АК АБО АК-47?

  1. Схожі статті

В середині червня на нашому сайті була опублікована стаття Юрія Пономарьова «АК-кращий серед рівних» про заключному етапі випробувань 1947-1948 р.р. Негайно (і в черговий раз) темою для обговорення стала назва, під яким автомат Калашникова був прийнятий на озброєння. Серед фахівців зброярів вважається, що зразок взяли на озброєння як «АК».

Але, справа в тому, що ніхто з наших сучасників не бачив відповідну постанову Радміну, тоді як існує «Короткий керівництво служби» кінця 40-х років для 7,62-мм автомата конструкції Калашникова із заповітним позначенням «АК-47». Для конспірологів і «експертів» цього цілком достатньо для приємного проведення сил на переконання всіх і вся в версії «АК-47». При цьому, чіткого пояснення зникнення числа «47» у «Повчанні по стрілецької справі» для 7,62-мм автомата Калашникова (АК) вже на початку 50-х років вони, зрозуміло, дати не можуть.

Є й інша крайність. Деякі любителі збройової історії стверджують, що на етапі випробувань автомата Калашникова він ніколи і ніде не називався «АК-47», що апріорі унеможливлює прийняття на озброєння зразка з цифровим позначенням.

Де правда Де правда? В даному випадку, правда - це я. Не лякайтеся такої демонстративної категоричності - це я всього лише про суб'єктивність власної точки зору, яка є і залишиться для мене єдино вірною, якщо не буде спростована тим самим постановою. Спробую обґрунтувати.

По-перше, в наших особистих з Михайлом Тимофійовичем Калашніковим бесідах за більш ніж 15 років спілкування ми не раз стосувалися подій 40-х років. Коротко - стосовно прийняття на озброєння я запам'ятав «АК» при тому, що в книгах МТК про те часовому періоді зустрічається назва «АК-47». Насправді, ніякого протиріччя тут немає (з наведеної нижче інформації стане зрозуміло, чому).

А, по-друге, 7,62-мм автомат Калашникова приймався на озброєння одночасно з карабіном Симонова і ручним кулеметом Дегтярьова. В армії їх знають як 7,62-мм самозарядний карабін Симонова (СКС) і 7,62-мм ручний кулемет Дегтярьова (РПД), хоча зустрічаються і позначення СКС-45 і РПД-44, під якими вони проходили випробування. Більш того, історія РПД аналогічна АК - існує раннє (40-х років) «Короткий керівництво служби» для 7,62-мм ручного кулемета Дегтярьова (РПД-44), в подальшому заміщені «Настановою по стрілецької справі» для РПД (без цифрової комбінації).

Я вважаю, що наявність «Коротких посібників» для АК-47 і РПД-44 пояснюється тривалим періодом підготовки і друку цих документів, в той час займав багато місяців (цифрові технології були відсутні). Ймовірно, позначення «47» і «44» перекочували на обкладинки перших тиражів посібників зі звітів про випробування і документів Головного артилерійського управління в період відсутності повної ясності c змінами в системі позначення стрілецької зброї.

І, так, позначення «АК-47» в випробувальної документації було присутнє І, так, позначення «АК-47» в випробувальної документації було присутнє. Перше доступне нам згадка АК-47 датована травнем 1948 року народження, тоді як в заводському звіті в грудні 1947 року зброю названо «автомат Калашникова № 1 зразка 1947 г.».
Ось, тільки не варто забувати, що у вітчизняній збройової школі на етапі розробки і випробувань позначення зброї могло бути практично будь-яким. І воно зовсім не обов'язково збігалося з офіційною назвою зразка в документі про прийняття на озброєння, яке, в свою чергу, «в побуті» може бути спотворено, скорочено і навіть замінено на більш звучне або зручне для вимови.

Схожі статті

  • КОМПЛЕКТ ДЛЯ АК

    Концерн «КАЛАШНИКОВ» офіційно представив комплект для модернізації автоматів сімейства АК74. Про особливості новинки у відеосюжеті ...

  • АК-12 / АК-15 - «КАЛАШНИКОВ» ДЛЯ ВІРМЕНІЇ

    Прес-секретар міністерства оборони Вірменії Арцруни Ованесян опублікував на сторінці в Facebook повідомлення про підписання контракту між концерном «Калашников» ...

  • Катастрофічно ІСТОРІЯ АК-12

    Пам'ятається, інтернет-ерудити вимагали з мене якихось міфічних підтверджень того, що «злобінскій» АК-12 не зміг успішно пройти незалежні ...

Де правда?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация