Як Олексій Міллер подарував Петербургу замість російського зодчого шотландського хіміка з Вікіпедії

Вперше в історії Петербурга в місті встановлено пам'ятник не тій людині. Сім років в Олександрівському парку стоїть статуя великого петербурзького зодчого Тома де Томон з особою шотландського хіміка Томаса Томсона, який не має ніякого відношення до Північної столиці. Архітектор визнав помилку і звалив провину на Вікіпедію, з якої скачав фото. А замовник - статуя з'явилася за пропозицією «Газпрому» - тепер вирішує, що з нею робити. Вперше в історії Петербурга в місті встановлено пам'ятник не тій людині

Колаж / "Фонтанка.ру" / Михайло Огнев / Wikipedia

Петербургу вдалося переплюнути Москву в справі установки фейковий пам'ятників - і якщо в Першопрестольній переплутали креслення автомата Калашникова на пам'ятнику легендарному конструктору-зброярі, то в Північній столиці відразу поставили пам'ятник не тому герою.

У 2010 році голова «Газпрому» Олексій Міллер вирішив піднести дар рідному місту на день народження - поставити скульптури, що зображують великих зодчих минулого, покровителя Петербурга - святого Петра, а також бронзові моделі будівель - зокрема, Зимового палацу, Головного штабу і Ісаакіївського собору в Олександрівському парку. У 2011 році, коли відкрили весь комплекс площею 1,6 гектара, там, крім перерахованого вище, з'явилася скульптурна група «Зодчі», яка зображує великих архітекторів Російської імперії, створили образ Північної столиці: Вороніхіна, Баженова, Россі, Растреллі, Трезини, Захарова, Монферрана і Тома де Томон.

Як Олексій Міллер подарував Петербургу замість російського зодчого шотландського хіміка з Вікіпедії

Останній, француз за походженням, представник зрілого класицизму, збагатив місто перебудованим Великим театром, створив величну будівлю Біржі на Стрілці Василівського острова. Можливо, що в цей список можна було б включити ще більш масштабні проекти, але в 1813 році, обстежуючи будівля Великого театру, архітектор впав з риштувань і незабаром помер. Його поховали на Смоленському кладовищі, а в 1955 році його прах і надгробний пам'ятник було перенесено в Некрополь XVIII століття на Лазаревському цвинтарі Олександро-Невської лаври.

Портретів інженера, який жив на рубежі 18 - 19-го століть, у відкритих джерелах немає. Але, як зауважив тільки через сім років після встановлення пам'ятника історик архітектури Кирило Постернак, автора композиції це не збентежило: він не пішов до істориків, а взяв гравюру, яка була прикріплена до статті про Тома де Томон в Вікіпедії (зараз вона звідти вже видалена) .

Томас Томпсон, гравюра 1855 року // віддалене з сайту Wikipedia.org зображення

Скульптор натурально і точно передав всі її деталі, навіть жабо, ось тільки на тій гравюрі був зображений шотландський вчений Томас Томсон, на 40 років пережив петербурзького зодчого. Видатний хімік досліджував рослини і теорію атомного будівлі речовини, все життя прожив в Британській імперії, але тепер змушений стояти посеред колишньої царської столиці далекої Росії, до якої не має рівного ніякого відношення.

У «Газпромі» всі питання «Фонтанки» переадресували автору - заслуженому художнику РФ, лауреату всеукраїнських та міжнародних конкурсів з монументального мистецтва Олександру Таратинова.

Його авторству належать пам'ятник Пушкіну в чорногорської Подгориці, пам'ятник королеві в Нідерландах, імператору Петру III в Німеччині, два пам'ятника народному артисту СРСР Александрову в Москві і Рязані, пам'ятник загиблим солдатам Росії в Реймсі у Франції, твори скульптора представлені в Державній Третьяковській галереї, в багатьох музеях Росії та зарубіжних колекціях.

У розмові з «Фонтанка» 15. серпня він визнав помилку і сказав, що раніше ніхто на його роботи не скаржився.

- Я головний художник проекту, відповідальний за все. Рецензентів ніяких не було. Інформація для роботи, звичайно, було почерпнуто з інтернет-ресурсів. Але і як правильно помітили допитливі наші люди, які захоплюються історією, була, мабуть, допущена помилка, - сказав він кореспонденту. - До істориків ми не зверталися. Ми були впевнені, що Інтернет нам правильну інформацію дає. На всіх туристичних сайтах коштує ця нещаслива фотографія Томсона, під ім'ям Тома де Томон.

За словами Таратинова, він вже розмовляв з «Газпромом» і там повинні прийняти рішення, що тепер робити.

- Я, як автор, готовий прибрати цю фігуру, замінити її на іншу. Оскільки Тома де Томон ніхто не бачив, то можна зробити вигаданий, збірний образ, що теж часто робиться.

Олександр Кононов, заступник голови Санкт-Петербурзького відділення Всеросійського товариства охорони пам'яток історії та культури (ВООПІК), зазначив, що в історії Петербурга це перший такий монументальний випадок помилки і виправляти її швидше за все належить авторам. Але швидко зробити це не вийде.

- Навряд чи ті, хто був ініціатором встановлення, зможуть щось оперативно виправити, - сказав він «Фонтанці». - Буде потрібно узгодження КГА, адже це буде вже вторгнення в сформований монумент.

Глава КГА Володимир Григор'єв сказав, що нічого не знає про помилковий пам'ятник. У прес-службі його відомства зазначили, що їм буде потрібно час на підготовку, і пообіцяли відповісти на запит «Фонтанки» пізніше.

Ілля Казаков, «Фонтанка.ру»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация