АЛТИНОРДАДастан ЕЛЬДЕСОВ. Чому казахи вважали своєю матір'ю вовчицю. Або життя в гармонії з природою ...

Все життя стародавньої людини була оповита магією і ритуалами Все життя стародавньої людини була оповита магією і ритуалами. З первісної магії з'явилася не тільки релігія, але і медицина, мистецтво, писемність і т.д. Влада каганів представлялася божественної, але вона не відбулася б без шаманських ритуалів. Вся Природа, Всесвіт були одухотворені, і шлях до таємниць і духам лежав через камлання (від древнетюркского «кам» - жрець) шамана.

Вовчиця - родоначальниця тюрків

Про один з предків древніх тюрків, народженої легендарної Вовчицею, в стародавній китайській літописі сказано: «Було порушено подувом духу, тому мав здатність викликати вітер і дощ», тобто був камом. Дивовижне диво тюркських чаклунів зафіксував і Фірдоусі. У битві при Гераті між персами і тюрками чаклуни кидали вогонь в небо і викликали вітер, хмару, з якої на персів посипалися стріли, яких насправді не було, тобто був свого роду гіпноз. Уміння шаманів породити негоду зазначалося і в більш пізній час - в ХIII столітті: «Тут виявилося, що ці самі найманскій Буйрух і ойратський Худуха можуть чарами викликати негода. Взялися вони за своє чарівництво, але негода-то обернулося навпаки і вибухнуло над ними самими зливою і ураганом »(« Таємне сказання »). Повір'я в магічний камінь отрути (Джада), здатний впливати на погоду, надавати велику силу його власникові, довго жило і в душах казахів. З його допомогою можна було передбачати і майбутнє. Одне з згадок про магічному камені отрути казахи пов'язували з ім'ям знаменитого Богенбай-батира, нащадки якого згодом втратили камінь батира. Отрути (чаклунство) було відомо і в Х1Х столітті для викликання дощу. Сам камінь нібито витягувався з шлунка корови, коні.

Шаманізм як система вірувань і обрядів відрізняється від інших духовних навчань саме злитістю з природою. Тому не дивно, що його представники могли впливати на природу - при відповідному настрої, зміні свідомості (медитації), спеціальні вправи. При камлании людина здатна отримувати енергію з космосу. Сильні шамани могли керувати такою енергією і впливати на погоду.

В силу натхненності природи, за поданнями шаманів, всяке ворожу дію людини проти неї неодмінно каралося духами. Тому велике значення надавали очисним ритуалам на природі, поклонінню духам гір, води, тварин і т.д. Навіть в ХIХ столітті проводилися охоронні обряди від духів тварин перед і під час полювання у алтайських народів. Ведмежа лапа, пір'я, кігті беркута і т.д. шанувалися ними як охоронці будинку, сім'ї, які мають особливі чудодійні властивості.

Природі не тільки поклонялися. Порушення будь-яких екологічних норм (наприклад, сезону полювання або осквернення води, вогню і т.д.) спричиняло суворе покарання. «Той, хто мочиться в воду або на попіл, віддається смерті» - це пункт з ясак (Постанов Чингіз-кагана). По ньому заборонялося купатися і мити одяг в проточній воді. Такі заборони багатьма дослідниками сприймалися як темні забобони, і як такі отримали відображення в художніх романах і фільмах. Нині езотеричні знання стародавніх жерців знайшли наукове пояснення: вся жива і нежива природа має активністю і реагує, нерідко адекватно, на дії людини. До того ж якість води ( «жива» і «мертва» вода) безпосередньо залежало від ставлення людини до неї, не кажучи про необхідність екологічної чистоти водойм. (Як відстав сучасна людина від стародавніх канонів взаємодії з природою!)

Шаманізм не заперечив прямий зв'язок людини з рослинним і тваринним світом: звідси священні дерева і тотемний тварини (Ворон, Орел, Бик, Вовк та ін.). Наприклад, Ворон вважався хранителем духу небесного початку, а Орел - матерії, земного початку.

Деякі тотемний тварини були не просто культові, духовні. Часом вони визначали життя цілого роду, народу. Таким звіром у древніх тюрків була вовчиця. Як ні парадоксально, але кагани своєю могутністю зобов'язані цим розумним, сильним і зухвалим хижакам - вічним володарям в світі тварин Степу. Бо багато перейняли з соціально окресленої вовчої зграї з її залізною субординацією на чолі з ватажком.

Було не просто зовнішнє наслідування, уподібнення хижакам, що моделювали потужний фізичний і психологічний образ воїнів. Нерідко шамани зверталися до духів Волков, своїх покровителів. Таку картину про кипчакского хані-жреце Боняк описав російський літописець: «Коли настала північ, встав Боняк, від'їхав від війська і почав вити по-вовчому, і вовк відгукнувся на виття його, і завило безліч вовків. Боняк же, повернувшись, розповів Давидові (союзнику), що перемога у нас буде над угорцями завтра ».

Вознесіння до Неба

Володіючи езотеричними знаннями, практичної магією і різноманітною інформацією про природу, видатні шамани ставали і політичними лідерами. Вони були вождями племен, засновниками держав. Слово «кам» входило до деяких титули гуннской правлячої еліти. Один з них - ата кам (буквально «батько-шаман») - носив верховний жрець; еш кам означав «сподвижник кагана з управління державою». Другим після Чингіз-кагана в його улусі був шаман, який носив титул ТЕБ-Тенгрі ( «подібний Тенгрі»), який очолив свого часу церемонію зведення на престол Чингіза-кагана. Шаманом був і другий син Чингіза Чагатай.

Тому в зведенні тюркських каганів, які часто були і верховними жерцями, простежуються шаманські обряди. Кагана, як і шамана при посвяченні, «підносили» на білому повсті до Неба і несли по колу, по сонцю. Перед підняттям майбутнього кагана загортали в повсть або обтягували його горло шовковою хустиною і злегка душили, щоб він в напівнепритомному стані сказав, скільки років триватиме його правління. Доведення до стану напівнепритомності практикувалося в шаманизме. У цьому обряді відбилися елементи камлання: в екстазі, трансі кам «літав» і передбачав.

В основі шаманського ремесла лежали розкриття і розвиток інтуїції людини, відкриття його «третього» очі, управління підсвідомим. Сам же шаман міг досягти феноменальних, часом надприродних здібностей. У переказах згадується здатність шамана з'являтися одночасно в декількох місцях, використовуючи свої проекції. Можливо, жерці могли приймати вигляд тварини, того ж вовка, на ефірному (астральному) рівні. Недарма ж говорили про одне тюркському ватажка: «Хан за його властивостями є вовк».

Існувала ще більш складна Шаманська техніка, яка давала можливість створювати астральних тварин, щодо незалежних від свого творця, щось на кшталт штучних духів. Таких духів нерідко створювали з метою охорони - наприклад, святилищ або поховань. Відомо, що при інтенсивних пошуках досі не можуть знайти могилу Чингіз-кагана. Сучасні казахські бакси (шамани) говорять, що її ніколи не знайдуть - цього не допустять аруахі (духи предків).

Володіючи «третім» оком, шамани були і віщунами. Багато кагани співвідносили державні справи, включаючи військові походи, з їх прогнозами. Цікаво, що віщуни були проти походу Бату-хана в Угорщину. Незважаючи на перемоги над коаліційними військами європейських країн і захоплення Угорщини, війська хана не залишилися в ній.

Білі шамани або втрачене ремесло

Повсякденним заняттям більшості шаманів була робота з хворими, з духами хвороб. Такі поняття, як енергетика, очищення тіла і свідомості, психоаналіз, гіпноз і інше (під іншими словами і значеннями) були звичайні в практиці кама. При цьому цілителі не лікували людей, як в наш час, а допомагали їм лікуватися самостійно, працюючи над собою. Багато елементів камлання: удари в бубон, дзвін дзвіночків і підвісок, горловий спів, волання, транс могли викликати потрясіння у хворого, очищення його свідомості, вирівнювання його душевного стану через подолання негативних думок і вчинків. За допомогою інтуїції і дару передбачення шаман вгадував причини хвороб, які усував психоаналізом. Дзвін дзвіночків, спів і «театральне» уявлення кама благотворно впливали на психіку хворого. Нині науково доведено, що причиною багатьох хвороб є думка людини.

Згідно шаманським канонам, зцілення безпосередньо залежало від розслаблення хворого, яке шамани досягали і шляхом масажу для очищення і активізації енергетичних точок, гнучкості суглобів і м'язів. Бо закомплексованість, «скутість» думки переходить в тіло, викликаючи хвороби. Шаманське цілительство і масаж розслаблювали тіло і звільняли думка, і людина, вільний духом, підвищував рівень своєї енергії, підтримував порядок в психічному плані.

Всебічне знання рослинного і тваринного світу дозволяло древнім фармацевтам виготовляти ліки, які разом з шаманськими змовами давали чудові результати. Робили і операції, коли шаман проникав в тіло хворого і витягував пухлина або що-небудь інше, не використовуючи інструменти, як в наш час філіппінські майстра.

У наш час говорять про пам'ять на клітинному рівні, тобто велику інформацію від своїх предків ми передаємо дітям через своє тіло. Культ предків, відомий багатьом народам, покращує цю пам'ять. Незнання ж минулого свого роду, його відомих представників погашає генетичну інформацію, що викликає збій на клітинному рівні і з'являються «блукаючі душі» і хвороби. Такий стан може спричинити і порушення або недотримання будь-яких похоронних обрядів після смерті близької людини. Народна медицина оцінює знання своїх предків як обов'язкове сімейне надбання. При деяких захворюваннях вона радить читання сказань і міфів; особливо благотворно впливає їх професійне виконання з музичним супроводом.

Сучасні шамани визнають, що стародавні жерці були куди могутнішим, ніж нинішні. Втрачено багато таємниці, езотеричні знання і техніки, біле шаманство. Навіть незначні дійства камов нині викликають подив. Наприклад, в минулому шаман засовував ногу в багаття і швидко доторкався нею до певної точки на тілі хворого. Знаменитий Кокча ТЕБ-Тенгрі, який очолював церемонію зведення Чингіз-кагана, голий сідав на лід, від тепла його тіла лід танув і піднімався пар. Людям здавалося, що шаман (на білому коні) підносився на Небо.

Традиційно шамани ділилися на білі (небесні) і чорні (звичайні). Тільки білі, вищі жерці могли керувати моління Небу, спілкуватися з Божеством Неба і навіть підніматися на Небо. У той час чорним шаманів не належало навіть бути присутнім на таких молитвах. З середовища небесних шаманів часто виходили кагани і вищі чини каганатом. Пізніше моління Небу у алтайських народів, що влаштовується раз в три роки на вершині гори, відбувалося без участі шаманів. І біле шаманство стало нерозгаданою таємницею.

Вражаюче, що за тисячоліття зовнішній вигляд шаманів майже не змінився: на петрогліфах він зображений з тим же бубном, сакральним інструментом для спілкування з духами. Як і його колега часів саків і гунів, сучасний шаман носить на грудях бронзове дзеркало, прикриваючи один з чакри, енергетичних центрів, розташованих в центрі грудей. Чудове дзеркало посилювало небесне дзеркало, без якого не можна камлать. Тисячолітній символ Сонця - бронзове дзеркало відображало промені світла і погляди, енергію людей, магічно очищаючи їх і природу.

[email protected]

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация