Як виникли і розвивалися гроші в Росії

  1. З чого все почалося
  2. Арабські дирхеми і інші валюти на Русі
  3. Перші власні монети на Русі
  4. Повернення до безмонетного періоду
  5. період роздробленості
  6. Російська держава і встановлення першої грошової реформи
  7. імперська Росія
  8. Становлення паперових грошей
  9. Початок СРСР і пов'язані з цим труднощі
  10. Дозвіл грошових проблем
  11. Найбільша грошова реформа
  12. Новітня історія Росії

Становлення грошових відносин на території нинішньої Росії налічує безліч століть і веде свій початок ще з середини першого тисячоліття Становлення грошових відносин на території нинішньої Росії налічує безліч століть і веде свій початок ще з середини першого тисячоліття. Історія грошей в Росії відновлюється з археологічних розкопок і записів, які вели літописці того чи іншого місцевого правителя. У певні часи торговельні відносини місцевих жителів і проходження великих торгових шляхів приводили то до розквіту грошової системи, то до її в'янення в залежності від відбуваються навколо подій.

З чого все почалося

Починаючи з давніх часів і до IX-X ст., Як гроші використовувалися різні прикраси. У тому числі використовувалися раковини каурі, які в ті часи широко поширилися по всьому світу. Їх цінність досить сильно коливалася по всій історії виникнення грошей, однак навіть до останнього часу використання не опускалася занадто низько. Це пояснювалося тим, що добути раковини можна фактично лише в кількох місцях далекій Океанії. Нарівні з заморськими раковинами в ходу був розрахунок за товари за допомогою різних прикрас. У слов'янських народів такі прикраси носилися на шиї і отримали відповідну назву «гривня», що походить від «загривку».

Виготовляли ці прикраси з дорогоцінних металів, що визначало їх вартість і відзначило початок історії розвитку грошей. Для практичності в результаті відмовилися від використання саме прикрас, і в побуті з'явилися срібні злитки - гривні, вагою приблизно по 200 грам або ж 0,5 фунта. Такий підхід полегшив процедуру взаєморозрахунок, а головне надав можливість нормального, зрозумілого всім ділення. Гривня рубілась при необхідності на половинки, четвертинки і т.д. Від цього моменту починає проглядатися історія виникнення грошей в Росії.

Арабські дирхеми і інші валюти на Русі

Початком використання звичних для сучасної людини засобів розрахунку можна назвати період VIII-IX ст., Коли на територію Русі були завезені арабські дирхеми. Виготовлялися вони зі срібла. Були майже круглої форми, карбувалися з впізнаваним малюнком і написом арабською. Пояснити масовий приплив коштів могли лише розвинені торгові відносини Арабського Халіфату і Стародавньої Русі. Початком використання звичних для сучасної людини засобів розрахунку можна назвати період VIII-IX ст Місцеве населення дало власну назву дирхемам: кун, ногат. Для зручності розміну куни ділилися навпіл і називалися «різаною». Для співвідношення прийшлої валюти і своєї власної, що поклала початок розвитку грошей в Росії, використовувався приблизний курс, за яким 24 куна дорівнювали одній гривні кун. Найдрібнішої розмінною одиницею стала вішка, прирівняна до 1/6 куна. На заміну з Арабських країн вже до XI століття почали приходити гроші західноєвропейських країн. Пов'язано це було з занепадом Халіфату і обмеженням випуску дирхемів. У той же час з Європи надходили динари - прямі спадкоємці римської системи. Являли собою тонкі млинці зі срібла, з нанесеним на них зображенням правителя і її назва.

Перші власні монети на Русі

На закінчення Х століття довелося становлення і розквіт Київської Русі. Князь Київський Володимир Великий для зміцнення свого впливу зробив перші спроби розвинути власні гроші. Вони були виготовлені з золота і срібла. Називалися відповідно златник і срібними без особливих вивертів. На них зображувався тризуб як символ влади Рюриковичів і зображення самого Володимира. Більше застосування в побуті знайшли срібники, тому слово «срібло» сприймалося саме в значення «гроші», а останнього як такого ще в побуті не було. Воно з'явилося значно пізніше. На закінчення Х століття довелося становлення і розквіт Київської Русі

Повернення до безмонетного періоду

З початку XII століття Русь переживала період роздробленості і неспокійного часу. Знайдені скарби, що датуються цим періодом, відрізнялися наявністю в них не монет, а злитків з срібла. Зрозуміти, чому в історії виникнення грошей настала така пауза, і були знову введені в обіг злитки, досить складно. Мабуть розпад єдиної Київської Русі на велику кількість ворогуючих князівств привів до ситуації, коли окремі князі не могли випускати свої знаки так, щоб вони приймалися в інших землях. З початку XII століття Русь переживала період роздробленості і неспокійного часу Приплив закордонних динаріїв так само скоротився на увазі нестабільності на даній території і зниження торгівлі. Тому то, швидше за все і позначився в історії повтор безмонетного періоду.

період роздробленості

Під час Татаро-монгольського ярма випуск власних грошей на Русі фактично припинився. У ході були монети Ханства. Найбільш поширеною одиницею взаєморозрахунку стала «гріш», від якої веде свою історію поняття «гроші». Як власних коштів використовувалися всі ті ж злитки срібла, звані по-старому гривнями. Для зручності використання вони розкочувалися в довгу заготовку і рубалися на частини. Саме так і з'явилася складова частина гривні - рубль ( історія рубля, кому цікаво ), Тобто рубана частина. З причини того що на одну гривню доводилося 10 рублів, сформувалася і надовго закріпилася на Русі десяткова система розподілу грошей. За цією системою один рубль дорівнював 10 гривеник, кожен з яких ділився ще на 10 копійок. З цього моменту власне почалася історія російських грошей, включаючи звичні назви і оформлення. Під час Татаро-монгольського ярма випуск власних грошей на Русі фактично припинився Власні гроші на Русі знову з'явилися тільки після завершення Іга в XIV столітті. При цьому старий гривеник витягали в срібну дріт і ділили на невеликі шматки. Після цього кожен шматок розплющувати в монету. Розподіл проходило по-різному. Наприклад, в Москві виходило з одного зливка 200 одиниць, а ось в Новгороді 216. Деяка плутанина в історії походження грошей того часу з'явилася на тлі створення кожним князівством свого малюнка і визначення ваги платіжних засобів.

Російська держава і встановлення першої грошової реформи

Сходження на престол Івана III ознаменувало об'єднання більшості російських земель, більша частина князівств просто влилися в нове царство. Призвело це природно до зміни в грошовій системі. Тепер карбування міг контролювати лише один монарх. Суворі правила щодо випуску затвердила вперше мати Івана Грозного Олена Глинська як логічне продовження розвитку грошей в Росії. Затверджувалися монархом форма, вага, метал виготовлення і малюнки на обох сторонах. Монета за новим законом дозволялася на використання по всій території держави. Сходження на престол Івана III ознаменувало об'єднання більшості російських земель, більша частина князівств просто влилися в нове царство Дрібна монета зі срібла була позначена малюнком мечника на коні. У народі її прозвали Мечов. Більший номінал так само карбувався з срібла, тільки більшої ваги і виділявся малюнком вершника зі списом. Природно саме від цієї гроші пішла назва копійка, адже називалися ті гроші копейнимі. Найдрібніші монети, що ходили в ту пору, мали розмір з кавунову насіння і неправильну форму. Власне регламентувався лише її вага і приблизний візерунок карбування. Називалася вона шаг. Разом з копейной грошима ознаменувала походження копійок в Росії, звичних в сучасному побуті. Рублеві злитки, в кінці кінців, повністю вийшли з обігу, хоча саме поняття не зникло. У ходу все одно продовжували мірою розрахунку користуватися рублем, ось тільки складали його кілька наявних монет меншої вартості. Золотих монет аж до XVII століття на російській землі фактично не було. Чи не був на них відзначений рік випуску, її форма не дотримувалася як кругла. Дату стали карбувати лише при Федора Івановича, а перший, дійсно золотий гривеник випустили за царювання Василя Шуйського. Власне на цьому його заслуги на троні і закінчуються, про що говорить історія походження грошей в Росії.

імперська Росія

З приходом до влади Петра I однією з реформ стала грошова. Були переглянуті варіанти минулих реалізацій і взята почасти на озброєння західна система випуску грошей. Почався випуск срібних монет достоїнством в один рубль. Для розмінних справ були також випущені полтиники, полуполтіннікі (четвертаки), гривенники, п'ятаки і алтин. Гривеники прирівнювалися до 10 копійкам. З приходом до влади Петра I однією з реформ стала грошова Пізніше вже при Катерині I був зроблений досить дивний на тлі інших історій походження грошей варіант заміни дорогого срібла, якого і так залишилося на той час трохи на інший матеріал - мідь, для карбування. Чому цікавий? Та тому, що все-таки мідь була трохи дешевше і значно важче дорогоцінного металу. Виходить, що для відповідності нової монети старому срібною деньге потрібно виготовляти кожну одиницю вагою в 1,6 кг. Такий важкої металевої гроші ще власне не зустрічалося на той момент в широкому ужитку. Хіба що можна згадати кам'яні гроші вагою по півцентнера.

Пригадується одна кумедна історія появи грошей в Росії, коли М. Ломоносову, за хвалебну оду, приурочену до річниці правління імператриці Катерини Петрівни, завітали з казни дві тисячі. На той момент були в наявності тільки мідні рублі, тому подаруночок довелося везти за допомогою двох візків. Добре, що монети легко складалися, адже мали форму квадрата зі стороною 20 см. За визнані всіма незручності, вони проіснували недовго і швидко вийшли з обігу. У той же час була випущена золота монета номіналом 10 названа імперіалом. На додаток до неї був полуимпериал. Пригадується одна кумедна історія появи грошей в Росії, коли М Аж до кінця XIX століття змін у розвитку грошей Росії майже не було. Уже під тиском різних чинників довелося провести чергову реформу, в ході якої був оголошений новий рубель, прирівняний до 17,424 часток золота. Самою монети по факту не випускалося, проте в обіг запустили всі ті ж імперіали на 10 і 5 і ряд копійчаних знаків по 50, 25, 20, 15, 10, 5 копійок.

Становлення паперових грошей

Перший досвід використання паперових грошей був зроблений при Катерині II. Власне потреба змусила звернути увагу на Європейський досвід через тих же непідйомних мідних знаків вагою в 1,6 кг, які ввели в ужиток дещо раніше. Можна вважати 1769 рік визначальною датою виникнення паперових грошей в Росії. Були випущені номінали в 25, 50, 75 і 100 рублів, які можна було обміняти на рівну кількість мідних монет при необхідності в спеціально заснованих для цього банках, розташованих в Москві і Санкт-Петербурзі. Перший досвід використання паперових грошей був зроблений при Катерині II Після цього кількість банкнот лише зростала, адже використовувати їх замість самих монет виявилося зручно і вигідно, особливо при великих розрахунках між підприємствами або великими торговельними компаніями. Згодом вартість асигнацій падала на увазі високої неконтрольованої інфляції, і доповнювалися новим обсягом папірців. Подальшим розвитком з'явилися грошей Росії стали кредитні квитки, які були введені з 1843 року.

Початок СРСР і пов'язані з цим труднощі

Відразу після початку Першої світової війни стало зрозуміло, що фінансовий стан Російської імперії знаходиться в жахливому стані. Для підтримки економічної ситуації всередині країни і на міжнародній арені були випущені колосальні кількості паперових грошей, заради збереження дорогоцінних металів. Як результат, частина золота і срібла була використана для розрахунків за кордон, а частина просто осіла в приватних руках, де заривалась в землю до кращих часів. Навіть мідні гроші фактично повністю вийшли з ужитку вже до 1915 року. У тому ж році завершився випуск царських рублів, завершивши історію розвитку імперських фінансів Росії.

В той час, який інакше як невиразним не назвеш, була катастрофічна проблема з грошовими знаками і взагалі з можливістю хоч якогось прийнятного способу взаєморозрахунку. За гроші брали в деякі моменти навіть обгортки від винних пляшок зі штампами. Номінал визначався по сорту вина, наклейку від якого використовували. Навіть проста обгортковий папір або тканину з невиразними написами і печатками використовувалися для того, щоб можна було вести хоч якийсь облік при передачі товарів і майна. В той час, який інакше як невиразним не назвеш, була катастрофічна проблема з грошовими знаками і взагалі з можливістю хоч якогось прийнятного способу взаєморозрахунку У 1917 році була зроблена спроба звести весь оборот коштів до одного формату, що ознаменувало створення основи для походження сучасних грошей Росії ( детально про створення грошей взагалі ). Були випущені так звані Керенки. По суті це були великі аркуші паперу, на яких друкувалися в поганій якості номінали в 20 і 40. Низька якість виготовлення та оформлення спричинило за собою величезну хвилю шахрайства і підробки грошових знаків. Сталося і те, що сучасній людині вже і так зрозуміло - гіперінфляція. Щомісяця випускалося колосальну кількість банкнот на суми близько 200 млрд. З'явилися папірці номіналом в 5 і 10 тисяч. Невідповідність кількості банкнот кожного з номіналів, виник розмінну кризу через нестачу дрібних купюр.

Проблему довелося вирішувати фактично на ходу і підручними засобами, що характерно для історії розвитку грошей того часу. Для цього використовувалися поштові та гербові марки з позначкою, що їх можна використовувати як гроші дрібного значення. У багатьох містах і регіонах радянська влада вдалися зовсім до випуску місцевих аналогів валюти з тим, щоб встигнути за необхідністю нарощування грошової маси. Природно нічого іншого не сталося як перехід на розрахунок спочатку сотнями тисяч, а після і мільйонами навіть за такі товари як коробка сірників. Виплата зарплат походила на феєричне видовище більш що не зустрічається в історії розвитку грошей, при якому людям гроші за роботу надавали в мішках, щільно набитих банкнотами. І все одно за ці гроші можна було купити не багато. Частина виробничників і торговців зовсім відмовлялися приймати такі гроші. Проблему довелося вирішувати фактично на ходу і підручними засобами, що характерно для історії розвитку грошей того часу

Дозвіл грошових проблем

Виправити ситуацію змогли вперше лише в 1922 році. Допомогло в цьому поява ще одних грошей Росії - червінці, що подаються як банківські квитки забезпечені золотом. Прирівнювався один червонець до 10 дореволюційним золотим. Грошова система з приходом нової валюти почала швидкими темпами виходити з того колапсу, в який загнали її події останнього десятиліття. При початковому недовіру до нової грошику все одно впевнено червонець набирав ціну. Якщо на початок 23-го року червінець дорівнював за курсом 175, то вже навесні 1924 року його обмінна вартість досягла 500 тис. Рублів. Виправити ситуацію змогли вперше лише в 1922 році Старої проблемою залишався момент розміну червінці на більш дрібні номінали. Випускалися банкноти з номіналом 1, 3, 5, 10, 25 і 50 червінців, що явно полегшило ситуацію в великому сегменті ринку. А ось для використання на низькому рівні серед простих жителів червонець явно був занадто великою одиницею. Наступним кроком для походження дієвої грошової одиниці Росії став уже випуск продуманого і зваженого рубля недавно створеного Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Новий рубль дорівнював мільйону варіанту до 1922 року і ста рублям, випущеним від 1922 року і пізніше. Найголовніше, що було виконано, так це визнання єдиної валюти для розрахунків по всій території СРСР. Була також виконана жорстка прив'язка своєї валюти до золота в співвідношенні 0,774236 грама золота за одиницю. Це вже забезпечило стабільну і адекватну купівельну спроможність і нівелювало варіант надмірних інфляційних процесів в найближчому майбутньому, на що багата історія грошей. Випуск золотого рубля природно не виконувався. Керівництво Союзу вкрай ощадливо ставився до наявних золотих запасів. Натомість був представлений повноцінний срібний. Для поділу були передбачені копійки. Срібні монети номіналом 10, 15, 20, 50 копійок доповнювалися мідними, з номіналом 1, 2, 3, 5 копійок. В кінцевому рахунку, в 1931 році срібло замінили нікелем, що ознаменувало поява металевих грошей Росії, основою яких стали не дорогоцінні метали, а міцні і зносостійкі сплави, які до того ж коштують гранично мало. У довоєнний і післявоєнний час ще проводилися косметичні зміни, які застосовуються до грошових знаків, однак чергова велика реформа позначилася лише в 1961 році.

Найбільша грошова реформа

З тисяча дев'ятсот п'ятьдесят-чотири року Почаїв підготовчі роботи для Здійснення велічезної и значущих в історії грошей России грошової реформи. Підбіраліся різні варіанти дизайну монет и банкнот для радянського рубля. І ось в 1961 году булу проведена найбільша зміна копійчаних знаків І, заодно, змінівся номінал и покупні спроможність Радянської валюти. З тисяча дев'ятсот п'ятьдесят-чотири року Почаїв підготовчі роботи для Здійснення велічезної и значущих в історії грошей России грошової реформи Було Прийнято решение привести новий рубль за вартістю до 10 старим. Це Фактично виготовляють до того, что Ранее стояв предмет в 1000 рублей тепер коштував 100 и т.д. Був передбачення єдиний формат і дизайн. Кроме цього почався етап випуску пам'ятних и ювілейніх монет з прив'язки дизайну и годині випуску до значних історічніх подій. Один рубль вікорістовувався як в паперовій форме, так и в металевій. Забезпечувався ВІН золотом як Вимога часу для Виникнення надійніх грошей, Визнання як Всередині країни, так и на міжнародному Рівні. Всі вищі номінали були банкнотами, копійки же виконувалися зі сплавів, які дозволяли знизити до мінімуму собівартість виробництва і в той же час забезпечити міцність і зносостійкість.

Тільки монети в 1, 2, 3 копійки залишалися колишніми, як і до реформи. Відмінною рисою стало застосування більш просунутих систем захисту банківських знаків від підробки. Хоч згодом і навички фальшивомонетників теж розвивалися, однак і нововведення і поступове оновлення грошової маси впевнено справлялися з проблемою виявлення фальшивок, з чим не могли впоратися власне з часів виникнення грошей в Росії. Після 1961 роки особливих змін у грошовій політиці СРСР не робилося, аж до розвалу Союзу в 1991 році.

Новітня історія Росії

Після розпаду СРСР Російська Федерація стала правонаступницею старого режиму. Деякий час в ходу залишалися старі радянські рублі. Однак вибухнула гіперінфляція і криза, як в Росії , Так і в інших країнах пострадянського простору, гостро поставила питання про здійснення нової кардинальної грошову реформу. Основною метою продовження історії грошей в Росії стало відділення своєї валютної системи від інших країн і безпеку нової валюти. Після розпаду СРСР Російська Федерація стала правонаступницею старого режиму Спочатку все звелося до нарощування нулів на купюрах, адже курс рубля неминуче падав . З'явилися номінали аж до найбільшого в 500 000. Лише в 1998 році вдалося провести істотну реформу із запланованою заміною старого обсягу грошових знаків на нові. При цьому проводилася деномінація, тобто зменшення кількості нулів на банкнотах, перегляд дизайну і засобів захисту. Ще до 2001 року здійснювався обмін старих рублів, починаючи з радянський зразка 1961 року нові. І в тому ж році випускається основна маса купюр. Після цього в 2004, 2006, 2008 вводилися лише деякі поправки для підтримки захищеності російської валюти. І на додаток до існуючого ряду номіналів в 2006 році додалася купюра в 5000 на увазі інфляційних процесів, на чому і закінчується поки історія грошей в Росії.

Чому цікавий?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация