Як балет став ... гімном

Подружжя. Рейнгольд Глієр щоранку цілував руку своїй дружині Марії, з якою прожив понад 60 років. Фото з сімейного архіву

Киянина, композитора Рейнгольда Глієра, ім'ям якого нині названо краще музичне училище України, часто запитували: "Хто ж ви насправді?" Одного разу він відповів: "Предки мої жили і на плато Глієр, і в Чехії, і в Саксонії, і в Польщі. Але батьківщина моя - Україна. А тому, що багато народів мене вважають своїм, я радий! Набагато гірше, коли все від тебе відмовляються ".

Він народився в родині, де музика приносила не тільки духовну насолоду, але і дозволяла існувати: батько Рейнгольда - Моріц Глієр - володів єдиною в Києві музичної майстерні. "Діда музика вабила, - згадує онука композитора Сента Глієр. - Він радів кожному відвідувачу майстерні, адже багато хто купував інструменти. Сам взяв в руки скрипку і смичок, коли йому йшов 11-й рік, а вже в 14 написав перші твори".

Але Моріц Глієр потрібен був наступник, який би робив і продавав інструменти, а не артист - через це виникали конфлікти. Рейнгольд сам відшукував собі вчителів. Спочатку це був старий скрипаль, потім студент-сусід. Навчаючись у гімназії, паралельно поступив до Київського музучилища.

А вдома тим часом тривала війна. Рідні щовечора наполягали на тому, щоб Рейнгольд кинув музику, і він був майже вже готовий здатися. Але сумніви були відкинуті після зустрічі з Петром Чайковським. "Дідусь дуже трепетно ​​оберігав пам'ять про той день, - продовжує Сента Вікторівна. - Потрапити на концерт було не так просто, але Глієра пощастило, пізніше він написав:" Коли Чайковський пройшов повз мене і я побачив перед собою обличчя, так добре знайоме мені по численним портретам, я мимоволі вклонився, і він з посмішкою відповів на мій уклін ". Цей концерт вирішив все, і після 6-го класу, незважаючи на протести рідні, Глієр залишив гімназію. Потім і зовсім перебрався вчитися в Москву.

НОТИ І МУЗА. Всі вчителі відзначали надзвичайну працьовитість студента Глієра. "До речі, дідусь зберіг його до кінця своїх днів, - підтверджує внучка. - Він дуже рано прокидався. До сніданку встигав зробити багато. При цьому він ніколи не зраджував правилами, завжди приходив поцілувати бабусю ручку, коли вона прокидалася. Показовим є один з епізодів його останніх днів. Після серцевого нападу дідусеві був прописаний постільний режим, і вся сім'я стежила, щоб він себе берег. і ось одного разу заходить моя мама ввечері в кімнату, а він розклав на ліжку ноти і щось пише. Коли зрозумів, що його викрили , то подивився на дочку в Іноватів і сказав: "Ну, я ж не можу підвести, я обіцяв зробити цю роботу до завтра".


Рейнгольд і Марія. Розлучалися лише одного разу - чоловік їздив на лікування

Зі свого єдиною музою Марією Ренквіст вони одружилися відразу після того, як Глієр з відзнакою закінчив консерваторію. На той час про талановитого композитора вже говорили в Москві, Відні, Берліні, Гамбурзі. "І до рідного Києва він повернувся тріумфатором, організувавши з двома товаришами-киянами концерт з власних творів, - каже заступник директора Державного київського вищого музичного училища імені Глієра Юрій Зільберман. - Цей епізод зіграв вирішальну роль, коли в 1914-му проходили вибори директора київської консерваторії. Тут проявився його неабиякий організаторський талант. У роки революції на будівлю падали снаряди, змінювалася влада, але Глієр був на місці і навчання йшла ". Але адміністративна робота забирала надто багато часу, і коли з'явилася можливість зайняти місце професора в Московській консерваторії, композитор погодився, сподіваючись, що в Білокам'яній зможе більше писати.

"БУЛЬБА" і "МАК". В історію радянської музики Глієр увійшов насамперед як автор першого радянського балету "Червоний мак". Історія його створення дуже цікава. У 1925 році був оголошений конкурс Великого театру на створення балету. "Дідусь відразу загорівся ідеєю, це була вдала можливість. Тему знайшов в газеті" Правда ", де була опублікована замітка про те, що в порту Китаю затримано пароплав" Ленін "з гуманітарною допомогою для китайських друзів, на цьому і був побудований сюжет". Успіх був приголомшливий, після нього Глієр напише найкращі свої балети - "Тарас Бульба" і "Мідний вершник". До слова, музика з "Вершника" настільки вразила Петербург, що городяни зробили її символом міста, і вона стала гімном.

Нині багато російські композитори називають себе учнями учнів Глієра. Свого часу ними були Прокоф'єв, Лятошинський, Хачатурян, Горовіц і навіть Пастернак. Ходили чутки, що саме Глієр відрадив його від музики і порадив зробити упор на літературу. "Не впевнена, - каже внучка. - Дідусь не дозволяв собі впливати на чийсь вибір. Тільки радив. До речі, учні за порадою йшли по будь-якій проблемі, будь то скалка в пальчику або рішення вийти заміж. Це правда. І що б не трапилося, він ніколи не втрачав самовладання, садовив співрозмовника навпаки і говорив: "Ну, давай шукати вихід". Сента Вікторівна згадує, як в старших класах потай від рідних продала велосипед, щоб піти вчитися водінню. Коли про цей вчинок дізналися рідні, то стали лаяти її, а для більшої певності попередили: "Тебе чекає серйозна розмова з дідусем "." І ось я зайшла, а він подивився і сказав: "Ну, давай розбиратися". Він не кричав ніколи, ми поговорили, я все пояснила, і він зрозумів мене ".

НЕ СХВАЛИВ ІМ'Я ПРАВНУКА "НИКИТА" ЧЕРЕЗ НАГАДУВАННЯ Про Хрущова

Незважаючи на колосальну зайнятість, композитор зміг створити величезну родину. З дружиною він намагався ніколи не розставатися, лише одного разу, ще в молодості, він покинув молоду дружину, щоб поїхати полікуватися в Італії. У Глієра було п'ять дітей, першими народилися доньки близнюки Ніна і Лія - мама Сента Вікторівни. У майбутньому вони стали опорою батька, постійно їздили з ним на гастролі, допомагали в організації концертів.


Внучка: "До Глієра учні йшли за порадою навіть з питання заміжжя"

Прямі спадкоємці живуть і працюють в Москві. Сента Вікторівна - хранителька музею-квартири дідуся, організатор концертів, зустрічей та інших заходів, пов'язаних з ім'ям відомого композитора. До слова, як щира інтелігентка, внучка кокетливо просить не говорити про її віці. Її син Кирило Новосельський з музикою не пов'язаний - він вчений: кандидат географічних наук, доктор економічних наук, упорядник унікального родовідного древа роду Глієра.

Композитору пощастило дочекатися правнуків. "Мій син Кирило встиг застати всього кілька місяців життя мого дідуся, - говорить Сента Вікторівна. - Але саме прадідусеві він зобов'язаний ім'ям. Відразу ж після його народження Рейнгольду Морицевич принесли записку з лікарні:" Вітаємо! Народився Микитка ". Перший його правнук, уявляєте? Зрадів, звичайно, але, побачивши ім'я, спохмурнів:" Це в честь Хрущова, чи що? Сьогодні він - все, а завтра - ніхто. А мого правнука потім хлопці у дворі дражнити будуть? Нехай буде Кирилом! "На тому і порішили".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Перший його правнук, уявляєте?
Зрадів, звичайно, але, побачивши ім'я, спохмурнів:" Це в честь Хрущова, чи що?
А мого правнука потім хлопці у дворі дражнити будуть?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация