Як з'явився буддизм - історія зародження першої світової релігії

  1. зародження буддизму
  2. Причини появи буддійської традиції
  3. Легенда про прекрасного принца Сіддхартха
  4. Як з'явився буддизм серед нас
  5. висновок

Привіт, дорогі читачі і шукачі істини!

Буддизм за свою довгу історію існування повідав про себе всій планеті і забрався навіть в найнесподіваніші її куточки. Так звідки він родом, в якому столітті він зародився, чому з'явився, як далеко зайшов і хто з відомих людей його сповідує?

Про все це ви дізнаєтесь із статті нижче, а як приємне доповнення познайомитеся з красивою історією про Сиддхартхе - прекрасного принца з роду Шакья.

зміст:
зародження буддизму
Причини появи буддійської традиції
Легенда про прекрасного принца Сідхартха
Як з'явився буддизм серед нас
висновок

зародження буддизму

Буддизм є найдавнішою світовою релігією. Існують легенди про те, як з'явився буддизм, і вони можуть здатися забавним вимислом, однак на цю тему також наводяться і доконані факти.

З приводу того, в якій країні з'явився буддизм, суперечок не виникає. Його історичною батьківщиною є північний схід Індії, де в наші дні розташувався штат Біхар. Тоді - в середині I тисячоліття до н. е. - на цих землях знаходилися країни Магадха, Вайшали і Кошала. Саме тут Будда почав проповідувати, саме тут знаходився «вогнище» майбутньої світової релігії.

Історія буддизму нерозривно пов'язана з ім'ям свого засновника, а точніше, з кількома його іменами, і коріння їх йдуть в санскрит:

  • Гаутама;
  • Сіддхартха - в перекладі звучить «виконати своє призначення»;
  • Шак'ямуні - означає «Мудрець із племені Шакья»;
  • Будда - значить «Просвітлений вищим знанням».

Корінь «buddh» на санскриті зустрічається і в російській мові і позначає те ж саме, що і слово «будити». Наша мова взагалі дуже схожий на санскрит. Це може здатися неймовірним, якщо не заглиблюватися в мовознавство - російська відноситься до групи індоєвропейських мов.

Датою заснування буддійської традиції визнається смерть (парінірвани) Будди. Але до сих пір серед буддологов є розбіжності на тему того, в якому році конкретно це сталося. ЮНЕСКО прийняла дату - 544 м до н.е., і в 1956 р весь світ радісно відзначав свято - 2500 років буддизму.

Інші вчені називають інші дати. Одне не викликає сумнівів - Будда жив і проповідував до індійських походів Олександра Македонського, які відбувалися в 20-х роках IV століття до н.е.

Причини появи буддійської традиції

До нас дійшли лише відгомони історії про індійському суспільстві того часу, але наявні дані дозволяють намалювати картину, яка показує причини виникнення буддизму.

По-перше, в той час в Індії насувався криза давньої ведичної культури. Вона панувала довгий час і відрізнялася ритуалізмом, жертвопринесеннями і формальним благочестям брахманів - жерців. Колишні племінні підвалини перестали відповідати свідомості людей, і суспільство потребувало нових, альтернативних навчаннях і релігіях.

По-друге, в той же час зміцнювалася державна влада. Варновий (становий) лад зазнавав змін. Варна кшатріїв, яка втілювала благородну влада індійських царів в давнину, ставала сильнішою і починала протистояти Варні брахманів.

У північно-східній Індії привілеї брахманів і без того були менше в порівнянні з іншою частиною країни, і в кризовий період ця місцевість стала відкрита для нових віянь і традицій. На грунті цього на індійському північному сході, в «слабкій ланці» брахманізму, з'явилося джерело буддійської релігії, який поступово розливався по всій країні і далі - по всій Південно-східній Азії, і його протягом приносило всім зречення і порятунок.

На грунті цього на індійському північному сході, в «слабкій ланці» брахманізму, з'явилося джерело буддійської релігії, який поступово розливався по всій країні і далі - по всій Південно-східній Азії, і його протягом приносило всім зречення і порятунок

Розростаючись, буддизм ділився на різні види: хинаяну, махаяну і інші більш дрібні види, а пізніше він прийшов на Тибет, міцно там закоренившись і перетворивши в нову форму - ламаїзм.

До XI-XII ст. буддизм був майже повністю «вигнаний» індуїзмом зі своєї історичної батьківщини. Сьогодні серед індійців лише 0,7 відсотків буддистів.

Легенда про прекрасного принца Сіддхартха

Ось уже майже 26 століть буддійське вчення, або дхарма, приносить мільйонам людей внутрішній спокій і душевну гармонію. Але ким же був цей самий Будда?

До нашого часу життєпис Будди сплелося воєдино і з науковою біографією, і з прекрасними, ніби казковими, сюжетами. Розділити їх неможливо, а може, і не має сенсу зовсім. Історію спадкоємця корони, а пізніше - велике пробудження - розповідають різні розповідні тексти, наприклад, «Життя Будди» індійського поета Ашвагхоши (I ст. Н. Е.) Або «Лалітавістара» в традиціях махаяни.

У сім'ї короля Шуддходани і королеви Махамайя народився хлопчик. Коли після зачаття королева побачила уві сні незвичайного слона, у якого було шість бивнів, вона усвідомила, що їй судилося народити великого людини.

Астролог Ашіта, запрошений королем після народження сина, побачив на дитинку ознаки, які притаманні тільки великій людині. Так, наприклад, його долоні, ступні і міжбрів'ї були увінчані знаками колеса, а пальці з'єднували перетинки.

Хлопчика назвали Сіддхартха Гаутама. Йому пророкували звання всесвітнього правителя або пробудження. Батько хотів, щоб малюк успадкував трон, і всіляко оберігав його від примх життя, захищав від споглядання хвороб, старості і смерті.

29 років жив принц в квітучому палаці, далекому від тлінність і взяв за дружину красуню Яшодхару, з якої у них народився син Рахула. Але одного разу Сіддхартха виїхав за межі палацу і побачив чоловіка, побитого хворобами, глибокого старого і похоронну процесію. Гострим ножем полоснуло це його по серцю, і він усвідомив марність буття.

А потім він побачив саману - відчуженого, бідного, худого ченця - і усвідомив безтурботність, яку можна досягти при відмові від мирських турбот і бажань.

Престолонаслідник Сіддхартха кинув все, покинувши батька, дружину і сина, відмовившись від колишнього безбідного способу життя і відправившись на пошуки істини. Він довго блукав, слухаючи вчення різних мудреців, кілька років піддавав себе жорстокою аскезі, але в підсумку наодинці з самим собою відкрив Серединний шлях, який мав на увазі з одного боку, відмова від повного аскетизму, а з іншого - уникнення надмірностей.

Сіддхартха досяг просвітлення , Коли йому було 35 років. Так він став Буддою. Протягом 45 років він проповідував всім бажаючим, ділячись своїм відкриттям і своєї істиною. Будда не залишив і свою сім'ю. Одного разу він повернувся на землю шак'єв, і все гаряче зраділи йому. Поговоривши з Буддою, його син і дружина теж прийняли чернецтво.

На початку свого дев'ятого десятка Будда досяг непорушного спокою нірвани. Він отримав Велике Звільнення, залишивши величезну спадщину дхарми багатьом поколінням на різних континентах, яке за свою багатовікову історію стало цілою релігією.

Цар Шуддходана в результаті залишився без спадкоємців. Бачачи страждання батька, Будда обіцяв забирати ченцем єдиного сина в сім'ї тільки за згодою батьків. І ця умова і зараз дуже шанується в буддизмі.

Як з'явився буддизм серед нас

З плином часу вчення Будди поширювалося все далі, зазнавало змін, брало все нові форми і зміст. Сьогодні буддійське вчення простягається не тільки по південному сході Азії: Таїланду, Шрі-Ланці, В'єтнаму, Непалу, Японії, М'янмі, Лаосу, Бутану. Уже з кінця позаминулого століття воно приваблює європейців і американців, а загальна чисельність буддистів на планеті зараз досягає 500 мільйонів чоловік.

Ідеї ​​та принципи буддизму все міцніше вкорінюються в західній культурі: сучасна белетристика рясніє обкладинками книг про буддизм, Голлівуд знімає фільми про Будді, а багато відомих діячів вважають себе його послідовниками.

Так, наприклад, німець Герман Гессе ще в 1922 році розповідає світу свою інтерпретацію історії «Сіддхартха», а Джек Керуак розкриває шлях американців, які слідують своїй дзен-філософії. Кіану Рівз вживається в роль Гаутами і шукає звільнення у фільмі «Маленький Будда» - повної версії легенди, коротко розказаної вище.

А буддистів серед відомих людей не перелічити: Альберт Ейнштейн, Сергій Шойгу, Джекі Чан, Брюс Лі, Дженніфер Лопес, Леонарді Ді Капріо, Стів Джобс, Стінг, Кейт Мосс - цей список можна продовжувати нескінченно.

Буддизм по праву спричинив за собою мільйони поплічників. З'явившись 2,5 тисячоліття тому в далекій Індії, він став не просто релігією, а цілою філософією, традицією, вченням, шанованим у всьому світі.

висновок

Велике спасибі за увагу, дорогі читачі! Якщо стаття припала вам до душі, не забудьте поділитися нею з друзями в соціальних мережах.

До зустрічі в наступному пості!

Так звідки він родом, в якому столітті він зародився, чому з'явився, як далеко зайшов і хто з відомих людей його сповідує?
Але ким же був цей самий Будда?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация