Як захистити свій банківський вклад - завдання з багатьма відомими

Ще близько 10 українських банків можуть визнати неплатоспроможними, повідомляють ЗМІ

Ще близько 10 українських банків можуть визнати неплатоспроможними, повідомляють ЗМІ.

Раніше в середньому по два банки в місяць «виходили з ладу», і їх клієнти небезпідставно проявляли занепокоєння. Збитки українських банків за підсумками січня - жовтня, за даними НБУ, склали 13,495 млрд. Грн., Тоді як за той же період минулого року вони мали прибуток понад 2 млрд. Грн. Причому регулятор пояснює: доходи банків за зазначений період 2014 року порівняно з аналогічним в 2013-му зросли на 28,8% (і склали 174,761 млрд. Грн.), А ось витрати - на 40,9% (до 188,256 млрд. грн.).

Сьогодні власники депозитів розмірковують, «бути чи не бути» - тримати або забирати свої вклади. Втім, і за підприємствами - юридичними особами теж стоять люди, що задають собі те ж питання.

Буквально рік тому у банків для вкладників (в тому числі потенційних) була інша аргументація. Тоді стверджували, що в будь-якому випадку краще «зберігати гроші в ощадній касі». Звідти, мовляв, не вкрадуть, а ви живете (спите), і вам йдуть відсотки, нехай навіть невеликі.

В останні роки основні ( «надійні») банки, особливо з іноземним капіталом, прибутковими відсотками не балували: гривневі падали до 10%, а доларові взагалі до 1,5-2% (наприклад, «Укрсиббанк» і ін.). Тепер ситуація інша. «Навіщо мені ваші відсотки, якщо ви завтра закриєтеся?» - запитує обережний держатель вільних грошей.

Однак чи можна українському громадянину обійтися без банків? По-перше, це правда, що від зловмисників краще все-таки зберігати гроші не під подушкою, а по-друге - немає у нас ще традиції (і підстав) вкладати в акції. Зате є інша традиція: довго, роками збирати на базисні цінності: житло (майже все життя), автомобіль, навчання дітей (що, ймовірно, стане ще більш актуально), навіть на похорон. Золото і діаманти підходять не всім (див. П. 1). Йшлося про те, що ось все, знявши гроші з депозитів, побіжать купувати нерухомість - не побігли: у абсолютної більшості вкладників на другі квартири і будинки не вистачає, а у кого є кошти, і квартири вже є. І взагалі невідомо, що буде далі з податками на нерухомість і комунальними тарифами. «Нерухомість завжди в ціні» - це на Заході. У нас може бути ... по-різному.

Українські банки в 2014 р намагалися впливати на обставини - високими ставками по депозитах (і по кредитах); економією валюти - а це непросто, бо клієнти її бережуть і не здають, а кредити (якщо такі видають) беруть в гривні і відмовляються від ризикових операцій; згортанням кредитування малого, середнього бізнесу та населення, скороченням своєї мережі і витрат на неї.

Але в якому банку тримати гроші? Як з'ясувати його надійність? Періодично різні агентства пропонують рейтинги по найважливішим фінансовим показникам (є і народний). Розглянемо один з них, складений на підставі офіційних даних НБУ.

Стабільність банку забезпечує достатній розмір його власного капіталу і ліквідності. Норматив регулятивного капіталу повинен бути більше 10%. Серед найбільших банків такий показник (всі таблиці на листопад 2014 г.) в Укрексімбанку, Ощадбанку, Приватбанку, Креді Агріколь Банку, Укрсоцбанку (UniCredit Bank), Райффайзен Банку Аваль та Укрсиббанку.

Перші два - найбільші державні (що, втім, не означає найбільшу надійність, хоча теоретично так повинно бути), третій - найзнаменитіший, «народний», інші - з іноземним капіталом: французьким, австрійським. Самим «європейським», мабуть, можна вважати Укрсиббанк - за ним стоїть найпотужніша в Європі французька фінансова група BNP Paribas з всесвітньою репутацією. Групі належить 84,99% акцій, решта - у Європейського банку реконструкції та розвитку, що теж солідно.

Європейськість «Укрсибу» (це відноситься в якійсь мірі і до інших банків з європейським капіталом) я б визначив не тільки зовнішнім антуражем (дизайн офісу, форма персоналу), скільки стабільною обережністю, що виражається дуже низькими, за нашими поняттями, відсотками ( річний депозит 10-11% в гривні і 1-2% в доларах, майже як в Європі; так було і в мирний час).

Деякий необережний провал, коли роздали мільярдні іпотечні (і інші) кредити фізичним особам до 2009 р, банк енергійно нейтралізував пакетної продажем своїх боргів і різкою відмовою від іпотеки. У подібному випадку банки не формально відмовляють клієнтам, а створюють умови вкрай невигідні за відсотками і термінами і неприйнятні з інших обставин (застави, поручителі).

Відзначимо, що серед найбільших банків України є кілька, у яких норматив регулятивного капіталу знаходиться на рівні, близькому до мінімального. Кількамісячна девальвація гривні і неповернення по кредитах зробили свою справу.

Потенційному вкладникові потрібно стати трішки бухгалтером, і в першу чергу аналізувати активи і пасиви банку. Пасиви банку - це власний капітал (у т. Ч створені резерви) плюс зобов'язання перед клієнтами, т. Е. Залучені кошти. Активи - вся власність в грошовому вираженні. Основні джерела коштів для активів - власний капітал банку і кошти вкладників, міжбанківські кредити, випуск облігацій.

Без проведення банком активних операцій (кредитування в першу чергу, інвестиції, інші операції з розміщення коштів) прибуток немислима. За часткою коштів в пасивах фізичних або юридичних осіб можна визначати, з ким активніше співпрацює банк.

За даними НБУ, 15 найбільших банків концентрують майже 70% депозитів населення, накопичених банківським сектором України.

На 10-й позиції - Сбербанк Росії.

Цей показник включає і депозити до запитання. Наприклад, Ощадбанк має депозитів на суму близько 34 млрд. Грн., З них до запитання - понад 9 млрд. Грн. Від строкових вкладів вони відрізняються більш низьким прибутковим відсотком, зате виграють в ліквідності. Вкладник може забрати кошти без штрафних санкцій в будь-який час, проте терміновий депозит (хоч і на 3 місяці) більш привабливий для населення.

Деякі банки мають статус ощадного, що теоретично зменшує ризики вкладника - для таких установ резервний норматив більш суворий.

У десятку також входять Укрсоцбанк, Укрсиббанк, Сітібанк.

Здавалося б, яке значення цей показник має для конкретної фізичної особи? Але ці цифри допоможуть анализирующему побачити політику і ситуативне стан банку. Як він вміє працювати з корпораціями та корпоративними клієнтами (в т. Ч. Бюджетними). Т. е. Якщо серед населення почнеться паніка, а установа тримає свій фінансовий портфель тільки в депозитах фізосіб, то йому доведеться зовсім туго.

Якщо в депозитах юросіб набагато вище частка до запитання, це може пояснюватися і «плинністю», оперативністю рахунків.

Важливо проаналізувати банківський кредитний портфель.

Кредит для фізичних осіб - займ, що видається людям на особисті потреби - придбання нерухомості (іпотека), автомобіля, побутової техніки і т. Д. Останні позиції називають ще споживчим, або роздрібним кредитуванням.

У десятці також Альфа-Банк, Банк «Фінанси та кредит», Платинум Банк.

У десятку увійшли також Банк «Фінанси та кредит», ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль.

Наприклад, коли ми відзначаємо найбільші активи Приватбанку і найбільше залучення по депозитах фізичних осіб, ми бачимо і найвищі показники по кредитах для юридичних (близько 128 млрд. Грн.) І фізичних осіб (22,5 млрд. Грн.) - всього понад 150 млрд. грн., що більше за все депозитного портфеля (близько 132 млрд. грн.).

Треба враховувати: депозити забирають швидше і раніше за термінами або миттєво затребують в погіршується обстановці, а кредити в основному «довші» і, навпаки, - в несприятливих умовах. Наприклад, як сьогодні в Україні, коли курс гривні знизився майже в 2 рази за 12 місяців і величезна маса боржників (особливо валютних) не може або не хоче оплачувати несподівано високі ставки.

У сімку найприбутковіших банків країни, за статистикою Національного банку України, на 01.10.2014 входили (прибуток, тис. Грн.):

):

А найзбитковішими на 01.10.2014 стали:

2014 стали:

... З чого робимо ... неправильні висновки. Для неспеціаліста ці позиції нічого не скажуть про надійність. Просто банки так показують свій прибуток. Серед прибуткових вже сьогодні є проблемні, а серед «збиткових» - «круті» по надійності, державний і кілька з іноземним капіталом.

Стрес-тест:

за зоною стійкості

10 з 15 найбільших банків

Проведемо експрес-аналіз «свого» банку або того, куди ми націлені віднести гроші. Виписуємо і порівнюємо такі (тільки свіжі) фінансові показники:

- обсяг кредитного портфеля;

- резерви під кредитні ризики;

- чисті активи (те ж за 12 місяців);

- ліквідні кошти;

- власний капітал;

- статутний капітал;

- кошти банку;

- загальний обсяг вкладів;

- депозити юридичних і фізичних осіб (в тому числі за останній квартал);

- боргові цінні папери, випущені банком;

- субординований борг;

- чистий прибуток.

Використовуємо певний інструментарій.

Якість активів (визначається як коефіцієнт кредитного резервування) - це відношення резервів під кредитні ризики до обсягу кредитів.

Якість фондування - участь банку в міжнародних корпораціях, холдингах, наявність 100% -ного держучасті в капіталі. Або середньорічний приріст депозитних капіталів, випуск облігацій, інших цінних паперів.

Прибутковість - відношення річного прибутку (збитку) до середньорічного обсягу активів.

Ліквідність - здатність банку забезпечити своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань. Частка ліквідних коштів в ресурсах банку визначається як відношення ліквідних коштів до МБК (міжбанківським кредитом) плюс депозитах. Короткострокова ліквідність визначається зазвичай зіставленням ліквідних активів і зобов'язань до запитання. Дефіцит ліквідних коштів пов'язаний з неякісними активами і відсутністю своєчасної підтримки з боку акціонерів банку.

Достатність капіталу - відношення власного капіталу до чистих активів.

З огляду на масштаб банку за сумою активів (за рейтингом НБУ) і виконавши аналіз, виводимо рейтинг надійності (стійкості).

Один з головних показників надійності - норматив адекватності капіталу. Він показує, крім іншого, здатність банку покривати за рахунок власних коштів неповернення за кредитами і визначається як відношення капіталу до активів. При цьому повинен братися регулятивний капітал * (капітал за вирахуванням суми ризиків банку) - сукупність власних коштів банку в вигляді основного (сплачений статутний капітал, резерви під невизначений ризик операцій) і додаткового (субординований борг **, переоцінка основних засобів банку, раніше нерозподілений прибуток ) капіталу.

Показник адекватності капіталу повинна бути не менше 10%. До речі, тут норматив витримують багато великих українських банки, але якщо вважати по регулятивного капіталу, «надійними» стають «обережні» банки. За розмірами регулятивного капіталу і активів банки відносяться до чотирьох груп (1-я - найбільші з капіталом понад 21 млрд. Грн., 4-а - невеликі, з капіталом менше 3 млрд. Грн.).

Важливо, як ставляться вкладники до даного банку. Лояльність визначається за такими показниками: частка банку на ринку роздрібних депозитів, абсолютне зростання роздрібного портфеля вкладів за квартал (як несуть або забирають гроші), відносне зростання роздрібного портфеля вкладів за квартал.

Важливий досвід роботи на ринку, скільки років банк працює і скільки криз пройшов благополучно. Платіжна репутація. Повинні враховуватися такі «погані» обставини в історії, як невиплати вкладів, депозитів, затримки, пролонгації, докапіталізації та реструктуризації, участь в скандалах, освітлених ЗМІ.

У сукупності ці показники (стійкості і лояльності) і підвели б риску під з'ясуванням надійності. Але можна ще поспостерігати.

Основні сьогоднішні тренди на банківському поле:

1. Кількість банків зменшується: рік тому їх було понад 165, тепер на 35 менше, і список тих, хто вибув поповнюється.

2. Ні найнадійнішого (ідеального) банку. У одного добре з депозитами, але багато поганих кредитів (банки мовчать про частку проблемних кредитів в портфелі). У іншого серйозний материнський іноземний капітал, але безнадійно застрягли інвестиції у великому проекті. У третьому підвів суміжний бізнес або запанікували самі власники.

Національний банк організував власний стрес-тест для визначення фінансової стійкості банківської системи - результати плачевні. Як зазначалося за підсумками проведення тесту, 10 з 15 найбільших банків виявилися за зоною стійкості.

3. «Іноземні» банки не гарантують 100% -ної надійності. У «потрібне» час вони можуть відразу позбутися «дочки» (і банк знову стане вітчизняним), або материнська компанія не стане оперативно допомагати на всі 100.

4. Навіть самий «свій», вітчизняний, «внутрішній» банк ще не означає абсолютних переваг, адже проблема теж всередині - економічна криза, війна.

5. Державні банки краще капіталізовані, але державна політика непередбачувана, особливо в цей важкий період. Наприклад, держава може «вішати» на баланс держбанків зобов'язання «утоплеників» - комерційних банків.

6. Акціонери (власники), в т. Ч. Нові, часто з різних причин не беруть термінових заходів по відновленню платоспроможності банку. Нерідко і самі доводять до крайності в надії скинути зобов'язання на Фонд гарантування вкладів і піти від відповідальності.

7. Всі ж найнадійнішим можна вважати банк, який здатний чинити опір несприятливим факторам, зокрема малопередбачуваних, і в першу чергу вміти і хотіти без зволікань повернути депозити, незалежно від проблем.

Але ймовірність дефолту залежить від збігу обставин, і банкрутство може наздогнати банк- «відмінник» і минути «трієчника».

Рейтинги банків - міжнародні (між іншим, за привласнення рейтингу банк виплачує чималу суму) і «народні» - говорять багато про що, але - на цей момент. А далі порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих.

Що стосується регулятора - Національного банку України. У грудні 2014 року обсяг резервів різко скоротився і зараз становить всього близько 10 млрд. Дол. США в еквіваленті - це мінімум десятирічної давності. Витрати, за заявою НБУ, пішли в листопаді на погашення валютних боргів і інтервенції. Нацбанк 1 грудня продовжив обмеження по валютних внесках (зняти можна в еквіваленті не більше 15 тис. Грн. На добу з поточних і депозитних рахунків) і на продаж готівкової іноземної валюти або банківських металів одній особі. Залишається в силі і максимальна сума зняття готівки з рахунку - до 150 тис. Грн. в день.

Кілька слів про Фонд гарантування вкладів фізосіб. Він виводить неплатоспроможні банки з ринку і управляє ними в період тимчасової адміністрації та ліквідації. Те, що держава гарантує повернення вкладу (до 200 тис. Грн. На один банк), - одне, а от чи будуть там гроші - це інше. При системному фінансовому обвалі структури (декількох системних банків відразу) або при паніці ніяких грошей ні в якому фонді не вистачить. Сьогодні ФГВФО має перелік десятка банків - претендентів на введення тимчасових адміністрацій з об'ємом претензій до власників і керівництва більш 50 млрд. Грн.

Отже, шановний клієнт, проаналізувавши з використанням статистики НБУ «свій» банк (і пам'ятаючи, що найцінніші відомості - це відсоток проблемних кредитів і структура активів; ризиковані проекти банк може приховувати), підтверджуємо участь банку у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб - адже він міг звідти непомітно і вибути. Прикидаємо можливу підтримку материнських структур, головного акціонера і ймовірність підтримки держави в разі проблеми, зважуємо прозорість, відкритість установи, в тому числі завітавши до офісу. Приймаємо рішення покласти або зняти - а може, перевести в інший банк - свої кошти.

Повністю відмовитися від банківських послуг можна, але це повинно бути взаємовигідна і чесне партнерство.

Сергій МАНУКЯН, економіст, Харків

* Регулятивний капітал - один з найважливіших показників діяльності банків, він потрібен для покриття можливих негативних наслідків ризиків і забезпечення захисту вкладів і фінансової стійкості.

** Субординований борг - це звичайні незабезпечені боргові капітальні інструменти (складові елементи капіталу), які відповідно до угоди не можуть бути взяті з банку раніше ніж через п'ять років, а в разі банкрутства чи ліквідації повертаються інвестору після погашення претензій усіх інших кредиторів.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

«Навіщо мені ваші відсотки, якщо ви завтра закриєтеся?
Однак чи можна українському громадянину обійтися без банків?
Але в якому банку тримати гроші?
Як з'ясувати його надійність?
Здавалося б, яке значення цей показник має для конкретної фізичної особи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация