Як Стенфорд з Вакарчука державного лідера кує ...

"Програма підготовки нових лідерів" вчить і управління державою. Цікаво, що Вакарчук там вчиться окремо, але він не один ...

Дискусія про президентські амбіції Святослава Вакарчука поводиться в Україні як синусоїда - періодично то виходить в максимум, то взагалі зникає з радарів ЗМІ і суспільної уваги. Але питання: чи планує він, власне, балотуватися в 2019 році чи ні - так і залишається відкритим. Судячи з усього, таким і залишиться найближчим часом. позиція лідера групи "Океан Ельзи" добре відома, - ні президентських, ні політичних амбіцій у нього немає. При цьому "ріжуть вухо" інші слова Вакарчука: "У мене куди амбіція - зробити цю країну успішною".

Втім, навряд чи це для українців серйозна проблема, інакше вони б давно вже змусили Вакарчука висловитися з цього приводу конкретніше. Набагато актуальніше для нас - гарантувати «не появу» чергового «месії», на якого Україна буде покладати безпідставні надії, як це вже не раз траплялося в нашій історії.

Є оцінки і такого роду: мовляв, з Вакарчука хочуть зробити український варіант «Ксенії Собчак» - тобто якийсь проект сильних світу цього, покликаний на виборах зіграти технологічну роль спойлера для перспектив небажаних конкурентів. У подібній конспірології не хочеться навіть розбиратися, настільки це виглядає принизливим для України. Давайте краще спробуємо дізнатися: що це за така «школа для українських президентів», розташована на тихоокеанському узбережжі Сполучених Штатів Америки?

Отже, невідомо, чи буде балотуватися на президента України лідер "Океану Ельзи" в 2019-му чи ні. І ця ситуація нагадує розібрану мозаїку, зібрати яку можна лише заново з маленьких фрагментів. І перша частина в мозаїці Вакарчука, з якої варто було б розібратися - його навчання в Стенфорді.

Вакарчук в Стенфорді з нашої «політичної молоді» - не один

Офіційний сайт університету повідомляє, що Вакарчук вчиться по Russian Emerging Leaders Program (Програма підготовки нових українських лідерів). Вона була заснована тільки в цьому році на базі Центру демократії, розвитку та верховенства права (аналог факультету типового українського вузу). Ініціаторами виступили колишні українські студенти Стенфорда - Олександр і Катерина Акименко. Заручившись підтримкою керівництва університету, вони почали пошук фінансування - і в підсумку троє студентів поїхали вчитися на західне узбережжя США.

Програма підготовки нових лідерів вчить і управління державою

Студенти програми для нових українських лідерів в Стенфордському університеті: Олександр Стародубцев, Олександра Матвійчук, Дмитро Романович

"Голос Америки" призводить список цих трьох надій управлінської ланки України. Це Олександр Стародубцев, співзасновник електронної системи державних закупівель ProZorro, Дмитро Романович, радник міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва, і Олександра Матвійчук, правозахисник та керівник Центру громадянських свобод.

Логічно запитати, а де ж Святослав Вакарчук? На це є відповідь - він один з меценатів створеної програми. Судячи з постів співака в соціальній мережі Twitter, він отримав запрошення навчатися і викладати на програмі особисто від її керівника - філософа зі світовим ім'ям Френсіса Фукуями. Тобто позиція Вакарчука в Стенфорді, здається, трохи "блатні", ніж у інших студентів.

Але факт залишається фактом, Вакарчука в Стенфорді вчать як бути державним лідером. Як він застосує отримані знання - питання поки без відповіді. Тому зараз залишається розібратися, що ж це за Програма, хто студентам викладає і що конкретно молоді українські лідери в Стенфорді дізнаються.

Що ж це за програма, яка готує нових українських лідерів?

Трішки історії. Стенфордський університет "опікується" молодих лідерів різних країн вже досить довго - з 2002 року, тоді ж був створений Центр демократії, розвитку та верховенства права. Судячи з інформації на офіційному сайті, мета центру - об'єднати вчених, політиків і громадських діячів різних країн світу. Для чого? Напрацювати процеси, як, подолати бідність, нестабільність і зловживання владою, щоб стати процвітаючими, демократичними і стабільними державами.

А тепер своїми словами: Центр демократії, розвитку та верховенства права - свого роду платформа для спілкування між громадськими активістами (майбутніми державними лідерами), для обміну досвідом між країнами і донесення ідей світових вчених до нових лідерів. Простіше кажучи, світові уми пояснюють громадським діячам як управляти державою, будувати процвітаючу економіку і подолати свавілля застарілих систем.

Система освіти в Стенфорді зовсім не схожа на ту, яка є в Україні, а до того була і в СРСР - студент ходить на пари, а потім, як зможе, здає сесію. Західний підхід абсолютно інший. Стипендіатам Програми пропонується протягом семестру зробити проект, який вони потім впровадять в Україні. Тим часом, стипендіати відвідують різні курси - кожен може вибрати те, що цікаво саме йому і приносить користь для його проекту.

Френсіс Фукуяма - філософ, політолог, політичний економіст

Викладачі - дійсно зі світовим ім'ям

Очолює центр вищезгаданий Френсіс Фукуяма - вчений зі світовим ім'ям, філософ, політолог, політичний економіст. Він лауреат Премії Юхана Шютте в політичних науках - це найвища нагорода в області! Між іншим, і Україна Фукуяма не залишав без уваги - за кілька місяців до євромайдан він з глибоким розчаруванням констатував, що демократичні зміни у нас зазнали фіаско. Але вже в 2014 році був вражений тим, що громадянське суспільство не здалося, і все ж посилюються прагнення до кращої влади. Якщо вірити постам в соціальній мережі Twitter, Френсіс Фукуяма запрошував Святослава Вакарчука особисто. Так може на нього покладені особливі надії? ..

І не тільки Фукуяма викладає у Вакарчука. На особливу увагу також заслуговує професор Стівен Стедмен, колишній помічник і радник Генерального секретаря ООН Кофі Аннана. А серед його наукових інтересів - міжнародна безпека, громадянські війни, запобігання конфліктів і міжнародна діяльність.

Серед інших викладачів Центру, де вчаться Вакарчук і Ко - професор Брюс Кейн, який намагається реформувати політичну систему США. Або ж професор Ерік Дженсен, що лобіює створення американських освітніх закладів на Близькому Сході - зокрема в Афганістані та Ірані. Він також був консультантом, а іноді навіть керівником проектів з верховенства права і управління Світового банку, Азіатського банку розвитку і Африканського банку розвитку. Перелік викладачів зі світовим ім'ям можна продовжувати, адже недарма Стенфорд - провідний університет як і в Америці, так і в світі в цілому.

Перелік викладачів зі світовим ім'ям можна продовжувати, адже недарма Стенфорд - провідний університет як і в Америці, так і в світі в цілому

Студенти програми для нових українських лідерів в Стенфордському університеті: Святослав Вакарчук, Олександр Стародубцев, Олександра Матвійчук, Дмитро Романович

Студенти за час навчання розробляють власні проекти ... Які ці проекти?

Інформація про Вакарчука і його діяльності в Стенфорді - дуже великий секрет. Адже ні в соціальних мережах він про це не пише, ні в інших джерелах "ні слуху, ні духу". Зате інші українські студенти Стенфорда вільно діляться своїми враженнями.

Ось, наприклад, Олександр Стародубцев, співзасновник системи ProZorro, займається "якісної" бюрократією - тобто яким чином її має сформувати демократичну державу. Він каже, що "якісна" бюрократія - це коли чиновників наймають, виходячи з їх навичок, а не зв'язків, вони показують якісний результат своєї роботи і автономні від політичної еліти. Загалом, хвора тема для України ...

У свою чергу радник міністра економічного розвитку Дмитро Романович вирішив зрозуміти, як з точки зору технологій провести реформи, коли немає великого політичного бажання, а реформи - необхідні. Що ж, і це для України - більш ніж актуально.

Подібну тему - як об'єднати різних людей навколо проведення вкрай необхідних реформ - досліджує і третя студентка програми Олександра Матвійчук.

Таким чином, оцінивши середу, в якому зараз знаходиться Святослав Вакарчук, сумніви в задекларованому відсутності у нього політичних амбіцій стають все більшими. Можливо помилково, але можна припустити, що Вакарчук лукавить і все-таки спробує застосувати набуті в Штатах знання в реальному українській політиці. Питання тільки, в якості кого і, головне, - що в принципі може з цього вийти ...

Микола Романюк, Київ

Фото: з сайту Стенфордського університету (Stanford University)

Давайте краще спробуємо дізнатися: що це за така «школа для українських президентів», розташована на тихоокеанському узбережжі Сполучених Штатів Америки?
Логічно запитати, а де ж Святослав Вакарчук?
Що ж це за програма, яка готує нових українських лідерів?
Для чого?
Так може на нього покладені особливі надії?
Які ці проекти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация