Як в Україні відмивають мільярди на контрабанді та махінаціях - 112 Україна

  1. Як в Україні відмивають мільярди на контрабанді та махінаціях 112.ua Офіційно Україна чи не найбідніша...

Як в Україні відмивають мільярди на контрабанді та махінаціях

112.ua

Офіційно Україна чи не найбідніша країна в Європі. І крім офіційної економіки, у нас ще є тіньова. В Україні нелегально завозять і без сплати будь-яких податків продають безліч товарів. Процвітає масштабне виробництво підробок. Конвертаційні центри і виведення грошей в офшори. Через ці сірих схем державна скарбниця щорічно недоотримує десятки мільярдів гривень.

Боротися з тіньовою економікою повинна Державна фіскальна служба. Цей орган поєднує в собі митницю і податкову. Фіскальна служба - це машина для заробляння чорної (не облікованої) готівки. Але хто сидить на потоках?

Махінації з податками, виготовлення фальсифікованої продукції і контрабанда - це головні стовпи тіньової економіки. Тобто це гроші, які минають бюджет. За різними оцінками, тіньова економіка становить від 45 до 55%. Тобто приблизно половина економіки України - це тінь.

Це приблизно 50 млрд доларів! І левова частка чорного кеша - це система хабарів і поборів, які організовує і покриває сама ж влада.

* * *

Його прив'язали до стовпа і повісили клеймо "хабарник".

У лютому 2014 року на хвилі революції активісти фактично вибили зізнання з тодішнього начальника Чопської митниці. З переляку Олександр Харченко склав усі розцінки.

Виявилося, тільки з бусів, які перевозять українських заробітчан і передачі в Італію, митники за вихідні "стригли" мінімум 200 тис. Євро. А ще ж інший контрабанди вдосталь.

Ще від 25 тис. Дол. Щодня отримували з "лівою" одягу. Валізи з готівкою передавали до Києва. За часів Януковича митним королем України був комуніст Ігор Калетник.

Після революції Калетник втік з України, а й далі засмучує свої маєтки в селі Хлепча під Києвом.

Ось так виглядало подвір'я Калетника після Майдану. Дерев'яний зруб і альтанка.

До 2016-го маєток перебудували. На місці альтанки звели будинок. Продовжувалося будівництво на березі, було видно намиту територію.

У 2018-му замість намитого піску вже є галявина, а дерев'яний зруб - добудований. На території видно дві машини. Однак до журналістів ніхто так і не вийшов.

А це ще одна резиденція Ігоря Калетника. У лісах сверхелітной Конча-Заспи сховався будинок на тисячу квадратів. Посеред вікових сосен у колишнього митника аж гектар території.

Посеред вікових сосен у колишнього митника аж гектар території

112.ua

За високим парканом - доглянутий двір. Доріжки з червоного каменю, акуратний газон.

Зараз Калетник нібито ховається в Росії.

Ще один утікач, який сидів на тіньових потоках, - це Олександр Клименко. Його називали податківцем так званої Сім'ї - найближчого оточення тодішнього президента.

У 2012-му Клименко очолив нове Міністерство доходів і зборів (в народі - МінСдох). Цей корупційний монстр поєднав в собі дві сверхвліятельние структури: податкову і митницю. За словами нардепа Віктора Чумака, кеш з відкатів звозили в підвал. Очевидно, на ці гроші Клименко будував власну Межигір'я з особистим зоопарком: з тиграми і ведмедями.

Мабуть, зароблених в "МінСдохе" грошей досі вистачає на безбідне життя в Москві і утримання власної політичної партії в Україні.

Як саме працювали схеми Клименко, вся країна дізналася травнем 2017-го.

Вертольоти в небі і озброєні до зубів силовики. Так військова прокуратура і Міністерство внутрішніх справ проводили наймасштабнішу в історії країни антикорупційну спецоперацію.

Залучили понад 2 тис. Правоохоронців, провели 454 обшуку в 15 областях. Податківців часів Клименко затримували і вертольотами доставляли до Києва.

Що цікаво, грандіозне затримання відбулося в день річного звіту генерального прокурора у Верховній Раді.

Всього слідство встановило 50 колишніх і діючих податківців, притягнутих до корупційну схему глави Міністерства доходів і зборів Олександра Клименка. Під час обшуків в будинках і офісах знайшли і вилучили майже 4 кг золота, 50 кг срібла, мільйони валюти і ще безліч дорогих ювелірних виробів і рідкісних творів мистецтва.

Податківців часів Клименко звинуватили у фінансових махінаціях і відмиванні бюджетних коштів на користь так званої Сім'ї.

* * *

Податкові майданчики, або ж фіскальні ями, - це спеціальні схеми, за допомогою яких бізнесмени занижують доходи і, як наслідок, платять менші податки.

"У вас є підприємство, ви працюєте і вам потрібно якусь суму (умовно - 100 тисяч або мільйон) відмити. Ви кидаєте її до фіскальної яму, і - пф-ф-ф - вона там розчиняється, ну і податки ви з цієї суми не платите. Ви, грубо кажучи, ухиляєтеся від сплати податків, тому це називається фіскальної ямою ", - говорить експерт Олександр Охріменко.

Юридично фіскальна яма - це офіційно зареєстрована фірма. Підприємство, яке хоче вивести гроші, замовляє в такій компанії товари або послуги, але насправді операції відбуваються тільки на папері. Тобто гроші виводять.

Але без захисту контролюючих органів відмивати гроші - нереально. Чиновники з того мають відкат.

Так і працювала схема Клименко. Слідство підрахувало: з 2011 і по 2014 рік державна скарбниця через цих махінацій недоотримала шалену суму - 97 млрд грн.

Спочатку підозрюваних взяли під варту. Але зараз все податківці вже на свободі.

"Поголити, поголили і відпустили. Частково - через слабкість доказової бази, частково - через суддів. Можете собі уявити, якщо я не помиляюся, одному заставу зменшили зі 125 мільйонів до 2.5, другого віддали" Майбах ", тому що він живе в Монако, є інвалідом третьої групи і йому важко в Монако без машини пересуватися. чи це не абсурд? " - каже член комітету ВР з питань податкової та митної політики Андрій Антонищак.

"Друге питання - це політична доцільність. А навіщо садити, коли можна располовінівать то, що награбоване, і випустити людину за угодою зі слідством. Все", - додає Віктор Чумак.

Тобто в тюрму за масштабне відмивання грошей поки нікого не посадили.

* * *

Після зміни влади в 2014-му під приводом боротьби з корупцією одіозне Міністерство доходів і зборів реорганізували і перейменували в Державну фіскальну службу, але схеми все одно залишилися.

Те ж відмивання грошей, за яке затримували податківців часів Клименко, до сих пір діють.

До нас потрапили дуже цікаві документи. Ця графіка - це витрати приватних горілчаних компаній за 2017-2018 рр.

112.ua

Зокрема, Золотоніський лікеро-горілчаний завод купив у фірми "Таргаріен" аж 610 тон мандарин на загальну суму понад 10 млн грн. Фірма, у якої Золотоніський завод купив сотні тонн мандаринів, зареєстрована в промзоні на околиці Дніпра. Але за вказаною адресою офісу компанії "Таргаріен" немає і ніколи не було.

Тобто ТОВ "Таргаріен" - це так звана фірма-пустушка, яка існує тільки на папері.

Крім цього, Золотоніський завод купив у "Закарпатській продовольчої компанії" понад півтора мільйона пакетів кави на 25 млн грн. Така компанія існує, але давати коментарі тут відмовилися.

Щоб дізнатися, навіщо горілчаному заводу мільйони пакетів кави, чи був він (кава, - ред.) Насправді і як завод зміг придбати у фірми-пустушки сотні тонн мандаринів, ми направили запит на Золотоніський ЛГЗ. Відповіді ще очікуємо.

Закупівля товарів, несумісних з основним виробництвом, називається нехарактерною діяльністю і може свідчити про відмивання.

Протягом 2017-2018 рр. "Закарпатська горілчана компанія" замовила маркетингових послуг аж на 253 млн грн.

Серед фірм, які надавали такі послуги, - мережі супермаркетів і навіть нафтотрейдери, тобто для останніх це зовсім нехарактерна діяльність. Як саме нафтотрейдери рекламують Національну горілчану компанію в цих фірмах, говорити не захотіли.

Ще одне ТОВ, яке проводило для "Закарпатської горілчаної компанії" маркетингові дослідження, має розташовуватися в цій будівлі.

Ще одне ТОВ, яке проводило для Закарпатської горілчаної компанії маркетингові дослідження, має розташовуватися в цій будівлі

112.ua

Але там його немає. Тобто "ЛК Транс" існує лише на папері. У самій "Національної горілчаної компанії" наш запит ще опрацьовують.

За допомогою фіскальних ям бізнесмени обманюють державу і економлять на сплаті податків. Всі ці схеми добре знають у фіскальній службі. Але замість того щоб боротися з аферами, чиновники самі отримують відсотки з незаконних операцій.

"Як правило, вони беруть 1-2% від обороту. Колись брали 5%, але зараз стільки не беруть", - додає Охрименко.

За оцінками експертів, тільки на сірій схемі виведення грошей Державна фіскальна служба щорічно отримує відкатів приблизно на 7 млрд грн. Це - ніде не врахований чорний кеш!

Ще одним клондайком тіньових схем і доходів є інший підрозділ УКРІНФОРМ - митниця.

Наприклад, днями Верховна Рада прийняла закон про легалізацію автомобілів з Єврономер, але ні влада, ні самі власники таких машин чомусь не говорять, що за те, щоб так звана "евробляха" в'їхала в Україну, митникам треба дати "на лапу" .

"Всі рішення питань по митниці складають у фінансовому еквіваленті десь 400-600 дол. Це могли бути ті самі податки. Це за одну машину", - говорить голова ГО "Автомайдан України" Андрій Попик.

Згідно з офіційними даними, зараз в Україні налічується приблизно 250 тис. Так званих "євроблях". І якщо за ввезення кожної митники отримали по кілька сотень доларів хабара, то в масштабах держави це фантастична сума.

Найбільше "євроблях" завозять з Польщі. Західноукраїнські митниці мають славу найбільш прибуткових і корумпованих. Колишній заступник глави УКРІНФОРМ Костянтин Лікарчук заявляє: в 2015 році для того, щоб стати начальником Волинської митниці, треба було заплатити шалену суму.

"Посада начальника Волинської митниці намагалися продати за півтора або за 1,8 млн дол.", - говорить він.

У 2016 році начальником Волинської митниці став депутат міськради Вінниці Віктор Кривицький.

А вже в липні 2018 го Кривицького призначили заступником голови Державної фіскальної служби. Тепер він керує всіма українськими митницями.

Митниця була і залишається однією з найбільш корумпованих галузей в країні. На Захід фурами відправляють сигарети і бурштин, а в Україні нелегально ввозять побутову техніку та мобільні телефони.

* * *

Ми вирушаємо на південь Одеської області. У Бессарабію. Ця територія затиснута між морем, Дунаєм і кордонами.

Сама географія веліла цих країв стати контрабандними.

З невизнаного Придністров'я везуть дешеве м'ясо, алкоголь і сигарети.

З Молдавії бочками переганяють спирт.

А від Румунії відокремлює лише Дунай. "Коммерс" на баржах через порти примудряються возити пальне.

А далі весь цей неврахований товар розвозять по Україні.

Щоб зупинити цю масштабну контрабанду, досить поглянути на карту. Бессарабію з великою Україною з'єднують тільки дві дороги!

Причому одна з них пролягає через Молдавію, і потрібно проїжджати контрольний пункт.

Наші журналісти опиняються в цьому контрабандному краї.

Місцеві активісти проводять екскурсію. Наближаємося до митного поста "Роздільна". Мажорна точка. Далі - Придністров'я.

Біля поста - придорожнє кафе. Місце зустрічі контрабандистів. Розклади здає працівник спецслужб.

Контрабандистські стежки тут відомі кожному.

Митний пост "Роздільна". По периметру - охорона. А на під'їзді - кілька підозрілих бусів. З затемненими вікнами. Водій, імовірно, запідозрив щось недобре і одразу від'їхав.

Найбільш ходовий товар в тутешніх краях - сигарети. Навар хороший. На підпільних складах в невизнаному Придністров'ї наші "Коммерс" беруть ящик (на сленгу - короб) в середньому за 50 дол. В ящику - 500 пачок. А в автобус можна помістити щонайменше 60 коробів.

За проїзд кордону платять близько 3 тис. Дол. Саме так: "добро" для одного автобуса коштує кілька тисяч доларів. Гроші відбиваються.

Отже, в невизнаному Придністров'ї чи Молдавії купили за 50 зелених, а в Україні сигарети оптом здають вже по 200 за ящик. Маржа - 150 доларів. Тобто одна ходка - це 9 тис. Дол. З них 3 тис. Віддають правоохоронцям, ще 500 витрачають на водія і на паливо. Чистими в середньому виходить 5,5 тис. Дол. А за день один бус зазвичай робить 4 ходки.

У тутешніх селах і містечках є безліч складів, де зберігається контрабандний товар, а потім його розвозять по всій Україні. Логістика продумана, перевертні в погонах - підгодовані. Лише іноді за схемами б'ють громадські активісти.

Вони викривають підпільні сховища з підробками елітного алкоголю, продовольством і сигаретами, а далі правоохоронці вже змушені складати протоколи.

Викриття такого складу влітає контрабандистам в копієчку, бо це за бус платять 3 тисячі баксів, а за фуру розцінки збільшуються в рази.

"За фуру сигарет - близько 20 тис. Дол. І за 10 тонн спирту - близько 8 тис. Дол.", - говорить керівник "Автомайдан Одеса" Євген.

Бессарабію можна спокійно перейменовувати в "народну контрабандну республіку". Неофіційна столиця давно є - Ізмаїл.

Це другий після Одеси за величиною місто області. В Ізмаїлі понад 70 тисяч жителів. На тому березі Дунаю - Румунія. Але поромна переправа в Європу тут таке ж довговічне обіцянку, як для киян - метро на Троєщину.

Колись хоч порт давав роботу місцевим, а тепер Ізмаїл - це лише велика перевалочна база.

Тут як офшорна зона, в магазинах відкрито продають "контрабас".

І все в частці: для людей - низькі ціни, "Коммерс" мають навар, а правоохоронці отримують відкати.

Товар переважно розвозять вночі. Наші журналісти разом з активістами відправляються в рейд. Відразу натрапляємо на слід. Біля точки бачимо типовий бус.

На полицях виставлені безакцизні сигарети і елітний алкоголь - теж без документів. Вино і коньяк розливають з-під прилавка. В пластик. На додачу беремо пачку місцевих сигарет. Молдавія, 8,50 за пачку без нічого, просто молдавською мовою написано. Громадські активісти такі точки закривають. Викликають поліцію.

Але швидше патрульних приїхали охоронці магазину.

А далі починається справжній блокбастер. Активісти барикадуються всередині. Охорона бере заклад штурмом. Розбите скло і порізана рука - наслідки штурму контрабандного складу.

А потім з'їхалися чи не всі місцеві правоохоронці на чолі з заступником начальника. І говорити поліцейська шишка не бажає.

Справжніх власників таких контрабандних точок складно відшукати. Найчастіше закладу оформляють на підставних осіб, а кінцевими бенефіціарами нерідко виявляються самі правоохоронці.

Тому розкриті тайники через день-другий знову починають працювати.

Нелегальну продукцію поліція збирає в мішки. Але виявилося, що тут не просто точка, а цілий склад. Клондайк мимоволі здала сама продавщиця. Громада НЕ панькатися і виламує двері. А далі ще одну. Її з ноги вибивають. Всередині на десятки тисяч гривень "контрабаса".

Безліч пластикових пляшок з алкоголем сумнівної якості. А серед коробок сигарет журналісти помічають мішки з печаткою суду. Виходить, цю контрабанду вже вилучали, а потім повернули?

Виявляється, це дуже поширена практика: правоохоронці спочатку конфіскують товар, а потім віддають його на зберігання. Навіть зі складом, який виявили журналісти, сталася така ж історія. Чи не пропадати ж добру.

* * *

А це вже Харків. На фасаді немає ніякої вивіски, але від клієнтів відбою немає.

За цими непримітними дверима сховався чи не найбільший в Україні підпільний магазин, де торгують контрабандним алкоголем.

На прилавку наші журналісти запримітили дорогий віскі. В супермаркетах за такий просять не менше 800 грн, а тут даєш 450 і забираєш.

Цей алкоголь ввезли в Україну нелегально. Чи не оплатили ніяких мит і акцизів. А тепер ще й фактично відкрито продають. Хто ж кришує це незаконне алкогольне ельдорадо? Йдемо з'ясовувати.

Між покупцями не проштовхнутися. Кому не по кишені елітний заморський коньяк, тягнуть горілку в 10-літрових пакетах. Біленька з Франції приїхала. Від алкогольної продукції очі розбігаються.

Може, у продавців є хоч якісь документи на реалізацію? Журналісти викликають правоохоронців.

І поки поліція їде, репортери оглядають асортимент. Виявляється, це не просто точка продажу контрабандного алкоголю, а фактично підпільний супермаркет. Прилавки аж ломляться від заморських ласощів. Грецькі оливки, італійські сири, англійський чай - є все чого душа забажає. Крім ліцензії на продаж.

А ще тут продають парфуми, дорогі годинники, побутову техніку і навіть айфони останньої моделі. Тут мільйонні обороти! Тільки бюджет не отримує ні копійки!

Тим часом до підпільного магазину підтягнулися копи. Але починати слідчі дії чомусь не поспішають. Силовики навіть не зайшли всередину. Зате затіяли експрес-розслідування: виявляється, їм достатньо на вулиці взяти свідчення у одного з продавців.

Журналісти подзвонили в прокуратуру. За лічені хвилини в підпільний магазин приїхали представники фіскальної служби і прокуратури.

Правоохоронці почінають опісуваті товар. Одного алкоголю аж три сотні марок з усіх куточків світу. Товар упаковують в мішки. Поруч з магазином виявили ще і величезний склад. Сотні ящиків з горілкою, вином і віскі. Закуску пропонують також елітну. Побачене вражає навіть співробітників прокуратури.

Згідно з процедурою, силовики описують кожен товар, кожну пляшку алкоголю. Все це добро конфіскують.

Нелегальний товар перевезли на склад фіскальної служби. В цілому робота тривала аж до ранку.

За підрахунками фіскалів, одного алкоголю вилучили майже 8 тис. Пляшок. Оціночна вартість - 2,5 млн грн.

Як цей товар потрапив до України - почала з'ясовувати прокуратура.

Так само поліція і фіскальна служба відкрили кримінальні виробництва за фактом незаконної торгівлі підакцизними товарами. Відповідно до закону, власникам цього контрабандного добра світить серйозний штраф - приблизно півмільйона гривень. Але на практиці розслідування заглохло, тому що правоохоронці не змогли встановити власника контрабанди. Тобто за цей підпільний магазин ніхто відповідальності не поніс.

В цілому за контрабанду (а це несплата митних зборів, акцизів і податків) державна скарбниця недоотримує шалену суму.

"Контрабанда, за різними оцінками незалежних експертів, становить близько 150 00 млрд грн. Це майже військовий бюджет України. Це треба чітко розуміти", - говорить нардеп Дмитро Добродомов.

Зате ці гроші осідають у нечесних на руку чиновників.

* * *

У травні 2015 го керівником фіскальної служби призначили Романа Насирова.

І вже в березні 2017 го за Насирова прийшли детективи НАБУ.

Правоохоронці звинувачують Насирова в лобіюванні інтересів олігарха Олександра Онищенка.

Незаконні відстрочки платежів підписували не тільки підлеглі Насирова. Деякі візував він сам.

Так само детективи виявили у державного службовця Насирова аж три громадянства: українське, угорське і британське.

Але кримінальну справа застопорилася. Насиров зараз судиться за своє поновлення на посаді глави УКРІНФОРМ і має намір йти в президенти.

Тим часом колишній міністр фінансів Олександр Данилюк запевняє: кримінальну справу проти Насирова та наступне його звільнення були результатом боротьби різних політичних груп за контроль над УКРІНФОРМ.

Відразу після арешту Насирова в березні 2017 го виконувати обов'язки начальника ГФС призначили Мирослава Продана.

Відразу після арешту Насирова в березні 2017 го виконувати обов'язки начальника ГФС призначили Мирослава Продана

112.ua

"Це пряма креатура прем'єр-міністра Гройсмана - це його багаторічний знайомий, партнер ще з часів його мерства Вінниці", - говорить Добродомов.

Екс-заступник глави УКРІНФОРМ Лікарчук переконує: над тим, щоб зробити Продана керівником фіскальної служби, Гройсман почав працювати відразу після свого призначення на пост прем'єр-міністра, тому що ще в 2016-му Продана перевели з Вінниці до Києва.

І навіть коли навколо Продана виник скандал щодо незаконного збагачення і тіньових схем, прем'єр до останнього відстоював його.

Тепер про все по порядку. Згідно з декларацією, Мирослав Васильович Продан власного житла в Києві не має. Зате орендує квартиру на 107 квадратів в престижному районі. Власницею квартири є Когут Валентина Василівна - це рідна сестра Продана. Що цікаво, квартиру в Києві вона придбала в липні 2016- го, тобто якраз тоді, коли Мирослав Продан переїхав до столиці.

Що цікаво, квартиру в Києві вона придбала в липні 2016- го, тобто якраз тоді, коли Мирослав Продан переїхав до столиці

112.ua

Іншого столичного житла в декларації Продана немає. Але в 2017 році кум податківця Максим Павицький купує в закритому котеджному містечку особняк на понад 450 кв. м. Максима Павицький, Валентину Когут і ще кількох людей слідство вважає "гаманцями" Мирослава Продана.

"Наявних у мене матеріалів досить для того, щоб переконатися в наявності грубих правопорушень паном Проданом на посаді виконуючого обов'язки глави УКРІНФОРМ", - заявляв генпрокурор Юрій Луценко.

Слідство вважає, що пан Продан на посаді глави УКРІНФОРМ наживався на сірих схемах, а Павицький, Когут та інші особи в його інтересах відмивали гроші і купували для нього нерухомість.

"Наскільки мені відомо, там мова йде про незаконне збагачення. Тобто ряд об'єктів нерухомості купувався паном Проданом або особами, які до нього близькі, і оформлявся на підставних осіб. Це, наскільки я знаю, і будинок в Стоянці, і готельний комплекс в Туреччині , і ще багато різного майна ", - говорить Лікарчук.

Згідно з матеріалами слідства, через підставних осіб Продан на турецькому курорті Бодрум придбав дві будівлі за 560 тис. Дол. На ці об'єкти Печерський суд в серпні 2018 го наклав арешт.

Мирослав Продан покупку маєтків на елітному морському узбережжі заперечує.

Офіційно підозра Продану поки не пред'явлено. У вересні 2018 року він написав заяву про звільнення з посади голови УКРІНФОРМ. Однак залишився в структурі фіскальної служби - працює заступником начальника офісу великих платників податків. І вже заявив, що братиме участь в конкурсі на посаду нового керівника УКРІНФОРМ.

Незабаром Кабмін повинен оголосити перший в історії конкурс на посаду глави Державної фіскальної служби.

Але про саму процедуру відбору поки невідомо. Головне, щоб під прикриттям конкурсу політичні клани не призначили свою людину, який замість того, щоб боротися з тіньовими потоками, сам очолить схеми і буде збирати чорний кеш для своїх патронів.

Як в Україні відмивають мільярди на контрабанді та махінаціях

112.ua

Офіційно Україна чи не найбідніша країна в Європі. І крім офіційної економіки, у нас ще є тіньова. В Україні нелегально завозять і без сплати будь-яких податків продають безліч товарів. Процвітає масштабне виробництво підробок. Конвертаційні центри і виведення грошей в офшори. Через ці сірих схем державна скарбниця щорічно недоотримує десятки мільярдів гривень.

Боротися з тіньовою економікою повинна Державна фіскальна служба. Цей орган поєднує в собі митницю і податкову. Фіскальна служба - це машина для заробляння чорної (не облікованої) готівки. Але хто сидить на потоках?

Махінації з податками, виготовлення фальсифікованої продукції і контрабанда - це головні стовпи тіньової економіки. Тобто це гроші, які минають бюджет. За різними оцінками, тіньова економіка становить від 45 до 55%. Тобто приблизно половина економіки України - це тінь.

Це приблизно 50 млрд доларів! І левова частка чорного кеша - це система хабарів і поборів, які організовує і покриває сама ж влада.

* * *

Його прив'язали до стовпа і повісили клеймо "хабарник".

У лютому 2014 року на хвилі революції активісти фактично вибили зізнання з тодішнього начальника Чопської митниці. З переляку Олександр Харченко склав усі розцінки.

Виявилося, тільки з бусів, які перевозять українських заробітчан і передачі в Італію, митники за вихідні "стригли" мінімум 200 тис. Євро. А ще ж інший контрабанди вдосталь.

Ще від 25 тис. Дол. Щодня отримували з "лівою" одягу. Валізи з готівкою передавали до Києва. За часів Януковича митним королем України був комуніст Ігор Калетник.

Після революції Калетник втік з України, а й далі засмучує свої маєтки в селі Хлепча під Києвом.

Ось так виглядало подвір'я Калетника після Майдану. Дерев'яний зруб і альтанка.

До 2016-го маєток перебудували. На місці альтанки звели будинок. Продовжувалося будівництво на березі, було видно намиту територію.

У 2018-му замість намитого піску вже є галявина, а дерев'яний зруб - добудований. На території видно дві машини. Однак до журналістів ніхто так і не вийшов.

А це ще одна резиденція Ігоря Калетника. У лісах сверхелітной Конча-Заспи сховався будинок на тисячу квадратів. Посеред вікових сосен у колишнього митника аж гектар території.

Посеред вікових сосен у колишнього митника аж гектар території

112.ua

За високим парканом - доглянутий двір. Доріжки з червоного каменю, акуратний газон.

Зараз Калетник нібито ховається в Росії.

Ще один утікач, який сидів на тіньових потоках, - це Олександр Клименко. Його називали податківцем так званої Сім'ї - найближчого оточення тодішнього президента.

У 2012-му Клименко очолив нове Міністерство доходів і зборів (в народі - МінСдох). Цей корупційний монстр поєднав в собі дві сверхвліятельние структури: податкову і митницю. За словами нардепа Віктора Чумака, кеш з відкатів звозили в підвал. Очевидно, на ці гроші Клименко будував власну Межигір'я з особистим зоопарком: з тиграми і ведмедями.

Мабуть, зароблених в "МінСдохе" грошей досі вистачає на безбідне життя в Москві і утримання власної політичної партії в Україні.

Як саме працювали схеми Клименко, вся країна дізналася травнем 2017-го.

Вертольоти в небі і озброєні до зубів силовики. Так військова прокуратура і Міністерство внутрішніх справ проводили наймасштабнішу в історії країни антикорупційну спецоперацію.

Залучили понад 2 тис. Правоохоронців, провели 454 обшуку в 15 областях. Податківців часів Клименко затримували і вертольотами доставляли до Києва.

Що цікаво, грандіозне затримання відбулося в день річного звіту генерального прокурора у Верховній Раді.

Всього слідство встановило 50 колишніх і діючих податківців, притягнутих до корупційну схему глави Міністерства доходів і зборів Олександра Клименка. Під час обшуків в будинках і офісах знайшли і вилучили майже 4 кг золота, 50 кг срібла, мільйони валюти і ще безліч дорогих ювелірних виробів і рідкісних творів мистецтва.

Податківців часів Клименко звинуватили у фінансових махінаціях і відмиванні бюджетних коштів на користь так званої Сім'ї.

* * *

Податкові майданчики, або ж фіскальні ями, - це спеціальні схеми, за допомогою яких бізнесмени занижують доходи і, як наслідок, платять менші податки.

"У вас є підприємство, ви працюєте і вам потрібно якусь суму (умовно - 100 тисяч або мільйон) відмити. Ви кидаєте її до фіскальної яму, і - пф-ф-ф - вона там розчиняється, ну і податки ви з цієї суми не платите. Ви, грубо кажучи, ухиляєтеся від сплати податків, тому це називається фіскальної ямою ", - говорить експерт Олександр Охріменко.

Юридично фіскальна яма - це офіційно зареєстрована фірма. Підприємство, яке хоче вивести гроші, замовляє в такій компанії товари або послуги, але насправді операції відбуваються тільки на папері. Тобто гроші виводять.

Але без захисту контролюючих органів відмивати гроші - нереально. Чиновники з того мають відкат.

Так і працювала схема Клименко. Слідство підрахувало: з 2011 і по 2014 рік державна скарбниця через цих махінацій недоотримала шалену суму - 97 млрд грн.

Спочатку підозрюваних взяли під варту. Але зараз все податківці вже на свободі.

"Поголити, поголили і відпустили. Частково - через слабкість доказової бази, частково - через суддів. Можете собі уявити, якщо я не помиляюся, одному заставу зменшили зі 125 мільйонів до 2.5, другого віддали" Майбах ", тому що він живе в Монако, є інвалідом третьої групи і йому важко в Монако без машини пересуватися. чи це не абсурд? " - каже член комітету ВР з питань податкової та митної політики Андрій Антонищак.

"Друге питання - це політична доцільність. А навіщо садити, коли можна располовінівать то, що награбоване, і випустити людину за угодою зі слідством. Все", - додає Віктор Чумак.

Тобто в тюрму за масштабне відмивання грошей поки нікого не посадили.

* * *

Після зміни влади в 2014-му під приводом боротьби з корупцією одіозне Міністерство доходів і зборів реорганізували і перейменували в Державну фіскальну службу, але схеми все одно залишилися.

Те ж відмивання грошей, за яке затримували податківців часів Клименко, до сих пір діють.

До нас потрапили дуже цікаві документи. Ця графіка - це витрати приватних горілчаних компаній за 2017-2018 рр.

112.ua

Зокрема, Золотоніський лікеро-горілчаний завод купив у фірми "Таргаріен" аж 610 тон мандарин на загальну суму понад 10 млн грн. Фірма, у якої Золотоніський завод купив сотні тонн мандаринів, зареєстрована в промзоні на околиці Дніпра. Але за вказаною адресою офісу компанії "Таргаріен" немає і ніколи не було.

Тобто ТОВ "Таргаріен" - це так звана фірма-пустушка, яка існує тільки на папері.

Крім цього, Золотоніський завод купив у "Закарпатській продовольчої компанії" понад півтора мільйона пакетів кави на 25 млн грн. Така компанія існує, але давати коментарі тут відмовилися.

Щоб дізнатися, навіщо горілчаному заводу мільйони пакетів кави, чи був він (кава, - ред.) Насправді і як завод зміг придбати у фірми-пустушки сотні тонн мандаринів, ми направили запит на Золотоніський ЛГЗ. Відповіді ще очікуємо.

Закупівля товарів, несумісних з основним виробництвом, називається нехарактерною діяльністю і може свідчити про відмивання.

Протягом 2017-2018 рр. "Закарпатська горілчана компанія" замовила маркетингових послуг аж на 253 млн грн.

Серед фірм, які надавали такі послуги, - мережі супермаркетів і навіть нафтотрейдери, тобто для останніх це зовсім нехарактерна діяльність. Як саме нафтотрейдери рекламують Національну горілчану компанію в цих фірмах, говорити не захотіли.

Ще одне ТОВ, яке проводило для "Закарпатської горілчаної компанії" маркетингові дослідження, має розташовуватися в цій будівлі.

Ще одне ТОВ, яке проводило для Закарпатської горілчаної компанії маркетингові дослідження, має розташовуватися в цій будівлі

112.ua

Але там його немає. Тобто "ЛК Транс" існує лише на папері. У самій "Національної горілчаної компанії" наш запит ще опрацьовують.

За допомогою фіскальних ям бізнесмени обманюють державу і економлять на сплаті податків. Всі ці схеми добре знають у фіскальній службі. Але замість того щоб боротися з аферами, чиновники самі отримують відсотки з незаконних операцій.

"Як правило, вони беруть 1-2% від обороту. Колись брали 5%, але зараз стільки не беруть", - додає Охрименко.

За оцінками експертів, тільки на сірій схемі виведення грошей Державна фіскальна служба щорічно отримує відкатів приблизно на 7 млрд грн. Це - ніде не врахований чорний кеш!

Ще одним клондайком тіньових схем і доходів є інший підрозділ УКРІНФОРМ - митниця.

Наприклад, днями Верховна Рада прийняла закон про легалізацію автомобілів з Єврономер, але ні влада, ні самі власники таких машин чомусь не говорять, що за те, щоб так звана "евробляха" в'їхала в Україну, митникам треба дати "на лапу" .

"Всі рішення питань по митниці складають у фінансовому еквіваленті десь 400-600 дол. Це могли бути ті самі податки. Це за одну машину", - говорить голова ГО "Автомайдан України" Андрій Попик.

Згідно з офіційними даними, зараз в Україні налічується приблизно 250 тис. Так званих "євроблях". І якщо за ввезення кожної митники отримали по кілька сотень доларів хабара, то в масштабах держави це фантастична сума.

Найбільше "євроблях" завозять з Польщі. Західноукраїнські митниці мають славу найбільш прибуткових і корумпованих. Колишній заступник глави УКРІНФОРМ Костянтин Лікарчук заявляє: в 2015 році для того, щоб стати начальником Волинської митниці, треба було заплатити шалену суму.

"Посада начальника Волинської митниці намагалися продати за півтора або за 1,8 млн дол.", - говорить він.

У 2016 році начальником Волинської митниці став депутат міськради Вінниці Віктор Кривицький.

А вже в липні 2018 го Кривицького призначили заступником голови Державної фіскальної служби. Тепер він керує всіма українськими митницями.

Митниця була і залишається однією з найбільш корумпованих галузей в країні. На Захід фурами відправляють сигарети і бурштин, а в Україні нелегально ввозять побутову техніку та мобільні телефони.

* * *

Ми вирушаємо на південь Одеської області. У Бессарабію. Ця територія затиснута між морем, Дунаєм і кордонами.

Сама географія веліла цих країв стати контрабандними.

З невизнаного Придністров'я везуть дешеве м'ясо, алкоголь і сигарети.

З Молдавії бочками переганяють спирт.

А від Румунії відокремлює лише Дунай. "Коммерс" на баржах через порти примудряються возити пальне.

А далі весь цей неврахований товар розвозять по Україні.

Щоб зупинити цю масштабну контрабанду, досить поглянути на карту. Бессарабію з великою Україною з'єднують тільки дві дороги!

Причому одна з них пролягає через Молдавію, і потрібно проїжджати контрольний пункт.

Наші журналісти опиняються в цьому контрабандному краї.

Місцеві активісти проводять екскурсію. Наближаємося до митного поста "Роздільна". Мажорна точка. Далі - Придністров'я.

Біля поста - придорожнє кафе. Місце зустрічі контрабандистів. Розклади здає працівник спецслужб.

Контрабандистські стежки тут відомі кожному.

Митний пост "Роздільна". По периметру - охорона. А на під'їзді - кілька підозрілих бусів. З затемненими вікнами. Водій, імовірно, запідозрив щось недобре і одразу від'їхав.

Найбільш ходовий товар в тутешніх краях - сигарети. Навар хороший. На підпільних складах в невизнаному Придністров'ї наші "Коммерс" беруть ящик (на сленгу - короб) в середньому за 50 дол. В ящику - 500 пачок. А в автобус можна помістити щонайменше 60 коробів.

За проїзд кордону платять близько 3 тис. Дол. Саме так: "добро" для одного автобуса коштує кілька тисяч доларів. Гроші відбиваються.

Отже, в невизнаному Придністров'ї чи Молдавії купили за 50 зелених, а в Україні сигарети оптом здають вже по 200 за ящик. Маржа - 150 доларів. Тобто одна ходка - це 9 тис. Дол. З них 3 тис. Віддають правоохоронцям, ще 500 витрачають на водія і на паливо. Чистими в середньому виходить 5,5 тис. Дол. А за день один бус зазвичай робить 4 ходки.

У тутешніх селах і містечках є безліч складів, де зберігається контрабандний товар, а потім його розвозять по всій Україні. Логістика продумана, перевертні в погонах - підгодовані. Лише іноді за схемами б'ють громадські активісти.

Вони викривають підпільні сховища з підробками елітного алкоголю, продовольством і сигаретами, а далі правоохоронці вже змушені складати протоколи.

Викриття такого складу влітає контрабандистам в копієчку, бо це за бус платять 3 тисячі баксів, а за фуру розцінки збільшуються в рази.

"За фуру сигарет - близько 20 тис. Дол. І за 10 тонн спирту - близько 8 тис. Дол.", - говорить керівник "Автомайдан Одеса" Євген.

Бессарабію можна спокійно перейменовувати в "народну контрабандну республіку". Неофіційна столиця давно є - Ізмаїл.

Це другий після Одеси за величиною місто області. В Ізмаїлі понад 70 тисяч жителів. На тому березі Дунаю - Румунія. Але поромна переправа в Європу тут таке ж довговічне обіцянку, як для киян - метро на Троєщину.

Колись хоч порт давав роботу місцевим, а тепер Ізмаїл - це лише велика перевалочна база.

Тут як офшорна зона, в магазинах відкрито продають "контрабас".

І все в частці: для людей - низькі ціни, "Коммерс" мають навар, а правоохоронці отримують відкати.

Товар переважно розвозять вночі. Наші журналісти разом з активістами відправляються в рейд. Відразу натрапляємо на слід. Біля точки бачимо типовий бус.

На полицях виставлені безакцизні сигарети і елітний алкоголь - теж без документів. Вино і коньяк розливають з-під прилавка. В пластик. На додачу беремо пачку місцевих сигарет. Молдавія, 8,50 за пачку без нічого, просто молдавською мовою написано. Громадські активісти такі точки закривають. Викликають поліцію.

Але швидше патрульних приїхали охоронці магазину.

А далі починається справжній блокбастер. Активісти барикадуються всередині. Охорона бере заклад штурмом. Розбите скло і порізана рука - наслідки штурму контрабандного складу.

А потім з'їхалися чи не всі місцеві правоохоронці на чолі з заступником начальника. І говорити поліцейська шишка не бажає.

Справжніх власників таких контрабандних точок складно відшукати. Найчастіше закладу оформляють на підставних осіб, а кінцевими бенефіціарами нерідко виявляються самі правоохоронці.

Тому розкриті тайники через день-другий знову починають працювати.

Нелегальну продукцію поліція збирає в мішки. Але виявилося, що тут не просто точка, а цілий склад. Клондайк мимоволі здала сама продавщиця. Громада НЕ панькатися і виламує двері. А далі ще одну. Її з ноги вибивають. Всередині на десятки тисяч гривень "контрабаса".

Безліч пластикових пляшок з алкоголем сумнівної якості. А серед коробок сигарет журналісти помічають мішки з печаткою суду. Виходить, цю контрабанду вже вилучали, а потім повернули?

Виявляється, це дуже поширена практика: правоохоронці спочатку конфіскують товар, а потім віддають його на зберігання. Навіть зі складом, який виявили журналісти, сталася така ж історія. Чи не пропадати ж добру.

* * *

А це вже Харків. На фасаді немає ніякої вивіски, але від клієнтів відбою немає.

За цими непримітними дверима сховався чи не найбільший в Україні підпільний магазин, де торгують контрабандним алкоголем.

На прилавку наші журналісти запримітили дорогий віскі. В супермаркетах за такий просять не менше 800 грн, а тут даєш 450 і забираєш.

Цей алкоголь ввезли в Україну нелегально. Чи не оплатили ніяких мит і акцизів. А тепер ще й фактично відкрито продають. Хто ж кришує це незаконне алкогольне ельдорадо? Йдемо з'ясовувати.

Між покупцями не проштовхнутися. Кому не по кишені елітний заморський коньяк, тягнуть горілку в 10-літрових пакетах. Біленька з Франції приїхала. Від алкогольної продукції очі розбігаються.

Може, у продавців є хоч якісь документи на реалізацію? Журналісти викликають правоохоронців.

І поки поліція їде, репортери оглядають асортимент. Виявляється, це не просто точка продажу контрабандного алкоголю, а фактично підпільний супермаркет. Прилавки аж ломляться від заморських ласощів. Грецькі оливки, італійські сири, англійський чай - є все чого душа забажає. Крім ліцензії на продаж.

А ще тут продають парфуми, дорогі годинники, побутову техніку і навіть айфони останньої моделі. Тут мільйонні обороти! Тільки бюджет не отримує ні копійки!

Тим часом до підпільного магазину підтягнулися копи. Але починати слідчі дії чомусь не поспішають. Силовики навіть не зайшли всередину. Зате затіяли експрес-розслідування: виявляється, їм достатньо на вулиці взяти свідчення у одного з продавців.

Журналісти подзвонили в прокуратуру. За лічені хвилини в підпільний магазин приїхали представники фіскальної служби і прокуратури.

Правоохоронці почінають опісуваті товар. Одного алкоголю аж три сотні марок з усіх куточків світу. Товар упаковують в мішки. Поруч з магазином виявили ще і величезний склад. Сотні ящиків з горілкою, вином і віскі. Закуску пропонують також елітну. Побачене вражає навіть співробітників прокуратури.

Згідно з процедурою, силовики описують кожен товар, кожну пляшку алкоголю. Все це добро конфіскують.

Нелегальний товар перевезли на склад фіскальної служби. В цілому робота тривала аж до ранку.

За підрахунками фіскалів, одного алкоголю вилучили майже 8 тис. Пляшок. Оціночна вартість - 2,5 млн грн.

Як цей товар потрапив до України - почала з'ясовувати прокуратура.

Так само поліція і фіскальна служба відкрили кримінальні виробництва за фактом незаконної торгівлі підакцизними товарами. Відповідно до закону, власникам цього контрабандного добра світить серйозний штраф - приблизно півмільйона гривень. Але на практиці розслідування заглохло, тому що правоохоронці не змогли встановити власника контрабанди. Тобто за цей підпільний магазин ніхто відповідальності не поніс.

В цілому за контрабанду (а це несплата митних зборів, акцизів і податків) державна скарбниця недоотримує шалену суму.

"Контрабанда, за різними оцінками незалежних експертів, становить близько 150 00 млрд грн. Це майже військовий бюджет України. Це треба чітко розуміти", - говорить нардеп Дмитро Добродомов.

Зате ці гроші осідають у нечесних на руку чиновників.

* * *

У травні 2015 го керівником фіскальної служби призначили Романа Насирова.

І вже в березні 2017 го за Насирова прийшли детективи НАБУ.

Правоохоронці звинувачують Насирова в лобіюванні інтересів олігарха Олександра Онищенка.

Незаконні відстрочки платежів підписували не тільки підлеглі Насирова. Деякі візував він сам.

Так само детективи виявили у державного службовця Насирова аж три громадянства: українське, угорське і британське.

Але кримінальну справа застопорилася. Насиров зараз судиться за своє поновлення на посаді глави УКРІНФОРМ і має намір йти в президенти.

Тим часом колишній міністр фінансів Олександр Данилюк запевняє: кримінальну справу проти Насирова та наступне його звільнення були результатом боротьби різних політичних груп за контроль над УКРІНФОРМ.

Відразу після арешту Насирова в березні 2017 го виконувати обов'язки начальника ГФС призначили Мирослава Продана.

Відразу після арешту Насирова в березні 2017 го виконувати обов'язки начальника ГФС призначили Мирослава Продана

112.ua

"Це пряма креатура прем'єр-міністра Гройсмана - це його багаторічний знайомий, партнер ще з часів його мерства Вінниці", - говорить Добродомов.

Екс-заступник глави УКРІНФОРМ Лікарчук переконує: над тим, щоб зробити Продана керівником фіскальної служби, Гройсман почав працювати відразу після свого призначення на пост прем'єр-міністра, тому що ще в 2016-му Продана перевели з Вінниці до Києва.

І навіть коли навколо Продана виник скандал щодо незаконного збагачення і тіньових схем, прем'єр до останнього відстоював його.

Тепер про все по порядку. Згідно з декларацією, Мирослав Васильович Продан власного житла в Києві не має. Зате орендує квартиру на 107 квадратів в престижному районі. Власницею квартири є Когут Валентина Василівна - це рідна сестра Продана. Що цікаво, квартиру в Києві вона придбала в липні 2016- го, тобто якраз тоді, коли Мирослав Продан переїхав до столиці.

Що цікаво, квартиру в Києві вона придбала в липні 2016- го, тобто якраз тоді, коли Мирослав Продан переїхав до столиці

112.ua

Іншого столичного житла в декларації Продана немає. Але в 2017 році кум податківця Максим Павицький купує в закритому котеджному містечку особняк на понад 450 кв. м. Максима Павицький, Валентину Когут і ще кількох людей слідство вважає "гаманцями" Мирослава Продана.

"Наявних у мене матеріалів досить для того, щоб переконатися в наявності грубих правопорушень паном Проданом на посаді виконуючого обов'язки глави УКРІНФОРМ", - заявляв генпрокурор Юрій Луценко.

Слідство вважає, що пан Продан на посаді глави УКРІНФОРМ наживався на сірих схемах, а Павицький, Когут та інші особи в його інтересах відмивали гроші і купували для нього нерухомість.

"Наскільки мені відомо, там мова йде про незаконне збагачення. Тобто ряд об'єктів нерухомості купувався паном Проданом або особами, які до нього близькі, і оформлявся на підставних осіб. Це, наскільки я знаю, і будинок в Стоянці, і готельний комплекс в Туреччині , і ще багато різного майна ", - говорить Лікарчук.

Згідно з матеріалами слідства, через підставних осіб Продан на турецькому курорті Бодрум придбав дві будівлі за 560 тис. Дол. На ці об'єкти Печерський суд в серпні 2018 го наклав арешт.

Мирослав Продан покупку маєтків на елітному морському узбережжі заперечує.

Офіційно підозра Продану поки не пред'явлено. У вересні 2018 року він написав заяву про звільнення з посади голови УКРІНФОРМ. Однак залишився в структурі фіскальної служби - працює заступником начальника офісу великих платників податків. І вже заявив, що братиме участь в конкурсі на посаду нового керівника УКРІНФОРМ.

Незабаром Кабмін повинен оголосити перший в історії конкурс на посаду глави Державної фіскальної служби.

Але про саму процедуру відбору поки невідомо. Головне, щоб під прикриттям конкурсу політичні клани не призначили свою людину, який замість того, щоб боротися з тіньовими потоками, сам очолить схеми і буде збирати чорний кеш для своїх патронів.

Але хто сидить на потоках?
И це не абсурд?
Виходить, цю контрабанду вже вилучали, а потім повернули?
Хто ж кришує це незаконне алкогольне ельдорадо?
Може, у продавців є хоч якісь документи на реалізацію?
Але хто сидить на потоках?
И це не абсурд?
Виходить, цю контрабанду вже вилучали, а потім повернули?
Хто ж кришує це незаконне алкогольне ельдорадо?
Може, у продавців є хоч якісь документи на реалізацію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация