Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія | Якби | Світ фантастики і фентезі

  1. Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія Серед всіх сценаріїв альтернативної історії...
  2. * * *
  3. Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія
  4. Дас іст фантастіш!
  5. * * *
  6. Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія
  7. Дас іст фантастіш!
  8. * * *
  9. Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія
  10. Дас іст фантастіш!
  11. * * *

Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія

Серед всіх сценаріїв альтернативної історії найчастіше обговорюється один: що, якби Гітлер переміг? Що, якби нацисти розгромили війська союзників? Яку долю вони б уготована поневоленим народам?

Сьогодні, 9 травня, найкращий день, щоб згадати, від якого «альтернативного майбутнього» нас врятували прадіди в 1941-1945 роки.

До нашого часу дійшли цілком конкретні документи і свідчення, що дозволяють скласти уявлення про те, які плани виношували Гітлер і його оточення щодо перетворення переможених держав і самого рейху. Це проекти Генріха Гіммлера і задуми Адольфа Гітлера, викладені в їхніх листах і виступах, фрагменти плану «Ост» в різних редакціях і записи Альфреда Розенберга.

На основі цих матеріалів ми спробуємо реконструювати образ майбутнього, яке загрожувало миру в разі перемоги нацистів. А потім розповімо про те, як це уявляли собі фантасти.

Проект меморіалу полеглим на Східному фронті, який гітлерівці припускали звести на березі Дніпра

Згідно з планом «Барбаросса», війна з Радянською Росією повинна була закінчитися через два місяці після її початку виходом передових німецьких частин на лінію «А-А» (Астрахань-Архангельськ). Оскільки вважалося, що якась кількість живої сили і бойової техніки у Радянській армії все одно залишиться, на лінії «А-А» слід було звести оборонний вал, який з часом перетвориться на потужну оборонну лінію.

Географічна карта агресора: гітлерівський план поневолення і розчленування СРСР

Від окупованій Європейської Росії відділялися входили в Радянський Союз національні республіки і деякі області, після чого нацистське керівництво передбачало об'єднати їх в чотири рейхскомісаріату.

За рахунок колишніх радянських територій здійснювався і проект поетапної колонізації «східних земель» з метою розширення «життєвого простору» німців. На територіях, що віддаються під колонізацію, протягом 30 років повинні оселитися від 8 до 10 мільйонів чистокровних німців з Німеччини і Поволжя. При цьому чисельність місцевого населення передбачалося скоротити до 14 мільйонів чоловік, знищивши євреїв та інших «неповноцінних», включаючи більшість слов'ян, ще до початку колонізації.

Але і ту частину радянських громадян, що уникнула б знищення, не чекав нічого хорошого. Більше 30 мільйонів слов'ян повинні були виселити з європейської частини СРСР в Сибір. Тих, хто залишився Гітлер планував перетворити на рабів, заборонити їм здобувати освіту і позбавити їх культури.

Перемога над СРСР вела до перетворення Європи. Перш за все нацисти збиралися перебудувати Мюнхен, Берлін і Гамбург. Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку.

Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку

Макет нового будинку вагнерівського оперного театру. Після війни Гітлер припускав повністю перепланувати ваґнерівський концертний зал в Байройті

Надзвичайно широкі «реформи» очікували і окуповані країни Європи. Райони Франції, яка переставала існувати як єдина держава, очікувала різна доля. Частина з них відходила до союзників Німеччини: фашистської Італії і до Іспанії Франко. А весь південний захід повинен був перетворитися в абсолютно нову країну - Бургундське Вільна Держава, яке передбачалося зробити «рекламної вітриною» рейху. Офіційними мовами в цій державі були б німецьку та французьку. Суспільний лад Бургундії планувалося таким, щоб повністю усунути протиріччя між класами, які «використовуються марксистами для розпалювання революцій».

Деякі народи Європи чекало повне переселення. Більшість поляків, половину чехів і три чверті білорусів планувалося виселити до Західного Сибіру, ​​заклавши на століття протистояння між ними і сибіряками. З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців.

З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців

«Ватикан» нацистів, макет архітектурного комплексу, який планувалося звести навколо замку Вевельсбург

Фінляндія, як вірний союзник рейху, ставала після війни Великої Фінляндією, отримуючи північну половину Швеції і області з фінським населенням. Центральна і південна території Швеції входили до складу Великого рейху. Норвегія позбавлялася незалежності і, завдяки розвиненій системі гідроелектростанцій, перетворювалася на джерело дешевої енергії для Північної Європи

Наступна на черзі - Англія. Нацисти вважали, що, втративши останню надію на допомогу Континенту, Англія піде на поступки, укладе з Німеччиною почесний мир і, раніше чи пізніше, приєднається до Великого рейху. У разі, якщо цього не станеться і англійці продовжать боротьбу, слід було відновити підготовку до вторгнення на Британські острови, покінчивши з цією загрозою до початку 1944 року.

Крім того, Гітлер збирався встановити повний контроль рейху над Гібралтаром. Якби диктатор Франко спробував перешкодити цьому наміру, то слід за 10 днів окупувати і Іспанію з Португалією, незважаючи на їх статус «союзників» по ​​Осі.

Нацисти страждали на гігантоманію: скульптор Й. Торак працює над пам'ятником будівельникам автобанів. Оригінальна статуя повинна була бути в три рази більше

Після остаточної перемоги в Європі Гітлер збирався підписати з Туреччиною договір про дружбу, який базується на тому, що їй буде доручено захист Дарданелл. Туреччини також пропонувалося участь в створенні єдиної економіки Європи.

Завоювавши Європу і Росію, Гітлер мав намір вирушити в колоніальні володіння Британії. У штабах планувалися захоплення і довгострокова окупація Єгипту і Суецького каналу, Сирії і Палестини, Іраку і Ірану, Афганістану та Західної Індії. Після встановлення контролю над Північною Африкою і над Близьким Сходом повинна була здійснитися мрія канцлера Бісмарка про будівництво залізниці Берлін-Багдад-Басра. Чи не збиралися нацисти відмовлятися і від ідеї повернення африканських колоній, що належали Німеччині до Першої світової війни. Більш того, йшлося про створення на «чорному континенті» ядра майбутньої колоніальної імперії. У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру.

У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру

Плани фашистів по завоюванню Африки і Америки

Сполучені Штати Америки вождями Третього рейху розглядалися як «останній оплот світового єврейства», і їх потрібно було «дотиснути» відразу по декількох напрямках. В першу чергу, США була б оголошена економічна блокада. По-друге, в Північно-Західній Африці зводився укріплений військовий район, звідки для нанесення ударів по Америці повинні були стартувати гідролітаки-бомбардувальники дальньої дії і міжконтинентальні ракети «А-9 / А-10».

По-третє, Третій рейх повинен був укласти довголітні торговельні угоди з країнами Латинської Америки, забезпечуючи їх зброєю і нацьковуючи на північного сусіда. Якщо Сполучені Штати не здадуться на милість переможця, то слід здійснити захоплення Ісландії і Азорських островів як плацдармів для майбутнього десанту європейських (німецьких і англійських) військ на територію США.

Дас іст фантастіш!

У Третьому рейху існувала фантастика як жанр, хоча, звичайно, німецькі письменники-фантасти того часу не могли позмагатися популярністю з авторами історичної та військової прози. Проте, свого читача нацистські фантасти знаходили, і деякі їх опуси публікувалися мільйонними тиражами.

Найбільшу популярність здобув Ганс Домінік - автор «романів про майбутнє». У його книгах тріумфував німецький інженер, конструює фантастичне суперзброю або вступає в контакт з інопланетними істотами - «Уранід». Крім того, Домінік був затятим прихильником расової теорії, і дуже багато його творів є прямою ілюстрацією до тезам про перевагу одних рас над іншими.

Інший популярний фантаст, Едмунд Кісс, присвятив свою творчість описом древніх народів і цивілізацій. З його романів німецький читач міг дізнатися про загиблих континентах Тулі і Атлантиді, на території яких нібито мешкали родоначальники арійської раси.

Так повинні були виглядати представники «раси панів» - «справжні арійці»

Альтернативний варіант історії, в якому Німеччина здобула перемогу над союзниками, фантасти описували багато разів. Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття.

Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття

Перший твір на цю тему - «Ніч свастики» Кетрін Бердекін - вийшло в Британії ще до Другої світової. Це не альтернативна історія, а швидше за роман-попередження. Англійська письменниця, публікувалася під псевдонімом Маррі Костянтин, спробувала зазирнути на сімсот років вперед - в майбутнє, побудоване нацистами.

Вже тоді вона передбачила, що нічого хорошого нацисти світу не принесуть. Після перемоги в Двадцятирічній війні Третій рейх панує над світом. Великі міста зруйновані, на їхніх руїнах зведені середньовічні замки. Євреї знищені поголовно. Християни перебувають під забороною, збираються в печерах. Насаджується культ Святого Адольфа. Жінки вважаються істотами другого сорту, позбавленими душі тваринами - все своє життя вони проводять в клітинах, піддаючись безперервному насильству.

Під час Другої світової похмура тема отримала розвиток. Якщо не брати до уваги десятків оповідань про те, що буде з Європою після перемоги нацистів, можна згадати як мінімум два великих твори: романи Маріон Уест «Якщо ми програємо» і Ервіна Лесснера «Ілюзорна перемога». Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну.

Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну

Перша альтернативно-фантастична реконструкція, яка зображала світ переміг нацизму, з'явилася в 1952 році. У романі «Звук мисливського роги» англійський письменник Джон Уолл, який виступав під псевдонімом Сарбаев, показав Британію, перетворену нацистами в величезний мисливський заказник. Гості з континенту, одягнені в костюми вагнерівських персонажів, полюють тут на расово неповноцінних людей і генетично модифікованих чудовиськ.

Класичною вважається і повість Сирила Корнблат «Дві долі». Відомий фантаст показав Америку, переможених у 1955 році і розділену на окупаційні зони двома державами: нацистською Німеччиною і імператорською Японією. Народи США підкорені, позбавлені права на освіту, частково знищені і загнані в «трудові табори». Прогрес зупинений, заняття наукою заборонені і насаджується махровий феодалізм.

Схожу картину намалював Філіп К. Дік в романі «Людина у високому замку». Європа підкорена нацистами, США розділені і віддані Японії, євреї знищені, а в Тихоокеанському регіоні назріває нова світова війна. Однак, на відміну від попередників, Дік не рахував, що перемога Гітлера призведе до деградації людства. Навпаки, Третій рейх у нього стимулює науково-технічний прогрес і готується до колонізації планет Сонячної системи. У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв.

У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв

Американські нацисти з екранізації «Людини у високому замку»

Своєрідний варіант історії Третього рейху розглянув Північ Гансовскій в повісті «Демон історії». У його альтернативному світі немає Адольфа Гітлера, зате є харизматичний лідер Юрген Астер - і він теж розв'язує війну в Європі, щоб кинути до ніг німців підкорений світ. Радянський письменник проілюстрував тезу марксистів про зумовленість історичного процесу: окрема особистість нічого не вирішує, звірства Другої світової - наслідок законів історії.

Німецький письменник Отто Безіл в романі «Якби фюрер це знав» озброює Гітлера атомною бомбою. А Фредерік Маллелі в романі «Гітлер переміг» описує, як вермахт завойовує Ватикан. У знаменитій збірці англомовних авторів «Гітлер-переможець» представлені найнеймовірніші наслідки війни: в одній розповіді Третій рейх і СРСР ділять Європу після перемоги над демократичними країнами, в іншому - Третій рейх втрачає перемогу через циганського прокляття.

Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав. У тетралогії «Світова війна» і трилогії «Колонізація» він описує, як в розпал битви за Москву на нашу планету прилітають загарбники - ящероподобние прибульці, які мають більш досконалі технологіями, ніж земляни. Війна проти інопланетян змушує ворогуючі сторони об'єднатися і в підсумку веде до науково-технічному прориву. У заключному романі в космос стартує перший зореліт, побудований людьми.

Втім, тема не обмежується обговоренням підсумків війни в альтернативних реальностях. Багато авторів використовують суміжну ідею: а що, якби нацисти або їх противники навчилися подорожувати в часі і вирішили використовувати технології майбутнього для досягнення перемоги? Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка».

Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка»

Афіша фільму «Це трапилося тут»

Не залишився байдужим до альтернативного рейху і кінематограф. У рідкісної для фантастики псевдодокументальному манері знятий фільм «Це сталося тут» англійських режисерів Кевіна Браунлоу і Ендрю Молло, що розповідає про наслідки нацистської окупації Британських островів. Сюжет з машиною часу і викраденням технологій обігрується в бойовику Стівена Корнуелл «Філадельфійський експеримент 2». А класична альтернативна історія представлена ​​в трилері Крістофера Менол «Фатерлянд», знятому за однойменним романом Роберта Харріса.

Поліція СС у фільмі «Фатерлянд»

Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів. На жаль, вони існують.

Для прикладу можна навести повість Сергія Абрамова «Тихий ангел пролетів» і роман Андрія Лазарчука «Інша небо». У першому випадку гітлерівці ні з того, ні з сього встановлюють в скореному Радянському Союзі демократію європейського зразка, після чого у нас раптом наступають порядок і достаток. У романі Лазарчука Третій рейх теж забезпечує досить комфортні умови для підкорених народів, але приходить до застою і зазнає поразки від динамічно розвивається Сибірської республіки.

Подібні ідеї не тільки шкідливі, але й небезпечні. Вони сприяють виникненню ілюзії, ніби ворогу не слід чинити опір, ніби підпорядкування загарбникам могло змінити світ на краще. Слід пам'ятати: нацистський режим ніс у собі колосальний заряд ненависті, а тому війна з ним була неминуча. Якби навіть Третій рейх переміг в Європі і Росії, війна не припинилася б, а тривала.

На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію. У відповідь на романи, що зображують Третій рейх нешкідливим, з'явилися твори, що дають йому тверезу оцінку. Так, в повісті Сергія Синякіна «Напівкровний» реконструйовані всі відомі плани верхівки рейху по перетворенню Європи і світу. Письменник нагадує, що основою нацистської ідеології був поділ народів на повноцінних і неповноцінних, і ніякі реформи не могли змінити рух рейху до знищення і закабалення сотень мільйонів людей.

Своєрідний підсумок цієї теми підводить Дмитро Казаков в романі «Вища раса». З групою арійських «надлюдей», створених в окультних лабораторіях, стикається загін радянських фронтових розвідників. І наші люди виходять переможцями з кривавої сутички.

* * *

Давайте пам'ятати, що в реальності наші прадіди і прабабусі перемогли гітлерівського «надлюдини». І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно ...

І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно

А ось це - реальна історія. Чи не альтернативна

Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія

Серед всіх сценаріїв альтернативної історії найчастіше обговорюється один: що, якби Гітлер переміг? Що, якби нацисти розгромили війська союзників? Яку долю вони б уготована поневоленим народам?

Сьогодні, 9 травня, найкращий день, щоб згадати, від якого «альтернативного майбутнього» нас врятували прадіди в 1941-1945 роки.

До нашого часу дійшли цілком конкретні документи і свідчення, що дозволяють скласти уявлення про те, які плани виношували Гітлер і його оточення щодо перетворення переможених держав і самого рейху. Це проекти Генріха Гіммлера і задуми Адольфа Гітлера, викладені в їхніх листах і виступах, фрагменти плану «Ост» в різних редакціях і записи Альфреда Розенберга.

На основі цих матеріалів ми спробуємо реконструювати образ майбутнього, яке загрожувало миру в разі перемоги нацистів. А потім розповімо про те, як це уявляли собі фантасти.

Проект меморіалу полеглим на Східному фронті, який гітлерівці припускали звести на березі Дніпра

Згідно з планом «Барбаросса», війна з Радянською Росією повинна була закінчитися через два місяці після її початку виходом передових німецьких частин на лінію «А-А» (Астрахань-Архангельськ). Оскільки вважалося, що якась кількість живої сили і бойової техніки у Радянській армії все одно залишиться, на лінії «А-А» слід було звести оборонний вал, який з часом перетвориться на потужну оборонну лінію.

Географічна карта агресора: гітлерівський план поневолення і розчленування СРСР

Від окупованій Європейської Росії відділялися входили в Радянський Союз національні республіки і деякі області, після чого нацистське керівництво передбачало об'єднати їх в чотири рейхскомісаріату.

За рахунок колишніх радянських територій здійснювався і проект поетапної колонізації «східних земель» з метою розширення «життєвого простору» німців. На територіях, що віддаються під колонізацію, протягом 30 років повинні оселитися від 8 до 10 мільйонів чистокровних німців з Німеччини і Поволжя. При цьому чисельність місцевого населення передбачалося скоротити до 14 мільйонів чоловік, знищивши євреїв та інших «неповноцінних», включаючи більшість слов'ян, ще до початку колонізації.

Але і ту частину радянських громадян, що уникнула б знищення, не чекав нічого хорошого. Більше 30 мільйонів слов'ян повинні були виселити з європейської частини СРСР в Сибір. Тих, хто залишився Гітлер планував перетворити на рабів, заборонити їм здобувати освіту і позбавити їх культури.

Перемога над СРСР вела до перетворення Європи. Перш за все нацисти збиралися перебудувати Мюнхен, Берлін і Гамбург. Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку.

Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку

Макет нового будинку вагнерівського оперного театру. Після війни Гітлер припускав повністю перепланувати ваґнерівський концертний зал в Байройті

Надзвичайно широкі «реформи» очікували і окуповані країни Європи. Райони Франції, яка переставала існувати як єдина держава, очікувала різна доля. Частина з них відходила до союзників Німеччини: фашистської Італії і до Іспанії Франко. А весь південний захід повинен був перетворитися в абсолютно нову країну - Бургундське Вільна Держава, яке передбачалося зробити «рекламної вітриною» рейху. Офіційними мовами в цій державі були б німецьку та французьку. Суспільний лад Бургундії планувалося таким, щоб повністю усунути протиріччя між класами, які «використовуються марксистами для розпалювання революцій».

Деякі народи Європи чекало повне переселення. Більшість поляків, половину чехів і три чверті білорусів планувалося виселити до Західного Сибіру, ​​заклавши на століття протистояння між ними і сибіряками. З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців.

З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців

«Ватикан» нацистів, макет архітектурного комплексу, який планувалося звести навколо замку Вевельсбург

Фінляндія, як вірний союзник рейху, ставала після війни Великої Фінляндією, отримуючи північну половину Швеції і області з фінським населенням. Центральна і південна території Швеції входили до складу Великого рейху. Норвегія позбавлялася незалежності і, завдяки розвиненій системі гідроелектростанцій, перетворювалася на джерело дешевої енергії для Північної Європи

Наступна на черзі - Англія. Нацисти вважали, що, втративши останню надію на допомогу Континенту, Англія піде на поступки, укладе з Німеччиною почесний мир і, раніше чи пізніше, приєднається до Великого рейху. У разі, якщо цього не станеться і англійці продовжать боротьбу, слід було відновити підготовку до вторгнення на Британські острови, покінчивши з цією загрозою до початку 1944 року.

Крім того, Гітлер збирався встановити повний контроль рейху над Гібралтаром. Якби диктатор Франко спробував перешкодити цьому наміру, то слід за 10 днів окупувати і Іспанію з Португалією, незважаючи на їх статус «союзників» по ​​Осі.

Нацисти страждали на гігантоманію: скульптор Й. Торак працює над пам'ятником будівельникам автобанів. Оригінальна статуя повинна була бути в три рази більше

Після остаточної перемоги в Європі Гітлер збирався підписати з Туреччиною договір про дружбу, який базується на тому, що їй буде доручено захист Дарданелл. Туреччини також пропонувалося участь в створенні єдиної економіки Європи.

Завоювавши Європу і Росію, Гітлер мав намір вирушити в колоніальні володіння Британії. У штабах планувалися захоплення і довгострокова окупація Єгипту і Суецького каналу, Сирії і Палестини, Іраку і Ірану, Афганістану та Західної Індії. Після встановлення контролю над Північною Африкою і над Близьким Сходом повинна була здійснитися мрія канцлера Бісмарка про будівництво залізниці Берлін-Багдад-Басра. Чи не збиралися нацисти відмовлятися і від ідеї повернення африканських колоній, що належали Німеччині до Першої світової війни. Більш того, йшлося про створення на «чорному континенті» ядра майбутньої колоніальної імперії. У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру.

У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру

Плани фашистів по завоюванню Африки і Америки

Сполучені Штати Америки вождями Третього рейху розглядалися як «останній оплот світового єврейства», і їх потрібно було «дотиснути» відразу по декількох напрямках. В першу чергу, США була б оголошена економічна блокада. По-друге, в Північно-Західній Африці зводився укріплений військовий район, звідки для нанесення ударів по Америці повинні були стартувати гідролітаки-бомбардувальники дальньої дії і міжконтинентальні ракети «А-9 / А-10».

По-третє, Третій рейх повинен був укласти довголітні торговельні угоди з країнами Латинської Америки, забезпечуючи їх зброєю і нацьковуючи на північного сусіда. Якщо Сполучені Штати не здадуться на милість переможця, то слід здійснити захоплення Ісландії і Азорських островів як плацдармів для майбутнього десанту європейських (німецьких і англійських) військ на територію США.

Дас іст фантастіш!

У Третьому рейху існувала фантастика як жанр, хоча, звичайно, німецькі письменники-фантасти того часу не могли позмагатися популярністю з авторами історичної та військової прози. Проте, свого читача нацистські фантасти знаходили, і деякі їх опуси публікувалися мільйонними тиражами.

Найбільшу популярність здобув Ганс Домінік - автор «романів про майбутнє». У його книгах тріумфував німецький інженер, конструює фантастичне суперзброю або вступає в контакт з інопланетними істотами - «Уранід». Крім того, Домінік був затятим прихильником расової теорії, і дуже багато його творів є прямою ілюстрацією до тезам про перевагу одних рас над іншими.

Інший популярний фантаст, Едмунд Кісс, присвятив свою творчість описом древніх народів і цивілізацій. З його романів німецький читач міг дізнатися про загиблих континентах Тулі і Атлантиді, на території яких нібито мешкали родоначальники арійської раси.

Так повинні були виглядати представники «раси панів» - «справжні арійці»

Альтернативний варіант історії, в якому Німеччина здобула перемогу над союзниками, фантасти описували багато разів. Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття.

Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття

Перший твір на цю тему - «Ніч свастики» Кетрін Бердекін - вийшло в Британії ще до Другої світової. Це не альтернативна історія, а швидше за роман-попередження. Англійська письменниця, публікувалася під псевдонімом Маррі Костянтин, спробувала зазирнути на сімсот років вперед - в майбутнє, побудоване нацистами.

Вже тоді вона передбачила, що нічого хорошого нацисти світу не принесуть. Після перемоги в Двадцятирічній війні Третій рейх панує над світом. Великі міста зруйновані, на їхніх руїнах зведені середньовічні замки. Євреї знищені поголовно. Християни перебувають під забороною, збираються в печерах. Насаджується культ Святого Адольфа. Жінки вважаються істотами другого сорту, позбавленими душі тваринами - все своє життя вони проводять в клітинах, піддаючись безперервному насильству.

Під час Другої світової похмура тема отримала розвиток. Якщо не брати до уваги десятків оповідань про те, що буде з Європою після перемоги нацистів, можна згадати як мінімум два великих твори: романи Маріон Уест «Якщо ми програємо» і Ервіна Лесснера «Ілюзорна перемога». Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну.

Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну

Перша альтернативно-фантастична реконструкція, яка зображала світ переміг нацизму, з'явилася в 1952 році. У романі «Звук мисливського роги» англійський письменник Джон Уолл, який виступав під псевдонімом Сарбаев, показав Британію, перетворену нацистами в величезний мисливський заказник. Гості з континенту, одягнені в костюми вагнерівських персонажів, полюють тут на расово неповноцінних людей і генетично модифікованих чудовиськ.

Класичною вважається і повість Сирила Корнблат «Дві долі». Відомий фантаст показав Америку, переможених у 1955 році і розділену на окупаційні зони двома державами: нацистською Німеччиною і імператорською Японією. Народи США підкорені, позбавлені права на освіту, частково знищені і загнані в «трудові табори». Прогрес зупинений, заняття наукою заборонені і насаджується махровий феодалізм.

Схожу картину намалював Філіп К. Дік в романі «Людина у високому замку». Європа підкорена нацистами, США розділені і віддані Японії, євреї знищені, а в Тихоокеанському регіоні назріває нова світова війна. Однак, на відміну від попередників, Дік не рахував, що перемога Гітлера призведе до деградації людства. Навпаки, Третій рейх у нього стимулює науково-технічний прогрес і готується до колонізації планет Сонячної системи. У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв.

У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв

Американські нацисти з екранізації «Людини у високому замку»

Своєрідний варіант історії Третього рейху розглянув Північ Гансовскій в повісті «Демон історії». У його альтернативному світі немає Адольфа Гітлера, зате є харизматичний лідер Юрген Астер - і він теж розв'язує війну в Європі, щоб кинути до ніг німців підкорений світ. Радянський письменник проілюстрував тезу марксистів про зумовленість історичного процесу: окрема особистість нічого не вирішує, звірства Другої світової - наслідок законів історії.

Німецький письменник Отто Безіл в романі «Якби фюрер це знав» озброює Гітлера атомною бомбою. А Фредерік Маллелі в романі «Гітлер переміг» описує, як вермахт завойовує Ватикан. У знаменитій збірці англомовних авторів «Гітлер-переможець» представлені найнеймовірніші наслідки війни: в одній розповіді Третій рейх і СРСР ділять Європу після перемоги над демократичними країнами, в іншому - Третій рейх втрачає перемогу через циганського прокляття.

Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав. У тетралогії «Світова війна» і трилогії «Колонізація» він описує, як в розпал битви за Москву на нашу планету прилітають загарбники - ящероподобние прибульці, які мають більш досконалі технологіями, ніж земляни. Війна проти інопланетян змушує ворогуючі сторони об'єднатися і в підсумку веде до науково-технічному прориву. У заключному романі в космос стартує перший зореліт, побудований людьми.

Втім, тема не обмежується обговоренням підсумків війни в альтернативних реальностях. Багато авторів використовують суміжну ідею: а що, якби нацисти або їх противники навчилися подорожувати в часі і вирішили використовувати технології майбутнього для досягнення перемоги? Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка».

Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка»

Афіша фільму «Це трапилося тут»

Не залишився байдужим до альтернативного рейху і кінематограф. У рідкісної для фантастики псевдодокументальному манері знятий фільм «Це сталося тут» англійських режисерів Кевіна Браунлоу і Ендрю Молло, що розповідає про наслідки нацистської окупації Британських островів. Сюжет з машиною часу і викраденням технологій обігрується в бойовику Стівена Корнуелл «Філадельфійський експеримент 2». А класична альтернативна історія представлена ​​в трилері Крістофера Менол «Фатерлянд», знятому за однойменним романом Роберта Харріса.

Поліція СС у фільмі «Фатерлянд»

Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів. На жаль, вони існують.

Для прикладу можна навести повість Сергія Абрамова «Тихий ангел пролетів» і роман Андрія Лазарчука «Інша небо». У першому випадку гітлерівці ні з того, ні з сього встановлюють в скореному Радянському Союзі демократію європейського зразка, після чого у нас раптом наступають порядок і достаток. У романі Лазарчука Третій рейх теж забезпечує досить комфортні умови для підкорених народів, але приходить до застою і зазнає поразки від динамічно розвивається Сибірської республіки.

Подібні ідеї не тільки шкідливі, але й небезпечні. Вони сприяють виникненню ілюзії, ніби ворогу не слід чинити опір, ніби підпорядкування загарбникам могло змінити світ на краще. Слід пам'ятати: нацистський режим ніс у собі колосальний заряд ненависті, а тому війна з ним була неминуча. Якби навіть Третій рейх переміг в Європі і Росії, війна не припинилася б, а тривала.

На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію. У відповідь на романи, що зображують Третій рейх нешкідливим, з'явилися твори, що дають йому тверезу оцінку. Так, в повісті Сергія Синякіна «Напівкровний» реконструйовані всі відомі плани верхівки рейху по перетворенню Європи і світу. Письменник нагадує, що основою нацистської ідеології був поділ народів на повноцінних і неповноцінних, і ніякі реформи не могли змінити рух рейху до знищення і закабалення сотень мільйонів людей.

Своєрідний підсумок цієї теми підводить Дмитро Казаков в романі «Вища раса». З групою арійських «надлюдей», створених в окультних лабораторіях, стикається загін радянських фронтових розвідників. І наші люди виходять переможцями з кривавої сутички.

* * *

Давайте пам'ятати, що в реальності наші прадіди і прабабусі перемогли гітлерівського «надлюдини». І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно ...

І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно

А ось це - реальна історія. Чи не альтернативна

Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія

Серед всіх сценаріїв альтернативної історії найчастіше обговорюється один: що, якби Гітлер переміг? Що, якби нацисти розгромили війська союзників? Яку долю вони б уготована поневоленим народам?

Сьогодні, 9 травня, найкращий день, щоб згадати, від якого «альтернативного майбутнього» нас врятували прадіди в 1941-1945 роки.

До нашого часу дійшли цілком конкретні документи і свідчення, що дозволяють скласти уявлення про те, які плани виношували Гітлер і його оточення щодо перетворення переможених держав і самого рейху. Це проекти Генріха Гіммлера і задуми Адольфа Гітлера, викладені в їхніх листах і виступах, фрагменти плану «Ост» в різних редакціях і записи Альфреда Розенберга.

На основі цих матеріалів ми спробуємо реконструювати образ майбутнього, яке загрожувало миру в разі перемоги нацистів. А потім розповімо про те, як це уявляли собі фантасти.

Проект меморіалу полеглим на Східному фронті, який гітлерівці припускали звести на березі Дніпра

Згідно з планом «Барбаросса», війна з Радянською Росією повинна була закінчитися через два місяці після її початку виходом передових німецьких частин на лінію «А-А» (Астрахань-Архангельськ). Оскільки вважалося, що якась кількість живої сили і бойової техніки у Радянській армії все одно залишиться, на лінії «А-А» слід було звести оборонний вал, який з часом перетвориться на потужну оборонну лінію.

Географічна карта агресора: гітлерівський план поневолення і розчленування СРСР

Від окупованій Європейської Росії відділялися входили в Радянський Союз національні республіки і деякі області, після чого нацистське керівництво передбачало об'єднати їх в чотири рейхскомісаріату.

За рахунок колишніх радянських територій здійснювався і проект поетапної колонізації «східних земель» з метою розширення «життєвого простору» німців. На територіях, що віддаються під колонізацію, протягом 30 років повинні оселитися від 8 до 10 мільйонів чистокровних німців з Німеччини і Поволжя. При цьому чисельність місцевого населення передбачалося скоротити до 14 мільйонів чоловік, знищивши євреїв та інших «неповноцінних», включаючи більшість слов'ян, ще до початку колонізації.

Але і ту частину радянських громадян, що уникнула б знищення, не чекав нічого хорошого. Більше 30 мільйонів слов'ян повинні були виселити з європейської частини СРСР в Сибір. Тих, хто залишився Гітлер планував перетворити на рабів, заборонити їм здобувати освіту і позбавити їх культури.

Перемога над СРСР вела до перетворення Європи. Перш за все нацисти збиралися перебудувати Мюнхен, Берлін і Гамбург. Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку.

Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку

Макет нового будинку вагнерівського оперного театру. Після війни Гітлер припускав повністю перепланувати ваґнерівський концертний зал в Байройті

Надзвичайно широкі «реформи» очікували і окуповані країни Європи. Райони Франції, яка переставала існувати як єдина держава, очікувала різна доля. Частина з них відходила до союзників Німеччини: фашистської Італії і до Іспанії Франко. А весь південний захід повинен був перетворитися в абсолютно нову країну - Бургундське Вільна Держава, яке передбачалося зробити «рекламної вітриною» рейху. Офіційними мовами в цій державі були б німецьку та французьку. Суспільний лад Бургундії планувалося таким, щоб повністю усунути протиріччя між класами, які «використовуються марксистами для розпалювання революцій».

Деякі народи Європи чекало повне переселення. Більшість поляків, половину чехів і три чверті білорусів планувалося виселити до Західного Сибіру, ​​заклавши на століття протистояння між ними і сибіряками. З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців.

З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців

«Ватикан» нацистів, макет архітектурного комплексу, який планувалося звести навколо замку Вевельсбург

Фінляндія, як вірний союзник рейху, ставала після війни Великої Фінляндією, отримуючи північну половину Швеції і області з фінським населенням. Центральна і південна території Швеції входили до складу Великого рейху. Норвегія позбавлялася незалежності і, завдяки розвиненій системі гідроелектростанцій, перетворювалася на джерело дешевої енергії для Північної Європи

Наступна на черзі - Англія. Нацисти вважали, що, втративши останню надію на допомогу Континенту, Англія піде на поступки, укладе з Німеччиною почесний мир і, раніше чи пізніше, приєднається до Великого рейху. У разі, якщо цього не станеться і англійці продовжать боротьбу, слід було відновити підготовку до вторгнення на Британські острови, покінчивши з цією загрозою до початку 1944 року.

Крім того, Гітлер збирався встановити повний контроль рейху над Гібралтаром. Якби диктатор Франко спробував перешкодити цьому наміру, то слід за 10 днів окупувати і Іспанію з Португалією, незважаючи на їх статус «союзників» по ​​Осі.

Нацисти страждали на гігантоманію: скульптор Й. Торак працює над пам'ятником будівельникам автобанів. Оригінальна статуя повинна була бути в три рази більше

Після остаточної перемоги в Європі Гітлер збирався підписати з Туреччиною договір про дружбу, який базується на тому, що їй буде доручено захист Дарданелл. Туреччини також пропонувалося участь в створенні єдиної економіки Європи.

Завоювавши Європу і Росію, Гітлер мав намір вирушити в колоніальні володіння Британії. У штабах планувалися захоплення і довгострокова окупація Єгипту і Суецького каналу, Сирії і Палестини, Іраку і Ірану, Афганістану та Західної Індії. Після встановлення контролю над Північною Африкою і над Близьким Сходом повинна була здійснитися мрія канцлера Бісмарка про будівництво залізниці Берлін-Багдад-Басра. Чи не збиралися нацисти відмовлятися і від ідеї повернення африканських колоній, що належали Німеччині до Першої світової війни. Більш того, йшлося про створення на «чорному континенті» ядра майбутньої колоніальної імперії. У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру.

У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру

Плани фашистів по завоюванню Африки і Америки

Сполучені Штати Америки вождями Третього рейху розглядалися як «останній оплот світового єврейства», і їх потрібно було «дотиснути» відразу по декількох напрямках. В першу чергу, США була б оголошена економічна блокада. По-друге, в Північно-Західній Африці зводився укріплений військовий район, звідки для нанесення ударів по Америці повинні були стартувати гідролітаки-бомбардувальники дальньої дії і міжконтинентальні ракети «А-9 / А-10».

По-третє, Третій рейх повинен був укласти довголітні торговельні угоди з країнами Латинської Америки, забезпечуючи їх зброєю і нацьковуючи на північного сусіда. Якщо Сполучені Штати не здадуться на милість переможця, то слід здійснити захоплення Ісландії і Азорських островів як плацдармів для майбутнього десанту європейських (німецьких і англійських) військ на територію США.

Дас іст фантастіш!

У Третьому рейху існувала фантастика як жанр, хоча, звичайно, німецькі письменники-фантасти того часу не могли позмагатися популярністю з авторами історичної та військової прози. Проте, свого читача нацистські фантасти знаходили, і деякі їх опуси публікувалися мільйонними тиражами.

Найбільшу популярність здобув Ганс Домінік - автор «романів про майбутнє». У його книгах тріумфував німецький інженер, конструює фантастичне суперзброю або вступає в контакт з інопланетними істотами - «Уранід». Крім того, Домінік був затятим прихильником расової теорії, і дуже багато його творів є прямою ілюстрацією до тезам про перевагу одних рас над іншими.

Інший популярний фантаст, Едмунд Кісс, присвятив свою творчість описом древніх народів і цивілізацій. З його романів німецький читач міг дізнатися про загиблих континентах Тулі і Атлантиді, на території яких нібито мешкали родоначальники арійської раси.

Так повинні були виглядати представники «раси панів» - «справжні арійці»

Альтернативний варіант історії, в якому Німеччина здобула перемогу над союзниками, фантасти описували багато разів. Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття.

Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття

Перший твір на цю тему - «Ніч свастики» Кетрін Бердекін - вийшло в Британії ще до Другої світової. Це не альтернативна історія, а швидше за роман-попередження. Англійська письменниця, публікувалася під псевдонімом Маррі Костянтин, спробувала зазирнути на сімсот років вперед - в майбутнє, побудоване нацистами.

Вже тоді вона передбачила, що нічого хорошого нацисти світу не принесуть. Після перемоги в Двадцятирічній війні Третій рейх панує над світом. Великі міста зруйновані, на їхніх руїнах зведені середньовічні замки. Євреї знищені поголовно. Християни перебувають під забороною, збираються в печерах. Насаджується культ Святого Адольфа. Жінки вважаються істотами другого сорту, позбавленими душі тваринами - все своє життя вони проводять в клітинах, піддаючись безперервному насильству.

Під час Другої світової похмура тема отримала розвиток. Якщо не брати до уваги десятків оповідань про те, що буде з Європою після перемоги нацистів, можна згадати як мінімум два великих твори: романи Маріон Уест «Якщо ми програємо» і Ервіна Лесснера «Ілюзорна перемога». Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну.

Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну

Перша альтернативно-фантастична реконструкція, яка зображала світ переміг нацизму, з'явилася в 1952 році. У романі «Звук мисливського роги» англійський письменник Джон Уолл, який виступав під псевдонімом Сарбаев, показав Британію, перетворену нацистами в величезний мисливський заказник. Гості з континенту, одягнені в костюми вагнерівських персонажів, полюють тут на расово неповноцінних людей і генетично модифікованих чудовиськ.

Класичною вважається і повість Сирила Корнблат «Дві долі». Відомий фантаст показав Америку, переможених у 1955 році і розділену на окупаційні зони двома державами: нацистською Німеччиною і імператорською Японією. Народи США підкорені, позбавлені права на освіту, частково знищені і загнані в «трудові табори». Прогрес зупинений, заняття наукою заборонені і насаджується махровий феодалізм.

Схожу картину намалював Філіп К. Дік в романі «Людина у високому замку». Європа підкорена нацистами, США розділені і віддані Японії, євреї знищені, а в Тихоокеанському регіоні назріває нова світова війна. Однак, на відміну від попередників, Дік не рахував, що перемога Гітлера призведе до деградації людства. Навпаки, Третій рейх у нього стимулює науково-технічний прогрес і готується до колонізації планет Сонячної системи. У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв.

У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв

Американські нацисти з екранізації «Людини у високому замку»

Своєрідний варіант історії Третього рейху розглянув Північ Гансовскій в повісті «Демон історії». У його альтернативному світі немає Адольфа Гітлера, зате є харизматичний лідер Юрген Астер - і він теж розв'язує війну в Європі, щоб кинути до ніг німців підкорений світ. Радянський письменник проілюстрував тезу марксистів про зумовленість історичного процесу: окрема особистість нічого не вирішує, звірства Другої світової - наслідок законів історії.

Німецький письменник Отто Безіл в романі «Якби фюрер це знав» озброює Гітлера атомною бомбою. А Фредерік Маллелі в романі «Гітлер переміг» описує, як вермахт завойовує Ватикан. У знаменитій збірці англомовних авторів «Гітлер-переможець» представлені найнеймовірніші наслідки війни: в одній розповіді Третій рейх і СРСР ділять Європу після перемоги над демократичними країнами, в іншому - Третій рейх втрачає перемогу через циганського прокляття.

Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав. У тетралогії «Світова війна» і трилогії «Колонізація» він описує, як в розпал битви за Москву на нашу планету прилітають загарбники - ящероподобние прибульці, які мають більш досконалі технологіями, ніж земляни. Війна проти інопланетян змушує ворогуючі сторони об'єднатися і в підсумку веде до науково-технічному прориву. У заключному романі в космос стартує перший зореліт, побудований людьми.

Втім, тема не обмежується обговоренням підсумків війни в альтернативних реальностях. Багато авторів використовують суміжну ідею: а що, якби нацисти або їх противники навчилися подорожувати в часі і вирішили використовувати технології майбутнього для досягнення перемоги? Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка».

Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка»

Афіша фільму «Це трапилося тут»

Не залишився байдужим до альтернативного рейху і кінематограф. У рідкісної для фантастики псевдодокументальному манері знятий фільм «Це сталося тут» англійських режисерів Кевіна Браунлоу і Ендрю Молло, що розповідає про наслідки нацистської окупації Британських островів. Сюжет з машиною часу і викраденням технологій обігрується в бойовику Стівена Корнуелл «Філадельфійський експеримент 2». А класична альтернативна історія представлена ​​в трилері Крістофера Менол «Фатерлянд», знятому за однойменним романом Роберта Харріса.

Поліція СС у фільмі «Фатерлянд»

Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів. На жаль, вони існують.

Для прикладу можна навести повість Сергія Абрамова «Тихий ангел пролетів» і роман Андрія Лазарчука «Інша небо». У першому випадку гітлерівці ні з того, ні з сього встановлюють в скореному Радянському Союзі демократію європейського зразка, після чого у нас раптом наступають порядок і достаток. У романі Лазарчука Третій рейх теж забезпечує досить комфортні умови для підкорених народів, але приходить до застою і зазнає поразки від динамічно розвивається Сибірської республіки.

Подібні ідеї не тільки шкідливі, але й небезпечні. Вони сприяють виникненню ілюзії, ніби ворогу не слід чинити опір, ніби підпорядкування загарбникам могло змінити світ на краще. Слід пам'ятати: нацистський режим ніс у собі колосальний заряд ненависті, а тому війна з ним була неминуча. Якби навіть Третій рейх переміг в Європі і Росії, війна не припинилася б, а тривала.

На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію. У відповідь на романи, що зображують Третій рейх нешкідливим, з'явилися твори, що дають йому тверезу оцінку. Так, в повісті Сергія Синякіна «Напівкровний» реконструйовані всі відомі плани верхівки рейху по перетворенню Європи і світу. Письменник нагадує, що основою нацистської ідеології був поділ народів на повноцінних і неповноцінних, і ніякі реформи не могли змінити рух рейху до знищення і закабалення сотень мільйонів людей.

Своєрідний підсумок цієї теми підводить Дмитро Казаков в романі «Вища раса». З групою арійських «надлюдей», створених в окультних лабораторіях, стикається загін радянських фронтових розвідників. І наші люди виходять переможцями з кривавої сутички.

* * *

Давайте пам'ятати, що в реальності наші прадіди і прабабусі перемогли гітлерівського «надлюдини». І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно ...

І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно

А ось це - реальна історія. Чи не альтернативна

Якби Гітлер переміг: плани нацистів і альтернативна історія

Серед всіх сценаріїв альтернативної історії найчастіше обговорюється один: що, якби Гітлер переміг? Що, якби нацисти розгромили війська союзників? Яку долю вони б уготована поневоленим народам?

Сьогодні, 9 травня, найкращий день, щоб згадати, від якого «альтернативного майбутнього» нас врятували прадіди в 1941-1945 роки.

До нашого часу дійшли цілком конкретні документи і свідчення, що дозволяють скласти уявлення про те, які плани виношували Гітлер і його оточення щодо перетворення переможених держав і самого рейху. Це проекти Генріха Гіммлера і задуми Адольфа Гітлера, викладені в їхніх листах і виступах, фрагменти плану «Ост» в різних редакціях і записи Альфреда Розенберга.

На основі цих матеріалів ми спробуємо реконструювати образ майбутнього, яке загрожувало миру в разі перемоги нацистів. А потім розповімо про те, як це уявляли собі фантасти.

Проект меморіалу полеглим на Східному фронті, який гітлерівці припускали звести на березі Дніпра

Згідно з планом «Барбаросса», війна з Радянською Росією повинна була закінчитися через два місяці після її початку виходом передових німецьких частин на лінію «А-А» (Астрахань-Архангельськ). Оскільки вважалося, що якась кількість живої сили і бойової техніки у Радянській армії все одно залишиться, на лінії «А-А» слід було звести оборонний вал, який з часом перетвориться на потужну оборонну лінію.

Географічна карта агресора: гітлерівський план поневолення і розчленування СРСР

Від окупованій Європейської Росії відділялися входили в Радянський Союз національні республіки і деякі області, після чого нацистське керівництво передбачало об'єднати їх в чотири рейхскомісаріату.

За рахунок колишніх радянських територій здійснювався і проект поетапної колонізації «східних земель» з метою розширення «життєвого простору» німців. На територіях, що віддаються під колонізацію, протягом 30 років повинні оселитися від 8 до 10 мільйонів чистокровних німців з Німеччини і Поволжя. При цьому чисельність місцевого населення передбачалося скоротити до 14 мільйонів чоловік, знищивши євреїв та інших «неповноцінних», включаючи більшість слов'ян, ще до початку колонізації.

Але і ту частину радянських громадян, що уникнула б знищення, не чекав нічого хорошого. Більше 30 мільйонів слов'ян повинні були виселити з європейської частини СРСР в Сибір. Тих, хто залишився Гітлер планував перетворити на рабів, заборонити їм здобувати освіту і позбавити їх культури.

Перемога над СРСР вела до перетворення Європи. Перш за все нацисти збиралися перебудувати Мюнхен, Берлін і Гамбург. Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку.

Мюнхен ставав музеєм націонал-соціалістичного руху, Берлін - столицею Тисячолітньої імперії, котра підпорядкувала собі весь світ, а Гамбург повинен був перетворитися в єдиний торговий центр, в місто хмарочосів, подібний Нью-Йорку

Макет нового будинку вагнерівського оперного театру. Після війни Гітлер припускав повністю перепланувати ваґнерівський концертний зал в Байройті

Надзвичайно широкі «реформи» очікували і окуповані країни Європи. Райони Франції, яка переставала існувати як єдина держава, очікувала різна доля. Частина з них відходила до союзників Німеччини: фашистської Італії і до Іспанії Франко. А весь південний захід повинен був перетворитися в абсолютно нову країну - Бургундське Вільна Держава, яке передбачалося зробити «рекламної вітриною» рейху. Офіційними мовами в цій державі були б німецьку та французьку. Суспільний лад Бургундії планувалося таким, щоб повністю усунути протиріччя між класами, які «використовуються марксистами для розпалювання революцій».

Деякі народи Європи чекало повне переселення. Більшість поляків, половину чехів і три чверті білорусів планувалося виселити до Західного Сибіру, ​​заклавши на століття протистояння між ними і сибіряками. З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців.

З іншого боку, в Східну Польщу збиралися перевезти всіх голландців

«Ватикан» нацистів, макет архітектурного комплексу, який планувалося звести навколо замку Вевельсбург

Фінляндія, як вірний союзник рейху, ставала після війни Великої Фінляндією, отримуючи північну половину Швеції і області з фінським населенням. Центральна і південна території Швеції входили до складу Великого рейху. Норвегія позбавлялася незалежності і, завдяки розвиненій системі гідроелектростанцій, перетворювалася на джерело дешевої енергії для Північної Європи

Наступна на черзі - Англія. Нацисти вважали, що, втративши останню надію на допомогу Континенту, Англія піде на поступки, укладе з Німеччиною почесний мир і, раніше чи пізніше, приєднається до Великого рейху. У разі, якщо цього не станеться і англійці продовжать боротьбу, слід було відновити підготовку до вторгнення на Британські острови, покінчивши з цією загрозою до початку 1944 року.

Крім того, Гітлер збирався встановити повний контроль рейху над Гібралтаром. Якби диктатор Франко спробував перешкодити цьому наміру, то слід за 10 днів окупувати і Іспанію з Португалією, незважаючи на їх статус «союзників» по ​​Осі.

Нацисти страждали на гігантоманію: скульптор Й. Торак працює над пам'ятником будівельникам автобанів. Оригінальна статуя повинна була бути в три рази більше

Після остаточної перемоги в Європі Гітлер збирався підписати з Туреччиною договір про дружбу, який базується на тому, що їй буде доручено захист Дарданелл. Туреччини також пропонувалося участь в створенні єдиної економіки Європи.

Завоювавши Європу і Росію, Гітлер мав намір вирушити в колоніальні володіння Британії. У штабах планувалися захоплення і довгострокова окупація Єгипту і Суецького каналу, Сирії і Палестини, Іраку і Ірану, Афганістану та Західної Індії. Після встановлення контролю над Північною Африкою і над Близьким Сходом повинна була здійснитися мрія канцлера Бісмарка про будівництво залізниці Берлін-Багдад-Басра. Чи не збиралися нацисти відмовлятися і від ідеї повернення африканських колоній, що належали Німеччині до Першої світової війни. Більш того, йшлося про створення на «чорному континенті» ядра майбутньої колоніальної імперії. У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру.

У Тихому океані передбачалося захопити Нову Гвінею з її родовищами нафти і острова Науру

Плани фашистів по завоюванню Африки і Америки

Сполучені Штати Америки вождями Третього рейху розглядалися як «останній оплот світового єврейства», і їх потрібно було «дотиснути» відразу по декількох напрямках. В першу чергу, США була б оголошена економічна блокада. По-друге, в Північно-Західній Африці зводився укріплений військовий район, звідки для нанесення ударів по Америці повинні були стартувати гідролітаки-бомбардувальники дальньої дії і міжконтинентальні ракети «А-9 / А-10».

По-третє, Третій рейх повинен був укласти довголітні торговельні угоди з країнами Латинської Америки, забезпечуючи їх зброєю і нацьковуючи на північного сусіда. Якщо Сполучені Штати не здадуться на милість переможця, то слід здійснити захоплення Ісландії і Азорських островів як плацдармів для майбутнього десанту європейських (німецьких і англійських) військ на територію США.

Дас іст фантастіш!

У Третьому рейху існувала фантастика як жанр, хоча, звичайно, німецькі письменники-фантасти того часу не могли позмагатися популярністю з авторами історичної та військової прози. Проте, свого читача нацистські фантасти знаходили, і деякі їх опуси публікувалися мільйонними тиражами.

Найбільшу популярність здобув Ганс Домінік - автор «романів про майбутнє». У його книгах тріумфував німецький інженер, конструює фантастичне суперзброю або вступає в контакт з інопланетними істотами - «Уранід». Крім того, Домінік був затятим прихильником расової теорії, і дуже багато його творів є прямою ілюстрацією до тезам про перевагу одних рас над іншими.

Інший популярний фантаст, Едмунд Кісс, присвятив свою творчість описом древніх народів і цивілізацій. З його романів німецький читач міг дізнатися про загиблих континентах Тулі і Атлантиді, на території яких нібито мешкали родоначальники арійської раси.

Так повинні були виглядати представники «раси панів» - «справжні арійці»

Альтернативний варіант історії, в якому Німеччина здобула перемогу над союзниками, фантасти описували багато разів. Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття.

Переважна більшість авторів вважає, що гітлерівці принесли б світу тоталітаризм гіршого зразка - знищили б цілі народи і побудували суспільство, де немає місця добра і співчуття

Перший твір на цю тему - «Ніч свастики» Кетрін Бердекін - вийшло в Британії ще до Другої світової. Це не альтернативна історія, а швидше за роман-попередження. Англійська письменниця, публікувалася під псевдонімом Маррі Костянтин, спробувала зазирнути на сімсот років вперед - в майбутнє, побудоване нацистами.

Вже тоді вона передбачила, що нічого хорошого нацисти світу не принесуть. Після перемоги в Двадцятирічній війні Третій рейх панує над світом. Великі міста зруйновані, на їхніх руїнах зведені середньовічні замки. Євреї знищені поголовно. Християни перебувають під забороною, збираються в печерах. Насаджується культ Святого Адольфа. Жінки вважаються істотами другого сорту, позбавленими душі тваринами - все своє життя вони проводять в клітинах, піддаючись безперервному насильству.

Під час Другої світової похмура тема отримала розвиток. Якщо не брати до уваги десятків оповідань про те, що буде з Європою після перемоги нацистів, можна згадати як мінімум два великих твори: романи Маріон Уест «Якщо ми програємо» і Ервіна Лесснера «Ілюзорна перемога». Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну.

Особливо цікавий другий - в ньому розглядається варіант післявоєнної історії, де Німеччина домоглася перемир'я на Західному фронті і після перепочинку, зібравши сили, розв'язала нову війну

Перша альтернативно-фантастична реконструкція, яка зображала світ переміг нацизму, з'явилася в 1952 році. У романі «Звук мисливського роги» англійський письменник Джон Уолл, який виступав під псевдонімом Сарбаев, показав Британію, перетворену нацистами в величезний мисливський заказник. Гості з континенту, одягнені в костюми вагнерівських персонажів, полюють тут на расово неповноцінних людей і генетично модифікованих чудовиськ.

Класичною вважається і повість Сирила Корнблат «Дві долі». Відомий фантаст показав Америку, переможених у 1955 році і розділену на окупаційні зони двома державами: нацистською Німеччиною і імператорською Японією. Народи США підкорені, позбавлені права на освіту, частково знищені і загнані в «трудові табори». Прогрес зупинений, заняття наукою заборонені і насаджується махровий феодалізм.

Схожу картину намалював Філіп К. Дік в романі «Людина у високому замку». Європа підкорена нацистами, США розділені і віддані Японії, євреї знищені, а в Тихоокеанському регіоні назріває нова світова війна. Однак, на відміну від попередників, Дік не рахував, що перемога Гітлера призведе до деградації людства. Навпаки, Третій рейх у нього стимулює науково-технічний прогрес і готується до колонізації планет Сонячної системи. У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв.

У той же час жорсткість і віроломство гітлерівців - норма в цьому альтернативному світі, а тому скоро японців чекає доля зниклих євреїв

Американські нацисти з екранізації «Людини у високому замку»

Своєрідний варіант історії Третього рейху розглянув Північ Гансовскій в повісті «Демон історії». У його альтернативному світі немає Адольфа Гітлера, зате є харизматичний лідер Юрген Астер - і він теж розв'язує війну в Європі, щоб кинути до ніг німців підкорений світ. Радянський письменник проілюстрував тезу марксистів про зумовленість історичного процесу: окрема особистість нічого не вирішує, звірства Другої світової - наслідок законів історії.

Німецький письменник Отто Безіл в романі «Якби фюрер це знав» озброює Гітлера атомною бомбою. А Фредерік Маллелі в романі «Гітлер переміг» описує, як вермахт завойовує Ватикан. У знаменитій збірці англомовних авторів «Гітлер-переможець» представлені найнеймовірніші наслідки війни: в одній розповіді Третій рейх і СРСР ділять Європу після перемоги над демократичними країнами, в іншому - Третій рейх втрачає перемогу через циганського прокляття.

Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав Наймасштабніше твір про іншу війну створив Гаррі Тертлдав. У тетралогії «Світова війна» і трилогії «Колонізація» він описує, як в розпал битви за Москву на нашу планету прилітають загарбники - ящероподобние прибульці, які мають більш досконалі технологіями, ніж земляни. Війна проти інопланетян змушує ворогуючі сторони об'єднатися і в підсумку веде до науково-технічному прориву. У заключному романі в космос стартує перший зореліт, побудований людьми.

Втім, тема не обмежується обговоренням підсумків війни в альтернативних реальностях. Багато авторів використовують суміжну ідею: а що, якби нацисти або їх противники навчилися подорожувати в часі і вирішили використовувати технології майбутнього для досягнення перемоги? Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка».

Такий поворот старого сюжету обіграний в романі Джеймса Хогана «Операція« Протей »» і в романі Діна Кунца «Блискавка»

Афіша фільму «Це трапилося тут»

Не залишився байдужим до альтернативного рейху і кінематограф. У рідкісної для фантастики псевдодокументальному манері знятий фільм «Це сталося тут» англійських режисерів Кевіна Браунлоу і Ендрю Молло, що розповідає про наслідки нацистської окупації Британських островів. Сюжет з машиною часу і викраденням технологій обігрується в бойовику Стівена Корнуелл «Філадельфійський експеримент 2». А класична альтернативна історія представлена ​​в трилері Крістофера Менол «Фатерлянд», знятому за однойменним романом Роберта Харріса.

Поліція СС у фільмі «Фатерлянд»

Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів Ще недавно здавалося неможливим, щоб російською мовою виходили романи, ідеалізують рейх і нацистів. На жаль, вони існують.

Для прикладу можна навести повість Сергія Абрамова «Тихий ангел пролетів» і роман Андрія Лазарчука «Інша небо». У першому випадку гітлерівці ні з того, ні з сього встановлюють в скореному Радянському Союзі демократію європейського зразка, після чого у нас раптом наступають порядок і достаток. У романі Лазарчука Третій рейх теж забезпечує досить комфортні умови для підкорених народів, але приходить до застою і зазнає поразки від динамічно розвивається Сибірської республіки.

Подібні ідеї не тільки шкідливі, але й небезпечні. Вони сприяють виникненню ілюзії, ніби ворогу не слід чинити опір, ніби підпорядкування загарбникам могло змінити світ на краще. Слід пам'ятати: нацистський режим ніс у собі колосальний заряд ненависті, а тому війна з ним була неминуча. Якби навіть Третій рейх переміг в Європі і Росії, війна не припинилася б, а тривала.

На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію На щастя, більшість російських фантастів не вважає, що нацисти могли принести СРСР мир і демократію. У відповідь на романи, що зображують Третій рейх нешкідливим, з'явилися твори, що дають йому тверезу оцінку. Так, в повісті Сергія Синякіна «Напівкровний» реконструйовані всі відомі плани верхівки рейху по перетворенню Європи і світу. Письменник нагадує, що основою нацистської ідеології був поділ народів на повноцінних і неповноцінних, і ніякі реформи не могли змінити рух рейху до знищення і закабалення сотень мільйонів людей.

Своєрідний підсумок цієї теми підводить Дмитро Казаков в романі «Вища раса». З групою арійських «надлюдей», створених в окультних лабораторіях, стикається загін радянських фронтових розвідників. І наші люди виходять переможцями з кривавої сутички.

* * *

Давайте пам'ятати, що в реальності наші прадіди і прабабусі перемогли гітлерівського «надлюдини». І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно ...

І було б найбільшим неповагою до їх пам'яті і до самої правді твердити, що вони зробили це даремно

А ось це - реальна історія. Чи не альтернативна

Що, якби нацисти розгромили війська союзників?
Яку долю вони б уготована поневоленим народам?
Багато авторів використовують суміжну ідею: а що, якби нацисти або їх противники навчилися подорожувати в часі і вирішили використовувати технології майбутнього для досягнення перемоги?
Що, якби нацисти розгромили війська союзників?
Яку долю вони б уготована поневоленим народам?
Багато авторів використовують суміжну ідею: а що, якби нацисти або їх противники навчилися подорожувати в часі і вирішили використовувати технології майбутнього для досягнення перемоги?
Що, якби нацисти розгромили війська союзників?
Яку долю вони б уготована поневоленим народам?
Багато авторів використовують суміжну ідею: а що, якби нацисти або їх противники навчилися подорожувати в часі і вирішили використовувати технології майбутнього для досягнення перемоги?
Що, якби нацисти розгромили війська союзників?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация