Албанія стала кандидатом в ЄС з політичних мотивів

Рада Європейського Союзу надала Албанії статус країни-кандидата на вступ до ЄС. Навіщо Союзу в його нинішньому невизначеному становищі потрібна ще одна злиденна країна, де процвітає корупція, торгівля людьми і наркотиками? Великобританія заявила, що заблокує вступ Албанії в ЄС, якщо не будуть створені міграційні бар'єри. Але чим Україна гірша Албанії? Рада Європейського Союзу надала Албанії статус країни-кандидата на вступ до ЄС

"Рада вітає доповідь Європейської комісії від 4 червня і в світлі його оцінки сталого прогресу Албанії вирішує надати Албанії статус країни-кандидата", - йдеться в постанові Ради ЄС, який завершив у вівторок своє засідання на рівні міністрів закордонних справ у Люксембурзі. Але це рішення не гарантує Албанії вступ в ЄС.

Албанія протягом сорока років була однією з найбільш закритих в Європі країн. Взяла курс на євроінтеграцію в 1992 році, Пслі падіння режиму Енвера Ходжі. Чотири рази намагалася стати кандидатом ЄС. Населення - близько 3 мільйонів чоловік, 70 відсотків сповідують іслам, близько 17 відсотків - безробітні. Середня зарплата по країні складає близько 350 євро. ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності, відповідно до даних Світового банку, в 2012 році склав 4 тисячі доларів (Україна - 3700, Болгарія, яка вважається найбіднішою країною ЄС - 6900). У кандидатах у ЄС перебувають Македонія і Туреччина - з 2005 року, Чорногорія з 2010 року, Сербія - з 2012 року. Ісландія, ставши кандидатом, відмовилася від подальших переговорів.

Читайте також: Албанія перекроїть кордону на Балканах

"Статус кандидата це перший крок на шляху до вступу в ЄС", - пояснила Pravda. Ru Ольга Потьомкіна, завідуюча відділом досліджень європейської інтеграції Інституту Європи РАН. "Далі будуть переговори по 35 напрямам економіки і політики, треба буде доводити в деталях, що країна досягла успіху на кожному напрямку, і там досить важко обдурити, надати якісь помилкові дані", - сказала експерт. Вона підкреслила, що країни беруть в ЄС часто з політичних мотивів, оскільки іншими причинами важко пояснити, чому було прийнято Болгарія і Румунія, у яких було багато "невідповідностей".

"Ми бачимо на прикладі Румунії особливо, що питання економічної реформи, боротьби з корупцією, незалежної судової системи так і залишилися відкритими". Додамо, що не приймають теж з політичних причин, наприклад, Туреччину, нібито через те, що міграція турків мусульман в розвинені країни Союзу призведе до політичної нестабільності та зростання соціальної напруженості. "Тому статус кандидата нічого не означає, я думаю, що ЄС зараз абсолютно не налаштований приймати якісь нові країни. Албанія отримала якісь переваги, її запрошуватимуть на засідання ради міністрів ЄС за різними напрямками, вона отримає статус оглядача в Агентстві по захисту прав громадян ЄС, вважається, що інвестиції підуть в Албанію. Загалом, це такий крок на зближення з ЄС, хоча далекий від вступу ", - уклала Ольга Потьомкіна.

Після оголошення рішення Ради ЄС, британський прем'єр Девід Кемерон попередив, що якщо не будуть введені обмеження на приплив до Великобританії дешевої робочої сили, країна заблокує вступ Албанії в ЄС, пише Daily Mail. До критики долучилися представники Німеччини, Іспанії, Франції, Нідерландів і Чехії, які потребують в підсумковому документі Ради ЄС подальших демократичних і антикорупційних реформ. Йдеться про підробку документів, корупції, торгівлі людьми і наркотиками.

Читайте також: Франція може стати другим Косовом

У цьому контексті важко зрозуміти європейських чиновників, які в настільки невизначений для майбутнього ЄС момент йдуть на його подальше розширення, нехай навіть гіпотетичне. Після травневих виборів Європарламент потроїв кількість парламентаріїв євроскептиків. Крім того, мусульманські коріння албанців дуже негативно сприймаються громадянами Франції та Великобританії, які мають сильні націоналістичні партії в Європарламенті. У цих країнах прийняття Албанії в ЄС користується найменшою підтримкою населення, які з албанцями і косоварами пов'язують поняття злочинність і мафія. "Там страшна зовсім історія, - сказала Pravda. Ru Ольга Потьомкіна. - Спочатку албанцям надали безвізовий режим, а потім його благополучно скасували. Звичайно, всі ці коридори наркотрафіку, торгівлі людьми проходять через Албанію. Я розмовляла з багатьма європейськими чиновниками, вони вперто говорять , що там пройшли зміни на краще, але якщо почитати відліки Європолу, то щось ці зміни на краще не видно ". "Це такий політичний крок, просувати балканський регіон до зближення до ЄС, але ясно, що найближчим часом цього не станеться, а вперед далеко ніхто не думає", - вважає експерт.

"Але євроскептицизм зростає і в Албанії, яка традиційно давала найвищі результати позитивного ставлення до приєднання до ЄС. В Албанії в останні роки, особливо після кризи, фіксується падіння підтримки вступу в ЄС", - сказала Pravda. Ru Поліна Соколова, науковий співробітник відділу європейських політичних досліджень ІСЕМВ РАН.

Читайте також: Албанія не хоче рити могилу для хімзброї

Виникає питання, навіщо все це треба єврочиновникам, якщо населенню ЄС та Албанії не треба? Засновники ЄС ясно представляли, що союз потрібен для того, щоб ідеологічно і економічно конкурувати з СРСР. Сьогодні ця політика підживлюється євроатлантичним партнерством з США, їх прямими вказівками продовжувати експансію на схід, на Росію. США переслідують й іншу мету - запобігти перетворенню євро в конкурента долара, а ЄС на світового гравця, ускладнюючи життя Європі невиправданої інтеграцією і закабалити слабкі країни боргами. Ця політика глобалізації та масової міграції, здається, буде доведена до кінця. І в цей момент Європа стане тим, чим і була до Євросоюзу - тільки географічним поняттям.

Але є ще один висновок: якщо вступ до ЄС - це часто політичний момент, то Україна теж може вступити в нього, якщо за океаном захочуть. Підписання договору про торгівлю і економічне співробітництво між Євросоюзом і Албанією відбулося в 1992 році. Через 22 роки Албанія отримала "статус країни-кандидата в члени ЄС". Що ж, якщо 27 червня Україна підпише асоціацію з ЄС, то в 2036 році, можливо, Україна стане кандидатом в члени Євросоюзу. А далі і не загадуємо, як, втім, і європейські чиновники.

Навіщо Союзу в його нинішньому невизначеному становищі потрібна ще одна злиденна країна, де процвітає корупція, торгівля людьми і наркотиками?
Але чим Україна гірша Албанії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация