ... Не варто Тобі зі мною возитися, але прошу Тебе, допоможи мені». Так приходить Божественна благодать і відкривається шлях до спілкування з Богом.

Якщо людина не покається і не сповідається в покорі Богу, то залишиться непідготовленим. Виникає перешкода, яка перешкоджає його спілкуванню з Богом. Двері залишається закритою і душа не знаходить спокою. Але якщо він скаже: «Я згрішив, Боже мій», то перешкода падає або, краще сказати, Бог відкриває двері і людина приймає благодать божественного спілкування.

- Батюшка, я читала в «Лествице», що для молитви потрібно бути - Батюшка, я читала в «Лествице», що для молитви потрібно бути   зодягнена в одяг, в яку наділяється людина, коли збирається постати перед царем2 зодягнена в одяг, в яку наділяється людина, коли збирається постати перед царем2. Що це за одяг?

- принижує себе перед Богом і смиренно просити вибачення за свої гріхи. «Винна, говори, Боже мій, я - невдячна, я засмутила Тебе. Прости мене". Але говори це з внутрішнім жалем, не зовнішньо. Це той одяг, в яку потрібно перетворюватись, коли розмовляєш з Богом. Якщо цього немає, то ти ніби говориш Богу: «Як справи? Ну, що новенького? ». Якщо у людини, перед яким ми прегрешілі, ми повинні просити вибачення, то тим більше потрібно просити вибачення у Бога за наші щоденні гріхи.

- Це означає, батюшка, що потрібно думати про гріхи, які я щодня роблю?

- Перш за проси прощення у Бога за гріхи, які створила протягом дня, і вже потім думай про свою гріховність в загальному. Так ти змиряєшся і вже потім починаєш висловлювати свої прохання. Я починаю молитву словами: «Боже, будь милостивий до мене грішного» (Лк. 18, 13). Повторюю це кілька разів пошепки і потім починаю творити молитву. Якось я просив Бога, щоб Він навчив мене молитися. І тоді мені було видіння юнаки сімнадцяти років, який молився. Він привів мене в досконале погибіль! Він так плакав і молився, що я був здивований і вражений. Починав з сповіді: «Я невдячний, невиправний ...». Потім говорив: «Що я сам, перебуваючи в такому стані, можу з собою зробити, Боже мій, якщо Ти не допоможеш мені?» І потім починав говорити прохання.

- Батюшка, часто під час молитви я думаю про свої гріхи і тому не можу зосередитися.

- Ми ж уже говорили, що відчувати себе і сповідувати свої гріхи потрібно до початку молитви, а не під час неї. А то виходить вже не самокритика, а співбесіду з тангалашкою. Перед молитвою потрібно подумати про те, що в нас не так, на це спрямувати свій розум, налаштувати прицільну рамку, а потім ... вогонь!

Старець Єфрем Філофейскій Старець Єфрем Філофейскій

Мета нашого життя досягається глибоким і справжнім покаянням, виконанням заповідей Христових, Святим Причастям, розумною і сердечною молитвою. Цей шлях для всіх без винятку людей.

***

Молитва, спів, церковне богослужіння, поклони, а головне, священна сповідь і Божественне Причастя, а ще будь-яка допомога ближньому і, особливо, справи любові, які робляться від чистого серця, а не від гордості і егоїзму, - ось засоби, які допомагають прикрашення душі.

***

Подібно до того, як змінюється тіло, змінюється і душа. Якщо людина наближається до Бога, то починає більш сприймати Божественне. Торкаючись до тіла, ми дізнаємося, тепле воно чи холодне, проводимо рукою по одязі - і встановлюємо, що вона м'яка, торкаємося меблів - і з'ясовуємо, що меблі тверда. Торкаючись до речі, ми визначаємо її властивості. Так і з душею: якщо ми наближаємося до Бога правильно, то сприймаємо дію Божественних енергій. Коли ми молимося, то стаємо здатні відчувати, наприклад, любов Божу, радість, мир, Премудрість і велике число милосердя Божі. І самі ми при цьому стаємо милосердними, освіченими, долучаємося любові і очищуємося. Бог чистий - і людина з Ним робиться чистим, тому що приймає від Бога силу і очищає себе. Так поступово душа виповнюється красою в очах Божих.

***

Якщо людина молиться, то приймає від Бога пахощі і благодать, і Ангел його теж молиться поруч. Просить людина - просить і Ангел, благаючи: «Боже мій, почуй його молитву, зроби те, про що він просить». А якщо молитва наша ще викликає сльози й покаянням, тоді Ангел радіє, бо має бόльшее відвагу до Бога заради такої прекрасної душі, такого прекрасного людини.

***

Будемо ж молитися за наших братів, християн, щоб і вони знайшли шлях порятунку. Крім як про себе будемо молитися і про людей, які не знають Бога. Це і є свідчення нашої діяльної любові до ближнього. А якщо ми й справді любимо своїх братів, значить, творимо справу Божу, тому що «Бог є любов, і пребиваяй в любові в Бозе перебуває, і Бог в ньому перебуває» 3

***

Станом же боротися проти егоїзму, озброївшись молитвою. Нехай молитва «Господи, Ісусе Христе, помилуй мене» по можливості не припиняється навіть вночі. Тіло без душі розкладається, починає виділяти сморід, робиться джерелом зараження. Те ж саме відбувається з душею, коли в ній немає молитви. Завжди будемо тримати перед своїм внутрішнім зором завдання - як би знищити цього звіра, що живе всередині нас, наш егоїзм, і будемо постійно молитися. Розіллємося пахощі молитви в своєму малому храмі Божому, який є тіло і душа людини. Тілом і духом своїми станемо прославляти Святого Бога.

література:

1. Схиархимандрит Кирик Афонський (1938). Царський шлях до спасіння

2. Виклад чернечого досвіду. Старець Йосип Афонський, Изд-во: Свято-Троїцької Сергієвої Лаври, 1998р.

3. Архімандрит Софроній. Про молитву. СПб .: Сатіс'. 1994.

4. Старець Силуан. -Париж, 1952.

5. Паїсій Святогорец.Слова. Том VI (переклад Видавничого Дому «Свята Гора»)

6. Єфрем Філофейскій. Мистецтво порятунку. М., «Свята Гора», 2012

Повернувшись на Афон, брав активну участь в боротьбі з імяславія. Після революції залишився в монастирі і був духівником його братії.

У 1930-х рр. на деякий час був викликаний до Югославії сербським Патріархом Варнавою для надання сприяння у влаштуванні там церковного життя російської еміграції.

Помер 15 дек. 1938 року в м Панчево (Югославія). Похований в Болгарії.

2 Див .: Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Σιναΐτου. Κλῖμαξ. Λόγος ΚΗ', παρ. γ'. Ἀθῆναι, 1970. Σ. 159.

3 1 Ів. 4:16.

Звиклому до пустослів'я чи прийде охота молитися?
Звідки прийде до нього добру слово молитви, коли мова його звик переливати одні порожні і пусті слова?
2. Що це за одяг?
Якщо цього немає, то ти ніби говориш Богу: «Як справи?
Ну, що новенького?
Це означає, батюшка, що потрібно думати про гріхи, які я щодня роблю?
Потім говорив: «Що я сам, перебуваючи в такому стані, можу з собою зробити, Боже мій, якщо Ти не допоможеш мені?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация