АЛТИНОРДАПочему Олександр Македонський не зміг завоювати території сучасного Казахстану?

Тому що саме тут, в наших суворих степах і спекотних пісках він зазнав нищівної поразки від саків, древніх насельників цих земель Тому що саме тут, в наших суворих степах і спекотних пісках він зазнав нищівної поразки від саків, древніх насельників цих земель ... Недалеко від нинішньої Кизилорди просування армії Олександра Македонського було не просто зупинено, а й звернено назад. І це, мабуть, єдиний випадок в історії, коли великий македонський полководець зазнав поразки.

Казахстанське видання "Експрес К", з посиланням на вченого А. Шакіева, наводить такі відомості:

Саки перемогли у війні з Олександром Македонським, хоча підручники історії це замовчують. Це сталося, коли легендарний еллінський цар перейшов річку Яксарат (Сирдарью). Недалеко від нинішньої Кизилорди кочівники зупинили військо Македонського.

У всіх світових підручниках історії стверджується, що Олександр Македонський завдав поразки сакам. Ігноруючи античних літописців, вчені впевнені: мовляв, не міг знаменитий полководець програти в битві проти кочівників. Хоча про його поході на Схід вельми правдиво написав древній історик Арріан. У його манускрипті прямо вказується: "Скіфи зупинили похід Олександра Македонського".

У 327 році до нашої ери військо Македонського дійшло до річки Яксарат. Війна між саками і еллінської імперією тривала вже кілька років. Справа в тому, що сатрап Зопіріон, поставлений Македонським намісником Понта (територія сучасної Туреччини), напав на Олівію (цей причорноморського міста, заснований греками, був завойований скіфами). За свідченням римського історика Юстиніана, 30-тисячне військо Зопіріона зазнало нищівної поразки від скіфів.

- Тут вся справа в сакських луках, які були композитними, тобто складалися з різних порід дерев, - каже столичний дослідник Алтай Шакіев. -Тому стріли мали далекобійність до 300 метрів. Бронзові обладунки просто не могли захистити македонців від скіфських лучників. Військо Зопіріона було розстріляно як у тирі.

Після цього ганебного поразки Олександр Македонський оголосив триденний траур. Він розумів, що після завоювання Согдіани його імперія неминуче вступить в конфлікт з кочівниками. Недооцінювати їх силу було не можна - за два століття до цього саки завдали поразки перського царя Кіру - засновнику імперії Ахеменідів. А ще раніше війська сакського царя Маді дійшли до Єгипту.

- У Великого степу Македонському не світить якісь особливі трофеї, - продовжує Алтай Шакіев. - Також він розумів, що в суворій степу його військо приречене: тут немає ні відповідної їжі, ні фруктів, ні невільниць - в загальному, всіх тих атрибутів розкоші, до яких він звик, завойовуючи Малу Азію. Зате є сотні тисяч лютих воїнів-наїзників. Тому Ескендір Зулкарнай (Олександр Македонський) перейшов річку Яксарат, щоб завоювати авторитет серед номадів - щоб вони не напали на його імперію.

Олександр Македонський успішно застосовував стратегію "бізнес-злиття". У його 30-тисячний війську, з яким він напав на Согдіану і Бактрию, було всього три тисячі македонців. Всі інші були воїнами з числа завойованих народів.

Македонський завоював Согдіану і Бактрию всього за два роки. Їх новою столицею був оголошений Ходжент, який отримав нову назву Олександрія Асхата (Олександрія Крайня). Таким чином, Македонський визначив межі своєї імперії. До слова, завоювавши Согдіану, він позбавив земель плем'я саків-хаомоваргов і отримав кровного ворога в особі їх вождя Спітамена.

У 327 році Олександр Македонський форсував Сирдарью. Це могутню річку його воїни перепливли за допомогою висушених баранячих бурдюків. Великий полководець не став просуватися в глиб степу, а відправив послів до вождів кочівників, пропонуючи зійтися у двобої.

- Історик Арріан пише: була страшна спека, кочівники почали застосовувати виснажливу тактику, заманюючи македонців в глиб степу, - каже Алтай Шакіев. - Піски Кизилкумів виявилися для еллінів сущим пеклом. Командування об'єднаним військом кочівників взяв на себе цар хаомоваргов Спітамен. Якось вночі саки атакували македонців, використовуючи "вибухають кулі", які вони підвішували на свої стріли.

Втім, Олександр Македонський підтвердив свій військовий геній і зміг зберегти військо. Під час нападу кочівників його воїни збиралися в фаланги, ощетінівается списами і не зсувалися з місця. Як не намагалися кочівники змусити зійтися їх в рукопашній, елліни не піддавалися. У такій битві не могло бути переможців. Але македонці щодня зазнавали втрат. Їх лякали і психологічні прийоми саків. Історик Арріан пише, що атаку кочівників неодмінно супроводжував страшний барабанний бій, який вселяв жах.

- При настанні саки використовували величезні барабани з шкур верблюдів, - продовжує Алтай Шакіев. - Барабанщик відбивав такт певним чином, передаючи тим самим команди царя. У саків були щити і панцирні обладунки, що закривали тіло до колін, тому вони були невразливі для македонських мечів і стріл. А при тактичному відступі Номад вішав щит на спину. Грецький історик Ксенофонт стверджує, що таким же чином були захищені і коні саків.

Провівши кілька місяців в розпечених пісках Кизилкумів і щодня втрачаючи воїнів, Олександр Македонський зрозумів, що потрібно відступати, причому негайно. Однак сакское військо пішло за ним. У Самарканді великий полководець залишив двохтисячний гарнізон, а сам з основними силами відступив на південь. Як пише історик Арріан, ватажок саків Спітамен виманив еллінський загін для бою на відкритому просторі, інсценувавши відступ. Коли двохтисячний загін македонців вийшов зі стін Самарканда, то був цілком знищений. У цій лютій сутичці загинув Спітамен, який, як і Олександр Македонський, завжди боровся в перших рядах. Вгамувавши спрагу крові, саки пішли в рідні кочовища.

- Цей грецький гарнізон був з самого початку приречений, - каже Алтай Шакіев. - У нього була тільки одна задача - вбити Спітамена і загинути. Таким чином, вирішувалася головне завдання еллінського походу на кочівників - обезголовити військо кочівників. Незважаючи на те що його похід був невдалим, Македонський завоював авторитет в очах кочівників і міг спокійно вирушати завойовувати Індію.

від 27 Ноября 2015 | Алан ІСАЄВ | Астана

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация