Стаття 3. Загальні принципи
Юрій ЧЕРНЕЦЬКИЙ, доктор соціологічних наук, кандидат економічних наук, директор Східноукраїнського центру економічних досліджень і консультування (Харків), автор 8 книг і більш ніж 300 статей
У другому матеріалі циклу по пояснений причин трохи «забігши вперед», тепер повернуся до розділу I Конституції України, який має ту ж назву, що і ця стаття. А також продовжу інтенсивне використання іспанських і польських «підказок». У пропонованих нижче фрагментах оновленого тексту Конституції України мої зміни і доповнення виділено курсивом.
реформи
Шкільне самоврядування
У першому матеріалі було обгрунтовано доповнення до нинішнього варіанту статті 1 нашої Конституції. Пропоную також доповнити її, дотримуючись законів і формальної і діалектичної логіки та на додачу іспанської та польському конституційним зразкам, текстом частин першої та другої статті 5, зробивши їх відповідно третьою і другою частинами статті 1. Крім того, тут і надалі ставлю самоврядування «попереду» державної влади, оскільки переконаний, що ефективну демократичну державність сьогодні можна побудувати лише на фундаменті саме самоврядування - місцевого, регіонального, професійного і так далі. До речі, з огляду на переорієнтацію на множинність видів самоврядування, в тих фрагментах, де мова йде про його загальне поняття, всюди прибираю визначення «місцеве».
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава, яке проголошує вищими цінностями свого правопорядку справедливість, рівність і політичний плюралізм.
Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо, а також через органи самоврядування і органи державної влади.
Україна є республікою.
Що стосується доповнення частини другої статті 2, то воно обгрунтовано в двох попередніх матеріалах циклу. Нагадаю шановним читачам, що в пропонованому мною варіанті частини другої статті 133 до числа адміністративних регіонів України відносяться Автономна Республіка Крим, 24 «великих адміністративних регіону (області)» і міста Київ та Севастополь, що мають спеціальний статус. Також вважаю за потрібне по-новому сформулювати частину третю статті 2. Зараз в ній вживається розмите словосполучення «існуючий кордон», яке, безсумнівно, вимагає уточнення з урахуванням нинішніх реалій.
Стаття 2. Суверенітет України поширюється на всю її територію.
Україна є унітарною державою. Адміністративним регіонах, що входять до складу України відповідно до частини другої статті 133 цієї Конституції, надається і гарантується право на самоврядування.
Держава захищає цілісність і недоторканність території України в межах кордону, визнаної світовим співтовариством в відповідно до норм міжнародного права.
Статтю 3 вважаю корисним доповнити частиною третьою, яка представляє собою практично запозичення з Іспанської Конституції. На мій погляд, вона вдало характеризує механізм досягнення цілей і рішення задач, перерахованих у частинах першій та другій цієї статті.
Стаття 3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Органи самоврядування та органи державної влади повинні створювати ефективні умови, при яких свобода і рівність людей і їх груп стають реальними, допомагають долати перешкоди і сприяти участі всіх громадян в політичній, економічній, культурній та соціальній життя.
На даному етапі суспільного розвитку запропонував би зберегти в недоторканності статті 4, де мова йде про єдиності українського громадянства, і частини третю і четверту (стають першою і другою) статті 5, спрямовані проти узурпації права визначати і змінювати державний лад і узурпації державної влади. А ось до частини першої статті 6, скориставшись польської «підказкою», вважаю за доцільне внести положення про необхідність забезпечувати рівновагу всіх гілок державної влади. Це положення по суті його оцінюю як дуже важливе, правда, віддаю собі звіт в тому, що на практиці буде постійно відбуватися порушення рівноваги. Але важливо в даній статті Конституції зафіксувати мету, а в наступних розділах максимально докладно прописати механізми її досягнення.
Стаття 6. Державна влада в Україні здійснюється на принципах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову та рівноваги між цими трьома гілками влади.
Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Зміни та доповнення до частини першої статті 7, де в якості парного по відношенню до поняття державної влади спеціально вводиться поняття самоврядування, обгрунтовував в початковому матеріалі циклу, тому просто відтворю свій варіант тексту. Пропонована частина друга повторює формулювання частини другої статті 6 з тією різницею, що стосується, природно, органів самоврядування.
Стаття 7. В Україні призна ю ться і гарантує ю ться місцеве, регіональне, професійне та інші види самоврядування я.
Органи самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частину першу статті 8 вважаю корисним доповнити формулюванням з Іспанської Конституції, яка гранично чітко, ясно, доступно розшифровує принцип верховенства права. Додана в частині третій фраза з Конституції Республіки Польща розкриває поняття норм прямої дії. Нарешті, цілим рядом досить важливих елементів доповнює статтю 8 текст з Іспанської Конституції, який став частиною четвертою.
Стаття 8. В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Громадяни, органи самоврядування і органи державної влади зобов'язані дотримуватися Конституції України і закон.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Положення Конституції України застосовуються безпосередньо, якщо нею не встановлено інше. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Конституція України гарантує принцип законності, ієрархію нормативних актів, їх обов'язкове опублікування, відсутність зворотної сили у норм, які передбачають покарання громадян або обмеження їх індивідуальних прав, право на юридичний захист, судову відповідальність за свавілля органів державної влади і самоврядування.
Стаття 9, на мій погляд, змін і доповнень не вимагає. Зате досить багато їх пропонується зробити в статті 10. Вважаю за доцільне ввести до Конституції України нову для неї правову категорію - поняття офіційної мови. У частині першій за допомогою запозичень як з Іспанської Конституції, так і з Конституції Республіки Польща пояснюється статус державного, тепер - офіційного державної мови. Додані нові фрагменти, які в моєму варіанті склали частини третю та сьому цієї статті; в першому випадку послужив орієнтиром, у другому був узятий дослівно текст з Іспанської Конституції.
Стаття 10. Офіційним г осударственного мовою в Україні є українська мова. Всі громадяни України зобов'язані його знати і мають право ним користуватися. Це положення не порушує права національних меншин, що випливають з ратифікованих міжнародних договорів України.
Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
Інші мови України також є офіційними в Автономній Республіці Крим відповідно до її Конституцією, у великих адміністративних регіонах (областях) відповідно до їх Статутами, в містах Києві та Севастополі відповідно до Законів України, що визначають їх спеціальний статус.
В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
Використання мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Мовне і діалектне розмаїття України є частиною її культурної спадщини і користується особливою повагою і захистом.
Тісно пов'язані між собою статті 11 і 12 мною доповнені почерпнуті з Конституції Республіки Польща положеннями, які вносять в нашу Конституцію нові змістовні моменти. При цьому стаття 11 була розділена на дві частини. Також хочу підкреслити, що в даному контексті збігаються потаємні інтереси української культурної нації і державно-політичної Української Нації, конституційного «Українського народу - громадян України всіх національностей». Ця обставина відображено вживанням великої літери у відповідних найменуваннях.
Стаття 11. Держава сприяє консолідації та розвиткові У краинской Н ації, її історичної свідомості, традицій і культури, створює умови для поширення благ культури, що є джерелом самобутності Українського народу, його існування і розвитку, і для рівного доступу до них.
Держава також сприяє розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.
Стаття 12. Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави, надає їм допомогу для збереження зв'язків з культурною спадщиною Української Нації.
Король Іспанії Хуан Карлос I Juan Carlos I підписує Іспанську Конституцію 1978 року
прапор Іспанії
Статей 13 і 14 поки не буду торкатися, а зав'яжу, так би мовити, вузлик на пам'ять, зазначивши, що, наприклад, Іспанська Конституція включає самостійний розділ «Економіка і фінанси». Правда, близький за змістом розділ Конституції Республіки Польща присвячений більш вузькому колу питань, що відображено в його назві: «Публічні фінанси». Статтю 15 можна залишити в незмінному вигляді. А ось слідом за нею пропонується помістити чотирнадцять (!) Нових статей.
Всі ці статті об'єднує те, що вони присвячені загальним, основним принципам, основам національної державності (а адже саме Конституції є головним джерелом державного права або, навіть ширше, публічного права). Тому і місце їм, на мій погляд, - саме в розділі I Конституції України. Якщо ця позиція буде підтримано, треба буде, мабуть, доповнити наведені нижче статті деякими положеннями ряду статей (35, 36, 37, 41, 43, 51) розділу II, присвяченого, як пам'ятають шановні читачі, правам, свободам і обов'язкам людини і громадянина . Мова йде знову-таки про тих положеннях, які стосуються конституційних загальних принципів. Але поки представлю на розгляд пропоновані чотирнадцять нових статей, так би мовити, в чистому вигляді.
Цей фрагмент відкриває стаття про політичні партії, а також інших суспільно-політичних організаціях. Шляхи творчого запозичення відповідних норм обгрунтовані в першому матеріалі циклу. Тут тільки підкреслю, що стрижнем статті є протиставлення, з одного боку, демократичності і відкритості для суспільства, з іншого - авторитарності і закритості; вся вона націлена на запобігання двох останніх, які принципово несумісні з демократією.
Стаття НОВА-1. Політичні партії належать до числа базових елементів політичної системи України і є основним інструментом участі громадян у політичному житті. Їх внутрішня структура і діяльність повинні бути демократичними і відкритими для суспільства.
Забороняється існування політичних партій і інших суспільно-політичних організацій, чиї програмні документи або діяльність ґрунтуються на тоталітарному або авторитарному варіанті якої б то не було ідеології і практики. Також забороняється існування партій і громадських організацій, які передбачають засекречування своєї структури або членства.
Фінансування політичних партій та інших суспільно-політичних організацій є відкритим.
Положення 2-й нової статті запозичені з Іспанської Конституції. Вона присвячена головним партнерам держави в суспільно-економічному житті - профспілкам і підприємницьким асоціаціям. Характерно як подібне об'єднання, так і конституційне визнання ключової ролі бізнесу. А його розмежування з організаціями працівників аж ніяк не означає невизнання підприємців такими (навпроти, в країнах, які досягли високого рівня економічного розвитку, підприємництво вже давно розглядається більшістю як вельми почесна різновид трудової діяльності), воно просто відображає специфіку соціально-економічного та в цілому суспільного статусу підприємців . Характерний також акцент на необхідності і для профспілок з бізнес-асоціаціями слідувати принципам демократії.
Стаття НОВА-2. Професійні спілки трудящих та асоціації підприємців займаються захистом і забезпеченням економічних і соціальних інтересів, які вони представляють. Вони створюються вільно і здійснюють свою діяльність в рамках поваги до Конституції і закону. Їх внутрішня структура і діяльність повинні бути демократичними.
Наступні дванадцять нових статей все взяті, з певними редакційними змінами, з Конституції Республіки Польща. Показово, що першою в цьому ряду йде стаття, яка декларує свободу ЗМІ як одну з основ демократичної державності.
Стаття НОВА-3. Держава забезпечує свободу преси та інших засобів масової інформації.
Нові статті 4-6 розвивають положення частини першої статті 7 в моїй редакції. 4-я нова стаття вводить принципово новий аспект, пов'язуючи територіальний устрій України з процесами децентралізації публічної влади. Саме поняття публічної влади, на мій погляд, охоплює як органи самоврядування, так і органи влади державної. Подібно до цього, конституційна категорія держави, на мою думку, має на увазі включення в повному обсязі і самоврядування, і державного управління у вузькому сенсі. У наведених нижче статтях також розшифровуються нові для українського конституційного права поняття територіального та професійного самоврядування. Як пам'ятають шановні читачі, моменти, пов'язані з регіональним самоврядуванням, були висвітлені в другому матеріалі циклу. До речі, виділення цього останнього ланки або рівня відрізняє мій підхід від втіленого в Конституції Республіки Польща, одночасно зближуючи його з представленим в Іспанській Конституції.
Стаття НОВА-4. Територіальний устрій України забезпечує децентралізацію публічної влади.
Стаття НОВА-5. Територіальне (місцеве і регіональне) самоврядування бере участь у здійсненні публічної влади. Свою частину публічних завдань, визначених законом, територіальне самоврядування виконує від власного імені і під власну відповідальність.
Стаття НОВА-6. На підставі закону дозволяється установа професійного самоврядування, яке представляє осіб, зайнятих в професіях, що вимагають публічного довіри, і піклується про належному здійсненні такої професійної діяльності в межах публічного інтересу і для його охорони.
На підставі закону можна засновувати також інші види самоврядування. Це самоврядування не може порушувати свободу здійснення професійної діяльності і обмежувати свободу господарського підприємництва.
7-я нова стаття поміщає державну підтримку соціальних інститутів шлюбу та сім'ї туди, де їм і належить бути, - в число загальних принципів вітчизняного конституційного права.
Стаття НОВА-7. Шлюб, як союз жінки та чоловіка, сім'я, материнство і батьківство перебувають під захистом і заступництвом держави.
Дуже важливим було б поява 8-й нової статті саме в розділі Конституції України, присвяченому загальним принципам. А втілення в життя цієї норми має стати одним з головних критеріїв оцінки того, наскільки справляються зі своїми завданнями все без винятку ланки системи самоврядування та органи державної влади.
Стаття НОВА-8. Держава особливо піклується про ветеранів боротьби за свободу, незалежність і безпеку України, зокрема інвалідів військових конфліктів і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Нові статті 9-13 присвячені соціальному інституту економіки і трудової діяльності. Якщо, за зразком Конституції Республіки Польща, вони в Конституції України будуть поміщені в розділі про загальні принципи, до них необхідно додати нинішні статті 13 і 14. Якщо ж, за зразком Іспанської Конституції, з'явиться самостійний розділ «Економіка і фінанси», весь відповідний текст потрібно буде перенести туди. Що стосується аграрного устрою, то польську формулювання я запропонував як «інформації для роздумів», для обговорення профільними фахівцями та громадськістю.
Стаття НОВА-9. Соціальне ринкове господарство, засноване на вільній господарської діяльності, приватної власності, а також солідарності, діалозі і співробітництві соціальних партнерів, є основою економічного устрою України.
Стаття НОВА-10. Позбавлення майна допустимо тільки в разі, якщо воно відбувається в публічних цілях і за справедливу винагороду.
Стаття НОВА-11. Обмеження свободи господарської діяльності допустимо тільки в певному законом порядку і лише через важливого публічного інтересу.
Стаття НОВА-12. Основою аграрного устрою держави є сімейне господарство. Цей принцип не порушує положень частини третьої і частини четвертої статті 13, статті НОВА-10 і статті НОВА-11 Конституції України.
Стаття НОВА-13. Праця знаходиться під захистом держави. Держава здійснює нагляд за умовами праці.
Нарешті, 14-я нова стаття призводить конституційні норми у відповідність з громадськими реаліями, переходячи від використання категорії «церква» в однині до врегулювання діяльності церков. Також важливо, що увага акцентується на рівноправність всіх віросповідних об'єднань, представлених в Україні. У заключній частині пропонується для обговорення механізм, передбачений Конституцією Республіки Польща.
Стаття НОВА-14. Церкви та інші віросповідання об'єднання рівноправні.
Органи публічної влади в Україні зберігають неупередженість в питаннях релігійних, світоглядних і філософських переконань, забезпечуючи свободу їх вираження в суспільному житті.
Відносини між державою і церквами, іншими віросповідними об'єднаннями формуються на принципах поваги їх автономії, а також взаємної незалежності кожної зі сторін в своїй сфері і одночасно взаємодії на благо людини і для загального блага.
Взаємовідносини між державою і церквами, іншими віросповідними об'єднаннями визначаються Законами України, прийнятими на підставі договорів, укладених Кабінетом Міністрів України з повноважними представниками відповідних церков та інших віросповідних об'єднань.
Далі, статті 16 і 18 залишаю без змін. Статтю 17 пропоную доповнити частиною п'ятою, ідея якої почерпнуті з Конституції Республіки Польща: «Збройні Сили України та інші військові формування зберігають нейтралітет в політичних питаннях, а також підлягають громадському і демократичного контролю». Частину другу статті 19, за наведеними вище міркувань, починаю таким чином: «Органи самоврядування та органи державної влади ...». Заключну статтю 20 розділу пропоную за польським зразком доповнити частиною шостою: «Державний (Національний) Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України підлягають правовій охороні». А головне - почати її так:
Стаття 20. Державними символами України є Державний (Національний) Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний (Національний) Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг жовтого і блакитного кольорів.
Слава Україні!