Як безболісно перейти на фріланс: 10 кроків - Wonderzine

Текст: Анастасія Максимова

У дитинстві ми мріяли стати космонавтами, лікарями і пожежними, але ніхто з нас не думав, що нам доведеться працювати в офісі. Ніхто не розповідав захлинаючись, як буде приїжджати на роботу на дев'яту ранку і йти з неї в сім. Для дитини немає нічого страшнішого нудьги, а й дорослі все частіше хочуть самостійності і свободи. Незважаючи на всі ризики, багато залишають офіс і відправляються у вільне плавання. Розповідаємо, як грамотно перейти на фріланс і про які підступи і підводні камені при цьому варто задуматися, щоб потім не доводилося харчуватися «Доширак» і займати у друзів і родичів гроші до зарплати.

Прокинутися в полудень, випити кави на березі океану, трохи поплавати, сходити на йогу, а ввечері, коли спаде спека, можна приступати до роботи ... Приваблива картинка? Ще б! Але далеко не завжди реальний фріланс виглядає саме так. В роботі тільки на себе багато плюсів . Наприклад, у вас немає начальства, ви самостійно розпоряджатися своїм часом, займаєтеся улюбленою справою, не прив'язані до конкретного місця і можете працювати з будь-якої точки земної кулі. Але і мінуси теж знайдуться. Варто добре подумати, чи готові ви до всіх труднощів, з якими зіткнетеся. По-перше, ніхто не оплатить вам лікарняні, відпускні або декретну відпустку. Скільки заробили - стільки грошей у вас і буде. По-друге, замість начальства тепер будуть замовники, і, цілком можливо, характер у них не краще, ніж у вашого минулого боса. По-третє, клієнтів доведеться шукати самостійно, а це не завжди легко.

По-четверте, підмінити вас тепер нікому. Раніше, якщо ви хворіли, ваші обов'язки брали на себе інші співробітники. Але якщо ви фрілансер, нікого не хвилює ваше самопочуття. Або ви здаєте роботу в термін, нехай навіть за хвилину до того, як лягти на операційний стіл, або втрачаєте замовника. По-п'яте, потрібно заздалегідь знайти відповіді на безліч юридичних питань. Наприклад, оформляти або не оформляти ІП, як платити податки, що робити з пенсійними відрахуваннями. Буде потрібно гарненько у все це вникнути або скористатися консультацією професіоналів. Раніше турботу про цих приземлених речах брали на себе бухгалтерія та відділ кадрів у вас в офісі, але тепер усім доведеться займатися самому.

Раніше турботу про цих приземлених речах брали на себе бухгалтерія та відділ кадрів у вас в офісі, але тепер усім доведеться займатися самому

Якщо ви зважили всі плюси і мінуси і вирішили, що перше все ж більше, дійте спокійно і з холодним розумом. Коли рішення вже прийнято, найбільше хочеться схопити свої робочі папери та порвати їх на конфетті, а потім станцювати з маракасами на столі у начальника. Нехай знає, який скарб втратив!

Може, якось ви так і зробите, але не прямо зараз. Замість цього почніть розробляти план дій. Часта помилка майбутніх фрілансерів - спалювати разом всі мости. Не варто кидати вже розпочатий проект або йти з роботи раптово. Перехід на фріланс схожий на заняття спортом: якщо двадцять хвилин пішки від метро до роботи для вас непосильна праця, не варто сподіватися, що вже через тиждень ви зможете пробігти марафон. Перед тим як кинути роботу в офісі, має сенс завести базу клієнтів і вийти на стабільний фінансовий режим. Розраховуйте, що на те, щоб перейти на комфортний режим роботи, в середньому може піти від кількох місяців до року, в залежності від ваших стартових умов.

Швидше за все, якщо ви вирішили піти на фріланс, то хоча б приблизно знаєте, чим будете займатися: писати статті, викладати танці, пекти торти або фотографувати. Основне вміння - це завжди добре, але не забувайте про «план Б». Точніше, не скидайте з рахунків інші свої таланти. Наприклад, чудово, якщо на додаток до основної діяльності ви ще й вмієте в'язати іграшки. Може бути, саме це допоможе вам у «мертвий сезон», який буває у кожного фрілансера. Ми звикли занижувати свої здібності, але ж ніхто не може точно сказати, на який саме ваш талант знайдеться щедрий замовник.

Після того як ви записали всі свої здібності, виберіть дві або три і починайте складати резюме . резюме фрілансерів відрізняються від резюме фул-тайм-працівників. Головна відмінність в тому, що вам потрібно показати зразки своїх робіт: фотографії, ескізи або уривки текстів. Найкращий спосіб скласти хороший текст - знайти резюме дійсно хорошого фахівця і зробити щось схоже за зразком. Серйозно, не потрібно винаходити велосипед, якщо хтось вже зробив це до вас. Непогано також докласти портфоліо з особистими досягненнями і все-все рекомендаційні листи, які вам вдасться отримати.

Непогано також докласти портфоліо з особистими досягненнями і все-все рекомендаційні листи, які вам вдасться отримати

Часто буває, що першими замовниками стають саме друзі. Ваша знайома давно мріяла навчитися робити квіткові композиції, які робите ви? Організуйте флористичний майстер-клас! Ваш майстер з манікюру шукає SMM-ника і захоплюється, як дотепно ви ведете блог? Так, може, запропонувати їй допомогу?

Ви можете чесно написати друзям, що хочете підробити і з радістю візьмете невеликі замовлення. Розкажіть, що ви вмієте робити, розмістіть фотографії або відео, наведіть приклади текстів - покажіть, що ви не просто готові взятися за нове замовлення, але, до всього іншого, любите те, чим ви займаєтеся. Люди більше довіряють тим, хто в захваті від своєї роботи.

Обов'язковий етап виходу на фріланс - ретельне знайомство зі сферою, куди ви збираєтеся потрапити. По-перше, відвідуючи профільні форуми, ви дізнаєтеся, з якими проблемами стикаються ваші колеги і як вони їх вирішують. По-друге, познайомитеся з ціновою політикою в своїй професії - це важливо. Дізнавшись середні ціни по ринку, уникайте демпінгу. Пам'ятайте, вам на ці гроші жити, тепер вони ваш постійний джерело доходу. Крім того, збиваючи ціну, ви однозначно викличете несхвалення колег. І навіть якщо прямо зараз це не має значення, в майбутньому може зіграти з вами злий жарт - всім людям буває потрібна допомога. По-третє, існують форуми (наприклад, перекладацькі ), Присутність на яких обов'язково для будь-якого фахівця. Часто клієнти, щоб дізнатися більше про кандидата, перевіряють його профіль на подібних ресурсах.

Ви самі відчуєте, коли настане час вийти з тіні і відправитися у великий світ шукати замовників. Перше, що вам потрібно зробити, - це зареєструватися на всіх мислимих і немислимих майданчиках. Залийте своє нове резюме на найпопулярніші ресурси пошуку роботи, поставивши галочку там, де вказано «проектна діяльність», і весь час стежте за новими вакансіями . Можна підписатися на відомих блогерів-кадровиків: вони теж часто шукають кандидатів через соцмережі.

Якщо ви працюєте з текстами, знайдіть агентства, які зацікавлені у свіжій фрілансерской крові. Надсилайте резюме, навіть якщо прямо зараз їм не потрібні віддалені співробітники. Крім цих двох варіантів, є ще третій - маркетплейси, тобто майданчика, де замовники і виконавці працюють без посередника, оплачуючи лише невелику комісію з транзакції. Такі маркетплейси існують для перекладачів , помічників для вирішення побутових завдань , копірайтерів , фотографів і багатьох інших. Маркетплейси зручні тим, що виконавці залишають відгуки про клієнтів і можна відразу обчислити недобросовісних замовників. Той же принцип працює і у зворотний бік - так що до виконання завдання варто підходити відповідально.

Той же принцип працює і у зворотний бік - так що до виконання завдання варто підходити відповідально

Вас повинно бути багато: в Facebook, Instagram, «ВКонтакте», Skype, Telegram - всюди! Якщо ваші замовники користуються шапочками з фольги для передачі повідомлень - біжіть в найближчий господарський магазин за фольгою. швидкість відповіді - дуже важливий показник в роботі фрілансера. Якщо клієнту виконане замовлення потрібен терміново, він не буде чекати, поки ви відповісте, навіть якщо ви блискучий професіонал. Далеко не всі замовники будуть вам дзвонити: з появою месенджерів дзвінок по телефону нерідко сприймається як міра на крайній випадок.

Ви повинні бути на зв'язку не тільки до замовлення, але і в процесі. Звичайно, коли вас щогодини смикають питаннями «А скоро?», «А багато ще залишилося?», Це неприємно. Але якщо ви зумієте знизити рівень стресу у замовника, він буде вас на руках носити. Крім соцмереж, знайомтеся з різними способами оплати і заводите електронні гаманці.

Відгуки та рекомендаційні листи - ще одна валюта, часто більш цінна, ніж гроші. Як тільки ви закінчуєте проект і бачите, що замовник задоволений вашою роботою, просіть у нього рекомендацію або відгук, або, якщо йому зовсім лінь, запропонуйте поставити оцінку. Більшість клієнтів не відмовить, якщо робота виконана на хорошому рівні.

Поки ви не покинули офіс, попросіть відгук про вашу роботу на бланку компанії. Якщо майбутня діяльність не пов'язана з тим, чим ви займалися раніше, в рекомендаційному листі можна обійтися похвалою інших ваших якостей: пунктуальності, грамотності і ерудиції.

Якщо майбутня діяльність не пов'язана з тим, чим ви займалися раніше, в рекомендаційному листі можна обійтися похвалою інших ваших якостей: пунктуальності, грамотності і ерудиції

На найближчі роки математика - ваш кращий друг. З'ясуйте, скільки вам потрібно грошей для приємною безбідного життя. Потім підрахуйте, скільки годин потрібно для цього працювати, скільки потрібно постійних клієнтів і так далі. Обов'язково визначте, в який час доби ви працюєте продуктивніше всього. Це важливо знати, щоб ви могли організувати свій робочий процес: коли брати найскладнішу роботу, а на який час залишати більш прості рутинні завдання.

Не забудьте відняти з свого робочого календаря вихідні, свята і відпустка. Жодна людина не може працювати зовсім без відпочинку. Нехтуючи вихідними, щоб взяти побільше замовлень, ви самі собі ставите палки в колеса - продуктивність і якість роботи сильно падають від втоми. Саме тому для фрілансера так важливо мати накопичення, грошову «подушку безпеки» на ті випадки, коли ви втомилися або захворіли. Враховуйте також, що у будь-якого фрілансу буває «мертвий сезон». Наприклад, якщо ви заробляєте весільної фотографією, треба подумати, як прогодуватися дощової осені. А для перекладачів, навпаки, «мертвий сезон» настає влітку, коли всі їдуть у відпустки.

Через якийсь час у вас все устаканиться (ми віримо в це!), І настане момент, коли пора буде відповісти на питання: а що далі? Як ви збираєтеся будувати свою кар'єру? Чи хочете ви все життя залишатися фрілансером? Може бути, ви маєте намір отримати додаткову освіту, щоб більше заробляти, або створити власну компанію? Або через рік-другий плануєте повернутися в офіс?

Як би там не було, важливо записати свої ідеї та розробити план на майбутнє. Адже найважливіше в будь-якій роботі - готовність до змін.

Приваблива картинка?
Ваша знайома давно мріяла навчитися робити квіткові композиції, які робите ви?
Ваш майстер з манікюру шукає SMM-ника і захоплюється, як дотепно ви ведете блог?
Так, може, запропонувати їй допомогу?
Звичайно, коли вас щогодини смикають питаннями «А скоро?
», «А багато ще залишилося?
Через якийсь час у вас все устаканиться (ми віримо в це!), І настане момент, коли пора буде відповісти на питання: а що далі?
Як ви збираєтеся будувати свою кар'єру?
Чи хочете ви все життя залишатися фрілансером?
Може бути, ви маєте намір отримати додаткову освіту, щоб більше заробляти, або створити власну компанію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация