Як звичайний жук став політичним провокатором

Листоїд картопляний, Фото: Barbarossa, CC BY 3 Листоїд картопляний, Фото: Barbarossa, CC BY 3.0 Unported Неймовірно, яких масштабів може досягти збочена фантазія партійних функціонерів, коли мова йде про зміцнення власних позицій і про те, щоб очорнити своїх ідеологічних супротивників. Так, абсолютно несподівано в 1950-і роки героєм однієї з таких байок в тодішній Чехословаччині став ... звичайнісінький жук! Звичайний, та не зовсім. Напевно, кожен з дитинства пам'ятає неприємне опукле чорно-жовте смугасте комаха, яке «на нас скинули з повітря американці» з далекого штату Колорадо, за назвою якого і отримав своє ім'я цей жук - колорадський. У Чехословаччині ця комаха дослівно називалося «листоед картопляний» або ж «американський жук». Як же вийшло, що «листоед звичайний» перетворився в абсолютно унікального «американського жука», посланого проклятими імперіалістами, щоб погубити прогресивне соціалістичне господарство? І як він взагалі виявився в Чехословаччині?

«У період між двома світовими війнами і під час Другої Світової війни жук, який потрапив в Європу з Нового світу, переможно прямував по Європі. Він «захопив» такі країни, як, наприклад, Великобританія, Бельгія, Німеччина, Швейцарія і Польща. Під час війни німці побоювалися, що листоед картопляний з'явиться і на території протекторату, який був для великої німецької імперії запасником сільськогосподарської продукції. Уже в 1939 році вийшло розпорядження про так званих «пошукових днях», і жителі протекторату, перш за все, діти прочісували області, що лежать уздовж головних залізничних шляхів, за якими, як вважалося, шкідник може потрапити на територію протекторату », - розповідає історик Павлина Форманкова , автор великого дослідження «Кампанія проти« американського жука »і її політичні взаємозв'язку», опублікованого в журналі «Пам'ять і історія», видаваного Інститутом з вивчення тоталітарних режимів.

Фото: ЧТК   Картопляний листоед, напружено очікуваний всю війну, з'явився в Чехословаччині лише в липні 1945 року Фото: ЧТК Картопляний листоед, напружено очікуваний всю війну, з'явився в Чехословаччині лише в липні 1945 року. Інформація про те, що злий жук лютує в сусідніх країнах, змусило Чехословаччину ще до лютого 1948 року заснувати при Міністерстві землеробства Комітет по боротьбі з картопляним Листоїди. Серед хліборобів були поширені детальні інструкції, яким чином необхідно діяти, якщо раптом на полях будуть виявлені сліди присутності злісного шкідника. В інструкції зазначалося, що «при необхідності для безкоштовних пошуків, збору і знищення листоеда можуть залучатися учні старших класів, а при більш серйозному зараженні території і інші жителі, а також армія». Однак, справжня війна підступному Листоїди була оголошена пізніше. Розмноження любителя картоплі було використано в НДР, Польщі та Чехословаччини з метою антизахідної пропаганди в 1950-і роки.

«28 червня 1950 року уряд Чехословаччини випустило звернення, яке закликає до боротьби проти картопляного листоеда, і вже на наступний день його надрукували на перших шпальтах всі газети. У ньому йшлося про те, що картопляним Листоїди були захоплені всі західні і південно-західні області республіки, що межують з окупаційними районами Західної Німеччини, і існують незаперечні докази того, що це лихо не поширюється природним шляхом, але небезпечний шкідник був завезений штучно, свідомо і масово з допомогою хмар і вітру західними імперіалістами, а також за допомогою їх агентів, засилаються в Чехословаччину. Агенти ж заносять шкідників під покровом темряви в коробках і пляшках ».

У цьому безглуздому звернення уряд закликав робочий народ відповісти на підступні імперіалістичні підступи загальної боротьбою проти смугастого шкідника, і, тим самим, відкрити справжнє обличчя імперіалістів, а також дати їм ясно зрозуміти, що всі їхні підступи проти соціалістичного трудящого народу марні. У той час були надзвичайно поширені гучні гасла, серед яких, наприклад: «Ми розправилися з Гораковой, Пецлом і їх спільниками, розправимося і з картопляним Листоїди - американським жуком!». На карикатурах у колорадських жуків часто були людські голови, які прикрашали циліндри дядька Сема, одягнені вони були в зоряно-смугасті фраки, а на спинах у них були парашути - щоб не залишалося сумнівів в тому, як вони потрапили до Чехословаччини. Так неждано-негадано звичайний шкідник став шкідником американським, підіслані, щоб підірвати соціалістичне сільське господарство, а також щасливе життя чесних трудівників.

«Ось так настав зоряний час для« американського паразита », до сих пір не мав чітких ідеологічних обрисів. Тепер він був названий «ворогом світу», «посланником з Уолл Стріт», «ненажерливим імперіалістичним вбивцею». Була розгорнута широка кампанія, створена Комісія з боротьби картопляним Листоїди, яка пізніше отримала назву Центральна комісія по боротьбі з американським жуком, а в Міністерстві сільського господарства був навіть спеціальний консультант з Радянського Союзу по боротьбі з цим шкідником ».

На думку комуністичного керівництва, участь в кампанії мало стати обов'язком кожного чехословацького громадянина. Якраз в цей час нібито знову повертаються часи протекторату і влаштовуються «пошукові дні», коли тисячі дітей висипають на поля, щоб полювати на підступного ворога. Школярі під наглядом вчителів прочісували окремі ряди картопляних посадок, збираючи жуків в баночки з гасом, прив'язаним до боці. Після закінчення декількох зборів вибиралися найуспішніші збирачі. Нагородою найактивнішим збирачам були, як правило, ручка або м'яч. Пропаганда активно проникає і на сторінки дитячої преси, і улюблені всіма дітьми книжкові персонажі також виходять на боротьбу з шкідником.

«Наприклад, в дитячому журналі для самих маленьких« Mateřídouška »на задній сторінці друкувався комікс, в якому улюблений дитячий персонаж Муравей Муравлик збирав металобрухт і макулатуру, працював в бригаді, змушував ледарів працювати і займався інший суспільно корисною діяльністю. Влітку 1950 року Муравлик воював на сторінках журналу з колорадськими жуками, які вискочили з парашутами з літаків і висадилися десантом на чехословацькі поля. Зрозуміло, Муравлик їх переміг! »

Ще одним кричущим фактом кампанії проти американського жука стало використання аргументів для обгрунтування необхідності колективізації землеробства. Так за американського жука стало можливим і гарненько «отримати по шапці». Доходило не тільки до штрафів за неявку на «полювання». Сьогодні це може здатися смішним, однак, в 1950-і роки ненавмисне або навмисне ухилення від таких «облав» могло закінчитися для чехословацьких громадян вельми сумно.

«Так було у випадку з Йозефом Страка, приватним землевласником з Гавличкова Брода. У 1950 році у нього була відібрана вся техніка для обробітку грунту, а все його працівники були переведені на фабрику. В результаті все господарство вони вели удвох з дружиною, іншим жителям села було заборонено їм допомагати. Суми внесків, які вони повинні були платити державі, постійно росли. Незабаром Районний національний комітет виписав Йозефу Страки штраф за те, що той не взяв участь в «полюванні» на жука. Часом люди через жука засуджувалися за зраду батьківщині ».

Отже, кампанія проти картопляного листоеда досягла свого апогею саме в 1950-му році, проти його політизованою іпостасі - американського жука, якого «навмисне занесли прокляті імперіалісти» - боротьба велася ще протягом усіх 1950-х років. Зоряно-смугастий фрак і циліндр дядечка Сема шкідливому комасі вдалося зняти лише з відлигою в 1960-і роки. Сьогодні, на думку історика Павичі Форманковой, колорадський жук є символом абсурдності 1950-х років 20 століття.

Як же вийшло, що «листоед звичайний» перетворився в абсолютно унікального «американського жука», посланого проклятими імперіалістами, щоб погубити прогресивне соціалістичне господарство?
І як він взагалі виявився в Чехословаччині?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация